Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
September 2021
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Julge seista iseenda eest!
Andres Lasn
Telli ajakiri
Selle juhtkirja kirjutamise ajaks on koroonaviirusest tingitud pandeemia algusest möödas peaaegu kaks aastat ehk suisa niipalju, et vaikselt võib juba meelest ära minna, miks koroonaviiruse põhjustatud haigust nimetatakse COVID-19-ks.
Persoon
Katrin Kallasmaa: puhkamiseks asendaja leidmine on äärmiselt keeruline
Madis Filippov
Telli ajakiri
Seitse aastat tagasi Leisist Kuressaarde kolinud perearst Katrin Kallasmaa ütles, et maal ei tundnud ta kellegi tuge, kuid selgus, et keeruline on puhata ning koolitustel käia linnaski töötades.
Aktuaalne teema
Tänavu saavutas A-taseme 100 perearstikeskust
Elle-Mall Sadrak
Telli ajakiri
Tänavu auditeerisime 75 keskust, järgides endiselt põhimõtet, et auditeerime kõiki uusi A- ja B-taseme keskuseid, kes eelmisel aastal olid taseme võrra madalamal, ning lisaks ka neid perearstikeskuseid, kus perearstide kvaliteedisüsteemis (PKS) oli tulemus saavutatud või perearsti resertifitseerimine oli tehtud, kuid muudes punktides oli vajakajäämisi.
Peremeditsiini residentuur on teadlik valik, paljudel ainus eelistus
Ruth Kalda
Telli ajakiri
Selle aasta peremeditsiini residentuuri sisseastujaid iseloomustavad märksõnad võiksid olla teadlik eriala eelistamine ning mitmekesine eelnev töökogemus.
Abivajava lapse sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus
Simone Epro
Telli ajakiri
Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakond vastutab alates 2020. aasta algusest abivajava lapse sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse arendamise, koordineerimise ja juhtimise eest. See võimaldab näha kompleksprobleemidega laste liikumist teenuste vahel; luua mitmedimensioonilise pereteraapia (MDFT), kinnise lasteasutuse (KLAT) ja sotsiaalse rehabilitatsiooni (SRT) teenuste vahel eel- ja jätkutoe süsteemi ning suurendada teenuseosutajate pädevust traumakogemusega lastega ja nende peredega töötamiseks.
Teadustöö ja koolitus
Valminud on kroonilise südamepuudulikkuse diagnostika- ja ravijuhend
Ruth Kalda
Telli ajakiri
Krooniline südamepuudulikkus (KSP) on üks vähestest kroonilistest haigustest, mille esinemis-sagedus arenenud riikides suureneb. Selle põhjus on elanikkonna vananemine ja meditsiini kiire areng, mis on parandanud teatud südamehaiguste prognoosi (nt südame isheemiatõbi, klapihaigused, hüpertooniatõbi, kodade virvendusarütmia) ja patsientide elulemust.
Euroopa Kardioloogide Seltsilt ilmusid uued aordi- ja perifeersete arterite haiguse antitrombootilise ravi soovitused
Liis Lääts
Telli ajakiri
Euroopa Kardioloogide Seltsi (EKS) töörühmad, mis tegelevad aordi ja perifeersete arterite haigusega, tromboosiga ning kardiovaskulaarse farmakoteraapiaga, avaldasid juulikuus konsensusdokumendi uuendatud soovitustega aordi- ja perifeersete arterite haiguse (PAH) antitrombootiliseks raviks.
Veel kord halvast kolesteroolist uute ravijuhiste kontekstis ehk mida võiks iga arst LDL-kolesteroolist ja selle ohjamisest teada
Anu Hedman
Telli ajakiri
Igal inimesel on oma kardiovaskulaarne (KV) riskikaart. Kaardipakk tuleb vastuvõtul lauale panna ja pakkuda patsiendile tema jaoks parim soovitus edaspidiseks võimalikult murevabaks eluks. Tänu üha paremini koostatud ravijuhenditele on soovitused arstkonna jaoks taas lihtsamaks tehtud. Soovitused halva ehk LDL-kolesterooli ohjamisel on läinud tõenduspõhisemaks ja ühtlasi ka käepärasemaks. Tooksin ära olulisemad nopped praktikutele Euroopa Kardioloogide Seltsi 2019. aasta düslipideemia ravijuhistest (1), mis loodetavasti teevad igapäevatöö lihtsamaks.
Südamestimulaatorid – näidustused ja patsiendi jälgimine
Priit Pauklin
Telli ajakiri
Artikli eesmärk anda lühike ülevaade erinevatest südame tehisrütmuritest, nende kasutusnäidustustest ja anda soovitusi patsientide jälgimise kohta, kellele on paigaldatud südamestimulaator.
Huule-suulaelõhedega laste ravi Põhja-Eestis
Airi Sokk-Kaha
Kadri Kelemith-Kööp
Telli ajakiri
Huule-suulaelõhe on kõige sagedasem kaasasündinud arenguanomaalia, see moodustab umbes ühe kolmandiku kõigist kaasasündinud väärarengutest. Huule- ja/või suulaelõhe on arenguhäire, mis tekib embrüonaalsel arenguperioodil, raseduse 4.–12. nädalal näo-kolju-kompleksi moodustumisel. Sel perioodil peab toimuma embrüonaalpilu sulgumine, st normaalse ülahuule ja suulae kujunemiseks peavad vasak ja parem pool ühilduma. Kui mingil põhjusel seda ei toimu, sünnib huule- ja/või suulaelõhega laps.
Kroonilise neerukahjustusega patsiendi jälgimine ja ravi
Kadri Lilienthal
Telli ajakiri
Krooniline neeruhaigus (KNH) on salakaval haigus ning seoses elanikkonna vananemise ja krooniliste haiguste (eelkõige diabeedi ja hüpertensiooni) parema raviga esineb kroonilist neeruhaigust 10–14%-l elanikkonnast. Erinevas staadiumis neerukahjustus esineb igal kümnendal inimesel, vanemaealiste hulgas aga oluliselt sagedamini. Üle 65 aasta vanustest on igal neljandal naisel ja igal viiendal mehel erineva raskusastmega krooniline neeruhaigus.
Kasvaja ja tromboos
Piret Rospu
Telli ajakiri
Septembri alguses toimus Pärnus seminar teemal „Kasvaja ja tromboos“, kus esinesid dr Kai Sukles Ida-Tallinna Keskhaiglast ja dr Kersti Oselin Põhja-Eesti Regionaalhaiglast.
Kroonilise haavandi ravivõimalused
Irina Jelagina
Telli ajakiri
Krooniline haavand on endogeensel ehk sisemisel põhjusel tekkinud koekahjustus, mida iseloomustab aeglane paranemine ja taasteke (retsidiiv). Tihti nimetatakse raskesti paranevateks haavadeks/haavanditeks selliseid haavu, mille korral naha anatoomilis-funktsionaalne terviklikkus ei ole taastunud ning ravi ei ole andnud tulemust alates neljast nädalast kuni rohkem kui kolme kuuni.
Puukborrelioos ja selle ülediagnoosimine
Marge Kütt
Telli ajakiri
Alustan artiklit juhuslikult valitud leiuga mittemeditsiinilisest ajakirjandusest, kus on kirjeldatud näidet sellest, kuidas suvalist haigussümptomit seostatakse meelevaldselt borrelioosi diagnoosiga.
Unustada ei tohi ka gripi vastu vaktsineerimist
Reet Raukas
Telli ajakiri
Peaaegu kaks aastat on meie kõikide tähelepanu pälvinud vaid koroonaviirus SARS-CoV-2. Räägitakse sellest haigusest hoidumisest, selle haiguse põdemisest ning me unustame, et iga päev ümbritsevad meid ka teised viirused.
Südamekahin lapsel – kuidas edasi?
Kristel Köbas
Katrin Köbas
Telli ajakiri
Kahin südamel on sage leid nii imikutel, väikelastel kui noorukitel ja ühtlasi ka kõige sagedasem kardioloogi vastuvõtule suunamise põhjus. Kuigi südamekahin on enamasti ohutu ega seondu südamerikkega, võib kuuldud kahin põhjustada ebakindlust arstis ja ärevust lapsevanemates. Kõige olulisem on osata eristada healoomulist südamekahinat kardiaalsest patoloogiast tingitud kahinast, keskendudes seejuures mitte ainult kahinale endale, vaid lähenedes lapsele kui tervikule.
Rauapuudus ilma aneemiata – üldlevinud ja aladiagnoositud probleem ka Eestis
Laura Visnapuu
Telli ajakiri
Rauapuuduse riskirühma kuuluvad kasvueas (eriti esimesel kolmel eluaastal), enneaegsed ja alla 3 kg sünnikaaluga lapsed (väiksemad rauavarud juba sündides), fertiilses eas naised (menstruatsioon, rasedus(ed), sünnitus(ed)), vanurid (ühekülgne toitumine, kroonilised haigused) ning ka veganid ja taimetoitlased, kui toidusedel on liiga ühekülgne ega sisalda piisavalt häid taimseid rauaallikaid. Siinkohal tuleb teha vahet ilma aneemiata rauapuudusel ning rauapuudusaneemial. Just ilma aneemiata rauapuudus on üldlevinud ja aladiagnoositud probleem nii näiteks Soomes kui ka meil, Eestis.
Uus 2. tüüpi diabeedi diagnostika ja ravi juhend – mis on muutunud viie aastaga?
Evelin Raie
Telli ajakiri
Eelmine 2. tüüpi diabeedi (edaspidi DM2) ravijuhend ilmus 2016. aastal. Tegemist oli konsensusdokumendiga, mis põhines ekspertide arvamusel. 2021. aastal ilmunud ravijuhend on valminud teise metoodika järgi (vastavalt Eesti ravijuhendite koostamise käsiraamatule) ja seetõttu eelmisest mõnevõrra erinev.
Uriinipidamatus naistel günekoloogi pilgu läbi
Ülle Kadastik
Telli ajakiri
Uriinipidamatuse ehk uriiniinkontinentsi all mõistetakse tahtmatut uriinileket, mis põhjustab nii hügieenilisi kui ka sotsiaalseid probleeme. Uriinipidamatust defineeritakse ka haigusena, mis on tekkinud mõne organismi talitust reguleeriva funktsiooni häire tagajärjel. Tegemist on laialt levinud haigusega.
Akne nüüdisaegne käsitlus
Liisi Raam
Telli ajakiri
Akne on väga sage krooniline nahahaigus, mis esineb teatud eluetapil ligikaudu 85%-l elanikkonnast (1–3). Akne haarab enamasti nägu, harvem selga ja rinnakut. Artikli eesmärk on anda ülevaade akne tänapäevasest käsitlusest – akne ravist, nahahooldusest ning akne tüsistuste ravist.
Räägime verevähist
Eli Lilles
Telli ajakiri
Septembris tähistatakse kogu maailmas verevähist teadlikkuse suurendamise kuud – sel viisil pööratakse tähelepanu erinevatele verevähi liikidele ning juhitakse tähelepanu haiguse tänapäevasele käsitlusele ja moodsate ravivõimaluste kättesaadavusele.
Krooniline bronhektaasiatõbi
Viktoria Ivanova
Telli ajakiri
Krooniline bronhektaasiatõbi (edaspidi BE) on haigus, mida iseloomustab bronhide pöördumatu laienemine bronhi seina paksenemise ja destruktsiooniga kroonilise põletiku foonil. Levimus on riigiti erinev, kuid BE-d diagnoositakse sagedamini > 60-aastastel naistel (1, 2). Sagedasemad BE-le viitavad sümptomid on krooniline produktiivne köha, mukopurulentne röga, korduvad hingamisteede infektsioonid, hemoptüüs, düspnoe, vilistava hingamise episoodid.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Haigusjuht
Kaasuvate haigustega KOKi-haige
Helve Kansi
Telli ajakiri
2010. aastal tuleb nimistusse 55-aastane meespatsient, kes varem ravimeid ei ole vajanud. Mees on rõõmsameelne, elab abikaasa ja tütre perega maal, Viljandi linnast 13 km kaugusel. On tugevalt ülekaaluline (kaal 139 kg, pikkus 182 cm, KMI 42,1 kg/m2). Vererõhk 140/100 mm Hg. Suitsetanud 40 aastat, paki päevas. Algusest peale asutud nõustama suitsetamisest loobumise suhtes, kuid patsient ei tule soovitustega kaasa. Kuna käis ka veel tööl, siis leidis, et kui üldse võtab suitsetamisest loobumise ette, siis pensionile jäädes.
COVID-19-tekkese bilateraalse pneumoonia haigusjuht 74-aastasel bronhiaalastmat põdeval patsiendil
Kai Kliiman
Telli ajakiri
Patsiendil diagnoositi hilise algusega bronhiaalastma 2017. aasta novembris. Astma sümptomid olid tollal tugev hootine köha ning vilistav hingamine. Allergiat millegi suhtes patsient endal ei kahtlustanud. Ta oli endine suitsetaja, kes oli loobunud suitsetamisest 46. eluaastal, olles eelnevalt suitsetanud 20 pakkaastat. Töötanud varem taksojuhina.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali