Quo vadis, esmatasandi tervishoid?

Viimase aasta jooksul on minu käest korduvalt küsitud: „Kas peremeditsiin ja perearsti eriala jäävad püsima?“ Huvitav, et selliseid küsimusi ei küsita ühegi teise eriala kohta, kuigi põhjust ju oleks. Samamoodi on arstide kõrge keskmine vanus probleem mitmel teiselgi erialal: paljudel teistel erialadel on samamoodi järelkasvu puudus, vahest isegi enam väljendunud kui peremeditsiinis. Mitmel erialal jäävad residentuurikohad pidevalt alatäidetuks, isegi kui kohtade arv, mis välja kuulutatud, on peremeditsiini omast mitmeid kordi väiksem. Mõnel erialal ei ole kandidaate tulnud mitme aasta vältel.

Kadri Ann Prass: peremeditsiin on hädas, tuleb proovida uusi lahendusi

Peremeditsiin on hädas ja meil on vaja uusi lahendusi – need ei saa tulla muud moodi kui uute asjade katsetamise kaudu, ütleb NOPE uus juht, praegu Abja-Paluoja tervisekeskuses töötav peremeditsiini eriala arst-resident Kadri Ann Prass.

Tänavu saavutas A-taseme 138 perearstipraksist

Septembri lõpus toimunud Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil tunnustati parimaid perearstipraksiseid üle Eesti.

A-taseme kvaliteeti aitab hoida töötajate väärtustamine ja meeskonna sünergia

Küsisime kõige pikemat aega A-taset hoidvate perearstikeskuste perearstidelt, mis on nende edu valem, mis on olnud sellel teekonnal proovikivid ja millise soovituse nad annaksid kolleegidele. Oma mõtteid jagasid perearstid Heli Tähepõld, Le Vallikivi, Hiie Karelson, Regle Adamson ja Marika Kukk.

Milliseid kohustusi toob perearstidele kaasa riiklik patsiendiohutuse andmekogu?

Peagi rakenduva tervishoiuteenuse osutaja kohustusliku vastutuskindlustuse seaduse taustal on päevakorras ka patsiendiohutuse andmekogu loomine. Selle tarbeks hakatakse Eestis raskete patsiendiohujuhtumite kohta riiklikult andmeid koguma.

Peremeditsiini karjääritund tõi kohale auditooriumitäie huvilisi

10. oktoobril täitus Tartu Ülikooli biomeedikumi Schmidti auditoorium paariks tunniks tudengite ja residentidega, kes olid kuulama tulnud peremeditsiini karjääritundi. Huvilised said kuulda kogemuslugusid perearstiks saamisest ja peremeditsiini õpingute ajal läbitavatest praktikatest ning ülevaadet sellest, milline on perearstikeskuses tööjaotus ja kuidas toimub patsientide käsitlus.

Küsimused, mida me ei julge endalt küsida, mõtted, mida pole ilus mõelda

Ukrainlastele on ääretult oluline nende kogemusest õppimine – on baastarkusi, millest peame olema teadlikud ja milleks ette valmistunud ka siis, kui need on seotud küsimustega, mida me isegi küsida ei julge.

Meditsiinitöötajatele libameditsiinist

Kas väljendid „progurt“, „juurpõhjus“, „sellerimahl“, „raskmetalli detox-smuuti“ ja „monopuhastus“ ütlevad midagi? Kui oled meditsiinitöötaja ja vastasid eitavalt, siis palju õnne, su patsiendid on kas erakordselt teaduspõhise maailmapildiga või ei usalda sind piisavalt, et julgeda nendest tuntud libameditsiini teooriatest rääkida. Käesoleva kirjutise eesmärk on panna meditsiinitöötajaid mõtlema libameditsiiniga võitlemise vajalikkusest, lisaks tutvustan mõningaid libameditsiini teooriaid Meditsiinimeediumi näitel.

Eesti Perearstide Seltsi aastakonverents keskendus vaimsele tervisele

Tänavusel Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil, mis toimus 27. septembril Tallinna Lauluväljakul, keskendusid pooled sessioonide teemadest vaimsele tervisele, mida käsitleti nii tervishoiutöötaja kui ka patsiendi vaatenurgast.

Läkaköhasse haigestumine sageneb, kuna immuniseerimisega hõlmatus on vähene

Läkaköha on väga nakkav hingamisteede infektsioon, mis kulgeb korduvate köhimis-episoodidega ja on põhjustatud gramnegatiivsest bakterist Bordetella pertussis (1, 2). Käesoleva aasta esimese kaheksa kuuga on Eestis registreeritud 97 läkaköha haigusjuhtu, see tähendab, et haigestumus on 7 juhtu 100 000 elaniku kohta (9).

Euroopa Kardioloogide Seltsi kõrgenenud vererõhu ja hüpertensiooni 2024. aasta ravijuhend

Augustis avaldas Euroopa Kardioloogide Selts (ESC) uued kõrgenenud vererõhu ja hüpertensiooni ravijuhendid. Artikli eesmärk on võtta lühidalt kokku ravijuhendi peamised muudatused ning tuletada meelde ravi põhiprintsiibid.

Diabeediga seotud kardiovaskulaarsed tüsistused

Diabeedi levimuseks kogu maailmas hinnati 2021. aastal umbes 10% ja aastaks 2045 kasvab see hinnaguliselt 12%-ni. Samas on diabeet üks enam aladiagnoositud haigustest, kuna haiguse algusperiood võib olla asümptomaatiline ja kesta aastaid, samuti arenevad kaugtüsistused aeglaselt. Hinnanguliselt keskmiselt 40%-l täiskasvanutest võib olla seetõttu diabeet diagnoosimata. Diabeedihaigetest 90% põeb 2. tüüpi diabeeti, 5–10% 1. tüüpi diabeeti. Käesolev artikkel keskendub 2. tüüpi diabeediga haigetele.

Kopsuvähi sõeluuring

Kopsuvähk on kogu maailmas sageli esinev ja üldjuhul väga halva prognoosiga pahaloomuline kasvaja. Eestis diagnoositi aastatel 2012–2021 Tervise Arengu Instituudi (TAI) Vähiregistri viimastel andmetel keskmiselt 834 uut kopsuvähi juhtu aastas, uute haigusjuhtude absoluutarv on püsinud võrdlemisi stabiilsena – 2020. ja 2021. aastal diagnoositi vastavalt 835 ja 784 kopsuvähi esmasjuhtu (1). Kopsuvähi peamine riskitegur on tubaka suitsetamine, mis põhjustab 80% kopsuvähkidest.

Praktilisi pärleid EKAK-i dermatoloogia suvekoolist

22.–23. augustil toimus Ristna sadamas Esmatasandi Koolitus- ja Arenduskeskuse (EKAK) suvekool, tänavu oli teemaks dermatoloogia. Poolteist päeva oli täidetud intensiivse õppega ja siinses artiklis toon välja parimad praktilised aspektid, mida ise suvekoolist kaasa võtsin.

Migreen ja kombineeritud hormonaalne kontratseptsioon

Migreeni korral on tegemist tavaliselt unilateraalse pulseeriva iseloomuga peavaluga, millega sageli käib kaasas iiveldus, oksendamine ning foto- ja fonofoobia (1). Migreeni kaks peamist tüüpi on aurata ja auraga migreen. Kõige sagedasem migreeni tüüp on aurata migreen, mis hõlmab 75% migreenijuhtudest (2).

1. tüüpi neurofibromatoos – vaikne, aga ohtlik?

Artikli eesmärk on tutvustada 1. tüüpi neurofibromatoosi (NF1) sündroomi – haigust, mis avaldub hiilivalt juba lapseeas, kuid päriliku kasvaja sündroomi olemuse tõttu võib oluliselt mõjutada inimese tervist.

FODMAP-dieedi roll soole ärritussündroomi sümptomite leevendamisel

FODMAP-dieedist (ingl Low FODMAP diet) on saanud paljude riikide ravijuhiste lahutamatu osa ja üks esmane soole ärritussündroomi (IBS) sümptomite leevendaja. Mitmed teadusuuringud on tõestanud, et FODMAP-dieet aitab 50–80%-l juhtudest oluliselt leevendada soole ärritussündroomi mitmeid sümptomeid. (1)

Tendinopaatiate füsioteraapia

Kõõlused on sidekoelised struktuurid, mille kaudu kantakse jõud lihastest üle luudele, et tekiks liigutus. Seetõttu avaldub kõõlustele pidev mehaaniline koormus, millega kõõlused kohanevad. Terved kõõlused on säravvalged ja viskoelastse struktuuriga, kus kollageenikimbud on ühesuguse diameetriga, üksteise suhtes paralleelsed ja tihedalt koos (1).

Valu varjud – düsmenorröa mõistmine ja leevendamine

Düsmenorröa, mis tähendab kreeka keeles valulikku igakuist verejooksu, on kõige levinum günekoloogiline seisund fertiilses eas naiste seas ja võib olla seotud märkimisväärse haigestumusega. Düsmenorröa levimus maailmas varieerub sõltuvalt piirkonnast, jäädes vahemikku 45–95%. (1)

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.