Miks me ei räägi meditsiinis asjadest nii, nagu nad on?

Tervishoiutöötajad hakkavad streikima. Selle kuiviksõna taga on tuhanded hooldajad, õed ja arstid, kes on, hambad ristis, teinud oma igapäevast tööd. Nad ise seda avalikult ei tunnista, sest on elukutse kunagi valinud rõõmuga. 

Tiia Ruuval: õigus väljastada haiguslehte telefoni teel võiks olla seaduslik

2005. aastast Pirita Perearstikeskuses töötanud perearst Tiia Ruuval leiab, et esmatasandi paremaks toimimiseks peaks suurenema uuringufond, pikenema perearsti vastuvõtu ooteaeg ja muutuma seaduslikuks õigus väljastada telefoni teel haiguslehte.    

Noorte perearstide soovimatusest nimistut pidada ja tõmbekeskusevälistes piirkondades praktiseerida

Praegu on kasvamas tendents, kus noored perearstid eelistavad nimistule kandideerimisele abiarstina töötamist, et vähendada nimistu pidamisega kaasnevaid muid meditsiiniga kaugelt seotud kohustusi. Lisaks on jätkuvalt murekoht alateenindatud, s.o tõmbekeskustevälistesse piirkondadesse püsivate perearstide leidmine, kuna ees ootab suure tõenäosusega üksikpraksise staatus ja kõrge läbipõlemisrisk. Kirjutis on isiklik lähenemine, püüan teemat avada ja valikuliselt pakkuda omapoolseid lahendusi.    

Tagli Pitsi: toitumissoovitused muutusid leebemaks

Uusi toitumis- ja liikumissoovitusi tutvustanud Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi ütles, et toitumissoovitused on muutunud varasemast leebemaks.

Muutub müügiloata ravimite taotlemine

Müügiloata ravim on ravim, millel puudub Eesti Vabariigis müügiluba ehk mida pole Eestis registreeritud. Alates selle aasta 3. maist ei võeta enam vastu pabertaotlusi müügiloata ravimite taotlemiseks ning kõik taotlused tuleb esitada digitaalselt.

Katrin Martinson: peame õppima panema ette patsiendiohutuse prille

Perearstid Katrin Martinson ja Le Vallikivi osalesid märtsis toimunud EQuiP-i patsiendiohutuseteemalisel konverentsil, kus räägiti patsiendiohutuse kultuurist, esmatasandi töös tekkivatest vigadest ja arsti tervisest kui patsiendiohutuse faktorist.

Kiiret silmaarsti käsitlust vajavad silmapatoloogiad täiskasvanutel

Tihti on perearst esimene, kelle poole patsient silmahaigusega pöördub. Tõeliselt kiiret sekkumist vajavaid silmahaigusi ei esine õnneks väga sageli, ent kokku puutub nendega mingil hetkel iga perearst. Järgnev artikkel selgitab, kuidas tunda ära kiiret ravi vajavat silmapatoloogiat ja kuidas sel juhul tegutseda.

Treeningujärgne lihasvalulikkus

Treeningujärgset lihasvalulikkust või teisisõnu hilinenud lihasvalu (ingl k delayed onset muscle soreness – DOMS) defineeritakse kui ebamugavustunnet või valu lihastes, mis järgneb füüsilisele aktiivsusele või treeningule. 

Kanep ja unehäired

Uuringud on näidanud, et ligikaudu 70%-l uimastite tarbijatest tekivad unehäired ja unehäire tõttu arsti vastuvõtule pöördunutest 80% on ka mõne uimasti tarbijad (1). 

Allergiline riniit

Allergiline riniit ehk allergiline nohu on nina limaskesta põletik, mida põhjustab reaktsioon väliskeskkonnast sissehingatavale allergeenile ja mida vahendab immuunoglobuliin E (IgE). (1) 

Äge tüsistumata keskkõrvapõletik kuulub perearsti kompetentsi

Ägedast keskkõrvapõletikust rääkides tõi Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrva-nina-kurguarst Helju Mitrofanova välja, et vaktsineerimine pneumokokkide ja hemofiiluse vastu on enamusel lastel vähendanud otiitide sagedust. 

Spondüloartriitide tänapäevasest käsitlusest perearstile

Spondüloartriidid on haiguste rühm, mille puhul algab haigus aktiivses tööeas inimestel, s.o enne 50. eluaastat. Kuigi haigestumuse kasvu ei prognoosita, on haigete arv märkimisväärne ja tõhus ravi nii patsiendi kui ka ühiskonna perspektiivis oluline. Spondüloartriitide diagnostika ja ravi võimalused on paranenud, mis tagab haigete parema elukvaliteedi ja vähendab tulevikus tervishoiukulusid. 

Üleminekueast ja hormoonravist

Menopaus on füsioloogiline muutus, mida kogevad kõik naised. Samas kaasneb üleminekueaga siiski rida probleeme ja kaebuseid, mis mõjutavad oluliselt naiste elukvaliteeti. Keskmine menopausiiga Eestis on 50–51 aastat.

Meditsiiniline abort – naistearstilt perearstile

Eestis registreeriti 2015. aastal kokku 6629 aborti, neist legaalselt indutseeritud (naise omal soovil või meditsiinilistel näidustustel) oli 4889 aborti. Võrreldes 2006. aastaga näeme praktiliselt kahekordset abortide arvu vähenemist (1).    

Naha viirushaigused

Herpesviridae perekonda kuulub üheksa inimesele patogeenset viirust. Neist olulisemad on herpes simplex virus-1 ja -2 (HSV-1, HSV-2), mis tekitavad orofatsiaalset ja genitaalherpest, ning varicella zoster virus (VZV), mis põhjustab tuulerõugeid ja vöötohatist. 

Metaboolne sündroom

Metaboolseks sündroomiks nimetatakse rasvkoe düsfunktsiooni ja insuliiniresistentsuse foonil kujunenud kardiometaboolsete riskifaktorite (rasvumine, glükoosiregulatsiooni häired, hüpertensioon ja düslipideemia) kogumit (1, 2).

Diabeet – kelle asi?

Kroonilistest haigustest on diabeet enamlevinuim haigus maailmas ning peamiselt on see seotud üldise majandusarengu ning urbaniseerumisest tingitud elustiilimuutustega. Diabeedi ulatuslik levik ja haiguse levimuse edasine kasv on oluline meditsiiniline probleem, millest saab järgnevate aastate jooksul tervishoiule tõsine väljakutse.

Helicobacter pylori infektsiooni käsitlus perearsti praktikas

Juba 35 aastat on teada, et kroonilise gastriidi ning selle foonil kaksteistsõrmiksoole- ja maohaavandi ning maovähi peamine tekitaja on Helicobacter pylori (H. pylori) infektsioon. Seda on tõestanud hulgalised eksperimentaalsed ja kliinilised uuringud ning nende haiguste efektiivne ravi antibakteriaalsete ravimitega. 

Tahhükardiate käsitlus esmatasandil

Kliiniliselt avaldub tahhükardia esmatasandi meditsiinis sagedasti. Valdavalt on see seotud teiste kaasuvate haigustega. Siiski on tegemist healoomulise leiuga, kuid sellele avaldab olulist mõju patsiendil tekkiv hirmutunne.

Ülemäärasel suhkrul on südametervisele kahjulik mõju

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa tõi välja olulisemad aspektid 2016. aasta Euroopa Kardioloogide Seltsi südame-veresoonkonnahaiguste preventsioonijuhendist ning rõhutas muuhulgas seda, et kui seni ei ole liigset suhkrutarbimist otsese südame tervist kahjustava tegurina välja toodud, siis tegelikult on suhkru liigtarbimine suur terviserisk.

LAPSE TERVISE ERI: Käsimüügiravimite kasutamine lastel infektsioonhaiguste korral

Ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonid ja viiruslikud sooleinfektsioonid on kõige sagedasemad haigused, mille korral lapsevanemad oma lapse ravimiseks apteegist nõustamist ootavad. Viirusinfektsioonide sümptomite leevendamiseks on käsimüügis palju erinevate toimeainetega preparaate.    

LAPSE TERVISE ERI: Ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonid lastel

Loiu ja õnnetu olekuga lapsuke. Palavik on püsivalt kõrge. Vanemad on andnud ühe korra palavikualandajat, mis ei andnud efekti. Viimastel päevadel on söönud vähe ja joonud ainult vanemate sundimisel. Silmad vesised ja punetavad. Ninast pidev vesine sekreet. Hooti intensiivistuv köha. Ema ja isa on mures ja nõuavad, et midagi tehtaks. Probleem on ju kestnud juba neli päeva! Anamneesi kogumisel, läbivaatusel ja ka analüüsidest selgub, et kõige sobilikum diagnoos on ülemiste hingamisteede viiruslik nakkushaigus.    

LAPSE TERVISE ERI: Levinumad nahaprobleemid imiku-, väikelapse- ja lapseeas

Pikaajalised uuringud on näidanud, et kuigi lapse nahk on sünnihetkel näiliselt peaaegu täiuslik, on vastsündinu nahk struktuurilt ja funktsioonilt võrreldes täiskasvanu nahaga ebaküps. Füsioloogiline naha küpsemise protsess kestab pärast sündi vähemalt aasta vältel.    

LAPSE TERVISE ERI: Luti poolt ja vastu

Beebid sünnivad imemisrefleksi ja teadmisega, et imemisega saab nii toitu kui lohutust. Imetamiskordade vahel pistavad nad leidlikult lutsimiseks ja imemiseks suhu oma pöidla või terve rusika. Luti olemasolust ei ole vastsündinud teadlikud, kuid sageli on nende vanematel juba sünnitusmajja tulles lutt kaasas – seda peetakse osades peredes lapsega kaasaskäivaks enesestmõistetavaks abivahendiks.    

LAPSE TERVISE ERI: Imikute ja väikelaste hammaste areng

Ülemaailmsed hambaarstide organisatsioonid soovitavad hambaarsti kontrolli enne esimest eluaastat. Eestis on laste hammaste kontrollimine korraldatud nii, et kuni kolmanda eluaastani nõustab lapsevanemaid hammastega seotud teemadel perearst. Perearstidel ja pereõdedel on hea võimalus märgata anomaaliaid varem kui hambaarstil või ortodondil. Seega saavad nemad aidata last ja tema vanemaid, et hoida ära hammastega seotud probleemide teket lastel.    

LAPSE TERVISE ERI: Seedetrakti olulisemad funktsionaalsed häired vastsündinueast väikelapseeani

Erinevate seedetraktivaevuste põhjused lastel võivad olla nii funktsionaalsed häired kui ka orgaanilised haigused, kusjuures vaevuste olemus ja tugevus võivad neil juhtudel olla ühesugused. Uuringute vajaduse ja ravitaktika otsustamiseks on vägagi oluline nende kahe nii erineva diagnoosi eristamine täpse anamneesi ja lapse põhjaliku läbivaatuse andmete alusel.    

LAPSE TERVISE ERI: Vitamiinide ja mineraalainete defitsiidist imikutel ning väikelastel

Sagedasemad vitamiini- ja mineraalainete vaegused, millega perearst oma praktikas imikuid ja väikelapsi jälgides ning ravides kokku puutub, on D- ja B12-vitamiini defitsiit ning rauavaegus.    

LAPSE TERVISE ERI: Imiku toitmine esimesel eluaastal

Esimesel eluaastal on imiku põhitoit rinnapiim, millele vastavalt kasvamisele ja arengule lisandub umbes kuue kuus vanuses tahke toit. Rinnapiim on imikute jaoks parim toit, milles sisalduvad toitained katavad ideaalselt kasvava organismi vajadused. Sobilik toit imikueas kindlustab lapsele hea kasvamise ja arengu ning vähendab riski haigestuda hilisemas elus teatud haigustesse.    

LAPSE TERVISE ERI: Rinnapiim on vastsündinule ja imikule parim

Rinnapiim on lapse kõige loomulikum toit esimesel kuuel elukuul. Rinnaga toitmise puhul on oluline, et ema usaldaks iseennast ning usuks, et rinnapiim on tema lapsele parim. Eduka imetamise tagab ema-lapse koostöö. Rinnapiima koostist ja imetamist on uuritud juba pikki aastaid ning uurimistulemuste põhjal ilmnevad selgelt kasutegurid nii lapsele kui emale.    

LAPSE TERVISE ERI: Peamised probleemid imikute ja laste vaktsineerimisel

Kivimäe Perearstikeskuse perearsti Karmen Jolleri sõnul kipuvad meedikud vaktsineerimisvastaseid sageli halvustama, mistõttu lapsevanemad ei julge alati olla avameelsed ja esitada küsimusi ning eelistavad otsida infot internetist. Paraku leiab sealt vaktsineerimisvastast infot rohkem kui adekvaatset ja korralikku teavet.    

LAPSE TERVISE ERI: Arst ja õde saavad selgitada, otsuse teeb patsient

Imikud ja väikelapsed on perearstikeskuses sagedased külalised. Nad satuvad sinna nii tervena kui ka haigena, kaasas lapsevanemad, kellel on lapse tervisega seoses palju küsimusi ja muresid. Tänapäeval ei saa enam kurta info vähesuse, vaid pigem info rohkuse üle, selles orienteerumine paneb ka kõige teadlikuma vanema aeg-ajalt käsi laiutama.    

Uudised


Venekeelne resümee

Antihüpertensiivne ravi aitab vähendada südamepuudulikkuse tekkimist

Märtsi alguses toimunud Eesti Hüpertensiooniühingu aastakoosolekul räägiti suurte arterite haiguste, südamepuudulikkuse ja diabeedi kokkupuutepunktidest hüpertensiooniga ning diureetikumide kasutamisest hüpertensiooni ravis.