Pereõed, ilma teieta perearstid ei saa

Head pereõed, teen teile suure kummarduse ja tänan teid perearstide nimel! Loodetavasti tähistatakse rahvusvahelist õdede päeva 12. mail kõikides perearstikeskustes teie vääriliselt! 

Ele Mägi: suurim proovikivi pereõe töös on patsiendid ise

Tartus perearst Tiiu Tootsi praksises töötav pereõde Ele Mägi sõnab, et õepraktikandid võtavad nad vastu heal meelel, samuti pakuvad nad töövarjupäevi kooliõpilastele. Praktikantide juhendamisel püüab ta võimalikult palju lähtuda õppuri enda eesmärkidest, sest nii on Ele Mägi sõnul üliõpilased alati rohkem motiveeritud koostööd tegema ja õppima.

Kuidas aidata kroonilise murega patsienti?

Pereõdede jaoks on igapäevatöö mitmekesine ning hõlmab tihti ka tegelemist kroonilise murega patsientidega. Siinkohal ei räägi me riskirühma patsientidest, vaid inimestest, kes armastavad perearstikeskusesse pöörduda igal võimalusel, olgu selleks siis kord nädalas, iga päev või iga kuu.

Arsti- ja õetudeng: esmatasandil abiõena töötamine pakub palju praktika- ja arenguvõimalusi

Esmatasandil abiõena töötamine annab edasiseks tööeluks väga hea kogemuse, võimaldades katsetada ja õppida erinevaid protseduure, samuti saab hea ülevaate inimesest ja meditsiinist laiemalt, leiavad esmatasandil abiõena töötanud viienda kursuse arstitudeng Trinity Liisa Lotta Kannus ning praegu abiõena töötav kolmanda kursuse õetudeng Evelin Konsap.

Soolevähi sõeluuring

Soolevähi sõeluuring on Eestis kõige uuem vähi­sõeluuring, mis sai alguse kaheksa aastat tagasi. 2016. aastal alustati ühe aasta vanuserühmaga, seejärel lisandus igal järgneval aastal üks sünnikohort, kuni aastaks 2020 jõuti vanuserühmadeni 60–68.

Ravimite käitlemine tervisekeskuses

Ravimite käitlemine seaduse tähenduses on ravimite tootmine, hankimine, väljastamine, valmistamine, sisse- ja väljavedu, turustamine, transportimine, säilitamine ja turult kõrvaldamine koos nimetatud tegevuste kohta peetava arvestuse ja aruandlusega (1).

Leinaga toimetuleku toetamine

Oleme harjunud leinast rääkima surmaga seonduvalt, aga leinata võib tegelikult pea kõike – lein on inimese loomulik reaktsioon kaotusele ja muutusele (1).

Vanemlikud oskused ja vanemate tervis mõjutavad diabeediga laste ravitulemust

1. tüüpi suhkurdiabeet (T1D) on lastel ja noorukitel sage krooniline haigus, mida diagnoositakse kogu maailmas. T1D on kõige sagedasem diabeedivorm lastel ja noorukitel, moodustades ligikaudu 90% kõikidest diabeedivormidest (1). Tegemist on multifaktoriaalse etioloogiaga autoimmuunse haigusega, mille tagajärjel lõppeb insuliini tootmine. Haigus on eluaegne ja tervistav ravi siiani puudub. T1D-sse haigestumine ei näita vähenemise tendentsi.

Respiratoorsete nähtudega kulgevad vaktsiinvälditavad haigused

Leetrid, mumps, punetised, läkaköha: paljude jaoks on need muutunud vaid pealkirjadeks vaktsiiniinfolehtedel.

Õietolmuallergiad ja nende ravivõimalused

Aprilli esimesel päeval toimus veebiseminar, kus Pärnu Haigla allergoloog dr Maire Link rääkis õietolmuallergiast.

Keskkõrvapõletik lastel

Keskkõrvapõletik on väikelastel võrdlemisi sage diagnoos ning kindlasti üks peamine põhjus, miks lapsele määratakse antibiootikumravi. Samas on ägeda keskkõrvapõletiku diagnoosimist ja ravi puudutavad soovitused viimastel aastatel mõnevõrra uuenenud ning seega peaks antibiooti­kumide kasutamine olema langustendentsis.

Pikaajalise köha tekitajad ja analüüside tõlgendamine

Köha on üks sagedasemaid sümptomeid, mille korral patsiendid meditsiinilist abi otsivad. Köha võib klassifitseerida köha kestuse alusel akuutseks, subakuutseks ja krooniliseks. Akuutne ehk äge köha on selline, mis on kestnud kuni kolm nädalat, subakuutne ehk alaäge köha 3–8 nädalat, krooniline köha kauem kui kaheksa nädalat. See klassifikatsioon aitab kitsendada võimalike põhjuste loendit, kuigi põhjused võivad kattuda.

Abdominaalne rasvumine – kuidas vähendada kõhu siserasva?

Keha rasvavarud on inimkonnal aidanud rasketel aegadel ellu jääda ja neid võib piltlikult öeldes nimetada organismi energialaoks. Peale energia­tagavaraks olemise on rasvkoel veel palju ülesandeid, näiteks termoregulatsioon, lahusti rasvlahustvatele vitamiinidele, struktuurne roll rakumembraanides.

Liighigistamine pole küll eluohtlik, kuid mõjutab elukvaliteeti

Liigne higistamine ehk hüperhidroos on küllaltki sage probleem, mis häirib oluliselt igapäevaelu, kuid mille vastu abi saamiseks pöördutakse tervishoiutöötajate poole siiski harva.

Sügelised ei väljendu alati klassikalise lööbena

Sügelised on nakkuslik nahahaigus, mida põhjustab lest Sarcoptes scabiei var. hominis. Levimus maailmas kõigub 0,2–71,4% vahel. Nakatumine toimub nahakontaktil. Kõiki kontaktseid tuleb ravida haigega samal ajal.

Kõrvetiste leevendamine ja ravi peaaluse tõstmisest opisaalini

Kõrvetised on sageli esinev sümptom, millega pöörduvad arsti vastuvõtule eri vanuses inimesed. Kõrvetised on üks peamisi gastroösofageaalse refluksi ehk GERD-i sümptomeid. GERD-i põhipõhjus on söögitoru ja mao vahelise ava ebapiisav sulgumine, mille tõttu satub maosisu söögitorru ning põhjustab seeläbi ebameeldivaid kaebusi ja/või tüsistusi.

Ägedast südamepuudulikkusest pereõele

Äge südamepuudulikkus on raske seisund, mis nõuab kiiret äratundmist ja sekkumist, et tagada patsientidele parimad tulemused. Ägeda südamepuudulikkusega patsient jõuab enamasti kiirabiga haiglaravile, aga teinekord pöörduvad nad hoopis oma kaebustega perearstikeskusesse.

Väiketrauma sutureerimine perearstikeskuses

Väiksemate vigastuste korral pole alati vajadust kiirustada erakorralise meditsiini osakonda. Sageli pakub abi ka perearstikeskus, kus tegeletakse väiketraumade sutureerimisega. 

Pereõdede kevadkonverentsil räägiti peamiselt nakkushaigustest ja nende ennetamisest

Aprilli alguses toimunud iga-aastasel pereõdede kevadkonverentsil keskenduti mitmetele olulistele teemadele, millega pereõed iga päev kokku puutuvad. Artikkel toob lugejateni noppeid konverentsil kõlanud ettekannetest.