Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Diabeedikonverents (11.10.2024 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
November 2018
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Haigestumine südamepuudulikkusesse sageneb
Piret Rospu
Telli ajakiri
5.–6. oktoobrini toimus Tallinnas südamepuudulikkuse konverents, kuhu kogunesid arstid kolmest Balti riigist. Südamepuudulikkuse sagenemine on seotud elanikkonna vananemisega ja muude haiguste järjest parema raviga, mistõttu jõuab südamepuudulikkus eluea pikenedes välja kujuneda.Tegu on olulise surmapõhjusega, mida on vaja teadvustada nii patsientide kui ka arstide seas. Arstid kinnitavad, et südamepuudulikkusega haigetele on Eestis praegu saadaval kõik maailmas kasutatavad ravivõtted. Konverentsil anti muu hulgas ülevaade kolme Balti riigi tegemistest – millised on ravi arengusuunad ning milliseid kokkuvõtteid saab teha registriandmete põhjal.
Haigusjuht: poolküpse liha söömisest alguse saanud kadalipp
Külvi Peterson
Telli ajakiri
2018. aasta oktoobri alguses helistab 67-aastane mees korduvalt perearstikeskusse ja paneb vastuvõtule aja, korduvalt aga ütleb ka aja ära, sest ei olevat võimeline perearsti juurde tulema. EMO-sse keeldub minemast. Tegemist on haritud inimese ja ettevõtjaga.
Töötaja ja tööandja võimalused tööstressi ennetamisel ja leevendamisel
Taimi Elenurm
Telli ajakiri
Tööstressi ennetamisel ja leevendamisel on võrdselt olulised nii töötaja enda kui ka meeskonna ja organisatsiooni panus.
Õppides õpetama
Ellen Käpp
Telli ajakiri
Käes on sügis ja arstitudengid on jõudnud tagasi loengutesse, seminaridesse ja haiglatesse – on nad siis prekliinilises õppefaasis, kliinilistes ainetes või juba haiglas praktikal. Paljud arstid peavad hakkama täitma õppejõu rolli, ehkki vähestele meist on õpetatud, kuidas õpetada. Meil on oma varasemate õppejõudude näol paremad ja halvemad eeskujud, aga sageli ei oska me õpetamisele kuigi metoodiliselt läheneda – hakkame lihtsalt kuidagi peale. Tõenäoliselt kasutame vähemalt osaliselt samu võtteid, mida meie enda õppejõudki.
Uriinipidamatus – kuidas käsitleda?
Teesi Sepp
Telli ajakiri
Uriinipidamatus on probleem, mis mõjutab tugevalt elukvaliteeti. Rahvusvaheline kontinentsuse ühing (International Continence Society, 2002) defineerib uriiniinkontinentsi kui igasugust tahtmatut uriini leket. Artikkel keskendub kolme levinuma vormi käsitlusele – stressinkontinents, tunginkontinents ja segatüüpi inkontinents.
Äge alakõhuvalu naisel
Mariann Rugo
Telli ajakiri
Artiklis käsitletakse ülevaatlikult sagedasemaid ägeda alakõhuvalu günekoloogilisi põhjuseid, diagnoosimeetodeid ja ravi.
Sisuturundus: Euroopa südamepuudulikkuse assotsiatsiooni president: südamepuudulikkusega seonduvad proovikivid on sarnased kogu Euroopas
Piret Rospu
Telli ajakiri
Euroopa südamepuudulikkuse assotsiatsiooni president professor Petar Seferovići sõnul on südamepuudulikkusega seonduvad proovikivid sarnased kogu Euroopas. Prof Seferovic pidas oktoobris Tallinnas toimunud VI Balti südamepuudulikkuse kongressil avaloengu, kus käsitles kroonilise südamepuudulikkuse viimaseid ravijuhiseid. Intervjuus ajakirjale Lege Artis räägib ta ravijuhendist ning valdkonna olulistest arengusuundadest.
Kilpnääre ja rasedus
Maie Väli
Telli ajakiri
Kilpnäärme normaalne töö on vajalik normaalseks raseduseks ja loote arenguks. Samal ajal on aga rasedusel endal selge toime kilpnäärme tööle ja avalduda võivad eelnevalt subkliinilised kilpnäärme haigused. Seetõttu on raseduse ajal oluline kilpnäärme funktsiooni kontrollimine ja kõrvalekallete korral ka ravi.
Ägedate suhkruainevahetuse häirete korrigeerimine
Kristina Isand
Telli ajakiri
Diabeet on haigus, mille levimus Eestis 2015. aastal oli Rahvusvahelise Diabeedi Föderatsiooni hinnangul ligikaudu 6,0%. See on umbes 59 100 inimest. Haigestumine diabeeti sageneb, mis tähendab, et järjest enam inimesi saab diabeedidiagnoosi.
2. tüüpi diabeedi hüperglükeemia ravi konsensusraport
Elise Lätt
Anu Ambos
Telli ajakiri
Ameerika Diabeedi Assotsiatsiooni (American Diabetes Association, ADA) ja Euroopa Diabeediuuringute Liidu (European Association for the Study of Diabetes, EASD) 2. tüübi diabeedi hüperglükeemia ravi konsensusraport ilmus tänavu 4. oktoobril ja seda esitleti EASD konverentsil Berliinis. Eelmine raport ilmus 2015. aastal.
Farmakoteraapia eakatel
Katrin Keerma
Telli ajakiri
Rahvastiku vananemisest ja sellega seotud kulutuste suurenemisest tulenevalt on kogu maailmas aina enam tegeletud eakate ravimikasutust puudutavate teemadega, sealhulgas polüfarmakoteraapiat, mittesobilike ravimite kasutamist ning ravisoostumust puudutavate küsimustega.
Infektsioonid eakatel
Sandra Absalon
Telli ajakiri
Infektsioonhaigused üle 65-aastaste inimeste hulgas on oluline probleem. Vanuse kasvades vastuvõtlikkus nakkushaigustele suureneb, eriti sageli esineb urotraktiinfektsioone ning kopsupõletikku. Sümptomid väljenduvad tihtipeale atüüpiliselt, see tekitab diagnoosimisraskusi. Haiguse kulg kipub kõrges eas olema komplitseeritum, hospitaliseerimised on sagedad ning pikad. Seetõttu tuleks nakkushaiguseid võimalusel ennetada vaktsineerimisega.
Habras vanemaealine patsient
Katrin Keerma
Telli ajakiri
Haprus kui üks geriaatrilisi sündroome on üks levinumaid terviseseisundi kõrvalekaldeid, mille esinemissagedus suureneb vanusega. Tegemist on olukorraga, mida iseloomustab suurenenud haavatavus haigus(t)e, teostatavate uuringute ning ordineeritud ravi potentsiaalsete tüsistuste ja negatiivsete lõpptulemite suhtes (1).
Neerupuudulikkuse arvestamine ravimite annustamisel
Kari Laine
Telli ajakiri
Neerupuudulikkus on oluline kliiniline probleem, mis vajab arstide tähelepanu ning kus on abiks elektroonsed lahendused.
Tiit Suuroja: arst peab olema haigele abiline ja partner
Triin Raestik
Telli ajakiri
Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogiakeskuse üldkirurg-vanemarsti dr Tiit Suuroja sõnul on arstikunsti üks olulisemaid asju oskus oma haigest aru saada ning olla talle abiline ja partner. Seetõttu võiks arstiteaduskonnast saada kaasa senisest enam psühholoogiateadmisi.
Pass on ametnikele, mitte isiklik lektüür
Tiina Tambaum
Telli ajakiri
Mis on vananemiskeskkond? Selle loovad teised inimesed, aga paradoksaalsel kombel ka vananeja ise. See, kuidas inimene räägib iseendast kui vanast inimesest, ei ole kahjuks ainult tema enda asi, sest teised kuulavad ja õpivad sellest.
August 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
August 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
November 2017
September 2017
Aprill 2017
Veebruar 2017
Ajakiri
Vali