Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
September 2023
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Arvamus
Auditeerimine 2023 ehk elu parim suvi
Elle-Mall Sadrak
Mari Annus
Telli ajakiri
Käesolev auditeerimise periood oli väga eriline – saime kogemuse, mida pole kunagi varem saanud, ja me ei näe, et see lähiajal ka korduda võiks. Nimelt võtsime vastu väljakutse külastada kõiki Tallinna ja Harjumaa perearstikeskusi, lisaks Vormsi saare arstipunkti, mõnda Raplamaa keskust (Elle-Mall Sadrak külastas ka Kohtla-Järve perearstikeskusi).
Persoon
Helve Kansi: teen praegu unistuste tööd unistuste töökohas
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Helve Kansi on Hiiumaal Käinas tegutsev perearst, kes otsustas aasta tagasi teha elus kannapöörde – ta jättis oma pikaaegse nimistu Viljandis noorele perearstile ja siirdus elama ning töötama Hiiumaale. Oma otsust ta kahetsema pole pidanud.
Aktuaalne teema
Esmakordselt A-taseme saavutanud perearstikeskusi oli tänavu varasemast pea poole võrra rohkem
Agne Annist
Telli ajakiri
Septembri lõpus tunnustati Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil Viljandis Ugala teatris parimaid perearstikeskusi üle Eesti. Tänavu saavutas A-taseme kokku 131 perearstikeskust, nende seast 25 keskust saavutas A-taseme esimest korda. Samuti väärib esiletõstmist, et vaatamata keerulisele olukorrale on parimaid praksiseid kõikjal Eesti piirkondades.
Elle-Mall Sadrak: perearstisüsteem võib olla ühel hetkel käpuli
Made Maria Laas
Telli ajakiri
Kui ei leita leevendust perearstide karjuvale puhkusevajadusele ja nimistutesse hakatakse sunniviisiliselt patsiente lisama, saab arstidel karikas täis ja süsteem on käpuli, sõnas Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige Elle-Mall Sadrak.
Dekaanikandidaat Ruth Kalda: pean oluliseks kollegiaalsust ja koostööd
Madis Filippov
Telli ajakiri
Meditsiiniteaduste dekaanikandidaat professor Ruth Kalda ütleb, et tema jaoks olulised väärtused, mida ta püüab dekaanina järgida, on kollegiaalsus, partnerlus, koostöö ja interdistsiplinaarsus.
Esmatasandi probleemkohad seoses laste ja noorte vaimse tervise muredega
Reet Laidoja
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Vaimse tervise probleeme, millega lapsed ja noored perearstile jõuavad, on erinevaid, näiteks meeleoluhäired, liigne ärevus, sotsiaalse suhtluse probleemid, keskendumishäired, õpiraskused, käitumishäired, söömishäired, riskikäitumine.
Ruth Kalda: peremeditsiini residentuuri vastuvõtt annab lootust positiivsete muutuste suhtes
Made Maria Laas
Telli ajakiri
Sellel aastal alustab Tartu Ülikooli peremeditsiini residentuuris õpinguid 36 inimest, see on Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul hea tulemus.
Ravi- ja töötervishoiuarstide koostöö aitab ennetada töövõimetuse tekkimist
Lii Pärg
Karin Sarapuu
Telli ajakiri
Suve algul läbis esimese kooskõlastusringi eelnõu, mis võimaldab patsiendil jätkata kahest kuust pikema haiguslehe ajal töötamist osalise koormusega või kergemate tööülesannetega ja saada töötasu. Esmane vastukaja ühiskonnas oli positiivne. Oluline on anda ka tööandjatele töötervishoiuarstide kaasabil näpunäiteid, milliseid kohandusi on vaja teha töötajale haiguslehe ajal töötamiseks. Selleks arendatakse välja ravi- ja töötervishoiuarstide koostöömudel. Põgusat eelinfot kavandatava töövõimetuse ennetamise süsteemi kohta jagavad sotsiaalministeeriumi tervisevõrdsuspoliitika juht Lii Pärg ja Eesti Töötervishoiuarstide Seltsi esinaine Karin Sarapuu.
Teadustöö ja koolitus
Vähist ja vähiravist mitme eriala vaates
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Küsisime kolme eksperdi vaadet vähiennetuse, vähipatsientide käsitluse ja vähiravi kohta Eestis. Positiivne on see, et Eestis pakutav vähiravi on maailmatasemel, siinsed vähielumuse näitajad lähevad pidevalt paremaks ning muutused sõeluuringuprogrammides on kasvatanud uuringus osalejate arvu. Samas on nõrku kohti, kus on vaja panustada nii üksikisiku, meditsiinisüsteemi kui ka riigi tasemel.
Esmatasandi uued proovikivid diabeedi käsitluses – noppeid 16. PCDE konverentsilt Barcelonast
Evelin Raie
Telli ajakiri
Primary Care Diabetes Europe’i (PCDE) näol on tegemist üleeuroopalise organisatsiooniga, mis on pühendunud diabeedi käsitlusele esmatasandil. Rahvusvahelisi konverentse on organisatsioon korraldanud üle 20 aasta, neist viimane leidis aset selle suve juunikuus Barcelonas.
Ülevaade lühitoimelistest insuliinidest
Jane Liis Kaasik
Telli ajakiri
Füsioloogiliselt normaalsetes tingimustes toimub insuliini sekretsioon pankrease beetarakkudest pulsatiilselt nii postbrandiaalselt kui ka ilma sekretoorse stiimulita. Olenemata sellest, kas inimene on normkaalus või rasvunud, väljub umbes 50% endogeensest insuliinist basaalselt ja 50% söögijärgselt vastusena veresuhkru taseme tõusule. Seda kinnitavad ka uuringud insuliinipumpadega, milles on leitud, et olukord, kus 50% insuliinist manustatakse basaalselt ja 50% söögieelsete boolustena, jäljendab kõige täpsemalt füsioloogilist endogeenset insuliini sekretsiooni. (1)
Suitsiidi- ja enesekahjustuse mõtetega lapse käsitlus esmatasandil
Ere Vasli
Telli ajakiri
Iga noore surm on traagiline kaotus ning surmal suitsiidi tagajärjel on lai kogukondlik ja ühiskondlik mõju. Iga enesetapusurm mõjutab 135 inimest. (1)
Uinutitest võõrutamine
Ants Kask
Telli ajakiri
Uinutiteks nimetatakse erineva farmakoloogilise toimemehhanismiga ravimeid, mis soodustavad une saabumist ja selle kestust. Ajalooliselt on hüpnootilise toime saavutamiseks kasutatud bromiide, barbituraate, uusim ravimiklass on oreksiiniretseptori agonistid. Tavaliselt mõeldakse uinutite all kitsamalt Z-ravimeid – eszopiklooni/zopiklooni ja zolpideemi.
Belli halvatus
Jeva Skarlet
Telli ajakiri
Näonärvi perifeerne halvatus on kõige sagedamini diagnoositud kraniaalne neuropaatia. Näonärvi perifeerse halvatuse tekkepõhjus jääb sageli ebaselgeks ning umbes 50–70%-l juhtudest on tegemist näonärvi idiopaatilise halvatusega ehk teisisõnu Belli halvatusega. (1, 2)
Kroonilise neeruhaigusega patsiendi eluviisisoovitused
Mai Rosenberg
Telli ajakiri
Krooniline neeruhaigus (KNH), mille põhjus on enamasti mitmesugused glomerulopaatiad (diabeet, kõrgvererõhktõbi, glomerulonefriit) või tubulointerstitsiaalsed haigused (püelonefriit, polütsüstoos jm) (1), kulgeb üldjuhul aastakümneid aeglaselt. Tänapäeval on võimalik KNH progresseerumist oluliselt pidurdada just eluviisi parandades, seda eriti KNH raviteekonna alguses.
Südame-veresoonkonnahaiguste sekundaarne preventsioon
Kaido Hanni
Telli ajakiri
Südame-veresoonkonnahaiguseid registreeritakse Eestis veidi üle 80 000 uue juhu aastas. Need haigused on ka peamine surmapõhjus. Ligi pooled surmadest Eestis on tingitud südame-veresoonkonnahaigustest (1).
Atoopilise dermatiidi käsitlus ja ravivõimalused EuroGuiDermi juhendi põhjal
Maigi Eisen
Telli ajakiri
Atoopiline dermatiit (AD) on põletikuline nahahaigus, mis kulgeb ägenemiste ja vaibe-perioodidena ning esineb eelkõige lastel, aga ka täiskasvanutel. AD diagnoos on kliiniline, kuna puuduvad biomarkerid, mis kinnitavad diagnoosi. Kliiniliselt iseloomustab AD-d naha kuivus, punetus, leemendus ja koorikud ning lihhenisatsioon. Sügelemine on AD diagnoosimisel väga oluline tunnus, kusjuures see on patsiendile kõige raskemini talutav sümptom (1).
Uuenenud rahvusvahelised astma käsitlust ja ravi puudutavad soovitused
Anneli Poola
Telli ajakiri
Astma käsitlust ja ravi hõlmavat konsensusdokumenti GINA (Global Initiative for Asthma Managemenet and Treatment) uuendatakse iga aasta kahel korral. Siinne artikkel ongi lühike ülevaade 2023. aastal lisatud muudatustest.
Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse tekkene pulmonaalhüpertensioon
Viktoria Ivanova
Telli ajakiri
Artikli eesmärk on anda ülevaade kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) tekkese pulmonaalhüpertensiooni (PH) tunnustest, diagnoosimisest, edasisest käsitlusest ja ravivõimalustest.
Migreeni farmakoloogiline profülaktiline ravi
Alo-Rainer Leheste
Telli ajakiri
Artikkel keskendub eeskätt täiskasvanute migreeni farmakoloogilisele profülaktilisele ravile eesmärgiga anda võimalikult praktiline ülevaade nende patsientide käsitluse võimalustest esmatasandi raames. 2022. aastal on avaldatud ka ravijuhend „Migreeni esmane diagnostika ja farmakoteraapia täiskasvanutel“ (1). Lisaks sellele on olemas vastavasisuline patsiendijuhend (2). Mõlemad dokumendid on leitavad ravijuhend.ee kodulehelt.
Sternumi- ehk rinnakuvalu muskuloskeletaalsed põhjused
Anneli Teder-Braschinsky
Telli ajakiri
Rinnakuvalu on sageli kasutatav sõna, mis võib kanda erinevat tähendust. „Rinnakuvaluna“ kirjeldavad patsiendid rindkere eesmise osa ebameeldivaid aistinguid (1). Kliinilises praktikas on termin „rinnakuvalu“ kasutusel, kui patsient kaebab rõhumis-, surumis- ja pigistustunnet, raskust või põletavat tunnet rinnaku piirkonnas.
Kuulmislangusega patsiendi teekond kuuldeaparaadini
Sandra Vill
Telli ajakiri
Kuulmislanguse (re)habiliteerimise võimalusi on erinevaid, alustades nõustamisest kuni kirurgiani välja. Õige abi leidmine võib aga olla keerukas, eriti kui patsient pole oma kuulmislangusest ega selle (re)habiliteerimise võimalustest teadlik. Perearstikeskused on tihti esimesed kohad, kus kuulmislangust võiks märgata, ja seetõttu on väga tähtis, et seal osataks patsiendile asjakohast infot anda ning teda edasi suunata.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Soovite tellida ajakirja Perearst?
Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.
Otsite oma meeskonda perearsti või pereõde?
Avaldage töökuulutus loetuimas tervishoiutöötajate portaalis Med24.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali