Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
September 2018
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Et perearstid oleksid oma tööd tehes õnnelikud
Elle-Mall Keevallik
Telli ajakiri
Tänavune perearstipraksiste auditeerimine tõi välja tõsiasja, et paljud perearstid on läbi põlenud või kohe läbi põlemas.
Persoon
Alina Terep: see tekitab frustratsiooni, kui minult võetakse otsustusõigus ära
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Tahaksin väga, et oleks olemas mingisugune riiklik institutsioon, kust perearstid saavad nõu küsida ja kus meie muredest päriselt hoolitakse ning neid lahendada püütakse, leiab Jüri perearst Alina Terep.
Aktuaalne teema
Perearst kui patsient
Susanna Maria Koort
Telli ajakiri
Eesti Haigekassa 2018. aasta andmetel töötab Eestis üle 800 perearsti. Perearstikeskus on esimene koht, kuhu Eesti tervishoiusüsteemis saab patsient oma murega pöörduda. Kuid mis juhtub siis, kui patsiendiks on hoopis perearst ise? Kelle poole tema sellises olukorras pöördub? Vastust sellele küsimusele ei olegi nii kerge leida, sest vastav erialane kirjandus lihtsalt puudub. Pärast järjepidevat otsimist erinevatest allikatest avastasin, et uuringuid, mis keskenduksid Eestis töötavate perearstide tervislikule seisundile ja arstiabi saamisele, praktiliselt ei olegi.
Belgia esmatasandil tuntakse puudust väravavahisüsteemist
Helen Alter
Telli ajakiri
Professor doktor Sara Willems juhib Belgias Genti ülikoolis peremeditsiini ja esmatasandi tervishoiu osakonda ning on samas linnas kogukondliku tervisekeskuse WGC Watersportbaan juhatuse esinaine. Tema erihuvi on võrdsus (equity) tervishoius. Intervjuus professor Willemsiga selgub, et kuigi Belgia on väga arenenud maa ja sealne meditsiiniline abi on väga heal tasemel, leidub sealgi mitmeid probleeme, millega patsiendid ning arstid igapäevaselt silmitsi seisavad.
Perearsti otsuseid toetavad töövahendid Soomes
Siim Nahkur
Telli ajakiri
Soome tervisekeskuste arstide digitaalsete töövahendite hulgas on olulisel kohal kliiniliste otsuste tugisüsteem EBMeDS ning esmatasandile suunatud ravijuhendite andmebaas EBMG.
Kvaliteedimärgi sai rekordarv perearstipraksiseid
Eli Lilles
Telli ajakiri
21. septembril Tartus toimunud Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil tunnustati 85 parimat perearstipraksist üle Eesti.
Teadustöö ja koolitus
Kliiniline toitmine ja toitmis- ravi – uued vanad suunad
Hanna-Liis Lepp
Telli ajakiri
Kliiniline toitmine on definitsiooni järgi enteraalsete ja/või parenteraalsete täisväärtuslike toitelahuste kasutamine patsientide toitumuse säilitamise või parandamise eesmärgil. Toitmisravi ei ravi põhihaigust, välja arvatud juhul, kui tegemist on alatoitumusega seotud seisunditega.
Urtikaariat põeb elu jooksul umbes viiendik rahvastikust
Liis Pohla
Maire Karelson
Telli ajakiri
Urtikaaria on nuumrakkude vahendatud nahahaigus, mida iseloomustab sügelevate kuplade, angioödeemi või mõlema teke. Selle põhjuseks on immunoloogilised, mitteimmunoloogilised või kombineeritud mehhanismid. Esmavaliku ravi on antihistamiinikumid, kolmanda rea preparaatidena on kasutusel montelukast, tsüklosporiin A ja omalisumaab.
Küünte psoriaas
Maire Karelson
Telli ajakiri
Psoriaas on elukestev põletikuline süsteemne haigus, mis kahjustab nahka, küüsi ja liigeseid. Psoriaasi levimus üldpopulatsioonis on 3%. Küüneplaatide kahjustust esineb 15–79%-l psoriaasi haigestunutest, lastest 7–13%-l (1). Lisaks füüsilisele vaevusele (valu, hellus, probleemid riietumisel jm) on küüntel esinevad muutused kõigile näha ning häirivad oluliselt elukvaliteeti (2).
Vertiigoga patsiendi käsitlus perearsti juures
Maret Lepplaan
Telli ajakiri
Artikli eesmärk on tutvustada erinevaid vertiigoga kulgevaid haiguseid, nende epidemioloogiat ning käsitlust. Lisaks tutvustatakse eriarstile suunamise kriteeriume ning perearsti läbiviidavate raviharjutuste vajadust.
Eakate diabeediravi
Kaia Tammiksaar
Telli ajakiri
Diabeedi levimuse suurenemine viimaste aastakümnete jooksul on fakt, mis arstkonnale ammu teada. Palju räägitakse sellest, et 2. tüüpi diabeedi levimus kasvab seoses ülekaaluliste arvu kasvuga maailmas. Vähem on pööratud tähelepanu sellele, et diabeedi levimus kasvab oluliselt ka inimeste eluea pikenemise tõttu. Keskeas diabeeti haigestunud inimesed elavad kauem, sest on paremini ravitud, ning uusi haigestumisi lisandub ka eakate inimeste hulgas.
Osteoporoos – levimus ja ravivõimalused
Sandra Tälli
Telli ajakiri
Osteoporoos on progresseeruv süsteemne skeletihaigus, millele on iseloomulik väike luumass, luukoe vähenemine, luuarhitektuuri katkemine, luu tugevuse vähenemine ja suurenenud luumurrurisk. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) diagnoosikriteeriumite järgi on tegemist osteoporoosiga, kui luumass on 2,5 standarddeviatsiooni (SD) võrra väiksem keskmisest noorte inimeste populatsiooni luumassi väärtusest.
Fibromüalgia diagnoosimiseks võib kuluda aastaid
Liis Puis
Telli ajakiri
Fibromüalgia (FM) on krooniline sündroom, mida teatakse ennekõike laialdase valuna, aga see võib põhjustada patsiendile palju erinevaid vaevusi ning probleeme kõikides organsüsteemides, mis on olemuselt funktsionaalsed. Fibromüalgia diagnoosi saamiseks võib tihti kuluda aastaid, kuna kaebuseid on erinevaid ning patsiendid käivad tihti mitmete eriarstide juures. Artikli eesmärk on tutvustada selle haiguse olemust, diagnoosimist ning võimalikke ravisuundasid.
Karpaalkanali sündroom
Katrin Põld
Telli ajakiri
Karpaalkanali (ehk karpaaltunneli ehk randmekanali) sündroom (KKS) on väga sage kliiniline probleem esmatasandi arstiabis. RHK-10 järgi kuulub see ülajäseme mononeuropaatiate hulka (koodiga G56.0), moodustades 90% kõigist kompressioonneuropaatiatest (2).
Valminud on Alzheimeri tõve ravijuhend
Ülla Linnamägi
Ülle Krikmann
Telli ajakiri
Alzheimeri tõbi on neuroloogilistest haigustest peavalu järel sagedasim haigus, kuid on võimalik, et teadlikkus sellest tõvest on Eesti arstkonnas veel ebapiisav. See peegeldub diagnoositud juhtude arvus.
Vähk lapseeas
Lenne-Triin Kõrgvee
Telli ajakiri
Lapseeas on vähk harva esinev haigus, mis tekib ühel lapsel 400–600-st enne täiskasvanuikka jõudmist (12, 18). Vähi esinemissagedus lapseeas on täpselt teadmata põhjustel ülemaailmselt aeglaselt suurenemas, kuid oluline on rõhutada, et kasvajate esinemissageduse kasvust kiiremini on paranenud vähihaigete laste elulemus, mida võib pidada üheks tänapäevase tõenduspõhise meditsiini suursaavutuseks.
Hüpertensiooni mõju neerudele
Annika Adoberg
Telli ajakiri
Ravimata hüpertensioon on kroonilise neeruhaiguse (sh kroonilise neeruhaiguse lõppstaadiumi) oluline riskitegur. Kõrgvererõhktõbi on üks olulisemaid põhjuseid, miks kujuneb krooniline neeruhaigus (KNH). Kõrgvererõhktõvest on tingitud mitmed südame struktuuri ja funktsiooni muutused, mis toovad kaasa neeru verevarustuse vähenemise, kapillaarpäsmakeste ehk glomeruluste kahjustuse.
Rauast ja ferritiinist aneemiate diagnoosimisel
Marge Kütt
Telli ajakiri
Rauapuudusaneemia kahtlusel tuleb kindlasti tuvastada, kas tegemist on rauapuudus- või mõne muu etioloogiaga aneemiaga.
Taastusravi ja eluviiside korrigeerimine pärast müokardiinfarkti
Ellen Käpp
Telli ajakiri
Kardiaalse taastusravi efektiivsust on enim uuritud müokardiinfarkti ja koronaararterite revaskulariseerimise läbi teinud patsientide hulgas. Kardiaalset taastusravi peetakse ohutuks ning tõhusaks meetodiks, mis vähendab nii üldist kui ka südamega seotud suremuse riski (1). Sellel on leitud olevat soodne mõju müokardiinfarkti järgsele vasaku vatsakese remodelleerumisele, parem tulemus saavutatakse taastusravi varasema alguse ja treeningu pikema kestusega (2).
Uudised ja teated
Venekeelne resümee
Telli ajakiri
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Sisuturundus: Eesti elanikud pole teadvustanud puukentsefaliidi ohtlikkust
Eli Lilles
Telli ajakiri
Igal aastal haigestub Eestis puukentsefaliiti 80–100 inimest. Suur osa elanikest ei teadvusta, et elame suure riskiga piirkonnas ning puukentsefaliit on ohtlik haigus.
D-vitamiini uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Sisuturundus: AUDIT – objektiivne abi alkoholitarvitamise hindamiseks
Maria Ratassepp
Telli ajakiri
Perearstil ja pereõel on tähtis osa inimese tervislikumale eluviisile motiveerimisel, sealhulgas alkoholitarvitamise vähendamisel. Väliste märkide järgi ei ole aga sageli võimalik öelda, millises koguses inimene alkoholi tarvitab või millised riskid sellega kaasnevad. Seetõttu on asjakohane kasutada küsimustikku, mis objektiivselt hindaks alkoholist tulenevaid terviseriske, põhinedes tarvitatud kogustel ja tarvitamise sagedusel.
Konverents
USA diabeediliidu 78. aastakoosolek oli pühendatud kliinilistele teemadele
Anu Ambos
Telli ajakiri
22.–26. juunil 2018 toimus Ameerikas Orlandos USA diabeediliidu (ADA) 78. aastakoosolek. Sel aastal ei tutvustatud ADA-l ühegi paljude osalejatega pikaajalise ravimiuuringu tulemusi. Konverents oli pühendatud kliinilistele teemadele ning lisaks tutvustati uut ADA/EASD 2. tüüpi diabeedi ravijuhendit, kuhu oli võimalik teha kuni 1. juulini 2018 veel parandusettepanekuid ja mille lõplik esitlus toimub selle aasta oktoobris Euroopa diabeediuuringute liidu (EASD) kongressil Berliinis.
Euroopa Kardioloogide Seltsi kongressil avaldati viis uut ravijuhist
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Münchenis toimus tänavu 25.–29. augustil Euroopa Kardioloogide Seltsi (European Society of Cardiology, ESC) kongress. Sellel aastal oli kongressi eriteema südameklapihaigused. Seetõttu pandi sessioonide korraldamisel erilist rõhku just selle valdkonna kiire arengu tutvustamisele, et uuenduslikud ravimeetodid, tehnikad ning jätkuv teadustöö klapihaiguste valdkonnas saaks põhjalikult kajastatud.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali