Juhtkiri
Astmadiagnoosiga laste puude ja rehabilitatsioonivajaduse hindamine
- Kersti Veidrik
- Telli ajakiri
Novembri alguses kohtusin perearstide seltsi esindajana sotsiaalkindlustusameti (SKA) töötajatega, teemaks astma diagnoosimine lastel ning astma diagnoosiga lastel puude tuvastamine ja rehabilitatsioonivajaduse hindamine.
Persoon
Le Vallikivi: perearstiabi ei tohi keskenduda ainult haritud ja heal järjel inimestele
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
Eesti Perearstide Seltsi värske juht Le Vallkivi tunnistab, et kuigi selle eest makstud hind on olnud kallis – perede arvelt tööle pühendatud tunnid ja kärssama läinud sünapsid –, võivad perearstid tunda uhkust oma 25 aasta saavutuste ja selle üle, et nad on auga välja teeninud tervishoiusüsteemi vundamendi nimetuse.
Aktuaalne teema
Riskipatsientide ravi juhtimise pilootprojektist peaks välja kasvama kestlik patsiendikäsitlus esmatasandil
- Silja Kimmel
- Jekaterina Demidenko
- Eli Lilles
- Telli ajakiri
Eesti Haigekassa ja Maailmapanga koostööprojekt „Riskipatsientide ravi juhtimine esmatasandil“ oli meile edukas ja näitas tegelike tulemuste põhjal, et tegu on kasuliku ja vajaliku süsteemiga.
Perearstid ja erakorralise meditsiini arstid arutasid koostööd
- Madis Filippov
- Liis Ilves
- Helen Alter
- Telli ajakiri
Oktoobri lõpus Tallinnas toimunud perearstide ning erakorralise meditsiini arstide ühiskonverentsil oli kõne all patsiendi pöördumine erakorralise meditsiini osakonda ning perearstile. Artikkel annab ülevaate konverentsipäeva teisest poolest, kus arutati patsiendi liikumist süsteemis – näiteks otsiti vastuseid küsimustele, miks patsient pöördub erakorralise meditsiini osakonda ning millised probleemid peaksid perearsti juures lahenduse saama.
Teadustöö ja koolitus
Täistaimne toitumine – enesepiiratud või tervislik?
- Marta Velgan
- Telli ajakiri
Inimeste hulk, kes on otsustanud loomsed toiduained oma menüüst välja jätta, on maailmas viimaste aastatega kiiresti kasvanud, nii ka Eestis, ning praegu tundub, et kasv ei rauge nii pea. Artikli eesmärk on tutvustada lähemalt vegantoitumist ehk täistaimetoitlust täiskasvanud inimese tervise seisukohast. Käesolevas artiklis ei käsitleta laste veganlust.
Seborroiline dermatiit – rohkem kui lihtsalt kõõm
- Piret Rospu
- Telli ajakiri
Seborroiline dermatiit on sage nahahaigus, mida esineb nii imikutel, teismelistel kui ka täiskasvanutel. Tüüpiline nahapunetus, rasused ketud ja sügelus võivad põhjustada nii kosmeetilisi kui psühholoogilisi probleeme. Dermatiiti välja ravida ei saa, kuid kontrolli all hoidmine võib patsientide elukvaliteedis kaasa tuua suure erinevuse.
Perifeerse lümfadenopaatiaga patsiendi käsitlus
- Helen Ilumets
- Telli ajakiri
Kroonilise ninakõrvalkoobaste põletiku tänapäevane käsitlus
- Mare Kalvet
- Telli ajakiri
Krooniline rinosinusiit (KRS) on oluline ja sagenev terviseprobleem, mis põhjustab suurt sotsiaalmajanduslikku koormust.
Krooniline südamepuudulikkus ja ravimid
- Ly Anton
- Telli ajakiri
Arvestades elanikkonna vananemist on krooniline südamepuudulikkus järjest sagenev haiguslik
seisund perearstide igapäevases praktikas ning aina enam on patsiente, kellel on lisaks kaasuvad kroonilised haigused, mis teevad ravimite koostoimete ja ravimite kardiaalsete kõrvaltoimete tõttu nende käsitlemise üha keerukamaks.
Olulist kilpnäärmehaigusega patsiendi käsitlusest esmatasandil
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
Ida-Tallinna Keskhaigla endokrinoloog Ülle Jakovlev tõi välja olulised ning selgitust vajavad tegurid, mida perearstid peaksid pidama silmas kilpnäärmehaigust põdevate patsientide käsitlusel.
Astmast ja selle ravist
- Liina Viks
- Telli ajakiri
Astma on laialtlevinud krooniline hingamisteede haigus, mis võib välja kujuneda igas elueas. Astma raskus võib ulatuda väga kergest väheste vaevumärgatavate sümptomitega kulgevast protsessist raske igapäevast elu ja toimetulekut piirava haiguseni, mida iseloomustavad pidevad sümptomid, koormustaluvuse vähenemine, sagedased ägenemised. Eestis põeb astmat hinnanguliselt 5–8% täiskasvanud rahvastikust (7). Kuna tegemist on kroonilise haigusega, siis on oluline selle ravi ja kontrolli all hoidmine. Käesoleva artikli eesmärk on eelkõige käsitleda astma ravivõimalusi.
Kuidas perearstid saaksid panustada HIV-nakkuse massilise leviku lõpetamisse Eestis?
- Kristi Rüütel
- Telli ajakiri
Enneaegse vastsündinu ravijuhend ühtlustab perinataalabi kvaliteeti
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Enneaegse sünnituse ja enneaegse vastsündinu perinataalperioodi kliinilise käsitluse ravijuhendi eesmärk on parandada ravikvaliteeti ja tagada tõenduspõhine tervishoiukorraldus, rääkis ravijuhendi töörühma juht, Ida-Tallinna Keskhaigla perinataalkeskuse neonatoloogiaosakonna juhataja Pille Andresson.
Rasedus ja allergia
- Krista Ress
- Telli ajakiri
Raseduse ajal võivad selle kulgu häirida nii varem diagnoositud kui ka raseduse ajal esmaselt avalduvad allergilised haigused, nagu allergiline riniit, astma, urtikaaria või atoopiline dermatiit. Rasedus võib mõjutada haiguse loomulikku kulgu nii füsioloogilistest, hormonaalsetest kui ka immunoloogilistest muutustest tingituna.
Menstruaaltsüklihäired on sagedamad fertiilse ea alguses ja lõpus
- Lea Lang
- Telli ajakiri
Fertiilises eas naisel on menstruatsioonitsükkel hästi reguleeritud süsteem. Aeg-ajalt võib süsteemis esineda rikkeid, mis on sagedasemad tekkima fertiilse ea alguses ja lõpus. Menstruaaltsükli häired ja abnormne veritsus emakast (AUB, abnormal uterine beelding) on kõige sagedasemad günekoloogilised kaebused naiste seas. Mõistmaks kõrvalekallet, on vaja mõista normi.
Taas kord rinnavähist
- Riina Kütner
- Telli ajakiri
Perearstidel on oluline roll oma kontingendi „karjatamisel ja kasvatamisel“. Muidugi saavad eriarstid aru, et perearstide õlule on laotud kogu meditsiini raskus olulisi materiaalseid vahendeid eraldamata, kuid siiski on ka mõningad abivahendid ja võimalused rinnavähi kahtlusega patsiendi käsitlemisele esmatasandil.
ÜLEKAAL JA RASVUMINE ERI: Ravi
- Eeva-Liisa Piibeman
- Evelin Raie
- Telli ajakiri
ÜLEKAAL JA RASVUMINE ERI: Kuidas käsitleda ülekaalulist ja rasvunud patsienti?
- Evelin Raie
- Telli ajakiri
ÜLEKAAL JA RASVUMINE ERI: Rasvumine rahva tervise aspektist
- Madis Filippov
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Konverentsi „Ülekaal ja rasvumine“ esimesel sessioonil räägiti rasvumisest rahva tervise aspektist. Eha Nurk Tervise Arengu Instituudist andis ülevaate laste ja täiskasvanute ülekaalu ja rasvumist käsitlenud värskematest uuringutest. Haigekassa ravikvaliteedi talituse juht Sirje Kree rääkis tulemuspõhistest kvaliteediindikaatoritest ja nende seostest rahva tervise näitajatega. Perearst Anneli Talvik arutles oma ettekandes selle üle, kas perearst saab mõjutada rahva tervise näitajaid. Sessiooni lõpetas diskussioon, kus arutati, kuidas saaks tagajärgedega tegelemise asemel ülekaalu ja rasvumist ennetada.
ÜLEKAAL JA RASVUMINE ERI: Ülekaalu ja rasvumisega tegelemiseks puudub meditsiinisüsteemis praegu n-ö teema peremees
- Agne Annist
- Telli ajakiri
Sageli on krooniline urogenitaaltrakti infektsioon mõne põhihaiguse tagajärg
- Helen Alter
- Telli ajakiri
Ida-Tallinna Keskhaigla uroloog dr Toomas Tamm toob välja olulisemad aspektid krooniliste
urogenitaaltrakti infektsioonide käsitluses meestel, millega perearst võib kokku puutuda.
Inkontinents meestel: patsientide üldine käsitlus esmatasandil
- Tanel Muul
- Telli ajakiri
Uriiniinkontinentsi defineeritakse kui tahtmatut uriinileket ning see on alumise urotrakti sümptomite (urineerimishäired) osa. Uriinilekke põhjused võivad olla väga erinevad, seetõttu on oluline mõista etioloogilisi põhjuseid ja hinnata selle probleemiga meeste seisundit asjakohaselt ning käsitleda vastavalt, arvestades inkontinentsist tingitud sotsiaalseid ja hügieenilisi probleeme. Inkontinentsi teatakse rohkem olevat naiste probleem, kuid vanuse tõusuga (eesnäärmeprobleemide tekkimisel) suureneb ka meeste osakaal.
Meeste reproduktiivtrakti kaebused ja nende käsitlemine esmatasandi arstiabis
- Kristo Ausmees
- Telli ajakiri
Artikkel annab ülevaate olulisematest üle 40-aastaste meeste kuse- ja reproduktiivtrakti patoloogiate põhjustest ja seostest, samuti antakse soovitused selliste patsientide diagnostikaks esmatasandi arstiabis.
Viljatusraviarst Andrei Sõritsa: kõige olulisem on vähendada riski
- Sarah Adamson
- Telli ajakiri
Naiste- ja viljatusraviarst Andrei Sõritsa rääkis lastetuse põhjustest, diagnostikast ja käsitlusest, rõhutades, et ennetustegevus on pereplaneerimisel esmatähtis samm, millele peaksid mõtlema nii paarid kui arstid.
Sisuturundus: Psoriaas – krooniline nahahaigus, mida välja ravida ei saa
- Bret Kaldvee
- Telli ajakiri
Sisuturundus: Metformiinil täitus 60 aastat
- Evelin Raie
- Telli ajakiri
Konverents
Eesti Kardioloogide Seltsi Preventsiooni töögrupi ja Eesti Nefroloogide Seltsi sügiskonverents
- Piret Rospu
- Telli ajakiri
Oktoobris toimus Eesti Kardioloogide Seltsi Preventsiooni töögrupi ja Eesti Nefroloogide Seltsi interdistsiplinaarne konverents, kus osalesid rahvusvahelised esinejad mõlemast valdkonnast. Artikkel annab ülevaate konverentsil räägitud, perearstide jaoks olulistest teemadest. Kokkuvõte ei kajasta dialüüsil olevate haigete käsitlust, mis tuli konverentsil samuti jutuks, kuid mis on juba selgelt spetsialistide pärusmaa. Ühe mõttena sellest valdkonnast tasub mainimist, et dialüüsi saavatel haigetel võib käsitluse võtmeks olla «vähem on rohkem» ehk mõned ravimid (näiteks antikoagulandid), mis harilikult on preventsiooniga seotud, ei pruugi dialüüsipatsientidel kasu anda.