Kuidas ületada sõeluuringutes osalemise takistusi – emakakaelavähi sõeluuringu näitel

Teaduslik tõendus, et vähi sõeluuringud aitavad hoida ära vähisurmi, on veenev. Eriti suurt kasu toovad vähiennetusele suunatud sõeluuringud, mille eesmärk on avastada vähieelsed seisundid ja seeläbi vähi teket vältida, nagu emakakaela- ja jämesoolevähi puhul. Paljude riikide kogemus näitab, et suure hõlmatusega sõeluuringud võimaldavad märkimisväärselt vähendada uute vähijuhtude ja -surmade arvu.

Aasta arst Pille Mukk: meditsiin on kõige ägedam valdkond, kus töötada

Eesti aasta arst 2021 on pulmonoloog Pille Mukk, kes on Põhja-Eesti Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku juhataja ning Raplamaa haigla juht. Kuigi pandeemia ajal on töö olnud raske ja väsitav, leiab dr Pille Mukk siiani, et meditsiin on kõige ägedam valdkond, kus töötada.

Vähkkasvajate sõeluuringute olulisus vajab veel selgitamist

Kuigi vähkkasvajate sõeluuringud aitavad haiguseid avastada varajases, sageli sümptomiteta staadiumis, on nende osalusprotsent Eestis väike. Samas on varajane haiguse avastamine kasulik patsiendile ning ka vähem koormav meditsiini­süsteemile.

Tanel Laisaar: sõeluuringu eesmärk on avastada võimalikult palju kopsuvähijuhtusid varases staadiumis

Torakaalkirurg Tanel Laisaar andis ülevaate, millised on nüüdseks Eestis läbiviidud kopsuvähi sõeluuringu teostatavusuuringu tulemused ja kuidas nende teadmistega kopsuvähi ennetustöös edasi minnakse.

Vastsündinute sõeluurimine Eestis

Sõeluuringute eesmärgiks on haiguste võimalikult varajane avastamine. Vastsündinute haiguste sõeluuringute sihtrühm on küll vastsündinud, kuid laiemas mõttes on haaratud ka perekonnad ja üldrahvastik, seda hoolimata iga üksiku indiviidi riskiastmest.

Südame-veresoonkonna­haiguseid aitab ennetada ja avastada eelkõige riskipõhine lähenemine

Südame-veresoonkonnahaiguste sõeluuringute katsetamine ei ole maailmas häid tulemusi toonud. Palju tõhusam on riskipõhine lähenemine, mis arvestaks muuhulgas ka geneetilist soodumust. Mida nooremana oma riskidest teadlikuks saada, seda parem, rääkis kardioloog Margus Viigimaa.

Tsirkuleerivad ja koelised kasvajamarkerid ning nende kasutamine kliinilises praktikas

Kasvajamarker on aine, mida toodetakse kasvajaraku või mõne muu keharaku poolt vastusena kasvajalisele protsessile organismis. See võib õiges kohas kasutatuna anda meile väärtuslikku lisateavet nii diagnostikaks, ravi valikuks kui ka kasvaja kulu jälgimiseks.

Fabry tõbi – kameeleon haruldaste haiguste seas

Fabry tõbi on haruldane geneetiline haigus, mis võib sageli jääda diagnoosimata, kuna selle sümptomid sarnanevad paljude levinumate haigustega. Siiski on õige diagnoosi saamine patsiendile võtmetähtsusega, sest sellele, oma olemuselt progresseeruvale haigusele on olemas spetsiifiline ravi, mille õigeaegne rakendamine hoiab ära pöördumatud koekahjustused ning koe- ja organpuudulikkuse tekke.

Kuiva silma haigus

Kuiv silm on multifaktoriaalne haigus, mis haarab nii silmapinda kui ka pisarakilet, tuues kaasa ebamugavustunde silmades. Selle aluseks on pisarakile ebastabiilsus ja hüperosmolaarsus koos sellega kaasneva potentsiaalse silmapinna kahjustuse ning neurosensoorsete häiretega.

Soonkesta melanoom – hoolimata headest lokaalse ravi võimalustest äärmiselt kehva prognoosiga pahaloomuline kasvaja

Uvea ehk soonkesta melanoom on sagedasim silmasisene pahaloomuline kasvaja täisealistel. Tegemist on siiski harva haigusega: esinemissagedus Euroopas ja USAs on keskmiselt 6 : 1 000 000 elaniku kohta aastas (1).

Multisüsteemne põletiku­sündroom lastel ehk MIS-C

Multisüsteemne põletikusündroom lastel (multisystem inflammatory syndrome in children ehk MIS-C ja pediatric inflammatory multisystem syndrome ehk PIMS) on uus potentsiaalselt eluohtlik põletikuline seisund, mis tekib lastel tavaliselt 4–6 nädalat pärast SARS-CoV-2 infektsiooni põdemist.

COVID-19 ja lapsed

Kui COVID-19 pandeemia alguses puudus teadmine laste nakatumisest SARS-CoV-2-ga ja laste rollist infektsiooni levitamisel, siis praeguseks on selge, et lapsed nakatuvad ning levitavad viirust keskkonnas sarnaselt täiskasvanutega, kuid laste haigestumus on oluliselt väiksem ja surmajuhud väga harvad (1, 2).

Innovatsiooni tugi depressiooniga patsiendi raviteekonnal

Janssen Eesti (Johnson & Johnson Eesti) ning Tehnopoli teadus- ja ärilinnakust juhitud Connected Healthi klastri toel toimus detsembrikuus virtuaalne arutelu „Depressiooniravis on innovatsioonile ruumi“, kus võeti luubi alla depressiooniravi toetamine uuenduslike lahendustega.

Ameerika Diabeedi Assotsiatsiooni 2022. aasta diabeedi käsitluse standardid

Traditsiooniliselt uuendab Ameerika Diabeedi Assotsiatsioon (ADA) aastavahetusel oma diabeedi käsitluse standardeid. Uuendatud juhend publitseeritakse tavapäraselt ajakirja Diabetes Care jaanuarinumbri lisana ja on ka internetis kõigile vabalt kättesaadav.

BioBlock® - SARS-CoV-2 vastaseid veise antikehi sisaldav ninasprei on täiendav kaitsemeede takistamaks viiruse levikut

Wuhanist 31. detsembril 2019. aastal alguse saanud koroonaviiruse SARS-CoV-2 pandeemia on tekitanud olukorra, mis sunnib otsima võimalikult tõhusaid vahendeid ja tegevusi selle viiruse ohjamiseks. BioBlocki ninasprei ei asenda vaktsineerimist, kätepesu või maski kandmist, vaid on lisavahend viiruse nakkusahelate katkestamisel. Artiklis antakse lühiülevaade BioBlocki ninasprei kasutajate rahulolu-uuringust.

Laserravi võimalused dermatoloogias

Laserite ajajärk sai alguse 1960. aastal, kui T.H. Maiman konstrueeris esimese laseri. Termin „laser“ on akronüüm sõnadest light amplification by stimulated emissioon of radiation (valguse võimendamine kiirguse stimuleeritud emissiooni kaudu).

Varajase intensiivse diabeediravi alustamise tõenduspõhine olulisus

Erinevate uuringutulemuste põhjal koostatud artikkel annab ülevaate, miks on diabeedi varajane diagnoosimine patsiendi mikrovaskulaarsete komplikatsioonide väljakujunemise pidurdamise seisukohalt oluline ja kuidas aitab eesmärkväärtusteni ravimine kaasa patsiendi mikro- ja makrovaskulaarsete tüsistuste tekkeriskide vähendamisele. Lisaks kirjeldab artikkel, milliste mehhanismidega tekivad kestva hüperglükeemia mõjul raku tasandil muutused ja düsfunktsioon, mis annavad haiguse kulule pikaaegse pöördumatu mõju.

Euroopa Kopsuarstide Seltsi ravijuhend: inhaleeritavate kortikosteroidide väljajätmine kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse raviskeemist

Bronhodilataatoritega kombineeritud inhaleeritavad kortikosteroidid (IKS) võivad teatud juhtudel vähendada kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsientidel haiguse ägenemisi. Samas võib IKS sattuda raviskeemi ka juhtudel, mil selle kasutamine ei ole põhjendatud. Seetõttu vajavad KOK-iga patsiendid personaalset lähenemist, mis aitaks selgitada, kas IKS on raviskeemis näidustatud või mitte.

Kognitiiv-käitumisteraapia roll vaimse tervise probleemide ravis

Kognitiiv-käitumisteraapial (KKT) on kaks keskset põhimõtet: 1) inimese kognitsioonil on kontrolliv mõju meie emotsioonidele ja käitumisele ning 2) see, kuidas käitume, võib tugevalt mõjutada meie mõttemustreid ja emotsioone (8). Tegemist on aktiivse, ajaliselt piiritletud, eesmärgipärase ning koostööl põhineva raviprotsessiga, mis on suunatud muutustele.

Haigusjuht: tahhükardia-bradükardia sündroom

75-aastane naine hospitaliseeriti raviplaani koostamiseks plaaniliselt piirkondlikku haiglasse 28. septembril 2021.

Lokaalse ja metastaatilise eesnäärmevähi ravi algoritm


Eesti uuring näitab, kellel on suurim oht nakatuda koroonasse ja põdeda raskelt

Tartu Ülikooli ja perearstikeskuste koostöös tehtud uuring selgitas välja, millistel inimestel on kõige suurem oht nakatuda koroonasse ja kelle jaoks võib haigus kulgeda kõige raskemalt.

Uudised