Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Oktoober 2023
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Arvamus
Nii ei saa jätkuda ja meil on võimalus olukorda muuta
Elle-Mall Sadrak
Telli ajakiri
Head kolleegid, tänan teid suure võimaluse eest! Igasugune kriis ja jama on tegelikult võimalus. Võimalus uuendusteks. Siinkohal ei tähenda uuendused midagi täiesti uut, vaid sama asja tegemist paremini/lihtsamini/efektiivsemalt – ma ei kirjutanud meelega odavamalt, sest uuenduslikkus võib, aga ei pruugi olla odav.
Persoon
Kristi Kalvet: põletav probleem on lastepsühhiaatri kättesaadavus
Madis Filippov
Telli ajakiri
Lastepsühhiaater käib Saaremaal vastuvõtte tegemas ainult neljal korral aastas, kuigi vajadus erialaspetsialisti järele on oluliselt suurem, rääkis Kuressaare Perearstikeskuses suvel tööle asunud perearst Kristi Kalvet.
Aktuaalne teema
Ametiaega alustas Eesti Perearstide Seltsi uus juhatus
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
29. septembril valiti uus Eesti Perearstide Seltsi juhatus. Uurisime värske juhatuse liikmetelt, milliste ootustega nad ametiajale vastu läksid ja mis eesmärgid nad endile juhatuse liikmena on püstitanud. Seltsi juhiks valiti Elle-Mall Sadrak, kelle mõtetest ja ootustest saab lugeda selle ajakirjanumbri arvamusrubriigist.
Le Vallikivi: kui madalale oleme valmis laskuma?
Madis Filippov
Telli ajakiri
Perearst Le Vallikivi, kes juhtis Eesti Perearstide Seltsi aastatel 2017–2023, rääkis Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil kompromissidest, mida on esmatasandil tehtud, ning palus mõtiskleda, kui moraalselt madalale ollakse valmis edaspidi laskuma.
Noppeid tänavuselt perearstide seltsi aastakonverentsilt
Eeva Liisa Bender
Telli ajakiri
Septembri lõpus kogunesid Viljandis Ugala teatrimajas oma aasta tähtsündmusele, Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsile sajad perearstid üle Eesti. Tänavusel konverentsil otsisid perearstid ja tervishoiukorraldajad lahendusi võrdse ja patsiendikeskse perearstiabi tagamiseks kõigis Eesti piirkondades. Artikkel toob lugejateni ülevaate konverentsi kolmandas sessioonis kõlanud ettekannetest.
Tagasi tervishoidu, erialaks peremeditsiin: „Kõige raskem ja huvitavam eriala!“
Madis Filippov
Telli ajakiri
Tänavu võeti peremeditsiini erialale vastu 36 residenti, nende seas mitu arsti, kes lõpetasid ülikooli juba 1990ndatel. Uurisime neilt, kui keeruline oli arstiks tagasi tulla ning miks nad valisid just peremeditsiini.
Teadustöö ja koolitus
Esteetilisest meditsiinist erialaspetsialistide pilgu läbi
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Esteetilise meditsiini valdkonnas on viimastel aastatel olnud areng väga kiire ning pidevalt tuleb juurde uusi ravitehnoloogiaid ja -võimalusi. Küsisime valdkonna ekspertidelt, millised on nende hinnangul praegused esteetilises meditsiinis pakutavad ravivõimalused Eestis ja kuidas suudetakse sammu pidada mujal maailmas levivate uuendustega.
Respiratoor-afektiivsed hood – paroksüsmaalne teadvushäire imikul ja väikelapsel
Teele Meren
Telli ajakiri
„Päästeamet kuuleb, tere! Mis on juhtunud?“ „Ma ei tea, mis juhtus. Mu kahe aasta vanune laps on teadvuseta. Ta küll jonnis, aga siis hakkas kõvasti nutma ja siis järsku lõpetas ta hingamise ja on näost sinine. Appi, mis see on?! Ta lihtsalt on, ei hinga, ei tee midagi. Isa on lapsega, üritab teda üles raputada. Ta vist nüüd hakkas hingama. Palun tulge kiiresti!“
Erektsioonihäire on multifaktoriaalsete põhjustega häire
Sven Tennisberg
Telli ajakiri
Erektsioon on seljaajurefleks, mille tekitab perifeerne ja tsentraalne närvisüsteem, seda alates peenise füüsilisest puudutusest või vaimsest stiimulist. Erektsioonis osalevad erinevatel tasemetel närvisüsteem, veresoonkond ja endokriinne süsteem (1, 2). Erektsioonihäire on defineeritud kui püsiv või korduv võimetus saavutada või hoida erektsiooni, mis oleks piisav vahekorra läbiviimiseks.
Eakate inkontinents
Teesi Sepp
Telli ajakiri
Uriiniinkontinents (UI) kujutab endast uriini soovimatut leket, mis põhjustab patsiendile sageli palju füüsilisi ja sotsiaalseid muresid. Eelkõige sotsiaalse stigmatiseerituse ja häbi tõttu võib näiliselt lihtne probleem osutuda inimest täielikult koju aheldavaks probleemiks.
Fookuses on edoksabaan: ohutus, efektiivsus, ravisoostumus
Piibe Muda
Telli ajakiri
Edoksabaan on otsese toimega suukaudne antikoagulant (OSAK), faktor Xa inhibiitor, mida kasutatakse tromboosi profülaktikas ja ravis nii kodade virvendusarütmia kui ka süvaveenitromboosi korral. Euroopa Ravimiamet kinnitas edoksabaani kasutamise, lähtudes uuringutest ENGAGE AF-Timi 48 ja Hokusai VTE, tavadoosis 60 mg x 1 ja vähendatud doosis 30 mg x 1 neile, kellel on mõõdukas kuni oluline neerupuudulikkus (CrCl 15–50 ml/min), kehakaal
Häälekäheduse põhjused
Linda Sõber
Telli ajakiri
Häälekähedus on subjektiivne termin, mida kasutatakse sageli väga erinevate häälehäirete kirjeldamiseks. Häälehäirete korral ei vasta hääl kasutaja nõudmistele, vanusele või soole. Muutunud võib olla hääle üldine kvaliteet, sagedus, valjus või jõudlus, mille tulemus on takistatud suhtlus ümbritsevate inimestega ja seeläbi ka elukvaliteedi halvenemine.
Leukotsütoosi diferentsiaaldiagnostika
Laura Johanna Mettis
Telli ajakiri
Leukotsütoos ehk leukotsüütide absoluutarvu suurenemine vereanalüüsis > 10,5 E9/l on kliinilises praktikas sage leid ning seda võib ühtlasi olla keeruline interpreteerida. Leukotsütoosi põhjuseid on palju, alates healoomulistest, füsioloogilistest ja reaktiivsetest muutustest ning lõpetades pahaloomuliste, sh vereloomehaigustele viitavate muutustega. Analüüsi tõlgendamisel on esmatähtis arvesse võtta patsiendi vanust ja sugu, lisaks mõjutab leukotsüütide arvu rasedus, füüsiline koormus, stress, suitsetamine, teatud toidud, tsirkadiaanne rütm ja selle erisused. (1–3)
ESBL-positiivse bakteriga patsient perearstipraksises
Lembi Põlder
Telli ajakiri
Väljend „laiendatud toimespektriga beetalaktamaasid (ingl Extended Spectrum Beta-Lactamase, ESBL)“ viitab beetalaktamaasidele, mis on võimelised hüdrolüüsima kolmanda põlvkonna tsefalosporiine, neljanda põlvkonna tsefalosporiine ja monobaktaame.
Allergeenispetsiifiline immuunravi – võimalus allergiat muuta
Krista Ress
Telli ajakiri
Allergilised haigused on ühed sagedasemad kroonilised haigused, mis võivad oluliselt halvendada patsiendi elukvaliteeti. Allergiliste haiguste korral on esmane soovitus allergeeniga kontakti vältimine, kuid alati ei ole see võimalik ega ka piisavalt efektiivne.
Kolorektaalne vähk – millal kahtlustada ja mida kahtluse korral teha?
Peeter Kõiva
Telli ajakiri
Kolorektaalne vähk (KRV) on esinemissageduselt meestel kolmas (eesnäärme ja kopsuvähi järel), naistel teine (rinnavähi järel) vähipaige, surmapõhjuselt meestel teine ja naistel kolmas vähk.
Konnasilmade ja soolatüügaste põhjused ning ravi
Kristi Tiimann
Telli ajakiri
Konnasilmad ja soolatüükad on levinud healoomulised nahamoodustised. Mõlemaid võib kohata labajalgadel, need võivad teha valu ja tihti olla ka kosmeetiliselt häirivad. Artikli eesmärk on anda ülevaade soolatüügaste ja konnasilmade olemusest, diagnoosimisest, ravist ja ennetusest. Artiklis ei käsitleta anogenitaalseid tüükaid.
Silmahaigustest perearstile
Eeva Liisa Bender
Telli ajakiri
29. septembril toimus Viljandis Eesti Perearstide Seltsi aastakonverents, mille raames sai osaleda ka silmahaiguste töötoas. Töötuba juhendas Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ja Silmalaseris töötav silmaarst ja silmakirurg dr Inger Heleen Viikna.
Uudised ja teated
Ameerika Südameassotsiatsiooni uus kontseptsioon: kardiovaskulaarne-neeru-metaboolne sündroom
Piret Rospu
Telli ajakiri
Kuna südamehaigused, neeruhaigused, 2. tüüpi diabeet ja rasvumine on väga tugevalt omavahel kattuvad, on Ameerika Südameassotsiatsioon (AHA – American Heart Association) esmakordselt defineerinud uue sündroomi, mida nimetatakse kardiovaskulaarseks-neeru-metaboolseks sündroomiks (CKM – cardiovascular-kidney-metabolic syndrome). CKM-sündroom põhjustab enneaegset haigestumust ja suremust, eeskätt südame-veresoonkonnahaiguste suure koormuse.
Soovite tellida ajakirja Perearst?
Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.
Konverents
Huvitavaid uuringuid Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni aastakonverentsilt
Piret Rospu
Telli ajakiri
Tänavu oktoobris toimus Saksamaal Hamburgis juba 59. korda Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni (EASD) aastakonverents. Mitmepäevase konverentsi teadusprogramm oli mitmekülgne: tutvustati silmapaistvamaid teadusuuringuid, keskenduti põhjalikult praegustele ravivõimalustele ning vaadati ka tulevikku. Artikkel annab ülevaate valikust konverentsil tutvustatud uuringutest.
Uudiseid Euroopa Kardioloogide Seltsi kongressilt
Liis Roine
Telli ajakiri
Euroopa Kardioloogide Seltsi (European Society of Cardiology, ESC) 2023. aasta kongress toimus 25.–29. augustil veebis ja Amsterdamis. Kongress pidi toimuma Madalmaade pealinnas juba 2020. aastal, kuid toona korraldati COVID-19 pandeemia tõttu üritus vaid veebipõhiselt.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali