Juhtkiri
HPV-vastase vaktsineerimise teavitusega jäädi hiljaks
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Persoon
Helve Kansi: patsiendi kõhklusi tuleb hajutada
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
Viljandi perearsti Helve Kansi sõnul on väga oluline see, et kõik arstid räägiksid patsiendile ühte ja sama juttu. Kui perearst pingutab ja saavutab midagi, siis teiste arstide öeldud mõtlematu sõna võib selle hetkega ära nullida.
Aktuaalne teema
Haigekassa vaatab tervisekeskuste toimimist laiemalt
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Eesti Haigekassa ravikindlustushüvitiste osakonna juht Kersti Esnar kinnitas, et haigekassa jaoks on väga oluline, mida perearstid esmatasandi tervisekeskuste nõuetest arvavad ja millist sisendit nad annavad. Nii on esmapilgul jäigana tundunud tervisekeskuste ruuminõuded samm-sammult paindlikumaks muutunud.
Lõppeva aasta olulisematest sündmustest
- Madis Filippov
- Liis Ilves
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
Perearstide jaoks 2017. aastal olulisi ja esiletõstmist väärinud teemasid, sündmusi ning saavutusi meenutasid Le Vallikivi ja Andres Lasn Eesti Perearstide Seltsist, Kaija Kasekamp ja Anneli Taal sotsiaalministeeriumist ning Pille Saar terviseametist.
Pilk konverentsikalendrisse
- Agne Annist
- Telli ajakiri
Kevadhooaeg toob traditsioonilised konverentsid, millel on kindel koht perearstide koolituskalendris, aga kavas on ka uus konverents, kus arutatakse koostööd apteekritega.
Teadustöö ja koolitus
Ägedad respiratoorsed nakkused lapseeas
- Piret Rospu
- Telli ajakiri
Ägedad respiratoorsed infektsioonid (ÄRI) on iga perearsti leib. Lapseeas põetakse harilikult 3–8 ägedat respiratoorset viirushaigust aastas (1). Viirus õnnestub isoleerida 80%-l ÄRI-dega haigestunud lastest, samas on ka 30%-l tervetest lastest leitav mõni viirus (2). Üldiselt on lastel ja täiskasvanutel samad patogeenid, kuid lastel esineb täiskasvanutest sagedamini Moraxella catarrhalis’t ja bokaviiruseid.
Nodoosne erüteem on enamasti iselimiteeruv
- Liis Pohla
- Ene Pärna
- Telli ajakiri
Nodoosset erüteemi peetakse hilist tüüpi immuunvastuseks, mittespetsiifiliseks muutuseks, mis tekib paljude erinevate haiguste korral ja kokkupuutel teatud antigeenidega. Erinevatel andmetel kuni 72%-l juhtudest võib haigus olla idiopaatiline või jääb põhjus ebaselgeks.
Kui menopausist tingitud sümptomeid saab leevendada, siis peaks seda tegema
- Helen Alter
- Telli ajakiri
Lääne-Tallinna Keskhaigla günekoloog dr Katrin Kask rääkis mõningatest menopausi aspektidest ja tõi välja, et kui meil on võimalik üleminekuea sümptomeid natukenegi leevendada ja aidata elukvaliteeti parandada, siis peaksime seda tegema.
Seljavaluga patsiendi käsitlus esmatasandil
- Ando Vaher
- Telli ajakiri
Alaseljavalu teema on aktuaalne, probleemseid patsiente on palju. Enamasti on tegemist hea prognoosiga, sageli iseparanevate mittespetsiifiliste probleemidega. Samas ei tohi unustada, et nii äge kui ka krooniline lülisamba piirkonna valu võib olla ka ohtliku halva prognoosiga haiguse sümptom. Need seisundid on vaja õigel ajal diagnoosida ja ravida. Kuidas seda teha parimal võimalikul viisil?
Liigeste kaitsmine ja taastusravi podagra korral
- Katti Kõrve
- Telli ajakiri
Nagu kõigi teiste põletikuliste liigesehaiguste nii ka podagra korral on oluline osa taastusravil. Kuna aga podagra on krooniline haigus, siis on ilmselt mainimatagi selge, et käegakatsutavaks tulemuseks ei piisa üksikutest kaootilistest taastusravi protseduuridest või kuuridest.
Reumaatiline põletikuprotsess võib kahjustada ka silmi
- Svetlana Belova
- Telli ajakiri
Parkinsonismist perearstile
- Toomas Toomsoo
- Telli ajakiri
Uus ACC/AHA hüpertensiooni ravijuhis toob haiguse käsitlusse mitmeid muutusi
- Evelin Raie
- Telli ajakiri
Äsja Ameerika Südameassotsiatsiooni (AHA) ja mitmete teiste erialaorganisatsioonide koostöö tulemusena ilmunud uues täiskasvanute hüpertensiooni ravijuhises on võrreldes varasemaga olulisi muudatusi, sh on muutunud vererõhu klassifikatsioon, mis tähendab, et hüpertoonia diagnoosi võib saada senisest väiksemate vererõhuväärtuste juures.
Laste kõne üldises arengus on viimastel aastatel toimunud muutused
- Linnu-Lydia Mae
- Telli ajakiri
Lapse arengust rääkides alustatakse sageli kõne arengule hinnangu andmisest. Esimesed laused hinnangus on, et laps ei räägi, räägib vähe, lapse kõnest on raske aru saada. Kõne kui peamise kommunikatsioonivahendi areng viitab sageli lapse üldisele arengule, sest teadmisi, mille alusel seoseid moodustada, saame kõne kaudu. Seepärast on tähtis jälgida lapse suhtlemist ja kasutatavate suhtlusvahendite arengut võimalikult varakult, et vajadusel õigeaegselt sekkuda ja abi anda.
Peavalud lastel
- Anu Sööt
- Telli ajakiri
Peavalu on sage kaebus kõigis vanuserühmades inimestel, sealhulgas ka lastel (1). Primaarsed peavalud, põhiliselt migreen ja pingetüüpi peavalu, esinevad kogu maailmas olenemata rassist, etnilisest päritolust või sotsiaalmajanduslikust korrast. On tõenäoline, et primaarsed peavalud esinevad juba esimesel eluaastal, kuigi imik peavalu kaevata ei oska. Siiski esinevad esimestel eluaastatel pigem sekundaarsed peavalud (2).
Ülevaade
Haigusjuht: diabeet ja pahaloomuline haigus
- Külvi Peterson
Diabeet ja vähk on mõlemad väga levinud haigused, mis mõjutavad kogu maailmas inimkonna tervist. Ligikaudu 8–18% vähihaigetest põeb kaasuvalt ka diabeeti. Diabeedi ja vähi koosesinemist on järjest enam kirjeldatud just 2. tüüpi diabeedi korral ning seda näiteks maksa-, endomeetriumi-, kolorektaal- ja rinnavähihaigetel. Eelnevast lähtudes on näiteks Ameerika Vähiühingu ja Ameerika Diabeediassotsiatsiooni konsensusotsusega diabeeti põdevatel patsientidel näidustatud vähi sõeluuringud (1).
Tallinna Perearstide Selts kuulutas välja 2017. aasta tegija ja ämbri!
Traditsiooniliselt kuulutab Tallinna Perearstide Selts aasta lõpul välja peremeditsiini puudutavate teemade raames aasta tegija ja aasta ämbri tiitlid.Sisuturundus: Angiotensiiniretseptor neprilüsiini inhibiitorid – uus klass südamepuudulikkuse ravimite hulgas
- Ly Anton
- Telli ajakiri
2016. aastal lisandus Euroopa Kardioloogide Seltsi südamepuudulikkuse ravijuhisesse uue ravimiklassi esindajana angiotensiiniretseptor neprilüsiini inhibiitor (ARNI) sakubitriil/valsartaan, mis on Eestis müügil Entresto* nime all. Ravim on järjest sagedamini kasutusel ka Eestissüdamepuudulikkusega patsientide hulgas. Käeoleva artikli eesmärk on anda ülevaade ravimi toimemehhanismidest, kasutamise näidustustest ja kõrvaltoimetest.
Sisuturundus: Kaugelearenenud Parkinsoni tõve ravi
- Toomas Toomsoo
- Telli ajakiri
Mis on kaugelearenenud Parkinsoni tõbi? Et sellel küsimusele vastata, peaksime arutlema, millal Parkinsoni tõbi üldse algab. Tõenäoliselt on selle algus palju aastaid enne, kui motoorsed sümptomid alguse saavad. Kui patsiente küsitleda, siis selgub, et nn mittemotoorsed sümptomid olid palju aega enne motoorsete sümptomite algust. Nii võib leida Parkinsoni tõve haigetel kõhukinnisust mitukümmend aastat enne, kui tekkis rahutreemor, hüpomiimia, bradükineesia või posturaalne ebastabiilsus.