Uudised


Beebide nahahooldus

Beebide nahk on väga õrn ja tundlik ning vastuvõtlik välistele mõjutustele, kuna naha kaitsebarjäärid ei ole veel välja kujunenud. Seepärast on väga oluline beebide õige nahahooldus.

Mittealkohoolne maksarasvtõbi

Mittealkohoolne maksarasvtõbi on muutumas kõige sagedasemaks kroonilise maksahaiguse põhjuseks ja maksasiirdamise näidustuseks. Haigus on laialt levinud ning on tugevalt seotud metaboolse sündroomiga.

Intiimpiirkonna kaebused

Intiimpiirkonna kaebused naistel on sagedased ning seetõttu satub iga esmatasandil töötav meedik varem või hiljem genitaalivaevustega haiget nõustama. Kuna patsiendid ise ei pruugi interneti­avarustes leiduvatel müütidel ja asjalikel soovitustel vahet teha, on oluline meditsiinipersonali teadlikkus sellel teemal. Artikkel annab ülevaate sagedase­matest intiimpiirkonna probleemidest, nende põhjustest, ennetusest ja ravist.

Korduvad uroinfektsioonid

Urotrakti infektsioonid (UTI-d) on ühed sagedamini esinevad infektsioonid ning võivad põhjustada erinevaid kliinilisi sümptomeid või kulgeda asümptomaatiliselt.

Kõhulahtisus võib olla paljude haiguste üks sümptom

Kõhulahtisuseks ehk diarröaks peetakse pehmet või vedelat väljaheidet, mis kordub rohkem kui kolm korda ööpäeva jooksul. Kõhulahtisusega kaasnevad sageli kõhuvalu, spasmid ja kõhupuhitus. Samuti võib diarröaga kaasneda kõrge palavik, peavalu ja valud liigestes. Kroonilise kõhulahtisuse ajaliseks kriteeriumiks peetakse kestust üle nelja nädala. Kõhulahtisus on sagedane probleem, mis halvendab elukvaliteeti ning vähendab ka mingil määral inimese töövõimet.

Ärritunud soole sündroom

Ärritunud soole sündroom on n-ö funktsionaalsete seedetraktihäirete hulka kuuluv seisund, mille korral on patsientidel küll kaebused, aga ei leita neid seletavaid struktuurseid või biokeemilisi muutusi.

Laste nägemishäirete sagedased tekkepõhjused, ennetamine ja ravi

Nägemise areng on eriti kiire esimesel eluaastal ja lõplik väljakujunemine kestab 7.–9. eluaastani. Pärast sündi jäävad lapsed jälgimisele perearsti ja pereõe juurde, kus plaanilistes tervisekontrollides tuleb vaadata üle ka silmad ning probleemide leidmisel suunata laps kiiresti edasi silmaarsti konsultatsioonile.

Varane sekkumine ennetab söömishäirete krooniliseks muutumist

Söömishäired ilmnevad tavaliselt teismeeas või varases täiskasvanueas. Söömishäire kulgeb tagasilanguste teljel, millega kaasnevad rasked pikaajalised tagajärjed, kaasa arvatud komorbiidsus psühhiaatriliste häirete osas, nagu depressioon ja obsessiiv-kompulsiivne häire, aga ka suurenenud suremus ja suitsiidirisk (4).

Geriaatrilise õendusabi põhimõtted

Elanikkonna vananemisele ning seetõttu muutuvatele ülesannetele ja töö põhimõtetele on nii õenduspraktikas kui ka koolituses suuremat tähelepanu pööratud paarkümmend viimast aastat. Praegune olukord tervishoius näitab, et järjest enam pöörduvad õdede poole abi ja toetuse saamiseks vanemaealised patsiendid.

Jälle rauast, meeldetuletuseks

Rauavaeguse tekkepõhjustest rääkides tasub alustada kaks sammu tagantpoolt. Enne kui hakata põhjuseid lahkama, on vaja teha kindlaks, kas inimesel on rauapuudus. Isegi see, et inimesel on mõni rauavaeguse riskitegur, ei tähenda automaatselt, et tal on rauavaegus.

Stressijuhtimine aitab stressiga paremini toime tulla

Stress, pinge, surve, tööstress on kõigile tuttavad väljendid ja paljudele tuntud kogemused. Stressireaktsioon on keha vastus sisemistele või välistele täiendavaid ressursse ja kohanemist nõudvatele sündmustele.

Pereõe muutuva rolliga peavad sammu pidama ka õeõpe ja seadused

Eesti õeõpe on heal tasemel ning kooskõlas Euroopa Liidu nõuetega, samas on probleem see, et osasid pereõe töö põhiülesandeid ei saa värskelt koolipingist tulnud õed täita ning peavad selleks minema täiendkoolitusele.

Unistasime oma majast ja ruumidest pikka aega

Laagri uues tervisekeskuses tegutseb Laagri Perearstikeskus juba natuke üle aasta. Pereõde Kaie Koitmäe kirjutab, kuidas on muutunud pereõdede töökorraldus uues Laagri tervisekeskuses, ning toob välja, et seda, milline on pereõe positsioon esmatasandi meditsiinis, on tema keskuses alati mõistetud ja väärtustatud.

Head kolleegid!

Kitsamalt piiritletud erialaühendus aitaks meie eriala arengule jõuliselt kaasa. Selleks et võiksime olla väärtuslikud partnerid erinevatele osapooltele, on vaja aga aktiivseid pereõdesid ja aktiivset Eesti Pereõdede Ühingut.