Selle aasta võtmesõna on koostöö

Õhus on tunda kevadet, kuigi tundub, et aasta ju alles algas. Algus on pereõdedele toonud kaasa määratul hulgal tööd eelkõige viirustelaine keerises, hooga on esile kerkinud depressiooniga seonduvad teemad eri vanusegruppides. Loodan siiralt, et oravarattast hoolimata õnnestub teil leida päevas mõnedki vaikuseminutid oma meelte maandamiseks.

Gerli Liivet: õdesid usaldatakse järjest enam, aga see suurendab ka õdede vastutust

Eesti Õdede Liidu (EÕL) asepresident Gerli Liivet ütleb, et õdede panus esmatasandil on aasta-aastalt kasvanud – õdesid usaldatakse järjest enam, ja see teeb rõõmu, kuid suurendab ka õdede vastutust. Tulevikus võiksid esmatasandil tegutseda ka kliinilised eriõed, kes saaksid panustada krooniliste haigustega patsientide nõustamisse ja jälgimisse, samuti tervisedendusse.

Sõjapõgenikud esmatasandil

Riiki saabunud Ukraina sõjapõgenikele on riiki jõudes tagatud kiirabi ja vältimatu abi teenused, sõltumata sellest, kas on esitatud ajutise kaitse taotlus või saadud ravikindlustus. Samuti on riigi soovitus, et inimesed läheksid tasuta üldisesse tervisekontrolli, mis on kõige lühem tee sisenemiseks Eesti tervishoiu-, haridus- ja sotsiaalkindlustussüsteemi ning ka tööjõuturule.

Töövõimetuslehe väljastamise nõuandeid pereõele

Tervisekassa maksab töövõimetuslehe alusel ajutise töövõimetuse hüvitist töötavale ravikindlustatud inimesele, kellel jääb ajutise töövabastuse tõttu saamata sotsiaalmaksuga maksustatud tulu. Töövõimetuslehed jagunevad haigus- ja hoolduslehtedeks.

Krooniliste haigete suurem kaasamine raviteekonda parandab tulemusi

Selleks et krooniliste haigustega patsientide ravi oleks paremini korraldatud, nende seisund ei halveneks ja nad võtaksid ka ise aktiivsemalt vastutuse oma tervise eest, katsetati Eestis viie aasta jooksul riskipõhist ravijuhtimise mudelit. Uurisime katseprojektis osalenud pereõdedelt, perearstidelt ja ravikoordinaatoritelt, milline oli mudeli kasutamise kogemus.

Tööõnn on hügieenifaktor, mitte luksus

Tööõnn ei ole moetermin ega väljamõeldis, vaid seisund, millega kirjeldada tervislikku töökliimat, arendavat eriala, rahuldustpakkuvat eneseteostust ja oma tööst rõõmu tundmist.

Teadvelolek ehk kuidas hoida oma aku laetuna?

Millal hakkad sina mõtlema oma telefoni aku laadimise peale? Kas siis, kui see on juba punases, või juba varem? Enamus meist hoolitseb hästi selle eest, et tal telefon päris tühjaks ei saaks või et oleks võimalusi seda vajadusel laadida. Küll aga ei suhtu me sageli iseenda akudesse, iseenda jõuvarudesse samasuguse tähelepanelikkusega.

Venoossetest häiretest tingitud tursed ja lümfitursed

7. veebruaril toimus veebiseminar „Venoossetest häiretest tingitud tursed ja lümfitursed – mida on vaja teada?“, kus esinesid Ida-Tallinna Keskhaigla kardiovaskulaarkirurg dr Veronika Palmiste ning Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliiniku juht ja lümfiterapeut-kutseõpetaja Raili Raik.

Õendusabi vähese süsivesikusisaldusega dieedi kasutamisel 2. tüüpi diabeediga patsientidel esmatasandi tervishoius

Enne insuliini ja tänapäevaste ravimite avastamist oli süsivesikute (mitte ainult suhkru) piiramine ainuke realistlik ravi diabeedi korral (4, 9). Vaatamata suurele hulgale „vähese rasvasisaldusega” ja „dieet”-toiduainetele toidupoodide riiulitel kasvab rasvumine ja diabeet kogu arenenud maailmas. Pärast aastaid kestnud rasvade demoniseerimist on mõned teadlased hakanud vaatlema süsivesikuid kui rasvumise ja diabeedi keskset põhjust. (9)

Pereõe roll kroonilise neeruhaigusega patsiendi teekonnal

Märtsi alguses toimus veebiseminar „Pereõe roll kroonilise neeruhaigusega patsiendi teekonnal“. Teemat käsitlesid Tartu Ülikooli Kliinikumi nefroloog Külli Kõlvald ja Kivimäe perearstikeskuse perearst Lembi Põlder.

Ülevaade vaktsiinidest, mis ei ole riiklikus immuniseerimiskavas

Artikkel annab ülevaate tuulerõugete, puukentsefaliidi, pneumokoki ja meningokoki olemusest ning nende haiguste ennetamiseks kasutatavatest vaktsiinidest. Tegemist on vaktsiinidega, mis ei kuulu riiklikku vaktsineerimiskalendrisse.

Laste ettevalmistus läbivaatuseks ja protseduurideks

Suurem osa lapsi külastab lapsepõlve jooksul tervishoiuasutust ja teeb lisaks läbi ka mõne protseduuri, olgu see siis vereproovi andmine või vaktsineerimine. See on üsna tavaline, et lapsed tunnevad protseduuri ees hirmu. Tervishoiuasutused on laste jaoks võõrad kohad ja protseduurid enamasti ebamugavad või isegi valulikud.

Lapse tervise läbivaatus teisel elunädalal perearstikeskuses

Eestis on laste tervise jälgimiseks olemas nii ravijuhend kui ka erialaspetsialistide koostatud kontrollkaardid vanuste ja tegevuste kaupa, mis annavad pereõele/-arstile hea indikatsiooni vastuvõtu planeerimiseks ja läbiviimiseks.

Akne noortel

Akne on väga sage nahahaigus, millega on kokku puutunud enamik inimestest. Eriti on mõjutatud teismeeas noored, kuid tihti esineb haigust ka täiskasvanutel.

Äge kõhuvalu pereõe vastuvõtul

Äge kõhuvalu on üks levinumaid erakorralise arstiabi otsimise põhjuseid. Seda iseloomustab äkiline tugev valu või ebamugavustunne kõhus, mis kestab tavaliselt vähem kui seitse päeva. Äge kõhuvalu võib tekkida äkitselt, mõne sekundiga, kuid võib kujuneda välja ka tundidega.

Mononukleoos

Infektsioosne mononukleoos (IM ehk „suudlemis­haigus“) on nakkushaigus, millele on iseloomulik palavik, kurgumandlite põletik ja lümfisõlmede suurenemine. IM ei ole uus haigus, kuna esimesi kliiniliselt sarnaseid juhtumeid on kirjeldatud juba 1880ndatel.

Hemorroidide ravi ravimise pärast tegema ei pea

Hemorroidid ehk hemorroidaalkude on olemas kõikidel inimestel sünnist surmani. Tegemist on normaalse koega, mis kaitseb anaal­kanalit defekatsiooni ajal ning võtab osa kontinentsi tagamisest (45% kontinentsist tagab sisemine sfinkter, 10% vaagnapõhjalihaste toonus, 15% hemorroidid, 30% välimine sfinkter).

Pereõdede sügiskonverentsil vaeti vaimseid vajadusi

Novembris toimunud pereõdede sügiskonverentsil räägiti põhjalikumalt vaimsest tervisest, muuhulgas sellest, kuidas toime tulla äreva ja depressioonis patsiendiga. Samuti tuli juttu laste uriinipidamatusest. Nendest kahest ettekandest annab artikkel ülevaate.