Millist muudatust ootavad apteekrid tervishoiukorralduses kõige rohkem?

Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
Reedese apteekrite konverentsi eel uurisime apteekritelt üle Eesti, millist muudatust ootavad nad tervishoiukorralduses kõige rohkem.

Reedel toimub Tallinnas "Apteekrite konverents 2021", mille eel uurisime apteekritelt üle Eesti, millist muudatust tervishoiukorralduses ootavad nad kõige rohkem.

Küsitlusele vastas ligi kakskümmend apteekrit, kellest paljud tõid välja, et apteeker peaks olema esmatasandi osa ning apteeker peaks kuuluma tervishoiutöötajate hulka, kellega konsulteerivad arstid ja kes võivad rohkem erinevaid teenuseid osutada.

"Võiks olla otsene suhtluskanal retsepti välja kirjutanud arstiga," tõi üks vastaja välja ning teine lisas: "Ideaalses maailmas võiks olla Eestis süsteem, kus ka perearst saab vajadusel konsulteerida näiteks kliinilise proviisoriga ning teatud tingimuste tagamisel on ka patsiendil endal võimalik vastavat teenust raviskeemi hindamiseks kasutada riigipoolse kompensatsiooni abil."

"Praeguses apteekide ülekülluse ja proviisorite-farmatseutide nappuse tingimustes on apteekrid surutud kaubandusliku teenindaja rolli, kellel on liiga pikad tööpäevad. Retseptiravimeid väljastades jääb spetsialistil tihti aega väheseks selleks, et patsiendiga ravimite kasutamisel tekkivate küsimuste või probleemidega süvitsi tegeleda. Eestis peaks olema optimaalsel hulgal apteeke normaalse arvu spetsialistidega ühe apteegi kohta ja proviisori-farmatseudi unikaalne erialaline kompetents enam väärtustatud," kirjutas üks vastaja.

Veel peeti oluliseks, et oleks üks farmaatsiaalane organisatsioon, kuhu kuuluksid kõik proviisorid ja farmatseutid ja selle all oleksid erivad töörühmad. Samuti märgiti, et apteegikettide mõju apteegiomanikele võiks väheneda. See tagaks apteekrite tegeliku iseseisvuse, kuna frantsiisilepingud iseseisvust ei paku.

Mitu vastajat tõi välja apteekides ravimite valmistamise: "Apteekrina, ootan pikisilmi ekstemporaalselt valmistatavate ravimite valmistamise tasu ja nõuete ajakohastamist."; "Ektemporaalsete ravimite valmistamishinnad tuleb vastavusse viia reaalse kuluga (eelkõige aja- ja töömahukuse osas) ning need ravimid kompenseerida haigekassa poolt."; "Apteek ei ole pood ja apteeker on ravimiekspert, ravimite valmistamise hinnakiri on ajale jalgu jäänud, teeme seda tööd sisuliselt tasuta."

Apteekritele olulistel teemadel räägitakse reedel Tallinnas "Apteekrite konverentsil 2021", millest saab osa võtta ka läbi veebi. Täpsema info leiate siit.

Jaga