Oma suure töömahu tõttu vajab peremeditsiin hästitoimivaid IT-lahendusi

Perearsti igapäevatööd puudutavad IT-lahendused on selles mõttes erandlikud, et seisavad oma arengus suures osas paigal ja kohati pärsivad tööd.

Piret Rospu: libameditsiin on Eestis kasvav probleem

Libameditsiin on Eestis suur ja üha kasvav probleem, kuid riik ei tee selle tõkestamiseks suurt midagi, ütleb Tabasalu perearst Piret Rospu.

Ainult suure rahaga noort arsti maale tööle ei meelita

Kuigi raha pole vähetähtis, siis motivatsiooniteooriad ütlevad, et kindlasti ei ole see ainuke põhjus, mille alusel tulevast töötamise kohta valitakse. Eriti kui töökohast lähtuvalt tuleb teha ka elukohavaliku otsus, mis puudutab sageli juba kogu peret.

Terviseküsimuste lahendamine alaku kodust ja kogukonnast

Palju aastaid oleme näinud vaeva, et harjutada inimesi terviseküsimuste korral eelkõige perearstile pöörduma. Noor süsteem vajas tuge ja toetust ning lapsekingades perearstindus pidi tõesti muutma inimeste harjumusi kõrge vererõhuga kardioloogi, kõrvavaiguga kõrvaarsti ja kõhuvaluga kirurgi vastuvõtul käia.

Taastusravi hinnakiri läbis uuenduskuuri

Taastusravis kehtib alates 1. aprillist uus hinnakiri. Taastusravi olemusest ja toimunud muudatustest räägib Eesti Taastusarstide Seltsi juhatuse esimees ja Lääne-Tallinna Keskhaigla taastusravikeskuse juhataja Varje-Riin Tuulik.

Inimese papilloomiviirus ja sellega seotud kasvajad

Palju räägitakse inimese papilloomiviirusega ehk HPV-ga (human papilloma virus) seotud emakakaelavähist, kuid vähem teatakse, et sellega seostatakse ka häbeme-, tupe-, anaalkanali-, suuõõne-, suuneelu-, alaneelu- ja peenisevähki. Viimased teadusuuringud näitavad seost ka kopsu-, söögitoru- ja nahakasvajatega.

Statiinravi alustamine eakatel

Aterosklerootiline kardiovaskulaarhaigus (KVH) on järjest kasvav probleem arenenud riikide vananevas populatsioonis. Oodatava eluea kasvades on äärmiselt oluline ennetada raskeid ja potentsiaalselt invaliidistavaid KVH-juhtumeid, et püsiks maksimaalselt hea elukvaliteet ja füüsiline heaolu.

Kardiovaskulaarhaigused raseduse ajal

Kardiovaskulaarhaigusega naine peaks rasedust hoolega planeerima ja läbima raseduseelse nõustamise – nii on raseduse riskid lootele ja ema tervisele väiksemad. Enamjaolt taluvad südamehaiged rasedust hästi, kuid teatud seisundite korral on soovitatav rasedaks jäämist vältida.

Kuidas leida üles päriliku angioödeemiga patsiendid?

18. mail toimus veebiümarlaud Baltic HAE Connect, kus kolme Balti riigi spetsialistid vahetasid kogemusi päriliku angioödeemi (hereditary angioedema, HAE) teemal.

Euroopa Hüpertensiooniühingu kongress köitis huvitavate teemadega

Juunis toimus 31. korda Euroopa Hüpertensiooniühingu (European Society of Hypertension, ESH) kongress, sel aastal hübriidkonverentsina. Kava oli tihe, korraga toimus kuni seitse paralleelsessiooni. Kuna mitmed huvitavad sessioonid sattusid samale ajale, siis tuli kasuks järelevaatamise võimalus. Toimusid ESH töögruppide koosolekud, ekspertide loengud, debatid ja uute uurimistulemuste tutvustamine. Järgnevalt ülevaade mõnedest kõlanud teemadest.

ADA aastakohtumisel tegid ilma inkretiinid ja kahetoimelised inkretiinid

3.–7. juunil toimunud Ameerika Diabeediassotsiatsiooni aastakonverentsil esitleti uusi, tõenäoliselt tulevikus ravitavasid muutvaid töid ravimite kohta.

Euroopa Kopsuarstide Seltsi ravijuhend: inhaleeritavate kortikosteroidide väljajätmine kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse raviskeemist

Bronhodilataatoritega kombineeritud inhaleeritavad kortikosteroidid (IKS) võivad teatud juhtudel vähendada kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsientidel haiguse ägenemisi. Samas võib IKS sattuda raviskeemi ka juhtudel, mil selle kasutamine ei ole põhjendatud. Seetõttu vajavad KOK-iga patsiendid personaalset lähenemist, mis aitaks selgitada, kas IKS on raviskeemis näidustatud või mitte.

GINA 2022. aasta astma ravisoovitused

Igal aastal ilmub GINA (The Global Initiative for Asthma) astma ravijuhendi (1) uus versioon koos kaasajastatud tõenduspõhise infoga astma tänapäevaseima käsitluse ja uute ravisoovituste kohta. Selles artiklis võtan lühidalt kokku 2022. aasta juhendis avaldatud peamised muudatused astma käsitluse ja ravi kohta ning need soovitused ja tähelepanekud, mille olulisust on sel aastal eriti rõhutatud.

Ülevaade transkraniaalsest alalisvoolustimulatsioonist

Transkraniaalne alalisvoolustimulatsioon (ingl transcranial direct current stimulation ehk tDCS) on mitteinvasiivne ajustimulatsioonimeetod, mis põhineb peaaju stimulatsioonil nõrga elektrivooluga. Nõrga tugevusega elektrivooluga stimuleerimine mõjutab peaaju neuronaalset aktiivsust moduleerides neuronijätkete membraanipotensiaali, mistõttu liigitatakse tDCS ka neuromodulatiivsete ravimeetodite hulka.

Kui esmaabi vajab vaimne tervis

Füüsilise tervisega seotud esmaabi andmise oskusi peetakse iseenesestmõistetavaks – sama loomulik peaks olema ka vaimse tervise esmaabi andmine. Elupäästvad võivad olla mõlemad.

Väikelaste hammaste areng ja hooldamine

Laste hammaste puhul tuleb tähelepanu pöörata mitmetele aspektidele, mis võivad hammaste arengut mõjutada. Artiklis tuuakse välja hamba-lõualuusüsteemi normaalsed funktsioonid ja funktsioonianomaaliad, kahjulikud harjumused ning hammaste igapäevase hoolduse juhised, et vältida hambakaariese teket.

Nähtavad ja varjatud tursed

Pärilik ehk hereditaarne angioödeem (HAE) on väga harva esinev ja potentsiaalselt eluohtlik pärilik haigus, mille korral võivad tekkida tugevalt moonutavad ja funktsiooni häirivad tursed nahaaluskoes ning limaskestades. Tursed võivad tekkida erinevates kehapiirkondades: näol, jäsemetel, genitaalidel, aga ka näiteks soolestikus. Tekkivad turseatakid on etteaimamatud, valulikud ja häirivad oluliselt inimese elukvaliteeti. Rasked atakid nõuavad kohest sekkumist ja võivad vajada hospitaliseerimist. Hingamisteid haaravad atakid, eeskätt kõri piirkonnas, võivad põhjustada surma lämbumise tõttu.

Uudised


Soovite tellida ajakirja Perearst?

Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.