Gastroenteroloogia

Mittealkohoolne maksarasvtõbi ja selle käsitlus
Gastroenteroloogia Mittealkohoolne maksarasvtõbi ehk inglise keeles non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) on maksahaigus, mille korral tekib liigne rasva kogunemine maksa. NAFLD hõlmab maksahaiguste spektrit vähese alkoholitarbimisega patsientidel, ulatudes rasvmaksast kuni steatohepatiidi ja maksatsirroosini. Steatohepatiit võib areneda maksatsirroosiks ja harva maksavähiks.
Subkutaanse Entyvio® (vedolizumab) pideva pikaajalise säilitusravi ohutus ja efektiivsus mõõduka kuni raske aktiivse haavandilise koliidiga täiskasvanutel
Partnerite uudised Takeda Pharmaceutical Company Limited avaldas oktoobris subkutaanse Entyvio® (vedolizumab) uuringu VISIBLE avatud jätkuosa (open-label extension, OLE) pikaajalise ohutuse ja efektiivsuse vaheandmed.
Riina Salupere: veelkord peaks arutama gastroenteroloogi e-konsultatsioonile suunamist
Gastroenteroloogia Perearstide selts ja gastroenteroloogide selts on sõlminud kokkuleppe e-konsultatsioonile eelnevateks uuringuteks, kuid jätkuvalt on piirkonniti probleemiks perearstide erinevus patsientide uurimises ning ootused uuringute ülevõtmiseks, leiab Tartu Ülikooli kliinikumi gastroenteroloog Riina Salupere.
Haavandiline koliit – sagenev haigus, uued ravivõimalused
Gastroenteroloogia Haavandiline koliit on jämesoolt haarav krooniline idiopaatiline põletikuline haigus, millesse haigestumus suureneb. Patogenees on multifaktoriaalne ning oma rolli mängivad geneetiline eelsoodumus, soole epiteliaalse barjääri defektid, düsreguleeritud immuunvastused ja keskkonnategurid.
Külliki Suurmaa: reflukshaigus on maailmas suur probleem
GastroenteroloogiaLääne-Tallinna Keskhaigla gastroenteroloogi Külliki Suurmaa sõnul ei satuta kõrvetistega tavaliselt kohe arsti juurde, vaid kannatatakse enne päris pikka aega, kuid üldiselt saab reflukshaiguse korral aidata nii elustiili muutmise kui ka ravimitega.

Seedetrakti olulisemad funktsionaalsed häired vastsündinueast väikelapseeani
GastroenteroloogiaErinevate seedetraktivaevuste põhjused lastel võivad olla nii funktsionaalsed häired kui ka orgaanilised haigused, kusjuures vaevuste olemus ja tugevus võivad neil juhtudel olla ühesugused. Uuringute vajaduse ja ravitaktika otsustamiseks on vägagi oluline nende kahe nii erineva diagnoosi eristamine täpse anamneesi ja lapse põhjaliku läbivaatuse andmete alusel.

C-viirushepatiidi otsetoimivad viirusvastased ained – kõiki ravitavaid patsiente tuleb testida B-viirushepatiidi suhtes
GastroenteroloogiaEuroopa Ravimiamet (EMA) kinnitab, et kõiki patsiente tuleb enne C-viirushepatiidi ravi alustamist otsetoimivate viirusvastaste ainetega testida B-viirushepatiidi suhtes. Selle eesmärgiks on vähendada B-hepatiidi reaktiveerumist otsetoimivate viirusvastaste ainete kasutamisel.
