Digilahendused kui perearsti võlukepp

Kujutage ette, et elame maagilises maailmas, kus piiriks vaid fantaasia. Meie juurde saabub alati selline patsient, kes vajab just meie abi. Saaksime kogu tema kohta käiva teabe vaid talle peale vaadates: teaksime kohe, missuguseid haiguseid ta on põdenud, milliseid ravimeid tarvitab ning mis on tema isiklikud ja perekondlikud riskifaktorid. Ravi ordineerides teaksime täpselt viimaste juhendite soovitusi, ütleksime vaid ravimi nime, annaksime edasi selle tarvitamise info ja lillegi liigutamata valmiks ka retsept.

Triin Tammert: maal elavad inimesed on minu inimesed

Peremeditsiini arst-resident Triin Tammert on käinud läbi pika ja käänulise tee peremeditsiinini. Nimelt oli Triinu algne valik hoopis laborimeditsiin, kuid seejärel tekkis soov masinate ja analüüside vahelt siiski otse inimestega tegelema tulla. Tulevikus tahab ta ennast siduda maapiirkonnaga.

Professor Ruth Kaldat autasustati Balti Assamblee medaliga

17. oktoobril anti Vilniuses toimunud tseremoonial üle Balti Assamblee auhinnad ja medalid. Medali pälvis ka Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda.

Meeskonnatöö perearstikeskuses-tervisekeskuses

Keskmiselt põrub esimese kolme aastaga 90% ettevõtetest. Ühelt poolt on see aeg, mille jooksul saab selgeks, kas ärimudel toimib. Teisalt aga on tegemist uue organisatsiooni kasvuraskustega, meeskonna kokkupanemise ja kokkuharjutamisega, juhtimise proovikividega.

Kohustusliku vastutuskindlustuse kõrged hinnad koormavad perearstikeskusi

Perearstid peavad tuhandeid eurosid maksvat kohustuslikku vastutuskindlustust ebaõiglaselt koormavaks, nördimust tekitab kindlustuspakkumiste paindumatus, leiavad Med24 küsitlusele vastanud perearstid.

Asendusnimistute teenindamise sõidukulu hüvitamine lõppeb

Tervisekassa järgmise aasta kulude kokkuhoiu üks koht perearstiabis on asendusteenuse sõidukulu lisatasu kaotamine.

Kriisikonverents: iga kriisi lahendus sõltub sellest, kui tugev on meie ühtsus ja meeskonnatöö

1. novembril toimus juba teine peremeditsiini kriisikonverents Eestis. Konverentsi eesmärk oli anda teadmisi erinevatest strateegiatest, kuidas kriisiolukorras käituda, jagada kogemusi ning arutleda perearstikeskuste töötajate rolli üle kriisi korral. Artikkel annab ülevaate ETO-teemalisest diskussioonist ning toob välja tähelepanekud Ragnar Vaiknemetsa Ukraina-kogemusele keskendunud ettekandest.

Väike koht, aga suuremad mured? Maaperearstide vaade

Küsisime väljaspool suuri linnasid töötavatelt perearstidelt, milliste proovikividega nad igapäevatöös kokku puutuvad. Nagu igal elualal, jagus perearstide tööpäevadesse mitmesuguseid muresid, aga sellegipoolest ei varjuta need positiivseid omadusi, mis teevad perearstitööst erakordselt huvitava ja mitmekesise ameti.

Transitoorse isheemilise ataki käsitlus

Transitoorne isheemiline atakk (TIA) ehk mööduv isheemiline atakk on ajutine ajutegevuse häire, mis tekib ajukoe verevarustuse lühiajalise katkemise tõttu. TIA-t iseloomustavad ägedalt ilmnevad neuroloogilised sümptomid, mis kestavad vähem kui 24 tundi, kuid enamasti mõnest minutist tunnini.

Intensiivne infarktijärgne käsitlus võib patsiendile tuua palju kasu

Igal aastal saab Eestis südamelihase infarkti umbes 2800 inimest. Viimaste aastakümnete pingutuste tulemusel on infarktipatsientide suremus haiglas vähenenud, kuid ometi on neil väga suur risk korduvateks koronaarsündmusteks, südamepuudulikkuse tekkeks ja suremuseks ka järgnevatel aastatel. Oktoobris toimunud veebiseminaril rääkis Tartu Ülikooli kardioloogialektor ja arst-õppejõud kardioloogia erialal dr Mai Blöndal müokardiinfarktiga patsiendi jälgimisest vahetus haiglajärgses perioodis ning hiljem kroonilise koronaarsündroomiga patsiendina.

Reisimisega seotud tromboos

Reisimisega seotud venoosse tromboosi (VT) juhtumeid kirjeldati esmakordselt 1954. aastal, mil kirjeldati seost pikamaalennu ja venoosse tromboosi vahel. Seda seisundit nimetati „reisijate sündroomiks“ (ingl Travellers’ syndrome).

Psoriaasi paikne ravi glükokortikoididega: kas valida monoravi või kombinatsioonravi?

10. oktoobril toimus veebikoolitus, mille fookuses oli psoriaasi paikne ravi. Esinesid Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliiniku juht ja vanemarst-õppejõud dr Viljar Jaks ning Lübecki Ülikooli professor Diamant Thaci, kes on üks psoriaasi paikse ravi juhtivaid eksperte Euroopas.

Krooniline vaagnavalu ja kusepõie valusündroom

Kroonilise vaagnavalu sündroomi (KVVS) tänapäevane definitsioon on krooniline või püsiv (üle kolme kuu kestnud) valu, mida tajutakse vaagnapiirkonnaga seotud struktuurides. Sellega kaasnevad sageli negatiivsed kognitiivsed, käitumuslikud, seksuaalsed ja emotsionaalsed tagajärjed ning alumiste kuseteede, seksuaal-, soole-, vaagnapõhja- või günekoloogilistele talitlushäiretele viitavad sümptomid.

Merike Luman: kroonilise neeruhaiguse diagnoosi püstitab enamasti perearst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla nefroloog Merike Luman rääkis kroonilise neeruhaiguse diagnoosimisest ja ravist ning rõhutas, et haiguse varajane avastamine ja kiire raviga alustamine aitab tänu viimastel aastatel kasutusele tulnud uutele ravimitele aeglustada neerukahjustuse progresseerumist ning oluliselt parandada patsiendi prognoosi.

Äge bronhiit

Äge bronhiit on üks sagedasematest perearstide diagnoositavatest ägedatest hingamisteede infektsioonidest ja ägeda köha põhjustest (1). Etioloogia on peamiselt viiruslik ja haigestumus kasvab eriti sügistalvisel, nn külmetushaiguste perioodil.

Uus suund varajase kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse käsitluses

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on haigus, mida iseloomustab õhuvoolu piiratus, mis ei ole täielikult pöörduv. Õhuvoolu piiratus on progresseeruv ning seotud kopsude haigusliku põletikulise vastusega kahjulikele osakestele ja gaasidele.

Lööklaineteraapia taastusravis

Viimastel aastatel on aina enam kasutusel aparaatne füsioteraapia, kus kasutatakse rehabilitatsiooni jaoks elektrilisi teraapiaseadmeid. Aparaatne füsioteraapia moodustab osa füüsikalisest ravist ning selle eesmärk on toetada aktiivravi, soodustada paranemist ja vähendada valu. Sageli nimetatakse aparaatset ravi lihtsalt elektriraviks.

Depressioonist paranemine – kuidas seda mõista?

Depressioon on maailmas enim levinud psühhiaatriline häire, mis on seotud funktsioonivõime halvenemisega ning negatiivse mõjuga inimesele, tema perekonnale ja kogu ühiskonnale. Depressioonist paranemine võib olla aeganõudev ning häirel on omadus korduda.

Suhtelise energiadefitsiidi sündroomist spordis

Ajal, mil ühiskonnas on väga aktuaalne teema vähene liikumisaktiivsus ja ülekaalust tingitud terviseprobleemid, esineb ka sama kontiinumi teine äärmus: liiga vähene energiatarbimine ja rohkest liikumisaktiivsusest tingitud suur energiavajadus.

Üleminekuiga ja hormoonasendusravi

Perimenopausiks ehk üleminekueaks nimetatakse naise elus perioodi, mis on vahetult enne menopausi, mil esinevad menopausi lähenemisele viitavad kliinilised, bioloogilised ja hormonaalsed muutused, ja aasta pärast menopausi. Menopaus on viimane munasarjade kontrollitud menstruatsioon, kui sellest on möödunud 12 kuud. (1)

Südamepuudulikkuse fenotüübid ja ravi

Oktoobrikuu viimasel päeval toimus veebiseminar südamepuudulikkuse teemal, kus dr Piret Härma-Jõks rääkis südamepuudulikkuse erinevatest fenotüüpidest ja dr Anna Maria Punab käsitles südamepuudulikkuse ravi.

Spordimeditsiiniline tervisekontroll harrastussportlasel

Füüsilisel koormusel on mitmekülgne positiivne mõju mitmetele organsüsteemidele: südame-veresoonkond ja tugi-liikumisaparaat ning vaimne tervis on vaid mõned, mida nimetada. Regulaarne füüsiline aktiivsus aitab ära hoida mitmete krooniliste haiguste, sealhulgas südamearterite ateroskleroosi, peaaju insuldi, 2. tüüpi diabeedi, osteoporoosi ja depressiooni tekkimist ja/või süvenemist. (1)

Miks valida rauaga rikastatud lastetoit?

Kõik saab alguse väga suurest päevasest rauavajadusest, mis Põhjamaade uuendatud toitumissoovituste kohaselt on 10 mg. See tähendab, et 7–11-kuune imik peaks saama iga päev vähemalt 10 mg rauda.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

EASD konverents toimus tänavu Madridis

Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni (EASD) 60. aastakonverents toimus 9.–13. septembril Madridis. Konverentsil tutvustati värskeid uuringuid ja uuendusi diabeedi valdkonnas, mille valikust annab ülevaate siinne artikkel.

Uudiseid Euroopa Kardioloogide Seltsi 2024. aasta kongressilt

Seekordne Euroopa Kardioloogide Seltsi kongress toimus Londonis 29. augustist 2. septembrini. Kongressi väisas kokku 30 000 osalejat Euroopast ja mujalt maailmast. Esitleti uuendatud ravijuhendeid, suurte kliiniliste uuringute tulemusi, tähelepanu pöörati eraldi sessioonides ka väiksematele uuringutele.

Haiguslood: lapseea katarakt

Lapseea katarakti esineb Euroopas 1–15 lapsel 10 000 lapse kohta. Varakult avastatud katarakt on ravitav, seepärast on oluline teadlikkuse parandamine nii meditsiinitöötajate hulgas kui ka ühiskonnas. Lapse tervise jälgimise juhend näeb ette, et lapse silmi peaks perearsti profülaktilisel vastuvõtul kontrollima vastsündinueas, kuue kuu, ühe aasta, kolme aasta ja ka 5–6 aasta vanuses.