Daisy Volmer: selged piirid erinevate erialade vahel on viimasel ajal nihkunud

Daisy Volmer
Med24 toimetaja

Med24 toimetaja

med24@med24.ee
Tervishoius on selged piirid erinevate erialade vahel viimasel ajal nihkunud, kirjutab Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi sotsiaalfarmaatsia dotsent, õppejõud Daisy Volmer.

Autor: Daisy Volmer, Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi sotsiaalfarmaatsia dotsent, õppejõud

Eesti ei seisa ülejäänud maailmast eraldi. Ka meie elanikkond vananeb, kroonilised haigused sagenevad ning sellest tulenevalt kasutatakse ka rohkem ravimeid, nii retsepti- kui käsimüügiravimeid, ning enamasti koos. Eakas suurel hulgal ravimeid kasutav patsient vajab pidevalt tuge oma seisundi jälgimisel ning ravimite tõhususe ja ohutuse hindamisel. Samuti lisandub uusi haigusi või õpime tundma uusi haigustekitajaid, millest on ohustatud kõik elanikkonna grupid. Milline on apteekri roll patsiendi elukvaliteedi taastamisel ja toetamisel? Kas tulevikus peaks apteek spetsialiseeruma sagedamini esinevate krooniliste haigustega patsientide nõustamisele? Millised teised patsientide rühmad võiksid saada täiendavat abi apteegist?

Tervishoius on selged piirid erinevate erialade vahel viimasel ajal nihkunud. Mitte nii palju Eestis kui mujal maailmas. Nihkumine ja nihutamine on toimunud lähtuvalt patsiendi vajadustest talle võimalikult kiiresti kvaliteetset abi anda. Nii mõneski riigis on apteekri unikaalsete teadmiste tõhusamaks kasutamiseks antud talle laiem tegevusvaldkond, kui seda nõuab traditsioonilise apteegiteenuse pakkumine. Palju on räägitud tervishoiumeeskonnast, kuhu teiste tervishoiutöötajate kõrval kuuluksid ka apteekrid. Kuidas selline meeskond Eestis välja näeks? Kellest koosneks? Kuidas töötaks?

Tervishoius kasutatakse mitmeid digilahendusi – olgu need siis erinevad süsteemid, andmebaasid või teenused. Millist teavet on apteekril vaja patsiendi igakülgseks nõustamiseks? Milline on apteekri juurdepääs vajalikule teabele? Kas ja kuidas oleks võimalik apteekril saada kiire võimalus kontakteerumiseks või oma soovituste edastamiseks arstile, pereõele või mõnele teisele tervishoiu- või sotsiaaltöötajale? Kas ja kuidas kombineerida tulevikus traditsioonilisi ja e-teenuseid üldapteegis?

Loetletud teemadel arutletakse 25. septembril konverentsil „Apteegisõja õppetunnid“. Tere tulemast osalema ja koos apteegiteenuse tuleviku üle mõtisklema!

Konverentsi kava ja info registreerimise kohta leiab siit.

Jaga