Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskuse juht: edasipüüdlikumad perearstid kaasavad füsioterapeute juba ammu

Kadri Englas. Foto: James Campbell
Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
Edasipüüdlikumad perearstid on juba ammu füsioterapeute kaasanud, kuid süsteemsem lähenemine on alles hoogu sisse saamas, ütles Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskuse juht Kadri Englas.

Füsioterapeudid ja perearstid arutavad 12. juunil toimuval Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverentsil koostöövõimalusi.

"Perearstide ja füsioterapeutide koos peetav konverents on märgilise tähtsusega Eesti tervishoiumaastikul: väga kaua aega on taastusraviteenuste kättesaadavus esmatasandil – kodukohapõhiselt – olnud madal," rääkis Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskuse juht ja füsioterapeut Kadri Englas. Ta lisas, et viimased viis aastat on astutud selle parandamiseks olulisi samme, millest üks tähtsaid oli see, et füsioterapeudid arvati esmatasandi tervisekeskuste meeskondade hulka.

"Edasipüüdlikumad perearstid on juba ammu füsioterapeute kaasanud, kuid süsteemsem lähenemine on alles hoogu sisse saamas. Ühiselt konverentsi pidamine – ühesmõtlemine ja -arutamine – näitab, et koostöö tegemise tahe on mõlemapoolselt olemas, mis on kirjeldamatult oluline," ütles Englas. "Füsioterapeutide suurem kaasamine esmatasandi tervishoidu leevendab kindlasti survet eriarstiabi nõudlusele, sest hulgal probleemidel on võimalik saada varem sabast kinni ning hädad ei suurene talumatuseni."

Samuti on selles Englase sõnul potentsiaali, et leevendada perearstide koormust.

Englas usub, et konverentsipäeva lõpuks on juhtunud palju edasiviivat: mitmed müüdid saavad murtud; on perearste, kes on leidnud enda praksisesse füsioterapeudi ja on füsioterapeute, kes on saanud inspiratsiooni esmatasandil karjääri teha; nii EPSi kui EFLi juhtfiguurid on üles kirjutanud hulga murekohti, mille adresseerimine on võimalik, et koostööd tõhustada; samuti on olnud palju hetki, kus osalejate süda põksub kiiremini rõõmust, sest kõrva on jäänud midagi, mida enne ei teadnud, aga oleks tahtnud; kindlasti on suurenenud soov ja tahtmine ühiselt edasi tegutseda.

"Perearstide ja füsioterapeutide ühiskonverents on tähtis samm veelgi tõhusama ja inimesekesksema esmatasandi tervishoiu poole, mille tulemuseks on tervemad ja rõõmsamad Eesti inimesed," lausus Englas.

Füsioterapeudid ja arstid arutavad neid teemasid 12. juunil Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverentsil, mis toimub koostöös Eesti Füsioterapeutide Liiduga. Täpsema info registreerimise kohta leiab siit.

Seoses hetkeolukorraga, kus konverentsikeskustes kogunemine pole turvaline, aga planeeritud teemad on huvitavad ja teadmised vajalikud, oleme leidnud konverentsi korraldamiseks alternatiivse võimaluse. Sellel aastal toimub kevadkonverents veebis, Kultuurikatla kontaktivabas virtuaalses konverentsisaalis. Osalejad saavad ülekannet jälgida interneti vahendusel.

Jaga