Neuroloogia

Kiire kulg ja iseloomulik kliiniline pilt viitavad autoimmuunse entsefaliidi võimalusele
NeuroloogiaKui onkoneuraalsed antikehad sattusid teadlaste huviorbiiti juba 1960. aastail ja nendest on nüüdseks olemas põhjalik ülevaade, siis viimased aastakümned on toonud uusi teadmisi just rakupinna antikehade kohta. Tänu neile teadmistele on välja töötatud ka uued ravivõimalused.

Insuldipatsientide jaoks valmis kompaktne infomaterjal
Neuroloogia Tartu Ülikooli Kliinikumi insuldiprojekti meeskond on koostanud patsientidele mõeldud infomaterjali "Elu pärast insulti", kus on põhjalikult käsitletud just neid teemasid, mis on pärast insulti haigestumist nii inimese kui lähedaste jaoks olulised.
Kõrgete folaaditasemete mõju eakate kognitsioonile
Neuroloogia Iirimaa pikaealisuse uuringus otsiti vastust mõnedes teadusringkondades levinud arvamusele, nagu võiks kõrge foolhappe seerumitase suurendada eakatel kognitsiooniprobleemide teket, seda eriti madalate vitamiin B12 tasemete juures. Foolhape ja vitamiin B12 on mõlemad B-grupi vitamiinid, mis on vajalikud närvisüsteemi ja vereloome tegevuses. Foolhappepuudus põhjustab lootel neuraaltoru arengudefekte; toiduainete foolhappega rikastamist pole aga üheski Euroopa riigis ette võetud just selle hirmu tõttu, et võib-olla kiirendaks see eakatel kognitiivset allakäiku.
Covid-19: ka Parkinsoni tõvega patsiendid on riskirühm
Neuroloogia Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiakeskuse juhataja dr Toomas Toomsoo ütleb, et värskema teaduskirjanduse kohaselt ei jää ka neurodegeneratiivsete haigustega patsiendid, sealhulgas Parkinsoni tõvega, koroonaviiruse poolt põhjustatud haiguse COVID-19 poolt puutumata.
Unehäire – närvihaiguse sümptom ja põhjus
Neuroloogia Neurodegeneratiivsete haigustega kaasneva une-ärkvelolekurütmi düsregulatsioon ja une fragmenteerumine võivad olla närvihaiguse varaseks sümptomiks. Neurodegeneratsiooni võimendavaiks tegureiks võivad olla nii primaarsed unehäired kui ka uinutid.