Gastroenteroloogia

Mittealkohoolne maksarasvtõbi ja selle käsitlus
Gastroenteroloogia Mittealkohoolne maksarasvtõbi ehk inglise keeles non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) on maksahaigus, mille korral tekib liigne rasva kogunemine maksa. NAFLD hõlmab maksahaiguste spektrit vähese alkoholitarbimisega patsientidel, ulatudes rasvmaksast kuni steatohepatiidi ja maksatsirroosini. Steatohepatiit võib areneda maksatsirroosiks ja harva maksavähiks.
VIDEOLOENG: soolemikrobioota, infektsioonid ja immuunvastus
Partnerite uudised Loengus käsitletakse infektsioonide esinemise- ja antibiootikumide kasutamisega seotud probleeme varases lapseeas, mis viib muutustele soole mikrobiootas ja düsbioosi tekkimisele ning selle mõjust tervisele laiemalt. Samuti mikrobioota programmeerumise erinevaid teid positiivses või negatiivses suunas. Lahendusena räägitakse soole mikrobioota modifikaatoritest nagu probiootikumid, prebiootikumid, sümbiootikumid ja postbiootikumid.
Riina Salupere: perearstid on keerulisest algusest hoolimata jämesoolevähi sõeluuringuga hästi hakkama saanud
Gastroenteroloogia Gastroenteroloog Riina Salupere kiidab perearste, kes on jämesoolevähi sõeluuringu keerulises algperioodis väga hästi kohanenud - probleemidele vaatamata on sõeluuring käivitunud.
Kroonilise C-hepatiidi viirusinfektsiooni epideemia Eestis (1)
Partnerite uudised 21. sajandi Eestis on epideemilised mõõtmed omandanud kaks kroonilist nakkushaigust: HIV-infektsioon (inimese immuunpuudulikkuse viirusinfektsioon) ja HCV-infektsioon (C-hepatiidi viirusinfektsioon). Hinnanguliselt on meil HIV-positiivseid isikuid 7000–8000 ja HCV-positiivseid 19 000.
Kersti Kink: C-hepatiidi puhul peame huvituma tervest perest
Gastroenteroloogia Lääne-Tallinna keskhaigla nakkushaiguste arst Kersti Kink rääkis arstide päevadel C-hepatiidist Eesti lastel, öeldes, et selle haiguse puhul ei saa vaadata ainult üht inimest, vaid kindlasti peab huvituma tervest perekonnast.
Tsöliaakia võib esmakordselt avalduda igas vanuses
GastroenteroloogiaTsöliaakia esinemissagedus ja tsöliaakiahaigete vanus diagnoosimisel on kogu maailmas, ka Eestis, muutunud: nüüdseks on tsöliaakia üks sagedamini esinev krooniline süsteemne haigus, mida avastatakse esmakordselt igas vanuses isikutel.

Külliki Suurmaa: Eestis on peamine maksatsirroosi põhjus siiski alkohol
GastroenteroloogiaLääne-Tallinna Keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja, gastroenteroloog Külliki Suurmaa sõnul on Eestis peamine maksatsirroosi põhjus alkohol, sellele järgnevad viiruslik C-hepatiit, autoimmuunsed maksahaigused ja maksa mittealkohoolne rasvtõbi. Maksatsirroosi diagnoosimisel ja patsientide nõustamisel on just perearstidel kandev roll.
