Juhtkiri
Kõik, kõik on uus septembrikuus!
- Diana Ingerainen
- Telli ajakiri
Persoon
Pille Ööpik: jäigad nõuded ei soodusta kuidagi tervisekeskuste rajamist
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Ädala Perearstikeskuses töötavad küll kolm nimistuga perearsti, üks ämmaemand ja kaks füsioterapeuti, kuid esmatasandi tervisekeskuseks nad ruuminõuete tõttu siiski ei kvalifitseeru. Seejuures jääb perearst Pille Ööpikule arusaamatuks, miks on tervisekeskuste ruuminõuded nii jäigad ja ametnikud järeleandmatud – ei ole ju veel kuskil tõestatud, et meditsiinis tagab kvaliteedi betoon.
Aktuaalne teema
Kokkuvõte jämesoolevähi sõeluuringu läbiviimise esimesest aastast
- Külli Friedemann
- Telli ajakiri
2016. aasta juulikuust käivitus jämesoolevähi sõeluuring, mille eeltööd olid käinud juba mitu aastat, põhjuseks soov ennetada jämesoolevähki haigestumist. Teadaolevalt haigestub Eestis aastas jämesoolevähki peaaegu 1000 inimest ning seda saaks edukalt ennetada või varases staadiumis avastada, kui sõeluuringu käigus leitakse polüüpe ehk kasvajalisi moodustusi, millest ei ole veel vähk arenenud. Seega on väga oluline pakkuda inimestele võimalus oma tervist kontrollida ning vähki ennetada.
Eesti perearstide ja pereõdede rahulolu oma tööga
- Karin Kallaste
- Telli ajakiri
Meditsiinilise pädevuse kaotamine haigekassa nõukogust muudab osapooled murelikuks
- Madis Filippov
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Tervishoiuspetsialiste teeb murelikuks eelnõu, mis vähendab haigekassa nõukogu liikmete arvu ning jätab sealt välja meditsiinivaldkonnaga sisuliselt kursis olevad inimesed.
Teadustöö ja koolitus
Gastriidi etioloogiast lähtuv klassifikatsioon ja kliiniline käsitlus
- Heidi-Ingrid Maaroos
- Telli ajakiri
Eesti elanikkonna uuringutega on tehtud kindlaks, et mao limaskesta põletikku (gastriiti) esineb Eestis väga sagedasti (vanemates vanusegruppides > 90%) ja seejuures on gastriit seotud Helicobacter pylori infektsiooniga, krooniline ja aastatega edasi arenev raskemate gastriidivormide suunas (1). Seega peaks ka perearst sageli leidma patsientidel gastriiti.
Diabeetiline nefropaatia
- Svetlana Matjus
- Telli ajakiri
Diabeet on progresseeruva iseloomuga krooniline haigus. Kogu maailmas kasvab kiiresti diabeeti põdejate arv. Tänu progressile diabeediravis on märkimisväärselt pikenenud küll diabeedihaigete eluiga, kuid paraku jääb ka rohkem aega kroonilise neeruhaiguse väljakujunemiseks.
Kroonilise kopsuhaiguse medikamentoossed ja mittemedikamentoossed ravivõimalused
- Marily Jaagor
- Telli ajakiri
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on levinud, ennetatav ja ravitav haigus, mida iseloomustavad püsivad hingamisteede sümptomid ning õhuvoolu takistus hingamisteedes.
Õlaliigesevaluga patsient perearsti vastuvõtul
- Leho Rips
- Telli ajakiri
Õlaliigese valu on väga levinud probleem ning esmatasandil tuleb perearstidel selle probleemiga sageli kokku puutuda. Kaebuseid esineb enamikes vanusegruppides, küll aga äärmiselt harva tuleb kokku puutuda teismeliste või lastega. Esinemissagedus suureneb selgelt alates 40–50-ndatest eluaastatest kuni eakateni, kellel on õlakaebused väga levinud probleem.
Liigesevalu on sage sümptom
- Aire Kiviväli
- Telli ajakiri
Ambulatoorne valuravi perearsti praktikas
- Henrik Koorits
- Telli ajakiri
Paljude haiguslike seisunditega kaasneb äge või krooniline valu, mille leevendamine tänapäevaste vahenditega ei kuulu mitte ainult inimese põhiõiguste hulka, vaid aitab ka paremini haigusest paraneda.
B12-vitamiini defitsiit imikueas
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
Tallinna Lastehaigla neuroloogi Haide Põderi sõnul on üks põhjus, miks leitakse viimasel ajal imikutel aina rohkem B12-vitamiini vaegust, seotud noorte emade toitumistavadega, mis tähendab seda, et süüakse rohkem taimset toitu ning vähem liha.
Hüperurikeemia levimus heaoluriikides kasvab
- Marit Märk
- Telli ajakiri
Hüperurikeemia esinemissagedus on Ameerika Ühendriikide andmetel populatsioonis 20–25%. Podagrat on leitud vastavalt 5,9%-l meestest ja 2%-l naistest (2). Kusihappe taseme tõusu seostatakse vanusega ja sagedamini leitakse seda naistel pärast menopausi. Viimasel kümnendil on heaoluriikides hüperurikeemia levimus kasvanud.
Kadri Kõivumägi: puukentsefaliidi vaktsineerimisskeemi ei pea pärast pausi algusest alustama
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Kui patsiendile on kunagi tehtud puukentsefaliidi vaktsineerimine, siis ka kümne aasta pärast uuesti vaktsineerima tulles ei pea ta kogu vaktsineerimisskeemi taas läbi tegema, rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku nakkushaiguste arst-õppejõud Kadri Kõivumägi.
Tänapäevased võimalused arteriaalse hüpertensiooni käsitluses
- Eno-Martin Lotman
- Telli ajakiri
Ägeda ja kroonilise südamepuudulikkuse ravijuhis
- Tiina Uuetoa
- Telli ajakiri
Selle kuu Perearsti vahelt leiate Euroopa Kardioloogide Seltsi 2016. aastal avaldatud ägeda ja kroonilise südamepuudulikkuse (SP) eestikeelse taskujuhise. Ülekaalukalt diagnoositakse kroonilist SP-d ning korraldatakse selle ravi ja jälgimine esmatasandi arstiabis. Seetõttu loodame perearstidel SP-juhisest tõusvat praktilist abi oma igapäevase töö korraldamiseks patsientidega, keda on palju, eriti vanemate kui 65-aastaste hulgas.
Teemaartikkel
LOR ERI: Vaikummistus võib tekitada kuulmislanguse
- Raiko Tiganik
- Telli ajakiri
LOR ERI: Otiit
- Anu Metsar
- Telli ajakiri
LOR ERI: Millal kahtlustada immuunpuudulikkust?
- Krista Ress
- Karmen Joller
- Telli ajakiri
Milliste sümptomite esinemisel tuleb sageli põdeval patsiendil kahtlustada immuunpuudulikkust, selgitab Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloog-immunoloog Krista Ressi ettekande põhjal valminud artiklis perearst Karmen Joller.
LOR ERI: Tervislik eluviis aitab immuunsüsteemi tugevdada
- Kerli Valge
- Telli ajakiri
LOR ERI: Laps ja palavik
- Kati Paal
- Telli ajakiri
Palavik on kõige sagedasem põhjus, miks vanemad pöörduvad lastega arsti juurde. Lapse normaalne kahatemperatuur on kuni 37,9 °C rektaalselt, kuni 37,5 °C oraalselt või 37,2 °C aksillaarselt mõõdetuna ning palavikust räägitakse alates kehasoojusest üle eelmainitud normide.
LOR ERI: Lapse kroonilise köha põhjustest ja ravist
- Maire Vasar
- Telli ajakiri
LOR ERI: Krooniline nohu
Enamasti on nohu põhjuseks viirusinfektsioon ning kaebused taanduvad iseenesest paari nädala jooksul. Suurel hulgal patsientidest on nohu aga püsiv ja igapäevaelu oluliselt segav probleem.LOR ERI: Ülemiste hingamisteede viirushaigused
- Laura Prett
- Telli ajakiri
Sisuturundus: Gripist ja selle ennetusest algava hooaja eel
- Pille Märtin
- Telli ajakiri
Tunnustuse pälvis rekordarv perearstipraksiseid
- Eli Lilles
- Telli ajakiri
21. septembril tunnustati Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil 65 parimat perearstipraksist üle Eesti.
Palju õnne, professor Heidi-Ingrid Maaroos!
12. septembril tähistas Tartu Ülikooli emeriitprofessor Heidi-Ingrid Maaroos oma 75. sünnipäeva. Perearstid soovivad sünnipäevalapsele palju õnne ja edu kõikides ettevõtmistes.
Perearst
Guided growth ehk jäsemete kasvu juhtimine
- Jana Kritt
- Telli ajakiri