Mehe vaimse tervise konverents: abi andmisel on oluline küsida, mida ja millisel moel vajatakse

Foto: Shutterstock
Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
Abi andmisel on oluline küsida, mida ja millisel moel vajatakse. Sellepärast esinevadki 9. oktoobril mehe vaimse tervise konverentsil „Diagnoos: mees. Ravi?“ eelkõige mehed.

2009. aastal sündinud moodne noor mees ütleb: “Mees on terve, kui tal on hea tuju ja ta ei lama arvutis”. Dr Google defineerib terve mehe läbi tervete roosade küünte, uriini värvuse, võime ejakuleerida supilusikatäis spermat, rahuloleku südame löögisageduse 70 korda minutis ja naha elastsuse. Pikemas versioonis lisanduvad veel üldine fitness, KMI, keele värv ja juuste sära. Võib vaid aimata, et hea tuju, pingetaluvus ja kosutav uni on eelnevaga seotud.

 

Vaimselt terve inimene on elutervelt tolerantne, orienteeritud reaalsele, mitte ideaalsele, võimeline jääma kannatlikuks keerulises olukorras ja keerulisi kogemusi samm-sammult analüüsiv, vitaalne, võimeline võtma vastutust, tänulikult ja lähedasi aitavalt armastav, seesmise rahu ja harmooniaga. Miks mitte öelda, et need sooülesed universaalsed omadused kirjeldavad ka versiooni tänapäeva unistuste mehest.

 

Aga

  • üle kolme neljandiku suitsiididest sooritavad mehed
  • mehed on naistest vähem eluga rahulolevad
  • lahutuse järgselt jäävad lapsed enamasti ema juurde
  • 73 protsendil täiskasvanutest, kes lähevad kaduma, on mehed
  • meestel on naistest ligi kolm korda suurem tõenäosus olla alkoholist sõltuv
  • kuni 95 protsenti vangidest on mehed
  • mehed suunatakse ligi 90 protsenti naistest enam psühhiaatrilisele sundravile
  • poisid eraldatakse tüdrukutest kolm korda enam koolist ja nende haridus jääb tüdrukutest kehvemaks...

 

Kui see pole just naiste vandenõu, siis süstemaatiline komistamine toksilise maskuliinsuse otsa näib mõju omavat. Stereotüübid – „ei naiste pehmovärgile, mees peab olema edukas, mees ei tohi nõrkust välja näidata, mehe toimetulekuks on seiklused, risk ja vägivald”, mida ühiskond laiemalt ja naissugu olulise huvigrupina alal hoiavad, teeb vaimselt terveks meheks kasvamise ja abi otsimise raskeks.

 

Abi andmisel on oluline küsida, mida ja millisel moel vajatakse. Sellepärast esinevadki 9. oktoobril mehe vaimse tervise konverentsil „Diagnoos: mees. Ravi?“ eelkõige mehed, kes aitavad ise sõnastada, kui palju peenise võimekust, meeleolu ravi, alkoholi pinge alandajana, psühhoteraapiat, ekstreemsporti või naise armastavat tähelepanu nad läbi elukaare enda tervise defineerimiseks või abiks vajavad.

 

Mehe vaimse tervise konverentsi „Diagnoos: mees. Ravi?“ on oodatud kuulama ja kaasa rääkima kõik tervishoiutöötajad.

Kava ja registreerimisinfo leiab siit.

Jaga