Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Oktoober 2022
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Arvamus
Peep Peterson: kõige olulisem on usaldus perearsti ja patsiendi vahel
Peep Peterson
Telli ajakiri
Kusagil ei ole usaldus suurem kui perearsti ja patsiendi vahel. Usaldusest sõltub, kui kiiresti ja põhjalikult saab inimene abi. Ka kriisis said paremini hakkama need riigid, kus ühiskonnas on usaldus, mitte vastandumine ja umbusk. Usaldus on inimestele abi pakkuva kestliku tervishoiu alustala.
Persoon
Viacheslav Petrenko: arst jääb arstiks igas olukorras
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Ukraina päritolu perearsti Viacheslav Petrenko sõnul peab arst jääma igas olukorras professionaalseks arstiks, ja seda olenemata sellest, millisest rahvusest, millise maailmavaate ja suhtumisega on patsient. Sedasi suhtutakse patsientidesse kõikjal, ka sõjast räsitud Ukraina ei ole siinkohal erand.
Aktuaalne teema
Esmatasandi rahastus ja korraldus peavad toetama tugevat esmatasandit kui hästitoimiva meditsiinisüsteemi vundamenti
Le Vallikivi
Telli ajakiri
Peremeditsiini arengukava esmatasandi korraldamise ja rahastamise töörühma eesmärk on üpris ambitsioonikas – teha ettepanekuid selleks, kuidas korralduslike ning rahastuslike meetmetega panna piir kümnendeid kestnud kriisile perearstiabis, ning üksiti sõnastada, millised mustrid 1990ndadest aastatest pärit korraldusest ja rahastusest on sobilikud kanduma ka 21. sajandisse, millised aga peaksid leidma tee ajaloo prügikasti.
Ühtlase tasemega vajaduspõhine abi igale inimesele igal pool
Pisar Pind
Telli ajakiri
Esmatasandi kvaliteeditöörühma peamine soov on kvaliteetne esmatasandi terviseabi võrdsetel alustel kõigile inimestele – see hõlmab endas kõrgetasemelist meeskonnajuhtimist, analüüsitud tagasisidestust ning lähtumist sellest, et praegune kvaliteedisüsteem on baastase.
Perearstid käisid tutvumas Sloveenia perearstisüsteemiga
Agne Annist
Pisar Pind
Telli ajakiri
Esmatasandi arengukava väljatöötamise raames toimus septembris kahepäevane õppereis Sloveeniasse, kus tutvuti sealse tervishoiusüsteemiga ja külastati tervisekeskuseid. Õppereisil käisid Ruth Kalda, Pisar Pind, Kaily Susi ja Agne Annist.
Perearstide aasta tippsündmus toimus seekord lauluväljakul
Madis Filippov
Telli ajakiri
30. septembril toimus Tallinna Lauluväljaku konverentsikeskuses Eesti Perearstide Seltsi aastakonverents, kus tunnustati taas parimaid perearstikeskuseid üle Eesti. Lisaks räägiti konverentsi esimeses sessioonis esmatasandi tulevikust ja esmatasandi tervishoiu arengukavast.
Millised tervishoiuteemad on erakondadele kõige olulisemad?
Madis Filippov
Telli ajakiri
Kuigi erakondade programmid riigikogu valimisteks alles valmivad, oli enamus erakondadest nõus juba nüüd kirjutama, mida peavad oluliseks tervishoiuvaldkonnas ära teha.
Ülevaade kooliõdede ja perearstide koostööst
Riina Unt
Kristin Mäger
Telli ajakiri
Eestis õpib 2022/2023. õppeaastal üldhariduskoolides ligikaudu 158 000 õpilast. Esmatasandil jälgitakse Eesti laste tervist järjepidevalt perearstikeskustes ja koolis ning koolitervishoiuteenus on paljude laste jaoks oluline ja kergesti kättesaadav tervishoiuteenus.
Teadustöö ja koolitus
Geeniandmed on jõudmas perearsti töölauale
Mikk Jürisson
Telli ajakiri
Kui aastate eest ülikoolis geneetikat õppisin, oli kõik lihtne: haigused olid kas pärilikud või mittepärilikud. Nüüd on selgunud, et asi on palju keerulisem. Õnneks kasvavad ka meie teadmised sellest, kuidas uut infot tervise hüvanguks ära kasutada.
Ägeda rindkerevalu põhjustest ja kopsuarteri trombemboolia haigusjuht
Piret Põld
Telli ajakiri
Äge valu rinnus on küllaltki sage kaebus, mille tõttu patsiendid satuvad nii perearsti vastuvõtule, kutsuvad kiirabi kui ka lähevad erakorralise meditsiini osakonda. Selles artiklis jätan ägeda rindkerevalu põhjustest kirjeldamata ST-elevatsiooniga ägeda müokardiinfarkti (STEMI) ja ST-elevatsioonita ägeda müokardiinfarkti (NSTEMI) ning toon välja muud enamlevinud ägeda rindkerevalu sümptomaatikat andvad seisundid.
Kas tinnituse pärast peaks muret tundma?
Sandra Vill
Telli ajakiri
Tinnitus on nõnda levinud sümptomi kohta oma loomuselt üpriski ebatavaline: esiteks on raske leida inimesi, kel see esineks täpselt samasuguselt, ning teiseks on ravivõimalused üpriski piiratud. Just nendel põhjustel ei tekita tinnitus meelehärmi ainult patsiendile, vaid ka paljudele meditsiinisüsteemis töötavatele spetsialistidele, kes tinnitusepatsientidega kokku puutuvad.
Väliskõrvahaiguste käsitlus
Maile Keskpaik
Telli ajakiri
Kõrva ja kõrvahaiguseid saab jaotada kolmeks vastavalt asukohale: välis-, kesk- ja sisekõrv. Väliskõrva funktsioon on väljastpoolt tulevate helide kinnipüüdmine ja koondamine kuulmekäiku kuulmekile ja muude keskkõrva struktuuride suunas.
Dementsus ja selle seosed kardiovaskulaarhaigustega
Doris Karask
Telli ajakiri
14. septembril toimus Tartus Servieri korraldatud seminar, kus käsitleti dementsust ning selle seoseid arteriaalse hüpertensiooni ja kodade virvendusarütmiaga. Ettekannetega esinesid neuroloog Toomas Toomsoo Confido Meditsiinikeskusest ja kardioloog Martin Serg Põhja-Eesti Regionaalhaiglast.
Astma ägenemine ja selle käsitlus ambulatoorselt
Kai Kliiman
Telli ajakiri
Astma on sageli esinev krooniline haigus, mille sümptomid on viliseva hingamise, hingelduse, rindkere pingsuse ja köha episoodid (eriti öösiti ja/või varahommikuti). Astma sümptomite teke on seotud muutuva õhuvoolutakistuse ehk obstruktsiooniga juhtehingamisteedes ning astmale on iseloomulik sümptomite varieerumine ajas ja intensiivsuses (1).
Kui neerud on natuke laisad ehk kuidas seletada patsiendile neeruanalüüside tulemusi
Annika Adoberg
Telli ajakiri
Neerudel on rohkem ülesandeid kui vaid uriini tootmine ja jääkainete väljutamine. Oma mitmekülgsetes ülesannetes tuleb neil tulla toime ka vedelikutasakaalu reguleerimisega ning osaleda vereloomes ja kaltsiumi-fosfori ainevahetuses, viimasel on oluline tähendus luude tugevuse ja veresoonte elastsuse säilitamises.
Laste vaktsineerimine gripihooajal – trendid ja võimalused
Piret Rospu
Telli ajakiri
Septembri lõpus toimus meditsiinitöötajatele suunatud veebiseminar, kus Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku infektsioonhaiguste arst Eda Tamm rääkis laste vaktsineerimisest gripihooajal.
Tsütopeeniad ja nende käsitlus
Mirja Varik
Halliki Kõdar
Telli ajakiri
Tsütopeenia on küpsete vererakkude normist väiksem hulk. Sõltuvalt sellest, milliseid vererakke on normist vähem, eristatakse aneemiat (erütrotsütopeeniat ei diagnoosita ega klassifitseerita eraldi, vaid aneemiate kontekstis), leukopeeniat ja trombotsütopeeniat. Tsütopeenia võib olla isoleeritud, mis tähendab defitsiiti ühes rakuliinis, või kombineeritud. Pantsütopeenia korral on kõikide vererakkude hulk normi väärtusest väiksem.
Elu sclerosis multiplex’iga – patsiendi ja arsti suhtluse olulisusest
Katrin Gross-Paju
Telli ajakiri
Sclerosis multiplex (SM) on ilmekas näide, kuidas haiguskulgu mõjutav ravi on muutnud koostöö neuroloogi ja SM-i diagnoosiga inimese vahel järjest olulisemaks. Uusimad seisukohad kinnitavad koguni, et vastastikune usaldus ja arsti hea sõna mõjutavad patsiendi elu sõna otseses mõttes.
Ettevalmistus algavaks gripihooajaks
Vladlena Šipoša
Kadri Kõivumägi
Telli ajakiri
Gripp on äge respiratoorne nakkushaigus, mida põhjustavad piisknakkusena levivad gripiviirused. Inimest nakatavad A-, B- ja C-gripiviirused, millest A-gripiviirus on kõige levinum ja põhjustab iga aasta puhanguid.
Munarakkude külmutamine
Helen Liis
Telli ajakiri
Munasarjade reserv hakkab vähenema 32 aasta vanuses, 45. eluaastaks on 99% naistest viljatud. Vanuse lisandumisel väheneb ka elussündidega lõppevate raseduste määr aneuploidiate, raseduse katkemise ja üsasisese lootehuku riski suurenemise tõttu. Viljakuse säilitamise üks meetod on munarakkude külmutamine, mida tehakse nii meditsiinilistel kui ka sotsiaalsetel põhjustel (1).
Meditsiinitöötajate läbipõlemisest – kas sellest on väljapääs?
Elina Kivinukk
Telli ajakiri
Läbipõlemisest on kujunenud käibefraas – justkui moodne on olla läbipõlenud või vähemalt selle äärel. Järgnev artikkel keskendub pigem meditsiinitöötajate läbipõlemisele: millised tegurid läbipõlemist mõjutavad, mida me uuringutest teame ning kuidas läbipõlemisega toime tulla.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Soovite tellida ajakirja Perearst?
Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.
Konverents
EASD konverentsile koguneti tänavu Stockholmis
Piret Rospu
Telli ajakiri
Tänavune Euroopa Diabeediuuringute Assotsiatsiooni (EASD) 58. aastakonverents toimus hübriidkonverentsina 19.–23. septembril Stockholmis. Konverentsil tutvustati värskeid uuringuid ja uuendusi diabeedi valdkonnas.
Ülestähendusi Euroopa kopsuarstide kongressilt
Anneli Poola
Telli ajakiri
4.–6. septembril sel aastal toimus järjekordne Euroopa Kopsuarstide Seltsi (European Respiratory Society, ERS) kongress, mille võõrustajalinn oli Barcelona. Maailma tabanud COVID-pandeemia tõttu toimusid 2020. ja 2021. aasta kongressid vaid veebis. Seekord oli tegemist hübriidkongressiga – osaleda sai nii kohapeal kui ka interneti vahendusel ning kõigil osavõtjatel oli võimalus osaleda loengutes interaktiivselt. Seoses veebipõhiste ülekannetega on lisandunud veel üks uus võimalus – kuulata kalendriaasta lõpuni järele loenguid, milles ise osaleda ei saanud.
Euroopa Kardioloogide Seltsi kongress 2022
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Barcelonas toimus tänavu 26.–29. augustil Euroopa Kardioloogide Seltsi (European Society of Cardiology, ESC) kongress. Sellel aastal oli kongressi eriteema südame piltdiagnostika. Seepärast pandi sessioonide korraldamisel erilist rõhku just selle valdkonna kiire arengu tutvustamisele, et uuenduslikud diagnostikameetodid jõuaksid kliinilisse praktikasse ning parandaksid seeläbi arusaama kardiovaskulaarsüsteemist ning tõhustaksid personaalmeditsiini.
Haigusjuht
Gastroösofageaalne refluks ja gastroösofageaalne reflukshaigushaigus imikul
Kärt Simre
Telli ajakiri
Gastroösofageaalne refluks imikutel on normaalne füsioloogiline nähtus. See tähendab tahtmatut maosisu sattumist tagasi söögitorru (1). Refluksi võib esineda mitmel korral päevas. Enamikul juhtudel toimub lühiajaline refluks söögitoru alumisse osasse ja see ei põhjusta mingisuguseid sümptomeid. Enamasti tekib refluks enne kaheksandat elunädalat (2).
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali