Ravimite tarneraskustes on kannatajaks patsient ning süüdlasena nähakse arsti või apteekrit

Perearstid on viimastel aastatel aina rohkem tõsise probleemi ees, kuidas selgitada patsiendile, miks pole ühte või teist ravimit apteegis saadaval.

Regle Adamson: oleme tiim, kus igaühel on oma roll

Sõmeru perearst Regle Adamson töötas aastaid esmatasandisüsteemis Soomes, kuid hing ihkas tagasi Eestisse, kodusele Lääne-Virumaale. Eesti perearstisüsteemi peab Adamson üldiselt turvaliseks ja heaks, samas on silma hakanud ka mõned kitsaskohad.

Aasta arst Viivika Allas: seda tiitlit vääriksid paljud kolleegid

18. jaanuaril kuulutati Tallinnas Stenbocki majas välja aasta arst 2022, kelleks on Rõuge perearst Viivika Allas.

Perearstid on nüüd valmis kaasama esmatasandi arengukava koostamisse kõiki seotud erialasid

Perearstid jõudsid esmatasandi tervishoiu arengukava koostamisega mullu nii kaugele, et nüüd järgnevad töötoad ja sisulised arutelud erinevate sidusrühmadega, rääkis kava koostamist juhtiv peremeditsiini professor Ruth Kalda.

E-konsultatsiooniteenus täieneb ja laieneb

E-konsultatsioon on tervisekassa tasulise teenusena olnud kasutusel kümme aastat ehk alates 2013. aastast. See teenus on juba harjumuspärane ning üha vähem tuleb ette arusaamatusi selle osutamise korralduses.

Perearstid valisid aasta tegija ja aasta ämbri

Tallinna Perearstide Selts kuulutas taas välja aasta tegija ja aasta ämbri. Aasta tegija tiitel anti tervisekassa esmatasandi osakonnale eesotsas juhataja Külli Friedemanniga ning aasta ämbri pälvis perearstide hinnangul tervishoiuteenuste korraldamise seaduse eelnõu.

Perearsti nõuandetelefonile helistajad kurdavad, et ei pääse arsti juurde

Perearsti nõuandetelefonile 1220 helistanud inimesed on viimasel ajal kurtnud, et ooteajad pere- ja eriarstide vastuvõtule on väga pikad, paljud Ukraina põgenikud pole aga osanud endale arsti leida.

Kiiritusravi täna ja homme

Kiiritusravi on olnud üks vähiravi alustaladest enam kui sajand ning ka tänapäeval on kiiritusravi enamiku vähkkasvajate raviteekonnal võtmerollis. Kiiritusravi (radiotherapy, RT) vajavad pooled vähihaigetest (1) kasvaja erinevates etappides kas tervistaval (kuratiivsel) või sümptomeid leevendaval (palliatiivsel) eesmärgil.

Algstaadiumis neerupuudulikkus

Krooniline neeruhaigus on neerude funktsioonivõime progresseeruv pöördumatu vähenemine, mille tõttu ei ole neerud võimelised eritama jääkaineid ja liigset vedelikku. Neerukahjustust loetakse krooniliseks, kui selle kestus on > 3 kuud ja/või eGFR on püsivalt

Naha keemiline põletus ehk söövitus

Keemilised põletused ehk söövitused tekivad naha kokkupuutel hapete või leelistega, kuid põletusi põhjustavad ka muud orgaanilised ja anorgaanilised ained.

Diabeetilise retinopaatia ravivõimalused

Diabeetiline retinopaatia on diabeedi levinud tüsistus, mida iseloomustab võrkkesta väiksete veresoonte kahjustus kõrgenenud veresuhkrutaseme foonil. Diabeedist tingitud mikroangiopaatia tõttu suureneb veresoonte läbilaskvus ning tekib reetina verevarustushäire, mis lõpuks võib viia nägemise halvenemiseni.

Depressiooni ravi – parem või päriselt hea?

Depressioon on üks enim levinud psühhiaatrilisi häireid ja juhtiv töövõimetuse põhjus maailmas (WHO). Vaatamata antidepressantide kättesaadavusele ja järjest suurenenud kasutusele üldpopulatsioonis, valmistavad ravitulemused senini pettumust – suur hulk patsiente ei saavuta haiguse sümptomites remissiooni ega taastu ka nende funktsioneerimine endisel tasemel.

EASD/ADA uus konsensusdokument 2. tüüpi diabeedi ravist

EASD 58. aastakoosolekul Stockholmis eelmise aasta septembris avalikustati EASD/ADA uus 2. tüüpi diabeedi ravi puudutav konsensusdokument. Paralleelselt ilmusid vastavad publikatsioonid EASD ajakirjas Diabetologia ja ADA ajakirjas Diabetes Care. Eelmine, 2018. aasta konsensusdokument ja selle täiendus aastal 2019 olid uue informatsiooni lisandudes ajale jalgu jäänud ning ravisoovituste uuendamine oli seega igati ootuspärane.

Alfa-1-antitrüpsiini puudulikkus

Alfa-1-antitrüpsiini (AAT) puudulikkus on pärilik haigus, mida põhjustavad geenimuutused ehk mutatsioonid SERPINA1 geenis. Haigus pärandub valdavalt autosoom-retsessiivselt ehk haiguse avaldumiseks on vajalik, et mõlemas geenikoopias/alleelis esineks geenimuutus.

Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse rahvusvahelise ravijuhendi GOLD 2023. aasta uuendused

Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD), mis annab tõenduspõhiseid strateegilisi soovitusi kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) diagnoosimiseks, käsitluseks ja ennetuseks, avaldas esimese ravijuhendi 2001. aastal. Selle soovitusi on regulaarselt uuendatud ning juhendi viies, oluliste täiendustega versioon „GOLD report 2023“, avaldati 14. novembril 2022. aastal (1). Siinne artikkel tutvustab olulisemaid muudatusi ja täiendusi GOLD-i 2023. aasta juhendis.

Kõrgvererõhktõve sõelumine ning ravi lastel ja noorukitel

Kõrgvererõhktõbi ehk arteriaalne hüpertensioon on levinuim südame-veresoonkonnahaigus täiskasvanud inimestel. Hinnanguliselt on kõrgenenud vererõhk ligikaudu miljardil inimesel maailmas (6). Viimaste aastate jooksul on haiguse esinemissagedus kasvanud ka laste ning noorukite seas.

Taas südamepuudulikkusest

Euroopa Kardioloogide Seltsi (ESC) viimase, 2021. aastal valminud südamepuudulikkuse (SP) diagnoosimise ja ravi juhendi avaldamisest on nüüdseks möödas üle aasta. Et nimetatud ravijuhendis on sisse viidud mitmed olulised muudatused nii patsientide käsitluse, ravialgoritmi kui ka farmakoteraapia osas, siis puudutan veelkord neid teemasid, mis on perearstile olulised haigete igapäevases praktilises käsitluses (1).

Varaselt alanud skolioos ja selle kirurgiline ravi

Artiklis on vaatluse all varaselt alanud skolioos, selle alatüübid ning erinevad kirurgilised ravivõtted.

Ägeda ja kroonilise rinosinusiidi käsitlus

Rinosinusiiti defineeritakse kui põletikulist protsessi, mis haarab nii ninakõrvalkoopaid ehk paranasaale kui ka ninaõõnt. Tänapäeval ei soovitata eristada riniite ja sinusiite ning soovitatakse kasutada üldterminit rinosinusiit.

Uudsel metoodikal põhinev Peahea nõustamine jõuab tuhande nooreni

Vaimse tervise kriis on mõjutanud meid kõiki, kuid kõige valusamalt on see tabanud noori. Need on inimesed, kelle enesehoole mustrid ja maailmapilt pole veel välja kujunenud, kellel nii elukorralduses kui ka laiemalt maailmas valitseva ebakindluse tõttu on keeruline kujuneda rahulikeks ja enesekindlateks ühiskonnaliikmeteks. Suurema osa ajast nad alles õpivad tundma maailma ja iseennast.

Menopausijärgne tupekuivus

Selleks et seletada menopausijärgse tupekuivuse mitmekülgsust ja laiahaardelisust, soovitatakse kasutada terminit menopausijärgne urogenitaalne sündroom (MUGS), sest lisaks välisgenitaalide ja tupe sümptomitele võivad selles olukorras esineda ka ureetra- ja põievaevused.

Suuhügienisti nõuanded suutervise hoidmiseks

Kõik me teame, kes on hambaarst ning miks peaks käima kord aastas tema vastuvõtul. Tavaelus aga juhtub nii, et pöördume hambaarsti poole alles siis, kui mure endast märku annab.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.

Eesti Psühhiaatrite Seltsi koolituspäev: emotsiooniregulatsiooni raskused noorukitel

Novembri keskel toimus Eesti Psühhiaatrite Seltsi laste- ja noorukitepsühhiaatria sektsiooni koolituspäev pealkirjaga „Emotsiooniregulatsiooni raskused noorukitel“. Koolitus oli suunatud psühhiaatritele, psühholoogidele, vaimse tervise õdedele, perearstidele ja kõigile teistele, kes on teemast huvitatud. Siinne artikkel annab ülevaate kahest koolituspäeva ettekandest.

Vähikonverentsil olid fookuses lapsed ja noored

Eelmise aasta lõpus, 25. novembril toimunud vähikonverentsil, mille Celsius Healthcare korraldas koostöös Eesti Hematoloogide Seltsiga, olid seekord fookuses lapsed ja noored. Konverentsil kõlasid mitmed ettekanded, siinne artikkel teeb ülevaate kolmest ettekandest.