Kõik, kõik on uus septembrikuus!

Minu jaoks tähendab september uut võimalust, algust, aga ka muutust ja millegi lõppu. Poed on täis spordiriideid ostvaid inimesi, suur osa lapsi särab koolierutusest, ametnike ja koolitajate puhkuste lõpp toob kaasa e-kirjade koguse kolmekordistumise ... Nii on see ikka olnud ja mulle see meeldib. Meeldib, kui elu läheb konkreetsemaks ja võtab taas töise rütmi.     

Pille Ööpik: jäigad nõuded ei soodusta kuidagi tervisekeskuste rajamist

Ädala Perearstikeskuses töötavad küll kolm nimistuga perearsti, üks ämmaemand ja kaks füsioterapeuti, kuid esmatasandi tervisekeskuseks nad ruuminõuete tõttu siiski ei kvalifitseeru. Seejuures jääb perearst Pille Ööpikule arusaamatuks, miks on tervisekeskuste ruuminõuded nii jäigad ja ametnikud järeleandmatud – ei ole ju veel kuskil tõestatud, et meditsiinis tagab kvaliteedi betoon.

Kokkuvõte jämesoolevähi sõeluuringu läbiviimise esimesest aastast

2016. aasta juulikuust käivitus jämesoolevähi sõeluuring, mille eeltööd olid käinud juba mitu aastat, põhjuseks soov ennetada jämesoolevähki haigestumist. Teadaolevalt haigestub Eestis aastas jämesoolevähki peaaegu 1000 inimest ning seda saaks edukalt ennetada või varases staadiumis avastada, kui sõeluuringu käigus leitakse polüüpe ehk kasvajalisi moodustusi, millest ei ole veel vähk arenenud. Seega on väga oluline pakkuda inimestele võimalus oma tervist kontrollida ning vähki ennetada. 

Eesti perearstide ja pereõdede rahulolu oma tööga

Esmatasandi tervishoiutöötajate töörahulolu on sageli uuritud, et hinnata olukorda tervishoiureformide valguses. Kuna 2016. aastal, mil alustasin oma peremeditsiini residentuuri uurimistööga, oli väga aktuaalne esmatasandi tervisekeskuste rajamine, kuid kehtis veel senine perearstiabisüsteem, siis otsustasingi hinnata Eesti perearstide ja -õdede tööga rahulolu vahetult enne reformi.     

Meditsiinilise pädevuse kaotamine haigekassa nõukogust muudab osapooled murelikuks

Tervishoiuspetsialiste teeb murelikuks eelnõu, mis vähendab haigekassa nõukogu liikmete arvu ning jätab sealt välja meditsiinivaldkonnaga sisuliselt kursis olevad inimesed.

Gastriidi etioloogiast lähtuv klassifikatsioon ja kliiniline käsitlus

Eesti elanikkonna uuringutega on tehtud kindlaks, et mao limaskesta põletikku (gastriiti) esineb Eestis väga sagedasti (vanemates vanusegruppides > 90%) ja seejuures on gastriit seotud Helicobacter pylori infektsiooniga, krooniline ja aastatega edasi arenev raskemate gastriidivormide suunas (1). Seega peaks ka perearst sageli leidma patsientidel gastriiti.

Diabeetiline nefropaatia

Diabeet on progresseeruva iseloomuga krooniline haigus. Kogu maailmas kasvab kiiresti diabeeti põdejate arv. Tänu progressile diabeediravis on märkimisväärselt pikenenud küll diabeedihaigete eluiga, kuid paraku jääb ka rohkem aega kroonilise neeruhaiguse väljakujunemiseks. 

Kroonilise kopsuhaiguse medikamentoossed ja mittemedikamentoossed ravivõimalused

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on levinud, ennetatav ja ravitav haigus, mida iseloomustavad püsivad hingamisteede sümptomid ning õhuvoolu takistus hingamisteedes. 

Õlaliigesevaluga patsient perearsti vastuvõtul

Õlaliigese valu on väga levinud probleem ning esmatasandil tuleb perearstidel selle probleemiga sageli kokku puutuda. Kaebuseid esineb enamikes vanusegruppides, küll aga äärmiselt harva tuleb kokku puutuda teismeliste või lastega. Esinemissagedus suureneb selgelt alates 40–50-ndatest eluaastatest kuni eakateni, kellel on õlakaebused väga levinud probleem.

Liigesevalu on sage sümptom

Liigesevalu on üks kõige enam esinevatest kaebustest. Kellel meist ei oleks kunagi liigesed valutanud? Liigesevalu ehk artralgia on valu, mis tingitud liigesest, teda ümbritsevatest kudedest või liigesest kaugemal olevatest struktuuridest.    

Ambulatoorne valuravi perearsti praktikas

Paljude haiguslike seisunditega kaasneb äge või krooniline valu, mille leevendamine tänapäevaste vahenditega ei kuulu mitte ainult inimese põhiõiguste hulka, vaid aitab ka paremini haigusest paraneda. 

B12-vitamiini defitsiit imikueas

Tallinna Lastehaigla neuroloogi Haide Põderi sõnul on üks põhjus, miks leitakse viimasel ajal imikutel aina rohkem B12-vitamiini vaegust, seotud noorte emade toitumistavadega, mis tähendab seda, et süüakse rohkem taimset toitu ning vähem liha.

Hüperurikeemia levimus heaoluriikides kasvab

Hüperurikeemia esinemissagedus on Ameerika Ühendriikide andmetel populatsioonis 20–25%. Podagrat on leitud vastavalt 5,9%-l meestest ja 2%-l naistest (2). Kusihappe taseme tõusu seostatakse vanusega ja sagedamini leitakse seda naistel pärast menopausi. Viimasel kümnendil on heaoluriikides hüperurikeemia levimus kasvanud.

Kadri Kõivumägi: puukentsefaliidi vaktsineerimisskeemi ei pea pärast pausi algusest alustama

Kui patsiendile on kunagi tehtud puukentsefaliidi vaktsineerimine, siis ka kümne aasta pärast uuesti vaktsineerima tulles ei pea ta kogu vaktsineerimisskeemi taas läbi tegema, rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku nakkushaiguste arst-õppejõud Kadri Kõivumägi.

Tänapäevased võimalused arteriaalse hüpertensiooni käsitluses

Hüpertooniatõve ravi eesmärk on vähendada tüsistuste tekkimise tõenäosust ning selle saavutamiseks on oluline, et raviga oleksid patsiendi vererõhuväärtused püsivalt kontrolli all. Hüpertooniatõve korrigeerimiseks on oluline patsiendi elustiilifaktorite muutmine ning enamasti on vajalik ka ravi.    

Ägeda ja kroonilise südamepuudulikkuse ravijuhis

Selle kuu Perearsti vahelt leiate Euroopa Kardioloogide Seltsi 2016. aastal avaldatud ägeda ja kroonilise südamepuudulikkuse (SP) eestikeelse taskujuhise. Ülekaalukalt diagnoositakse kroonilist SP-d ning korraldatakse selle ravi ja jälgimine esmatasandi arstiabis. Seetõttu loodame perearstidel SP-juhisest tõusvat praktilist abi oma igapäevase töö korraldamiseks patsientidega, keda on palju, eriti vanemate kui 65-aastaste hulgas. 

LOR ERI: Vaikummistus võib tekitada kuulmislanguse

Kõrvavaik on vaigu- ja rasunäärmete eritis, mille ülesandeks on väliskuulmekäigu naha kaitsmine. Järgnevast artiklist saab ülevaate kõrvahooldusest ja sellest, millal on vajalik vaigu eemaldamine, ravimite kasutamine või arsti sekkumine.

LOR ERI: Otiit

Ägeda keskkõrvapõletiku olulisimad sümptomid on valu ning kuulmise halvenemine, põletikku põhjustavad enamasti bakterid ja viirused. Kõrvapõletikke on võimalik ennetada, vaktsineerides last imikueas konjugeeritud pneumokokivaktsiiniga.    

LOR ERI: Millal kahtlustada immuunpuudulikkust?

Milliste sümptomite esinemisel tuleb sageli põdeval patsiendil kahtlustada immuunpuudulikkust, selgitab Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloog-immunoloog Krista Ressi ettekande põhjal valminud artiklis perearst Karmen Joller. 

LOR ERI: Tervislik eluviis aitab immuunsüsteemi tugevdada

Köha, nohu, peavalu ja kipitust kurgus on tundnud kõik inimesed. Kes ei soovi nende „võluvate“ kaaslaste ohvriks saada, peaks kindlasti mõtlema oma immuunsüsteemi tugevdamisele.     

LOR ERI: Laps ja palavik

Palavik on kõige sagedasem põhjus, miks vanemad pöörduvad lastega arsti juurde. Lapse normaalne kahatemperatuur on kuni 37,9 °C rektaalselt, kuni 37,5 °C oraalselt või 37,2 °C aksillaarselt mõõdetuna ning palavikust räägitakse alates kehasoojusest üle eelmainitud normide.

LOR ERI: Lapse kroonilise köha põhjustest ja ravist

Pikalt esinev köha lastel on sage murettekitav sümptom nii lapsevanematele kui ka arstile. Uuringute põhjal on kroonilise köha levimus 5–10%. Lapse köha erineb täiskasvanul esinevast köhast nii põhjuste kui ka ravisoovituste poolest ning seetõttu vajab laste köha ka erinevat käsitlust.    

LOR ERI: Krooniline nohu

Enamasti on nohu põhjuseks viirusinfektsioon ning kaebused taanduvad iseenesest paari nädala jooksul. Suurel hulgal patsientidest on nohu aga püsiv ja igapäevaelu oluliselt segav probleem.     

LOR ERI: Ülemiste hingamisteede viirushaigused

Ülemiste hingamisteede viirushaigused (ÜHVI) on üks peamisi arstile pöördumise põhjuseid. Patsientidele põhjustab ÜHVI suurt ebamugavust ning töölt ja koolist eemalejäämist. Tavakõnes nimetatakse ülemiste hingamisteede haigusi sageli külmetuseks. Tähtis on aga meeles pidada, et sellist haigust nagu külmetus ei ole olemas, vaid tegemist on ikkagi viirusega, harvemal juhul bakteriaalse nakkusega.    

Venekeelne resümee


Uudised


Sisuturundus: Gripist ja selle ennetusest algava hooaja eel

Gripp, mille tekitajad on ortomüksoviiruste sugukonda kuuluvad RNA-viirused, käitub igal hooajal nagu perioodiline loodusnähtus – saabumises pole võimalik kahelda ja tagajärjed on alati olemas: kas kõrge palaviku ning lihas- ja liigesvaluga kulgev haigus või hoopis raskemalt, kopsupõletikuna avalduv haigus. Gripi kliinilise pildiga on tuttavad kõik – kas siis erialaselt või hoopis isiklikumas plaanis.     

Tunnustuse pälvis rekordarv perearstipraksiseid

21. septembril tunnustati Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil 65 parimat perearstipraksist üle Eesti.

Palju õnne, professor Heidi-Ingrid Maaroos!

12. septembril tähistas Tartu Ülikooli emeriitprofessor Heidi-Ingrid Maaroos oma 75. sünnipäeva. Perearstid soovivad sünnipäevalapsele palju õnne ja edu kõikides ettevõtmistes.

Guided growth ehk jäsemete kasvu juhtimine

Guided growth’i ehk juhitud kasvu rakendusvariante (x-jalgsuse, o-jalgsuse, jäseme pikkusvahe korrektsioon) ortopeedias on erinevaid. Käesolevas artiklis käsitletakse pigem Genua vara-valga teemat ja jälgimist vs. operatiivse ravi võimalusi.