Karin Alamaa-Aas: aita kujundada apteegiteenuse tulevik

Karin Alamaa-Aas. Foto: erakogu.
Karin Alamaa-Aas, Eesti Proviisorite Koda

Karin Alamaa-Aas, Eesti Proviisorite Koda

11. mail toimub Tallinnas Viru konverentsikeskuses Proviisorite Koja kevadkonverents, kuhu on lisaks apteekreile apteegiteenuse tuleviku osas kaasa mõtlema oodatud ka teised tervishoiutöötajad.

Kui varasematel sarnastel üritustel on vaadatud tulevikku ja arutletud, millises suunas võiks ja saaks apteegiteenus areneda, siis seekord räägime konkreetsetest arendustest apteegivaldkonnas ehk projektidest, millest mõned juba on pilootfaasis, mõned aga hakkavad sinna jõudma.

Kevadine proviisorite konverents on jagatud kolme sessiooni.

Esimene sessioon on pühendatud suitsetamisest loobumise nõustamisele apteegis. See on projekt, mida Tervise Arengu Instituut on koos apteekritega juba üle aasta arendanud ja planeerinud ning millega nüüd on jõutud punkti, kus võiks hakata planeeritut apteegis päriselt ellu viima.


Suitsetamisest loobumise nõustamise blokis räägitaksegi, kuidas ja milliste vahenditega suitsetajat ravida, samuti suitsetaja nõustamisest apteegis läbi Tervise Arengu Instituudi ja läbi apteekri silmade. Minu enese kogemus kinnitab, et see ei olegi nii lihtne kui paistab, kuna tegemist on sõltuvusega ning inimesed ei kipu apteegis väga altilt oma sõltuvusest rääkima. Seega tekib erinevaid probleeme ja aspekte, millele loodame loengutsüklis lahendusi leida. 

Väga huvitav ja intrigeeriv pealkiri on suitsetamise sessiooni viimasel teemal – mitu hammast jääb sigaretipakki? Suitsetamise kahjulikkus seostub meile enamasti pulmonoloogiliste probleemidega, sellest mis toimub suitsetaja suus, on hoopis vähem räägitud, kuid kindlasti on seegi väga oluline.

Konverentsi teine sessioon tutvustab apteekreil Tervise Arengu Instituudiga koostöös käsil olevat kahjude vähendamise projekti. Räägitakse apteegi kaasamisest nakkushaiguste ja narkomaania ennetuse ning kahjude vähendamise juures. Konkreetselt kõneldakse tuberkuloosiravimite ja naloksooni väljastamisest, metadoonasendusravist, süstlavahetusest ja isegi mõne testi tegemisest apteegis. Kõik nimetatud teemad tekitavad kindlasti vastakaid arvamusi ja tundeid, kaasaarvatud hirmu. Just seepärast peamegi oluliseks projektist konverentsil lähemalt kõnelda. 

Konverentsi kolmandal sessioonil tegeleme polüfarmakoteraapiaga, mis jätkab selle aasta talvel toimunud koostöökonverentsil räägitut. Oleme palunud lektoritel rääkida koostöövõimalustest esmatasandiga krooniliste haigete ravimisel, keskendudes diabeedile ja kardioloogiale, suurtele krooniliste haigete gruppidele. Loodetavasti saavad apteekrid üsna varsti uuesti näha patsientide diagnoosikoode ning uuendusena e-ravimilehte, mis annab võimaluse apteegis rohkem ja täpsemalt tegeleda ravimisoostumuse ja ravimialase nõustamisega ning seeläbi aidata kaasa sellele, et patsiendid kasutaksid ravimeid korrektselt ja sihipäraselt.

Ootame kõiki apteekreid ja ka teisi tervishoiutöötajaid neid huvitavaid teemasid kuulama ja apteegiteenuse tuleviku osas kaasa mõtlema.

 

Täpse konverentsi kava koos lektorite ja registreerimise infoga leiate siit. 


Jaga