Pulmonoloogia

Astma ravisoostumus ja KOKi risk
Pulmonoloogia Esimeses omalaadses 18 aastat hõlmanud uuringus leiti, et hea ja keskmine ravisoostumus astmaga patsientidel on seotud umbes 80% võrra väiksema KOKi riskiga võrreldes halva ravisoostumusega. Seega annavad patsientide endi tehtavad raviotsused neile võimaluse juhtida haiguse pikaajalist prognoosi.
Õe roll riskiga astmapatsiendi käsitlemisel
Partnerite uudised Märtsi lõpus toimus veebiseminar, mille eesmärk oli anda pereõdedele ülevaade riskiga astmapatsiendi käsitlusest. Seminaril räägiti, kuidas hinnata astma kontrolli tõhusust, patsiendi ravisoostumust ja seda, millal ei allu haigus ravile. Üle korrati astma ravi alused ja pöörati tähelepanu levinud probleemidele ravimite inhalatsioonitehnikas.
Skleroderma: haruldane, aga mitte unustatud
Partnerite uudised Harvikhaigusega elavad inimesed on erilised. Nad seisavad iga päev silmitsi katsumustega, sageli teistele märkamatult. Seetõttu on vaja tunnustada nende ainulaadsust ja näidata neile, et nad ei ole üksi. On teada, et harvikhaigusi esineb 30 miljonil eurooplasel, üks selline haigus on skleroderma.
Üleilmse vaatlusuuringu kohaselt tajuvad nooremad KOKi-patsiendid oma haiguskoormust suuremana
Partnerite uudised Ajakirjas COPD: Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease avaldati tulemused üleilmse vaatlusuuringu kohta, milles osales 1375 vähemalt 45 aasta vanust kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsienti 11 riigist. Uuringu tulemuste kohaselt avaldab KOKi põdemine patsientidele olulist kehalist ja psühhosotsiaalset mõju, iseäranis vanuses 45–54 aastat. Võrreldes üle 65 aasta vanuste patsientide rühmaga väitsid noorema vanuserühma patsiendid sagedamini, et KOKil on suurem mõju nende heaolule ja igapäevastele tegevustele, samuti tuli noorematel patsientidel sagedamini kohandada oma tegevusi haiguse sümptomaatikast lähtudes. Vaatlusuuringust nähtus, et KOKi-haigetel on olulisel määral rahuldamata hariduslikud ja elukvaliteediga seotud vajadused. Iseäranis väljendus see KOKi-patsientide nooremas rühmas.
Kliinilise uuringu INMARK® tulemustest lähtudes on soovitatav alustada idiopaatilise kopsufibroosi progresseerumise aeglustamiseks viivitamata ravi fibroosivastaste ravimitega
Partnerite uudised Juhuslikustamise ja topeltpimendamisega kliinilise uuringu INMARK® tulemused avaldati 17. juulil 2019 ajakirjas The Lancet Respiratory Medicine. Uuringus võrreldi Ofev®-i (nintedaniib) toimet platseeboga idiopaatilise kopsufibroosiga patsientidel 12 nädala jooksul. Sellele järgnes 40-nädalane avatud uuringu periood. Uuringu tulemused tugevdasid tõendust, et isegi väga hästi säilinud kopsufunktsiooniga patsientide puhul ilmneb 12 nädalat nintedaniibi ja niisama kaua platseebot saanutel FVC vähenemise erinevus.
29. juunil tähistatakse kogu maailmas haruldase haiguse – sklerodermia – päeva
Partnerite uudised Sklerodermia ehk süsteemne skleroos on haruldane haigus, mis mõjutab maailmas umbes 2,5 miljonit inimest. Haigust iseloomustab sidekoe tihkenemine ja armistumine peamiselt kollageeni ladestumise varal kogu kehas. Eestis kannatab sklerodermia all arvutuslikult ca 130 inimest. Naistel esineb haigust 3-7 korda sagedamini kui meestel. Enamik haigestumisi toimub vanusevahemikus 25-55 aastat.