Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
August 2018
Arhiiv
Telli ajakiri koju
USA diabeediliidu 78. aastakoosolek oli pühendatud kliinilistele teemadele
Anu Ambos
Telli ajakiri
22.–26. juunil 2018 toimus Ameerikas Orlandos USA diabeediliidu (ADA) 78. aastakoosolek. Sel aastal ei tutvustatud ADA-l ühegi paljude osalejatega pikaajalise ravimiuuringu tulemusi. Konverents oli pühendatud kliinilistele teemadele ning lisaks tutvustati uut ADA/EASD 2. tüüpi diabeedi ravijuhendit, kuhu oli võimalik teha kuni 01. juulini 2018 veel parandusettepanekuid ja mille lõplik esitlus toimub selle aasta oktoobris Euroopa diabeediuuringute liidu (EASD) kongressil Berliinis.
Ülevaade 7. Balti Ateroskleroosi Ühingu kongressist
Martin Serg
Telli ajakiri
6.–7. aprillil toimus Tallinnas 7. Balti Ateroskleroosi Ühingu kongress. Kõrgetasemeline kongress andis laialdase ülevaate kardiovaskulaarsete riskifaktorite (peamiselt düslipideemia, diabeedi ja hüpertensiooni) käsitlusest. Lisaks ekspertide suulistele ettekannetele oli kongressil ka märkimisväärne hulk posterettekandeid, mis lisasid kongressile teaduslikku sisu.
Uudised
Telli ajakiri
Eesti Naistearstide Selts: noortenõustamise teenuse kvaliteedi tähtsust ei tohi alahinnata
Triin Raestik
Telli ajakiri
Eesti Naistearstide Seltsi (ENS) juht dr Made Laanpere rõõmustas Lege Artisele intervjuud andes, et kvaliteedinäitajate poolest kuulub Eesti sünnitusabi maailma tippude sekka. Meeldiv on tõdeda, et üha vähem esineb meil noorte nakatumist HIV-sse, samuti on vähenenud abortide arv alaealiste hulgas. See näitab naistearstide head tööd ja õigeid tervishoiupoliitilisi otsuseid ning saavutatud taset tuleb hoida.
Tööstressist ja selle reguleerimisest meedikute töös
Taimi Elenurm
Telli ajakiri
Tervishoiusektor on üks enim tööstressi tekitavatate töötingimuste ja -keskkonnaga tegevusvaldkondi. Euroopa vanemtööinspektorite komitee (SLIC) uuringu järgi on meditsiinitöötajatel peamisteks tööstressi faktoriteks vaimselt intensiivne töö ajasurve tingimustes, suur emotsionaalne koormus patsientide ja nende sugulastega töötamisel ning tööle iseloomulikud rasked juhtumid ja traumaatilised sündmused (4).
Haigusjuht: äge HIV-nakkuse sündroom
Karmen Jaaniso
Pilleriin Soodla
Telli ajakiri
HIV-infektsiooni varane avastamine on oluline selleks, et patsiendil saaks võimalikult varakult alustada antiretroviirusravi ning seeläbi vältida immuunpuudulikkuse ning sellega seotud haiguste väljakujunemist, lisaks vähendada immuunaktivatsioonist tingitud kardiovaskulaarsete haiguste ning neerukahjustuse riski. Äärmiselt oluline on teada, et ravi on haiguse ennetus, ravi saav HIViga patsient ei ole teistele inimestele üldjuhul nakkusohtlik.
Keeruline haigus porfüüria
Küllike Palk
Galina Zemtsovskaja
Telli ajakiri
Porfüüria diagnoosimine võtab kaua aega tihti just ebamääraste sümptomite tõttu, kuid kuna porfüüria ägedad vormid võivad olla eluohtlikud, siis on oluline õigeaegne diagnoosimine ja ravi alustamine.
Koloskoopia kvaliteedi tähtsus jämesoolevähi sõeluuringus
Peeter Kõiva
Telli ajakiri
Artiklis tutvustatakse ja kirjeldatakse kvaliteedikriteeriumeid, mida sõelkoloskoopial saab hinnata. Enamik neist registreeritakse Eestis 2016. aastal alustatud jämesoolevähi sõeluuringul. Praeguseni ei ole aga saadud infot täies mahus analüüsitud, kuid kindlasti tuleks sellega algust teha.
Migreeni ravi erakorralises meditsiinis
Sirli Saar
Telli ajakiri
Migreen on primaarsete peavalude hulka kuuluv haigus. Tegemist on kõige sagedasema neuroloogilise haigusega, mida põeb 17,6% naistest ja 5,7% meestest (1). WHO peab tugevaid migreenihoogusid üheks kõige halvavamaks haigusseisundiks, mida on võimalik võrrelda dementsuse, tetrapleegia ja aktiivse psühhoosiga (2).
Kolmiknärvi neuralgia on üks sagedasim näovalu põhjus
Mark Braschinsky
Telli ajakiri
Rahvusvahelise peavalude klassifikatsiooni värske, 3. väljaanne (ingl. k International Classification of Headache Disorders, 3rd edition – ICHD-3) avaldati Rahvusvahelise Peavalu Seltsi (ingl. k International Headache Society – IHS) ametlikus teadusajakirjas Cephalalgia 2018. a alguses (1). Klassifikatsiooni kohaselt kuulub klassikaline kolmiknärvi neuralgia (KNN) kolmandasse peatükki. Tegemist on ühe sagedasema näovalude põhjustajaga, mis mõjutab olulisel määral inimeste elukvaliteeti. KNN diferentsiaaldiagnoos sisaldab esmaste peavalude peatükki kuuluvaid teatud trigeminaalseid autonoomseid peavalusid (ingl. k trigeminal autonomic cephalalgias – TAC) ning mõnel juhul esmast lõikavat peavalu (ELP). Kuna mõneti sarnastel pea- ja näovaludel võivad olla sekundaarsed põhjused, mille hulka kuuluvad eeskätt kolmiknärvi neuropaatia, ninakõrvalkoobaste patoloogia, teatud stomatoloogilised haigused, temporomandibulaarliigeste patoloogia, siis kuuluvad esmased KNN juhud neurovisualiseerimisele.
Sisuturundus: DYNAGITO uuring: kombinatsioonravi saavatel patsientidel esines vähem keskmise kuni mõõduka raskusega ägenemisi
Karmen Jaaniso
Telli ajakiri
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on haigus, mida iseloomustab progresseeruv õhuvoolutakistus hingamisteedes (obstruktsioon). Eesti Kopsuarstide Seltsi 1.-2. juunil toimunud aastakoosolekul keskenduti KOKiga seotud ettekannetes KOKi ägenemise mõjudele ning hiljuti avaldatud uuringule DYNAGITO, milles uuriti erinevate raviskeemide efektiivsust KOKi ägenemise ärahoidmisel.
Südamekahjustusega onkoloogilise haige taastusravi
Ellen Käpp
Telli ajakiri
Südamekahjustusega onkoloogiline haige on taastusravi seisukohalt keerukas patsient, kuna ravi planeerimisel tuleb arvestada nii südamehaigele iseloomulikke kui ka onkoloogilise haiguse või selle raviga seotud probleeme. Seetõttu vajab patsient esmalt põhjalikku seisundi hindamist, et teha kindlaks nii südamekahjustuse iseloom ja ulatus kui ka kaasuvad haigused ning funktsioonihäired.
Haigusjuht: kiiritus- ja keemiaravi hiline kardiotoksiline toime
Eno-Martin Lotman
Riina Vettus
Andrei Šamarin
Maire Tiivel
Telli ajakiri
Onkospetsiifilise ravi tulemusena võivad patsiendil aastaid hiljem avalduda kardioloogilised hilistüsistused, seetõttu on oluline preventiivne lähenemine onkoteraapia planeerimisel, onkoloogilisest haigusest paranenud patsientide järelkontroll ning kardioprotektiivse ravi kasutamine.
Süsteemravi ja selle kardiotoksilisus
Ann Valter
Tõnis Metsaots
Telli ajakiri
Kasvajate senisest varasem diagnoosimine, täpsem levikuulatuse hindamine ning ravi on kaasa toonud vähisuremuse märkimisväärse vähenemise. Ent praeguse süsteemraviga (keemia-, sihtmärk- ning immuunraviga) tekkida võivad kõrvaltoimed, sh mõju südamele, on olulised elukvaliteedi languse ning suremuse põhjused neil, kes selle haigusega elavad või on haiguse seljatanud. Seetõttu on oluline mõista kasvajavastaste preparaatide mehhanisme ning riske, et ennetada ja õigeaegselt ravida võimalikke kõrvaltoimeid.
Pille Sillaste: valu- ja palliatiivravi valdkonda on vaja arendada
Triin Raestik
Telli ajakiri
Põhja-Eesti Regionaalhaigla palliatiivravikeskuse juhataja Pille Sillaste ütles Lege Artisele, et lihtne inimlikkus – uurida patsientidelt nende soove, küsida, mida nood ise tahavad või kus igatsevad näiteks oma elu lõppu veeta – ei võta tegelikult üldse palju aega, ometi ei ole see Eestis kombeks. Inimlikkuse vähesus, nentis kogenud arst, ei ole paraku meie palliatiivravi ainus probleem.
Uus proovikivi – onkokardioloogia
Riina Vettus
Telli ajakiri
Viimastel aastakümnetel on südamehaigete käsitlus ja ravimeetodid üsna palju muutunud – meil on kasutada hulgaliselt ravimeid, protseduure, millega patsientide prognoosi parandada ja elu pikendada. Mõneti on aja jooksul muutunud ka patsientide kardiaalsed probleemid ning kardiolooge ootavad ees uued proovikivid.
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
August 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
November 2017
September 2017
Aprill 2017
Veebruar 2017
Ajakiri
Vali