Juhtkiri
Miks me ei räägi meditsiinis asjadest nii, nagu nad on?
- Anneli Talvik
- Telli ajakiri
Tervishoiutöötajad hakkavad streikima. Selle kuiviksõna taga on tuhanded hooldajad, õed ja arstid, kes on, hambad ristis, teinud oma igapäevast tööd. Nad ise seda avalikult ei tunnista, sest on elukutse kunagi valinud rõõmuga.
Persoon
Tiia Ruuval: õigus väljastada haiguslehte telefoni teel võiks olla seaduslik
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Aktuaalne teema
Noorte perearstide soovimatusest nimistut pidada ja tõmbekeskusevälistes piirkondades praktiseerida
- Andres Lasn
- Telli ajakiri
Tagli Pitsi: toitumissoovitused muutusid leebemaks
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Uusi toitumis- ja liikumissoovitusi tutvustanud Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi ütles, et toitumissoovitused on muutunud varasemast leebemaks.
Muutub müügiloata ravimite taotlemine
- Saara Sadrak
- Liis Kruus
- Telli ajakiri
Müügiloata ravim on ravim, millel puudub Eesti Vabariigis müügiluba ehk mida pole Eestis registreeritud. Alates selle aasta 3. maist ei võeta enam vastu pabertaotlusi müügiloata ravimite taotlemiseks ning kõik taotlused tuleb esitada digitaalselt.
Katrin Martinson: peame õppima panema ette patsiendiohutuse prille
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Perearstid Katrin Martinson ja Le Vallikivi osalesid märtsis toimunud EQuiP-i patsiendiohutuseteemalisel konverentsil, kus räägiti patsiendiohutuse kultuurist, esmatasandi töös tekkivatest vigadest ja arsti tervisest kui patsiendiohutuse faktorist.
Teadustöö ja koolitus
Kiiret silmaarsti käsitlust vajavad silmapatoloogiad täiskasvanutel
- Maarja Kirsimäe
- Telli ajakiri
Tihti on perearst esimene, kelle poole patsient silmahaigusega pöördub. Tõeliselt kiiret sekkumist vajavaid silmahaigusi ei esine õnneks väga sageli, ent kokku puutub nendega mingil hetkel iga perearst. Järgnev artikkel selgitab, kuidas tunda ära kiiret ravi vajavat silmapatoloogiat ja kuidas sel juhul tegutseda.
Treeningujärgne lihasvalulikkus
- Indrek Tustit
- Telli ajakiri
Treeningujärgset lihasvalulikkust või teisisõnu hilinenud lihasvalu (ingl k delayed onset muscle soreness – DOMS) defineeritakse kui ebamugavustunnet või valu lihastes, mis järgneb füüsilisele aktiivsusele või treeningule.
Kanep ja unehäired
- Mari Järvelaid
- Telli ajakiri
Uuringud on näidanud, et ligikaudu 70%-l uimastite tarbijatest tekivad unehäired ja unehäire tõttu arsti vastuvõtule pöördunutest 80% on ka mõne uimasti tarbijad (1).
Allergiline riniit
- Risto Vaikjärv
- Telli ajakiri
Allergiline riniit ehk allergiline nohu on nina limaskesta põletik, mida põhjustab reaktsioon väliskeskkonnast sissehingatavale allergeenile ja mida vahendab immuunoglobuliin E (IgE). (1)
Äge tüsistumata keskkõrvapõletik kuulub perearsti kompetentsi
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
Ägedast keskkõrvapõletikust rääkides tõi Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrva-nina-kurguarst Helju Mitrofanova välja, et vaktsineerimine pneumokokkide ja hemofiiluse vastu on enamusel lastel vähendanud otiitide sagedust.
Spondüloartriitide tänapäevasest käsitlusest perearstile
- Katrin Ulst
- Telli ajakiri
Spondüloartriidid on haiguste rühm, mille puhul algab haigus aktiivses tööeas inimestel, s.o enne 50. eluaastat. Kuigi haigestumuse kasvu ei prognoosita, on haigete arv märkimisväärne ja tõhus ravi nii patsiendi kui ka ühiskonna perspektiivis oluline. Spondüloartriitide diagnostika ja ravi võimalused on paranenud, mis tagab haigete parema elukvaliteedi ja vähendab tulevikus tervishoiukulusid.
Üleminekueast ja hormoonravist
- Külli Erlang
- Telli ajakiri
Menopaus on füsioloogiline muutus, mida kogevad kõik naised. Samas kaasneb üleminekueaga siiski rida probleeme ja kaebuseid, mis mõjutavad oluliselt naiste elukvaliteeti. Keskmine menopausiiga Eestis on 50–51 aastat.
Meditsiiniline abort – naistearstilt perearstile
- Paula Pärna
- Telli ajakiri
Naha viirushaigused
- Sirje Kaur
- Telli ajakiri
Herpesviridae perekonda kuulub üheksa inimesele patogeenset viirust. Neist olulisemad on herpes simplex virus-1 ja -2 (HSV-1, HSV-2), mis tekitavad orofatsiaalset ja genitaalherpest, ning varicella zoster virus (VZV), mis põhjustab tuulerõugeid ja vöötohatist.
Metaboolne sündroom
- Triin Eglit
- Telli ajakiri
Metaboolseks sündroomiks nimetatakse rasvkoe düsfunktsiooni ja insuliiniresistentsuse foonil kujunenud kardiometaboolsete riskifaktorite (rasvumine, glükoosiregulatsiooni häired, hüpertensioon ja düslipideemia) kogumit (1, 2).
Diabeet – kelle asi?
- Ülla-Karin Nurm
- Gerli Paat-Ahi
- Telli ajakiri
Kroonilistest haigustest on diabeet enamlevinuim haigus maailmas ning peamiselt on see seotud üldise majandusarengu ning urbaniseerumisest tingitud elustiilimuutustega. Diabeedi ulatuslik levik ja haiguse levimuse edasine kasv on oluline meditsiiniline probleem, millest saab järgnevate aastate jooksul tervishoiule tõsine väljakutse.
Helicobacter pylori infektsiooni käsitlus perearsti praktikas
- Heidi-Ingrid Maaroos
- Telli ajakiri
Juba 35 aastat on teada, et kroonilise gastriidi ning selle foonil kaksteistsõrmiksoole- ja maohaavandi ning maovähi peamine tekitaja on Helicobacter pylori (H. pylori) infektsioon. Seda on tõestanud hulgalised eksperimentaalsed ja kliinilised uuringud ning nende haiguste efektiivne ravi antibakteriaalsete ravimitega.
Tahhükardiate käsitlus esmatasandil
- Kaido Hanni
- Telli ajakiri
Kliiniliselt avaldub tahhükardia esmatasandi meditsiinis sagedasti. Valdavalt on see seotud teiste kaasuvate haigustega. Siiski on tegemist healoomulise leiuga, kuid sellele avaldab olulist mõju patsiendil tekkiv hirmutunne.
Ülemäärasel suhkrul on südametervisele kahjulik mõju
- Katrin Lätt
- Telli ajakiri
Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa tõi välja olulisemad aspektid 2016. aasta Euroopa Kardioloogide Seltsi südame-veresoonkonnahaiguste preventsioonijuhendist ning rõhutas muuhulgas seda, et kui seni ei ole liigset suhkrutarbimist otsese südame tervist kahjustava tegurina välja toodud, siis tegelikult on suhkru liigtarbimine suur terviserisk.
Teemaartikkel
LAPSE TERVISE ERI: Käsimüügiravimite kasutamine lastel infektsioonhaiguste korral
- Merle Meola
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonid lastel
- Teele Meren
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Levinumad nahaprobleemid imiku-, väikelapse- ja lapseeas
- Kadi Ristal
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Luti poolt ja vastu
- Liis Jõgis
- Liis Raag
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Imikute ja väikelaste hammaste areng
- Rita Nõmmela
- Jana Olak
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Seedetrakti olulisemad funktsionaalsed häired vastsündinueast väikelapseeani
- Oivi Uibo
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Vitamiinide ja mineraalainete defitsiidist imikutel ning väikelastel
- Evelin Raie
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Imiku toitmine esimesel eluaastal
- Reet Raukas
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Rinnapiim on vastsündinule ja imikule parim
- Marge Mahla
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Peamised probleemid imikute ja laste vaktsineerimisel
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
LAPSE TERVISE ERI: Arst ja õde saavad selgitada, otsuse teeb patsient
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
Konverents
Antihüpertensiivne ravi aitab vähendada südamepuudulikkuse tekkimist
- Katrin Lätt
- Telli ajakiri
Märtsi alguses toimunud Eesti Hüpertensiooniühingu aastakoosolekul räägiti suurte arterite haiguste, südamepuudulikkuse ja diabeedi kokkupuutepunktidest hüpertensiooniga ning diureetikumide kasutamisest hüpertensiooni ravis.