Juhtkiri
SKAIS2 õppetund
- Agne Annist
- Telli ajakiri
Tervishoiuvaldkonna e-teenused on olnud meie uhkuse sümbol. Kui mitte alati Eestis, siis kindlasti väljaspool. Nüüd on seda kuvandit tabanud esimene tõsine tagasilöök, mis puudutab sotsiaalkindlustuse valdkonda ja otseselt väga paljusid inimesi.
Persoon
Kersti Tuuling soovib ühendada ida ja lääne tarkused
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Aktuaalne teema
Med24 koolituskeskkonda lisandusid täiendkoolitusartiklid
- Merle Rivis
- Telli ajakiri
Med24 aasta algul uuenenud veebiplatvorm pakub kasutajatele senisest paremaid meditsiinivaldkonna infoteenuseid, olgu selleks siis uudised, meditsiiniajakirjade eeltrükid, koolitused või kliiniliseks tööks vajaminevad andmebaasid.
Põhjamaade perearstide organisatsiooni seisukohavõtt ülediagnoosimise ja sellest tingitud meditsiiniteenuste ülekasutamise kohta
- Ruth Kalda
- Telli ajakiri
Tänavu toimus Põhjamaade perearstide konverents Islandil Reykjavikis. Konverentsi peateema oli pühendatud proovikividele perearstiabis ning palju räägiti ülediagnoosimisest, üleravimisest ja sellest lähtuvatest ohtudest.
Teadustöö ja koolitus
Mitmepalgelised ekseemid
- Liisi Šahmatova
Ekseemid on grupp retsidiveeruva kuluga põletikulisi nahahaigusi, mille kliiniline pilt ja tekkemehhanismid on mitmekesised. Kuigi sõnu „ekseem“ ja „dermatiit“ kasutatakse aeg-ajalt sünonüümina, ei saa erinevalt kontaktdermatiidist ekseemi teket seostada väliste teguritega. Arvatakse, et ekseemide põhjused on seni tundmata endogeensed faktorid (1, 2).
Ravita jäänud seenhaigus progresseerub
- Pille Konno
- Telli ajakiri
Harrastussportlase nõustamine
- Meelis Vainu
- Telli ajakiri
Südame-veresoonkonnahaigustesse haigestumine ja suremine on ühiskonnas jätkuvalt
tõsine probleem. Südamelihase infarkti ja insulti haigestuvad järjest nooremad mehed ja naised. Kuigi on hästi teada nende haiguste riskifaktorid, mistõttu võiks arvata, et neid on lihtne vältida, ei ole igapäevane praktika alati sellega kooskõlas.
Labajala enamlevinud patoloogiad ja nende käsitlus täiskasvanul
- Vahur Metsna
- Telli ajakiri
Patsiendi käsitlus pärast müokardiinfarkti
- Oliver Rosenbaum
- Telli ajakiri
Patsient 75+ ja südamepuudulikkus
- Eevi Maiste
- Telli ajakiri
Südamepuudulikkust esineb 70+ aasta vanuste populatsioonis 10–20%-l ja esinemine sageneb eaga (21). Südamepuudulikkus on sageli hospitaliseerimise esmapõhjus. Erinevatel andmetel vajab ligi 40% hospitaliseeritutest aasta jooksul korduvat hospitaliseerimist või nad lõpetavad letaalselt.
Epilepsia on rohkem kui hood
- Sulev Haldre
- Telli ajakiri
Epilepsia kui haigus on ajutegevuse häire, mida iseloomustab peaaju püsiv kalduvus tekitada epileptilisi hoogusid, ning haigusega kaasnevad neurobioloogilised, kognitiivsed, psühholoogilised ja sotsiaalsed tagajärjed.
Müofastsiaalse valu sündroom
- Liis Sabre
- Telli ajakiri
Müofastsiaalse valu sündroom (MVS) on küllaltki sageli esinev heterogeenne valu, mida iseloomustavad lihases olevad valu vallandavad punktid (trigger-punktid), mis tekitavad lokaalse ja kiirguva valu. MVS-i ravis on põhilised füüsiline ravi ja rehabilitatsioon, kuid sageli on abi ka farmakoloogilisest või psühhosotsiaalsest sekkumisest. Ravimata MVS võib areneda fibromüalgiaks (FM), mis ei piirdu enam ainult valuga ning mille ravi pole nii edukas.
Kroonilise migreeni ravivõimalused
- Mark Braschinsky
- Telli ajakiri
Kroonilise migreeni all kannatab 2–4% üldrahvastikust ja see moodustab umbes 8% kõikidest migreenijuhtudest. Epidemioloogilised uuringud näitavad, et igal aastal muutub haigus krooniliseks 2–3%-l kõikidest senini episoodilise migreeni all kannatajatest. Tegemist on oluliselt elukvaliteeti halvendava haigusega, mille all kannatab enam töövõimeline osa populatsioonist – s.o vanuses 18–49 eluaastat.
Ülevaade
Soolestikuhaigused ja nende diagnoosimine
- Karina Tint
- Telli ajakiri
Kõhuvalu, -puhitus, -lahtisus või -kinnisus võivad viidata mitmele haigusele – tavalisest soole ärritussündroomist kuni soolevähini.
Sisuturundus: Uriinipidamatusega naise nõustamine
- Iiris Toots
- Telli ajakiri
Konverents
Põhjamaade-Balti kardioloogide konverents pakkus uudiseid arengusuundadest kardioloogia peamistes valdkondades
- Eli Lilles
- Telli ajakiri
Põhjamaade-Balti kardioloogide konverents (NBCC) tõi Vilniusesse kokku 700 osavõtjat. Eestist oli sõitnud konverentsi kuulama ligi 50 osalejat. Professor Margus Viigimaa rääkis konverentsil kõlanud huvitavamatest teemadest ning peatus lähemalt sessioonidel, mis puudutasid düslipideemiat ning Fabry tõbe.
Noppeid Euroopa Allergoloogia ja Kliinilise Immunoloogia Akadeemia kongressilt
- Kaja Julge
- Telli ajakiri
Euroopa Allergoloogia ja Kliinilise Immunoloogia Akadeemia kongress toimus 17.–21. juunil 2017 Helsingi Messikeskuses. European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI) on mittetulunduslik organisatsioon, mille tegevus on seotud allergia- ja immuunhaigustega: astma, riniit, ekseem, kutseallergia, toidu- ja ravimiallergia ning anafülaksia.
Perearst
Diabeet kui südame-veresoonkonnahaiguste riskitegur
- Ingrid Reppo
- Katrin Lätt
- Telli ajakiri
Aterosklerootilised südame-veresoonkonnahaigused mõjutavad oluliselt patsientide elukvaliteeti, on diabeedihaigete sagedasim surmapõhjus ning moodustavad suurima osa patsientide ravikuludest ja kaotatud töövõimest. Lisaks sellele, et diabeet on südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) riskitegur, kaasuvad diabeedile sageli ka kõrgvererõhktõbi ja düslipideemia, millel on kardiovaskulaarsete tüsistuste tekkes veelgi suurem mõju. Nii on arusaadav, miks on diabeedihaige käsitluses sedavõrd olulisel kohal kardiovaskulaarse riski hindamine ja sellest tulenev ravi individualiseerimine.