SGLT-2 inhibiitorite kasutamise kogemus perearsti praktikas

Argo Lätt. Foto: Tiit Aunaste
Eli Lilles

Eli Lilles

eli@celsius.ee
Veebiseminaril “SGLT-2 inhibiitorid – mitte enam ainult diabeediravimid” teevad teemast ülevaate nii perearst kui kardioloog. Perearst Argo Lätt tutvustab lähemalt perearsti kogemust ja vaadet.

“Osa SGLT-2 inhibiitoritest vähendavad II tüüpi diabeedi ja kardiovaskulaarsete haigustega patsientidel südamepuudulikkust, südamepuudulikkusega seotud hospitaliseerimiste arvu ja kardiovaskulaarse surma riski. Kindlasti peab perearst arvestama glifosiinide määramisel patsiendi kardiovaskulaarset riski ja patsiendi profiili. 

Nagu mujal maailmas, nii tuleb ka Eestis diabeetikuid aina juurde. SGLT-2 inhibiitorid on olnud juba Euroopa Kardioloogide Seltsi diabeedi, prediabeedi ja kardiovaskulaarhaiguste 2019. aasta ravijuhendis soovituslikud ravimid 2. tüüpi diabeedi ja kaasuva raske südame-veresoonkonna haiguse korral, kuna avaldavad kardiovaskulaarset suremust vähendavat mõju.

Diabeedihaigetel on kardiovaskulaarne risk nii kui nii kõrgem. 2 tüübi diabeedihaigete ravimisel peame sageli arvestama metaboolse sündroomiga: ülekaalu, kõrge vererõhu, hüperkolesteroleemia, kõrgenenud veresuhkruga ning tihti lisaks vähenenud neerufunktsiooniga,“ räägib perearst Argo Lätt. 

Kuigi on lisandumas patsiente, kellel südamepuudulikkuse ja kõrge kardiovaskulaarriski tõttu on raviskeemis SGLT-2 inhibiitor, aga neil pole diabeeti, siis dr Läti sõnul tema praktikas hetkel selliseid patsiente pole: „Ravimi väljakirjutamisel suurema soodustusega on seotud piirangud: 75 ja 90% soodustusega on seotud tingimused, et tegu peab olema 2. tüüpi diabeedi kombinatsioonraviga ning kehamassiindeks (KMI) on 30 ja üle selle. Kombinatsioonravi peab sisaldama metformiini ja sulfonüüluurea preparaati või üht neist. Kui neile preparaatidele on vastunäidustused ja kõrvaltoimed, siis tuleb need kindlasti dokumenteerida ning SGLT-2 inhibiitori saab ka otse välja kirjutada,“ selgitab ta.

Lisaks ütles dr. Lätt, et SGLT-2 inhibiitorite lubatud näidustuste hulk on suurenenud südamepuudulikkusega: “Kanada Kardioloogide Seltsi 2020. aasta ravijuhendis on dapagliflosiin soovitatud tõenduspõhise ravimina vasaku vatsakese mõõduka kuni raske vähenenud väljutusfraktsiooniga südamepuudulikkusega nii diabeediga kui ilma diabeedita patsientide raviks, parandamaks haigete elukvaliteeti, vähendamaks südamepuudulikkuse sümptomatoloogiat, hospitaliseerimist ja kardiovaskulaarset surma.”

Mida peab perearst SGLT-2 inhibiitorite puhul silmas pidama? „Kõige sagedamininõustan gliflosiine kasutavaid patsiente kõrvaltoimete osas, sagedased on urogenitaaltrakti infektsioonid. Näiteks kuseteede põletikud ja vulvovaginiit,“ toob dr Lätt välja.  Positiivsena saab Läti sõnul kindlasti välja tuua selle, et SGLT-2 inhibiitoreid tohib kombineerida kõikide teiste diabeedi ravimitega ning miks mitte ka kasutada Eestis registreeritud glifosiine esmavalikuna, kui teised esmavaliku ravimid on vastunäidustatud.

 

Pikemalt saab kuulata ja kaasa diskuteerida:  

Veebiseminarile “SGLT-2 inhibiitorid – mitte enam ainult diabeediravimid” registreerumine

Jaga