Hoidkem enda, kolleegide ja patsientide vaimset tervist!

Vaimse tervise teema olulisus on viimastel aastatel aina jõulisemalt esile kerkinud, näiteks kinnitas valitsus 2021. aastal vaimse tervise rohelise raamatu ja sotsiaalministeeriumis loodi vaimse tervise osakond. Kuna perearsti töös tõuseb samuti aina sagedamini esile, et patsiendi aitamiseks on vaja tegeleda tema vaimse seisundiga, otsustas Eesti Perearstide Seltsi (EPS) juhatus luua vaimse tervise töörühma.

Katrin Rätsep: oluline on, et patsient tunnetaks vastutust oma tervise pärast

Perearst peab oma töös lähtuma teaduspõhisusest ja patsiendi omapäradest, samas peab patsient mõistma, et vastutus tema tervise eest on ka tema enda, mitte ainult perearsti kätes, leiab perearstikeskuse Maarjavälja Perearstid perearst Katrin Rätsep. Seda eriti olukordades, kus tervisemure lahendamiseks on ennekõike vajalikud patsiendi enda muutused elustiili ja harjumuste osas.

Marje Oona selgitab, millal on vaja hinnata lapspatsiendi kaalutlusvõimet

Tervishoiutöötajal tuleb hinnata, kas laps on kaalutlusvõimeline konkreetse tema ees seisva ja tema tervist puudutava küsimuse üle otsustamiseks, ütles peremeditsiini kaasprofessor Marje Oona, kelle sõnul luuakse hindamise hõlbustamiseks ka juhend.

Tähelepanu! Ees on oht /navigaatorsüsteem Waze/

Siinse kirjutisega ei püüdle ma tõenduspõhise tarkuse või tõe poole, vaid pigem kutsun üles mõtisklema elu ja töö ning patsiendiohutuse üle. Kui oskad ohukohti märgata, teadvustada, siis tekib võimalus ka nendest õppida, midagi oma tegevuses muuta ning patsiendiohutust parandada. Nil nocere (lad).

Alkoholiga kimpus olevad patsiendid ehk meediku argipäev

Hiljuti kuulsin Bosnia ja Hertsegoviinas käinud perearstidelt, et seal on tervishoiusüsteemis kõik halvem kui Eestis. Ainsa hea asjana saab välja tuua, et mehed elavad seal mõned aastad Eesti meestest kauem, kuigi suitsetavaid mehi on oluliselt rohkem kui Eestis.

Tervishoiutöötajate sekkumisvõimalused lähisuhtevägivalla korral

Meditsiinis on primaarne ravimine. Sekundaarne on see, mis toimub ohvri kodus või mis võib tulevikus saada kriminaalmenetlusest korralikult dokumenteerimata meditsiiniandmete puudumisel. Artikli autorite hinnangul on tervishoiutöötajate rolli kaua alahinnatud ning seepärast keskendume siinses artiklis sellele, kuidas saavad meditsiinitöötajad abistada lähisuhtevägivalla (ka perevägivalla) ohvritest täiskasvanud patsiente.

Diabeet ja sport

Maailmas on umbes 450 miljonit diabeediga inimest, neist 90–95% põeb 2. tüüpi diabeeti. 1. tüüpi diabeediga inimesed on spordimeditsiinis olulised, kuna sportliku soorituse tipp-vanuses on valdavalt insuliinravi vajavad sportlased. Nemad aga vajavad täpsema suunitlusega meditsiinilist kontrolli, soovituslikult multidistsiplinaarses meeskonnas.

Kõnnime Koos?

Eestis alustas 2022. aastal tegevust ühiskondlik algatus Kõnnime Koos (www.konnimekoos.ee), mis pakub üle kogu riigi võimalust jalutada koos grupijuhiga korra nädalas kuni ühe tunni vältel. Kõik grupijuhid on läbinud koolituse ja pakuvad vajadusel tuge ka tervisenõustamisel. Jalutuskäigu tempo on rahulik, keskmiselt läbitakse 3–5 km. Osalema on oodatud kõik huvilised sõltumata east, osalemine on tasuta.

Kroonilise südamepuudulikkuse medikamentoosne ravi – vanu ja uusi teadmisi

Südamepuudulikkuse farmakoteraapia on järjest keerukamaks muutuv valdkond, kus ainuüksi viimase kümnendi jooksul on toimunud areng, mis on laiendanud saadaolevaid ravivõimalusi lähtuvalt vasaku vatsakese väljutusfraktsioonist (ingl left ventricular ejection fraction, LVEF). Vaatamata ravi kiirele arengule on südamepuudulikkus endiselt aga üks peamisi hospitaliseerimise põhjuseid, mis sageli tuleneb haiguse ebapiisavast kontrollist, sealhulgas suboptimaalsest farmakoteraapiast.

Endokardiidi kirurgilise ravi näidustused

Endokardiit on harv ja potentsiaalselt surmav südame sisekesta ja klappide põletik. Selle põhjustajaks võivad olla bakterid, seened või tegu võib olla ka mitteinfektsioosse haigusega (nt Libman-Sacksi endokardiit süsteemse erütematoosse luupuse korral).

Fabry tõve nahanähud

Fabry tõbi (ka Fabry-Andersoni tõbi) on haruldane x-liiteline lüsosomaalne ladestushaigus, mis väljendub eri organite, sealhulgas närvisüsteemi, südame, veresoonkonna ja ka naha sümptomaatikas. Kuigi tegemist on harvikhaigusega, on teadlikkuse parandamine sellest oluline, kuna erinevalt paljudest teistest geneetilistest haigustest on Fabry tõvele olemas spetsiifiline ensüümasendusravi.

GOLD-i juhiste 2024. aasta uuendused kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse kohta

GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) ehk kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) ravijuhiste programm on loodud 1998. aastal ja sellest ajast on juhtnööride eesmärk olnud ajakohased ravisoovitused, mis põhinevad parimal teadaoleval teaduslikul informatsioonil.

Jalgade kroonilise venoosse puudulikkuse konservatiivne ravi

Krooniline venoosne puudulikkus on levinuim põhjus alajäsemete nahakahjustuse, sealhulgas haavandi tekkeks. Selle haiguse algstaadium on midagi, mida enamus meie patsiente võib jälgida oma jäsemetel kujunemas.

Skrootumi patoloogilised lisamoodustised

Meeste munandikotis tekkida võivad moodustised on oma olemuselt põhiliselt kas pehmed vedelikukogumid (kudede lokaalne põletikuline infiltraat / turse) või tihked kasvajalised muutused. Kliiniliselt on need moodustised sageli asümptomaatilised (nt vesimunand), kuid osad neist võivad põhjustada ka valulikkust (nt põletik, torsioon). Enamik skrootumi moodustisi on beniigsed (nt tsüstid), kuid esineb ka maliigseid kasvajaid.

Tupe kandidoosi ravi probleemid

Tupe (vaginaalne) kandidoos on Candida seente põhjustatud vaginiit. Seda patoloogiat ei peeta sugulisel teel levivaks haiguseks, kuigi harvadel juhtudel võib haigus ka sel viisil patsiendini jõuda.

Vitamiinidest – kas, kui palju ja kellele?

Vitamiinid on mikroelemendid, mis on vajalikud organismi metaboolsetes protsessides, kuid ei anna lisaenergiat. Vitamiinid on populaarsed toidulisandid. Patsiendid küsivad, kas ja kui palju peaks iga inimene vitamiine tarvitama ning kas seda tarvitamist tuleks ka laboratoorselt jälgida.

Tervisekassa hakkas rahastama Certificu Perearst24 platvormi kasutamist

Tervisekassa hakkab perearstikeskusi rahaliselt toetama digisuhtluskeskkondade kasutamise eest. Certificu arendatud Perearst24 on esimene selline keskkond, mis läbis edukalt Tervisekassa auditi.

Patsiendi ettevalmistus kõhukoopa radioloogilisteks uuringuteks

Patsiendi ettevalmistamine uuringuks parandab pildikvaliteeti ning võimaldab organeid ja nendes esinevaid haiguslikke muutusi esile tuua. Erinevate tervishoiuasutuste soovitused võivad mõningate detailide osas erineda, kuid nende põhimõtted on sarnased. Patsiendil on enne uuringule tulemist soovitatav tutvuda konkreetse tervishoiuasutuse patsiendiinfoga.

Rauddiglütsinaat – üks parimatest rauasooladest

Nii füsioloogiliselt, toksikoloogiliselt kui ka toitumisalasest aspektist on mõistlik kasutada väikseimat annust elementaarset rauda, mis vastab rauaprofülaktika kriteeriumitele. Raua võimaliku negatiivse mõju tõttu teiste oluliste kahevalentsete katioonide, näiteks tsingi ja mangaani imendumisele soolestikus ning sooleepiteeli kahjustamise ohu pärast vabade radikaalide moodustumise tõttu soole limaskestas peaks manustatav rauakogus olema võimalikult väike.

Kroonilise haiguse aneemia käsitlus esmatasandil

Kroonilise haiguse aneemia on seisund, mille korral süsteemne põletikureaktsioon on pärssinud erütrotsüütide produktsiooni ja lühendanud punavereliblede eluiga, põhjustades hemoglobiinitaseme languse (1).

Ravimid ja rinnaga toitmine

Rinnaga toitmine on oluline nii vastsündinule kui ka emale. Rinnapiim on imikule parim toit, mis võimaldab optimaalset toitumist vastavalt imiku kasvavatele vajadustele, tagab eakohase kognitiivse ja neuroloogilise arengu, tugevdab immuunsust ning vähendab äkksurma riski, allergilisi ja ülitundlikkushaigusi ning 1. ja 2. tüüpi suhkurtõve esinemissagedust (1).

Tere tulemast Turusse ja Põhjamaade perearstide kongressile!

23. Põhjamaade perearstide kongress (23rd Nordic Congress of General Practice 2024) toimub 11.–14. juunil Soomes Turu linnas. Turusse on oodatud perearstid, esmatasandi tervishoiu valdkonna teadlased ja koolitajaid, et kohtuda kolleegidega ning tutvuda valdkonna uuenduste ja värskete teadusuuringutega.

Rasedusaegne liigoksendamine – kergekujulisest seisundist eluohtliku rasedustüsistuseni

Iiveldust kas oksendamisega või ilma selleta kogeb kuni 90% rasedatest. Kergeid sümptomeid saab seostada normaalse rasedusaegse füsioloogiaga esimesel trimestril (1). 0,3–3,6% rasedatest aga kogeb raskete sümptomitega iiveldust ja oksendamist, mis mõjutab märkimisväärselt raseda elukvaliteeti ja igapäevast funktsioneerimist (2, 3).

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.