Inimesele mõeldud valuvaigisti lemmikloomale ei sobi

Valu korral on inimesed harjunud abi otsima käsimüügis saadaval olevatest valuvaigistitest. Mõnikord antakse neid kergekäeliselt ka oma lemmikloomale, mõtlemata, et heast soovist kantud tegu võib koera või kassi jaoks lõppeda ootamatult halvasti.     

Vererõhu mõõtmine kodustes tingimustes

Kõrgvererõhktõbi on enim levinud südame- ja veresoonkonnahaigus. Selle tekkepõhjused ei ole alati teada ja ei ole vaid ühest asjaolust tingitud. Samas võib see haigus põhjustada mitmeid kahjustusi organismis.

Täiskasvanud inimesed võiks teada oma vererõhuväärtusi. Iga inimese vererõhu tase sõltub elueast, soost, geneetikast ja paljudest väliskeskkonna teguritest.

Tervisekontrolli seisukohast on oluline mõõta puhkeoleku vererõhku. Alates 40. eluaastast peaks külastama perearsti vähemalt kord 5 aasta jooksul nii vererõhu mõõtmiseks kui ka südame- ja veresoonkonnahaiguste riski hindamiseks. Vererõhku võiks aga sagedamini kontrollida, kui esineb selliseid riskitegureid nagu lähisugulaste vererõhuhaigus, varem esinenud kõrgenenud vererõhk, piiripealsed vererõhuväärtused.

Vererõhu kontrollimine perearsti või pereõe juures, apteegis või ise kodus annab võimaluse ennetada, varakult diagnoosida ning ravida kõrge vererõhuga kaasnevaid riske ja haiguseid. 

Unemeditsiini suundumused maailma unemeditsiini kongressi põhjal: fookuses hüpersomnia

2017. a oktoobris Prahas toimunud maailma unemeditsiini kongress tõi esmakordselt ühele suurüritusele kokku Maailma Uneföderatsiooni (WSF) ja Maailma Unemeditsiini Seltsi (WASM). Muljet avaldav teaduslik programm sisaldas 16 kongressi­eelset intensiivkursust, 102 sümpoosiumit, poster­sessioone ja loenguid maailma unemeditsiini ja -teaduse suurkujudelt. Eesti arstide Heisl Vaheri ja Triin Jagomäe eestvedamisel toimus praktiline kursus müofunktsionaalse teraapia rakendamisest orofatsiaalsete funktsioonianomaaliate ravis.

Osteoartroosi ravi on kompleksravi

Osteoartroos on grupp kattuvaid liigesehaigusi, millel on erinev etioloogia, kuid sarnane bioloogiline, morfoloogiline ja kliiniline lõpptulemus. Osteoartroosi vaevuste leevendamisel võib abi olla toidulisanditest. Valuravis aga tuleb tõhusama toime saavutamiseks vajadusel kasutada paralleelselt mitut raviviisi ja muuta ka elustiili.

Päikesest tekkivad naha pigmentatsioonihäired

Ultraviolettkiirguse toimel võivad nahale tekkida kosmeetiliselt häirivad pigmendilaigud. Artikkel tutvustab pigmendilaikude liike ning ravivõimalusi.

Peatäitõbi ehk pedikuloos

Inimese peatäi (Pediculus humanus capitus) on väike (seesamiseemne suurune) verdimev parasiit, kes elab inimese peas juustega kaetud alal. Peatäid on probleemiks ka tänapäeval ja on levinumad, kui võiks arvata. Vääralt arvatakse, et peatäid tekivad mustusest. Täid ei tunne aukartust vanuse, rahvuse, soo, sotsiaalse staatuse ega hügieeni ees. 

Krooniline kõhukinnisus täiskasvanul

Krooniline kõhukinnisus on täiskasvanueas väga sage probleem. Enamik kõhukinnisusega hädas olijaist peaks saama abi perearstipraksisest saadavatest nõuannetest. Muutused elustiilis, sealhulgas kiudainerikka toidu ja joodava vedeliku­koguse suurendamine ning liikumisharjumuse tekitamine peaks kuuluma iga patsiendi raviskeemi. Ravimeid peaks soovitama vaid neile, kellel eelmainitud võtted tulemust ei anna. Vajadusel on näidustatud täpsustavad uuringud.

Kuidas kaitsta ennast ja teisi, kui peab haigena tööl käima?

Igal aastal tekib küsimus, kuidas püsida haiguste hooajal tervena (primaarne preventsioon) ning kuidas haigestununa vältida tüsistusi (sekundaarne preventsioon) ja piirata haiguste levikut. Küllap on nii ennetuse kui ka ravi suhtes igaühel oma eelistused ja palju on ka perekondlikke veendumusi ühe või teise ravivõtte tõhususe kohta. 

Ägedad respiratoorsed nakkused lapseeas

Ägedad respiratoorsed infektsioonid (ÄRI) on perearsti igapäevatöö. Lapseeas põetakse harilikult 3–8 ägedat respiratoorset viirushaigust aastas (1). Viirus õnnestub isoleerida 80%-l ÄRI-dega haigestunud lastest, samas on ka 30%-l tervetest lastest leitav mõni viirus (2). Üldiselt on lastel ja täiskasvanutel samad patogeenid, kuid lastel esineb täiskasvanutest sagedamini Moraxella catarrhalis’t ja bokaviiruseid. 

Olulisemad muudatused kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ravis

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on maailmas laialt levinud, olles surma põhjusena neljandal kohal. Prognooside kohaselt tõuseb KOK surma põhjusena 2020. aastaks kolmandale kohale. 

Rasvumise medikamentoosne ravi võiks olla teoreetiliselt isegi eluaegne

Kuigi rasvumise raviks mõeldud ravimite valik on ahtake, on mõned variandid siiski olemas. Sellest, millised võimalused ja millisele patsiendile on Euroopas ja USA-s saadaval, rääkis Ida-Tallinna Keskhaigla endokrinoloog dr Mari Verrev möödundud aasta lõpus toimunud konverentsil “Rasvumine ja ülekaal”.

Kehakaalu mõjutab enam tegureid kui ainult söömine ja liikumine

Tartu Ülikooli Kliinikumi androloogiakeskuse arst ja toitumisterapeut Kristel Ehala-Aleksejevi sõnul on aastaid räägitud ülesöömisest ja liikumise vähesusest kui peamistest ülekaalu põhjustajatest, kuid aja jooksul on jõudnud arstkonda teadmine, et see pole nii lihtne ja on palju rohkem tegureid, mis ülekaalu mõjutavad.

Venoosse haavandiga patsiendi nõustamine apteegis

Möödunud aastal kiideti heaks uus kroonilise venoosse haavandi ravijuhend. Kuigi kroonilise venoosse haavandiga patsiendiga tegelevad põhiliselt perearst, pereõde ja eriarst, on ravijuhendiga tutvumine väga oluline ka apteekrite jaoks, kuna raviks vajalikku käiakse ostmas just apteegist ning tihti küsitakse seejuures ka nõu haavandi hoolduse kohta.

Uudised


Apteekrid ei ole tööandjapõhise koolituspunktide süsteemiga rahul

Tööandjapõhine apteekrite koolituskohustus on kaasa toonud olukorra, kus “omad koolitavad omi” ning alates koolituskohustuse tekkimisest ei ole apteekrite liidu koolitustest osa võtnud ükski Benu ega Terve Pere Apteegi töötaja.

Jaanuarist muutus täiendava ravimihüvitise süsteem

Täiendavat ravimihüvitist on seni makstud inimestele, kelle kulutused ravimitele on suuremad kui 300 eurot kalendriaastas. Kui möödunud aasta lõpuni pidi hüvitise saamiseks haigekassale avalduse esitama, siis alates 2018. aasta algusest muutus ravimihüvitis automaatseks ning lisasoodustuse saab kindlustatu koos tavapärase ravimisoodustusega juba ravimi väljaostmisel apteegis. Seda aga juba kulutustelt, mis ületavad 100 eurot kalendriaastas.

Ebastabiilsus apteegisektoris on suurim takistus teenuse arengule

Selleks, et tagada apteegiteenuse kvaliteet, järjepidev areng ja jätkusuutlikkus, on vaja stabiilsust apteegisektoris. Teadmatus, mis homme saab, on suurim takistus ning komistuskivi teenuse arengu teel. 

Liina Pääru: kindlasti on apteekreid, kel on huvi proviisoriapteeke pidada

Proviisor Liina Pääru ütleb, et ajakirjanduses ringlev info, nagu ei sooviks proviisorid apteeke pidada ja et neil pole selleks võimalusi, on vale. Praegu on ettevõtlusega alustamiseks laenusaamise võimalusi rohkelt ja kindlasti on olemas apteekrid, kel on huvi proviisoriapteeke pidada. Pääru enda juhitud Viljandi kesklinna apteek pidi selle aasta veebruaris uksed sulgema, sest keskuse väljakuulutatud enampakkumise võitis osaühing Benu Apteek Eesti.