Mitte mingi tavaline kevad

2020. aasta tulek jääb meelde COVID-kevadega. Tutvumine pahalasega COVID-19 tõi esile nii tervishoiu hõredamad kui ka tugevamad kohad. Mitmed kaua vaidlust põhjustanud teemad said pea üleöö tehniliselt lahendatud.

Maarja Randma: õendus ja klassikaline laulmine tunduvad erinevad erialad, aga muusikaõpingutest on minu praeguses töös kasu

Pirita perearstikeskuse pereõde Maarja Randma on pereõe ametit pidanud ainult paar aastat, kuid eelmise aasta lõpus saadud parima tervishoiutöötaja tunnustus on märk sellest, et ta on leidnud oma tõelise kutsumuse.

Perearstide ja pereõdedeni jõudis kliiniliste otsuste tugisüsteem

Perearsti ja pereõe töölaual muutus kättesaadavaks tänapäevane, teaduspõhine, kliinilist tööd toetav ravi­juhendite andmebaas.

Eriolukord näitas, et nõustamine telemeditsiini vahendusel töötab hästi

Koroonaviiruse pandeemia tuli ootamatult ja nõudis kõikidelt oma tavapärase igapäevarütmi muutmist. Töö korraldati ümber ka perearstikeskustes. Pereõed Hille Alamaa ja Riina Sinisoo kirjeldasid, kuidas muutus nende keskuses töö eriolukorra ajal, kuidas patsiendid sellega leppisid ning mida uut õpetas töötamine eriolukorras.

Pereõde on iseseisev ja laia silmaringiga spetsialist

Olles töötanud 22 aastat perearstina, saan öelda, et ilma pereõeta pole nimistu pidamine võimalik.

Millised on patsientide eluviisi nõustamisega seotud kogemused ja vajadused?

Eluviisi nõustamine tervishoiu esmatasandil võimaldab efektiivselt mõjutada eluviisist tingitud krooniliste haiguste riskitegureid (10), millega tegelevad esmatasandi tervishoiu spetsialistid (5). Väljakutsed eluviisinõustamisel esmatasandi tervishoiusüsteemis peegeldavad nii patsientide kui õdede ja arstide vaatenurki – tervishoiutöötajad kogevad nõustamist keerulisena (6) ja patsiendid iseloomustavad nõustamist kaastundetu ja kiirustavana, see ei vasta patsiendi vajadustele (11).

Nutisõltuvus – kuidas ennetada ja vähendada?

Mis on nutisõltuvus? Kas see on olemas? Kui jah, siis kuidas seda ära tunda, sellega toime tulla ning seda ennetada?

Uus tõenduspõhine programm annab võimaluse iseseisvalt alkoholitarvitamist vähendada

Tervise Arengu Instituut on viimastel aastatel pingutanud, et muuta alkoholi liigtarvitamise vähendamise nõustamine ja ravi kättesaadavamaks. Üks oluline verstapost on ka eneseabiprogramm “Selge”, mis on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõikidele inimestele, kes soovivad oma alkoholiga seotud käitumismustreid muuta, alkoholitarvitamist vähendada või seda üldse lõpetada. Programm “Selge” on kõigile tasuta ja selle leiab veebiaadressilt selge.alkoinfo.ee.

Isade sünnitusjärgset depressiooni on keeruline märgata

Sünnitusjärgne depressioon Eestis puudutab uuringute kohaselt vähemalt 10% vastsetest emadest ning 5% isadest lapse esimese eluaasta vältel. Isadel esineb pärast lapse sündi elus olulisi muutusi, millest paljud sarnanevad emade kogemustega. Isad peavad varase sünnitusjärgse perioodi jooksul kohanema paljude muutustega ja see võib olla äärmiselt stressirikas. Neil ei pruugi depressiooni vallandajaks olla samad riskitegurid, kuid nad kogevad erinevaid sotsiaalseid stressoreid, mis võivad mõjutada nende vaimset tervist ning mõjutada ka naist ja last.

Depressiooni erinevused naistel ja meestel

Vaimse tervise häired on Eestis muutumas suureks probleemiks, üha enam on patsiente, kellel on mingisugune vaimse tervise probleem, häire või haigus. Artikkel keskendub sellele, missugused faktorid on naiste ja meeste depressiooni tuvastamisel olulised, mille poolest need üksteisest erinevad ja kuidas erineb depressiivsete sümptomite hindamisprotsess meestel ja naistel.

Erinevad nahalööbed pereõe vastuvõtul

Nahk on meie suurim ja väliskeskkonnale kõige enam eksponeeritud organ. Sellest tulenevalt on mõistetav, miks erinevad nahalööbed on sagedasem tervishoiutöötajate poole pöördumise põhjus igas vanuses patsientide seas. Artikkel annab põgusa ülevaate nahalöövete valikust, millega esmatasandil võib kokku puutuda.

Raskesti paranevate haavandite käsitlus õe vaatevinklist

Raskesti paranevate haavade ravi on sageli pikk ja kulukas protsess. Haav võib tekkida väliste tegurite tõttu, aga ka mõne kroonilise haiguse tagajärjel. Haava põhjuse väljaselgitamine on ülioluline, kuna sellest sõltub patsiendi edasine ravi ja haava paranemise eeldatav prognoos. Mõistlikum ja odavam on haavandite teket ennetada, kui neid hiljem ravida. Kui haav on juba tekkinud ning komplitseerunud, siis on oluline selle professionaalne käsitlus koos õigete haavahooldusvahenditega.

Küberhügieen ja digioskused pereõe töös

Alates märtsist on Eesti pereõdedel ja -arstidel võimalus osaleda arvutikasutuse ja digivõimaluste efektiivsema kasutamise tasuta koolitustel üle Eesti. Koolituse eesmärk on jagada uusi vaatenurki ja teadmisi infoturbest, e-tervisest ning pakkuda välja võimalusi igapäevatöö sujuvamaks muutmiseks. Samuti annab koolitus ülevaate, milliseid küberohte tasub arvuti ja nutiseadmete kasutamisel silmas pidada.

Patsiendikäsitlus pärast bariaatrilist operatsiooni

Bariaatriline kirurgia on rasvumise kirurgiline ravi, mis hõlmab erinevaid kirurgilisi sekkumisi seedetraktis ning mille eesmärk on saavutada oluline ja püsiv kaalulangus ning rasvumisega kaasuvate haiguste (nt 2. tüüpi diabeet, kõrge kolesteroolitase, kõrgvererõhktõbi, obstruktiivne uneapnoe jm) leevendumine. Aastal 2019 tehti Eestis kokku 803 bariaatrilist operatsiooni, neist 418 Eesti Haigekassa teenusena (1).

Kuiva silma mitu palet

Kipitavad, kraapivad, punetavad ning vesised silmad on sageli esineva kuiva silma sündroomi sümptomid. Põhjendamatult vähe pööratakse selle probleemiga seoses tähelepanu silmalaugude seisundile.

Pereõe olulisus raske astmaga patsiendi ravis

Pereõel on väga tähtis roll raske astma kahtlusega patsiendi äratundmises ja tema astmakontrolli parandamises.

Hammaste hooldus lastel ja täiskasvanutel

Hambaarst Karin Karindi annab põhjalikke soovitusi, kuidas tuleks hoolitseda hammaste eest lastel ja täiskasvanutel.

Põhitõed tolmuallergiatest ja nende analüüsimisest

Viimastel aastakümnetel on maailmas täheldatud allergiahaiguste esinemissageduse märkimisväärset suurenemist. Allergiale iseloomulikke sümptomeid võivad põhjustada toiduained, tolmulestad, taimede õietolmud, hallitusseened, koduloomad, putukate mürgid ja veel mitmed erinevad ained meid ümbritsevast keskkonnast. Kevade saabudes on peamised allergiasümptomite vallandajad erinevad õietolmud ja aasta­ringselt vaevab tolmuallergikuid kodutolm. Mis on tolmu­allergiate avaldumise põhjus, kuidas neile leevendust leida ja kuidas neid vereanalüüside põhjal diagnoosida?

Soovitused viiruslike kõrva-nina-kurguhaiguste koduseks raviks lastel ja täiskasvanutel

Ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonide ehk rahvakeeli külmetushaiguste põhjustatud vaevused on üks peamisi perearstikeskusesse pöördumise põhjuseid. Ehkki tegu on iselimitee­ruvate haigustega, otsivad inimesed nõu ja abi, kuidas haigussümptomeid leevendada, ja enamasti on esimene kontakt ning nõuandja just pereõde.

Laste taimetoitlus

Viimase paari aastaga on taimetoitlaste hulk maailmas kiiresti kasvanud ning üha rohkem on inimesi, kes erinevatel põhjustel on vähendanud loomse toidu osakaalu oma menüüs. Seda illustreerib ilmekalt toidupoodides veganitoodete valiku ning taimset toitu pakkuvate söögikohtade arvu kiire kasv. 2018. aastal Kantar Emori läbiviidud küsitluses selgus, et ligi 1,8% Eesti inimestest on loobunud loomsetest toiduainetest osaliselt või täielikult ning vastanutest vanuses 15–24 lausa 3,2% ütlesid, et on veganid (1). Seda aga, kui palju on laste hulgas taimselt toitujaid või kui suur osa veganvanematest kasvatab oma lapsi veganitena, täpselt teada ei ole.

Lapseeas esineb enamasti funktsionaalset kõhukinnisust

Kõhukinnisus on lapseeas sage probleem. Kõhukinnisusega lapse defekatsioon on harv, tema väljaheide kuiv ja kõva konsistentsiga. Selleks et saada aru, mis juhtudel on tegemist kõhukinnisusega, tuleks kõigepealt saada aru normaalsest lapseea kõhutegevusest.

Maksakahjustusega seotud taimsed ja käsimüügipreparaadid

Kuigi maksale ja selle tervisele ei mõelda just sageli, mängib see meie organismi kui terviku tervise seisukohast väga olulist rolli. Vajakajäämised maksa töös ei pruugi pikka aega endast märku anda, aga selgete maksakahjustuse sümptomite ilmnedes võib kahju olla juba suur ja pöördumatu. Seega on väga oluline teadvustada, kuidas tagada maksa ja seeläbi kogu organismi võimalikult pikaajaline tõrgeteta toimimine.

Mida võiks pereõde teada kodustest mürgistusohtudest?

Eestis jõuab igal aastal haiglasse umbes 6000 mürgistuse saanud inimest ning terviseameti mürgistusinfoliin 16662 saab ligi 3000 mürgistusega seotud kõnet aastas. Suurem osa mürgistuse saanutest on lapsed, ent mürgistusõnnetustest ei pääse ka täiskasvanud. Mürgistusi saadakse nii ravimitest kui ka kemikaalidest.