Miks valida peremeditsiin?

Peremeditsiini eriala muutub iga aastaga järjest populaarsemaks. Peremeditsiini residentuuri astujaid on kõigist erialadest kõige rohkem. Põhjuseid, miks valida peremeditsiini eriala, on erinevaid. Tihti kujuneb lõplik valik residentuuri astumiseks viimasel aastal, kui läbitakse erinevaid praktikatsükleid.

Veiko Lillipuu: organisatsioonide töös osalemine rikastab maailmapilti

Peremeditsiini residentide konverentsil parima teadustöö preemia pälvinud perearst Veiko Lillipuu on aktiivne mitmes noortele arstidele suunatud organisatsioonis. Ta leiab, et vabaühendustes saadud kogemused on andnud palju väärtuslikke oskusi ja teadmisi, mis tulevad nii perearstina töötades kui ka mujal kindlasti kasuks.

Piirkondlike tervisekeskuste arendamine on Tervisekassa jaoks oluline prioriteet

Üle Eesti töötab palju esmatasandi tervisekeskusi (ETTK), kus eesmärk on aidata kaasa esmatasandi teenuste arendamisele ja tagada arstiabi kättesaadavus igas piirkonnas. Esmatasandi tervisekeskuse arengust, rahastus- ja tööpõhimõtetest ning eelistest rääkis Tervisekassa partnersuhtluse osakonna haldur Anu Valli.

Tervisekeskuse suurimad plussid on multidistsiplinaarne meeskond ja parem töökorraldus

Küsisime tervisekeskust juhtivalt kolmelt perearstilt, Diana Ingerainenilt, Kadi Tomsonilt ja Niida-Anita Morgenilt, millised on nende jaoks tervisekeskuses töötamise plussid, kuidas peaks olema tervisekeskus juhitud ning millises suunas peaks liikuma tervisekeskuste kontseptsioon tulevikus. Lisaks muule positiivsele tõid perearstid suurima plussina välja meeskonnatöö, mis muudab sujuvamaks tervisekeskuse töökorralduse ning aitab kvaliteetsemalt ravida patsiente.

Kuidas lahendada konflikti perearstikeskuses tervishoiutöötaja ja patsiendi vahel?

Konfliktsed olukorrad elus on paratamatud. Nii ka igas perearstikeskuses. Neid ei tule karta, aga neid tuleb osata rahumeelselt lahendada.

Joosta Munamäelt Piritale – mille paganama pärast?

Tipust Topini jooks on Eestis praeguseks üks selliseid ettevõtmisi, mida iga spordientusiast teab ja millest enamik jooksusõpru ka osa on võtnud. Kümneliikmelise meeskonnaga läbitakse juunikuus järjest joostes 337 kilomeetrit ilma eriliselt pingutamata. Tegemist ei ole võistlusega ja ometigi on igal lõpetajal pärast jooksu olümpiavõitja tunne.

Müasteenia – kas lihtsalt jõuetus või raske haigus?

Juuni esimeses pooles toimunud veebiseminaril rääkis Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi närvikliiniku neuroloogia kaasprofessor ja Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloogia eriala vanemarst Liis Väli müasteeniast ning perearsti ja neuroloogi koostööst müasteeniaga patsiendi käsitlemisel.

Laste peavalude sagedasemad põhjused ja nende käsitlus

Valu on kehale omane ebameeldiv reaktsioon, mille eesmärk on edastada perifeersete valuretseptorite ärritus peaajju. Valureaktsioon on vajalik osa ellujäämisest. Valuretseptorid arenevad juba üsas, seega ei ole valu kui nähtus lastel ootamatu.

Kopsupõletik lastel

Kopsupõletik on üks sagedamini esinevatest ägedatest infektsioonhaigustest lapseeas. Kopsupõletiku korral on tegemist kopsuparenhüümi ägeda põletikuga, mille tekitajad on enamasti viirused ja/või bakterid. Kopsupõletiku kliiniline diagnoosimine lastel ei ole alati kerge, kuna erinevas vanuses lastel võivad sümptomid olla erinevad ja mittespetsiifilised. Lisaks puuduvad piisava spetsiifilisuse ja sensitiivsusega diagnostilised markerid kopsupõletiku etioloogiliseks diagnostikaks.

Suukaudse semaglutiidi kättesaadavuse parandamine annab patsientidele paremad ravivõimalused

Viimase kümne aasta jooksul on 2. tüüpi diabeedi (DM2) ravivõimalused oluliselt täienenud. Muutunud on ka haiguse üldine käsitlus. Tähtis ei ole enam ainult veresuhkru näit, vaid patsienti vaadatakse tervikuna, lähtudes muudest, eelkõige kardiovaskulaarhaiguste (KVH) riskiteguritest.

Gestatsioonidiabeet ja selle ravi

Gestatsioonidiabeet (GD) on glükoositolerantsuse häire, mis on esmakordselt diagnoositud raseduse ajal. Siia hulka ei arvata neid juhtusid, mis vastavad 2. tüüpi diabeedi kriteeriumitele – sellisel juhul diagnoosime raseduse ajal esmaselt avastatud 2. tüüpi diabeeti.

2. tüüpi diabeedi ravimite kasutamine kroonilise neeruhaigusega patsiendil

Diabeetiline nefropaatia on kliiniline sündroom, mida klassikaliselt iseloomustab hüperfiltratsioon, albuminuuria ja progresseeruv neerufunktsiooni halvenemine. Hiljutistes uuringutes on leitud, et paljudel 2. tüüpi diabeediga haigetel esineb krooniline neerukahjustus ilma albuminuuriata, selle täpne patogenees on veel ebaselge. Kasutusele on tulnud mitmeid uusi ravimeid, mis on oma erineva toimemehhanismi kaudu suunatud kroonilise neeruhaiguse pidurdamisele ja kardivaskulaarsete tüsistuste ennetamisele.

Seksuaalteraapiast perearstidele

Seksuaalteraapia on psühhoteraapia vorm, mis on suunatud üksikisikute ja paaride toetamisele seksuaalprobleemide lahendamisel ning seksuaaltervise ja intiimsuhete parandamisele. Seksuaalnõustamine ja seksuaalteraapia tegelevad mõlemad seksuaalsuse ja suhete teemadega.

Kognitiivse seisundi sõelumine alkoholi liigtarvitavatel patsientidel

Alkoholitarvitamise häire on üks peamine etioloogiline tegur vaimsete võimete halvenemise ja neurokognitiivsete häirete, sh mitmete dementsuse vormide kujunemisel.

Viimased ravisuundumused hüperlipideemiaga patsientide jaoks: Läti ja Eesti perearstide jälgimistulemused

Hüperlipideemia on lipiidide – kolesterooli või triglütseriidide – sisalduse suurenemine plasmas või suure tihedusega lipoproteiini (HDL) sisalduse vähenemine plasmas, mis omakorda soodustab ateroskleroosi ja edasi teiste raskete terviseseisundite, nagu südameinfarkt, insult ja perifeersete arterite haigus, arenemist (1). Põhjused võivad olla primaarsed või geneetilised (20%-l juhtudest) või sekundaarsed, näiteks dieet, teatud kroonilised haigused või ravimite kasutamine (2).

Infektsionist: troopiliste haiguste diagnoosimisel on kõige olulisem anamnees

Eesti arstid näevad troopiliste haigustega patsiente taas üha rohkem. Põhja-Eesti Regionaalhaigla infektsioonikontrolli arst Eva Luide rõhutab, et selliste haiguste diagnoosimisel on kõige olulisem põhjalik anamnees.

Rindkereröntgeni hindamise teooriast perearstile

Rindkere röntgenipilt on üks levinuim diagnostiline vahend, mida kasutatakse kopsude ja rindkereorganite seisundi hindamiseks. Perearstid on tihti esimesed tervishoiuspetsialistid, kes puutuvad kokku patsientidega, kellel on hingamiselundite probleemid või muud rindkerega seotud kaebused.

Perearsti ja pereõe roll hamba- ja lõualuusüsteemi anomaaliate ennetamisel

Hiljutine Eesti laste hammaste tervise uuring näitab, et kuigi aastate jooksul on laste hammaste tervis paranenud, oleme Skandinaavia maadest kaariesehaaratuse poolest pea kaheksa korda halvemas seisus1. Tõsi on ka see, et väikelapsed külastavad rutiinsete kontrollide käigus tõenäolisemalt arstikabinetti kui hambaarstikabinetti2, see annab peremeditsiinile, koolimeditsiini personalile ja lastearstidele suurema rolli ka ortodontilise ehk hammaste asendianomaaliate ja hambumushäirete ravivajaduse märkamisel.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

PCDE 17. rahvusvahelisel konverentsil vaadeldi diabeedi käsitluse paradigma muutusi esmatasandil

PCDE ehk Primary Care Diabetes Europe on organisatsioon, mis ühendab esmatasandi spetsialiste üle Euroopa ning on pühendunud diabeedi tänapäevase käsitluse põhimõtete juurutamisele ja teadustöö arendamisele peremeditsiini valdkonnas. Tänavune, järjekorras juba 17. PCDE konverents toimus 6.–8. juunil Barcelonas ja veebis. Põnevaid ettekandeid oli mitmeid, järgnevalt toon välja väikese valiku nendest, mis mulle enim huvi pakkusid.

Esmatasand – tervishoiu aluspõhi. Huvitavat Põhjamaade Perearstide Seltsi kongressilt

11.–14. juunil toimus Soomes Turus Põhjamaade Perearstide Seltsi (Nordic Federation of General Practice, NFGP) 23. kongress. See kongress ei ole iga-aastane, vaid toimub kahe- kuni kolmeaastaste intervallidega. Tänavu oli kongressil kokku 1800 osalejat 21 riigist ja üritus kandis pealkirja „Primary care – the bedrock of healthcare“ („Esmatasand – tervishoiu aluspõhi“).