Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Aprill 2018
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Uudised
Telli ajakiri
Euroopa sünnitusabi ja günekoloogia 26. kongress Pariisis
Betti Siedermann
Telli ajakiri
Euroopa naistearstide ühendus (European Board and College of Obstetrics and Gynaecology ehk EBCOG on Euroopa eriarstide ühenduse (Union Européenne des Médecins Spécialistes ehk UEMS) allüksus ning sinna kuulub 36 riiki. EBCOGi kongress toimub keskmiselt kord kahe aasta jooksul ning hõlmab endas laia teemadevalikuga teoreetilisi loenguid ning praktilisi töötubasid sünnitusabi ja günekoloogia vallas.
Eesti leukeemia- ja lümfoomihaigete liit
Triin Raestik
Telli ajakiri
Eesti leukeemia- ja lümfoomihaigete liit sai alguse 2005. aastal, võitlemaks tänapäevase ravi kättesaadavuse eest Eestis. Peatselt see eesmärk saavutati ning praeguseks on silme ees uued sihid. Enim teeb muret möödunudaastase töövõimereformiga päevakorda kerkinud puude ja töövõime tõestamise probleem, millele lahendust paraku niipea ei paista.
Tööstressi levik ja selle leevendamine töönõustamisega
Taimi Elenurm
Telli ajakiri
Eestis viimastel aastatel tehtud uuringud näitavad väsimuse, kurnatuse, ärrituse ja stressi ulatuslikku levikut. Täiskasvanud elanikkonna tervisekäitumise uuringu andmetel tundsid üleväsimust üsna tihti ja peaaegu alati viimase 12 kuu jooksul pooled vastanutest ning peaaegu talumatut või tavalisest suuremat stressi viimasel kuul märkis ligi veerand vastanutest. Rohkem kui varem masendunud, õnnetu või depressioonis olevana märkis end üle viiendiku vastanutest (4). Depressioonitunnuseid, mis saavad tihti alguse kroonilisest stressist, üleväsimusest ja läbipõlemisest, märkis 2018. aastal MTÜ Peaasi tehtud uuringu järgi üle poole töötajatest (5).
Parasiitmüoomisõlm
Annela Mõts
Ülle Kadastik
Telli ajakiri
Emaka leiomüoomid on emaka healoomulised silelihaskoekasvajad, mis tekivad naistel tavapäraselt keskmises ja hilises reproduktiiveas ning on põhiliseks hüsterektoomia põhjuseks.
Millised rasestumisvastased meetodid on Eestis populaarsed ja mis mõjutab nende kasutamist?
Katri Ottep
Telli ajakiri
Soovimatu raseduse eest on end vaja kaitsta peaaegu 30 aastat – see on märkimisväärne aeg naise ja pere elust. Rasestumisvastaste meetodite (edaspidi RVM) kasutamine on muutunud aastatega üha olulisemaks, mõjutades nii naise ja perekonna heaolu kui ka ühiskonda tervikuna. Artikkel annab ülevaate magistritööst, mille tarbeks uuriti, kui paljud rasedust vältida soovivad naised kasutavad kas mittetõhusaid meetodeid või ei kasuta neid üldse ning milliseid barjäärid RVM-ide kasutamist takistavad.
Metaboolne sündroom ja mehe reproduktiivhaigused
Kristo Ausmees
Telli ajakiri
Metaboolne sündroom on haiguste „kvartett“, mida iseloomustab ülekaalulisus, kõrgvererõhktõbi, vererasvade ainevahetuse häire ning kõrgenenud veresuhkurutase. On teada, et metaboolne sündroom suurendab diabeedi ja südamehaiguste tekke riski. Metaboolne sündroom mõjutab ka reproduktiivhaiguste kujunemist. Artiklist saab ülevaate, milline otsene või kaudne mõju on metaboolsel sündroomil mehe reproduktiivtervisele.
Müokardiit: mitme näoga haigus
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Müokardiit on väga erineva kliinilise pildiga haigus, mille aluseks on südamelihase põletik. Enamasti on haiguse vallandavaks faktoriks äge viirusinfektsioon, mis nakatab ka müokardi. Tihti paraneb müokardiit toetava raviga. Mõnel juhul võib aga tekkida krooniline müokardiit, milles on oluline osa autoimmuunsel reaktsioonil.
Anonüümne HIVi nõustamine ja testimine Eestis
Kristi Rüütel
Kaire Vals
Iveta Tomera
Telli ajakiri
Anonüümsete kabinettide roll HIV-i nakatunute avastamisel Eestis on olnud märkimisväärne, sealhulgas ka haavatavate rahvastikurühmadeni jõudmine. Uues riiklikus HIV-i tegevuskavas aastateks 2017–2025 on HIVi testimisel endiselt prioriteetseks meetmeks anonüümse ja vabatahtliku HIVi testimise ja nõustamise pakkumine, samuti kogukonnapõhine testimine ja nõustamine. Tervishoiuasutustes on küll testimine sagenenud, kuid arenguruumi on omajagu.
Tsöliaakia ja viljakus
Kristiina Rull
Telli ajakiri
Et tsöliaakia korral on põhiliselt kahjustatud peensoole limaskest, siis pole haigus seotud munajuhade sulguse, suguteede põletike ega ka otseselt ovulatsiooni toimumisega. Kuna tsöliaakia mõjutab toitainete imendumise häirete tõttu paljude organismi funktsioonide toimimist, arvatakse, et ka reproduktiivfunktsioon võib olla tsöliaakia puhul mõnevõrra häiritud.
Põletikulist soolehaigust põetakse üha rohkem
Rita Rudõka
Telli ajakiri
Põletikulise soolehaiguse all peetakse silmas haavandilist koliiti (HK) ja Crohni tõbe (CT), mõnel patsiendil on leitud nii haavandilisele jämesoolepõletikule kui ka Crohni tõvele iseloomulikke jooni (1). Tegemist on seedetrakti eri osade kroonilise põletikuga, mille etioloogia pole tänapäevani lõpuni selge (2). Nende haiguste äratundmise oskus muutub aina tähtsamaks, kuna põletikulise soolehaiguse levimus on kasvamas igal pool maailmas (3).
Hirm protseduuride ees hoiab kolorektaalvähiga patsiente arstide eest varjus
Vivian Esko
Telli ajakiri
Kolorektaalvähk (KRV) on vastuoluline haigus – õigeaegselt avastatuna võib see olla täiesti ravitav, kuid paraku võib tee vähi avastamiseni olla pikk ja konarlik, selle kestel vähk aga piltlikult öeldes käed rüpes ei oota ega vaata. Ühelt poolt on mitmed vähile viitavad sümptomid patsiendil ammu olemas, kuid teiselt pool on teadmatus ja mõnes mõttes ka hoolimatus iseenda suhtes need, mis takistavad seisundit täpsustamast. Ühelt poolt on kogu diagnostika olemas ja kättesaadav üle kogu Eesti, kuid teisalt hoiab hirm protseduuride ees patsienti kaua omaette arstide eest varjus.
Raine Pilli: Eestis puudub süsteemne vaimse tervise käsitlus
Triin Raestik
Telli ajakiri
Pärnu Haigla psühhiaatriakliiniku juhataja Raine Pilli sõnul on psühhiaatria eriala viimastel aastakümnetel palju muutunud nii sisulise lähenemise kui ka personali poolest. Institutsionaliseeritud psühhiaatria tugines arstile ja ravimitele, suurele statsionaarse ravi osakaalule. Kaasaegne psühhiaatria on aga vaid üks osa vaimse tervise ja igapäevase toimetuleku toetamisest ning eelistatud peaks olema ambulatoorne ning võimalikult vähe inimest tema tavakeskkonnast eemaldav ravi. Paljude psüühikahäirete puhul on põhirõhk tegelikult mujal – mitte arstlikul ravil, vaid sotsiaalravil, nagu sotsiaalhoolekandemeetmed, töö kohandamine jms. Selle muutusega ei ole me Eesti riigis aga piisavalt hästi hakkama saanud ja seetõttu puudub meil süsteemne vaimse tervise käsitlus.
Jämesoolevähi sõeluuring aitab ennetada sageli esinevat vähki
Katre Väärsi
Telli ajakiri
Jämesoolevähi ennetusprogramm on praeguseks käigus olnud poolteist aastat. Sõeluuringuga alustati 2016. aasta juulikuust ning pooleteise aasta jooksul on kutse sõeluuringus osalemiseks saanud 1955., 1956. ja 1957. aastal sündinud inimesed. Sel aastal oodatakse sõeluuringule 1954. ja 1958. aastal sündinud ravikindlustatuid ning n-ö teise ringiga alustavad 1956. aastal sündinud. Uuringukutse saadetakse sihtrühma kuuluvatele 60–69aastastele inimestele iga kahe aasta tagant nii digitaalselt patsiendiportaali kui ka paberil rahvastikuregistripõhisele postiaadressile.
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
August 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
November 2017
September 2017
Aprill 2017
Veebruar 2017
Ajakiri
Vali