Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
November 2021
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Teie olete Eestimaa inimestele lähimad tervise hoidjad ja nõuandjad
Tanel Kiik
Telli ajakiri
Olen siiralt tänulik, et Eesti perearstid ja -õed keskenduvad alates oktoobri lõpust veelgi enam COVID-19 vastu vaktsineerimisele ning sellega seotud nõustamisele.
Persoon
Meriana Maidla perearstide inkubatsiooniprogrammist: „Ei taha mõeldagi, kuidas oleks siis, kui peaks kõike nullist alustama.“
Piret Mäeniit
Telli ajakiri
Põlva perearst Meriana Maidla tõdes, et tõenäoliselt poleks tal ilma inkubatsiooniprogrammita nimistu ülevõtmiseks huvi tekkinud isegi siis, kui oleks lihtsalt kuulutatud välja konkurss. Dr Maidla sõnul on see programm suurepärane võimalus ennast proovile panna ja jõuda äratundmisele, kas oled üldse valmis hakkama seda vankrit vedama.
Aktuaalne teema
Perearstikeskused keskendusid vaktsineerimisele
Madis Filippov
Telli ajakiri
Perearstikeskused keskendusid alates 25. oktoobrist kahe nädala jooksul peamiselt COVID-19 vastu vaktsineerimisele. Selle ajaga tehti ligi 56 000 süsti.
Perearstid ja pereõed esitasid koolide lahtihoidmiseks konkreetsed ettepanekud
Madis Filippov
Telli ajakiri
Perearstid ja pereõed, kes esitasid novembri alguses koolide lahtihoidmiseks konkreetsed ettepanekud, ootavad valitsuselt koolide tegelike vajadustega kooskõlas olevaid otsuseid.
Teadustöö ja koolitus
Roojast kalprotektiini määramine ja selle analüüsi kasutamine lastel
Kärt Simre
Telli ajakiri
Roojast kalprotektiini määramine on kliinilises praktikas kõige sagedamini kasutatav mitteinvasiivne vahend funktsionaalsete seedetraktihäirete diferentseerimiseks põletikulisest soolehaigusest. Lühikese ülevaate eesmärk on tutvustada kalprotektiini määramise iseärasusi lastel, tuginedes viimastele Euroopa Laste Gastroenteroloogia, Hepatoloogia ja Kliinilise Toitmise Seltsi (European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN)) (1) soovitustele.
Pikaajaline COVID-19-järgne sündroom
Krista Lääne
Telli ajakiri
Esmakordselt kirjeldati pikaajalist COVID-19 sündroomi 2020. aasta kevadel pärast ägedat haigestumist pikka aega kestvate COVID-19 sümptomitega. Sümptomid võivad kesta mitu kuud ning häirida oluliselt igapäeva- ja tööelu ning elukvaliteeti. Vaatamata sellele, et pikaajalise COVID-19 sündroomi esinemissagedus on tõusuteel, on selle levimusest, riskifaktoritest ja võimalikust ennetamisest siiski veel vähe teada.
Rauavaegusaneemia ravi täiskasvanutel
Triin Paabo
Mari Punab
Telli ajakiri
Rauavaegus on kõige sagedasem mikrotoiteelemendi puudulikkus ning ka kõige sagedasem aneemia põhjus üle kogu maailma (1). Rauavaegusaneemia käsitluse olulised etapid on rauavaeguse kinnitamine aneemia osana, rauavaeguse põhjuste tuvastamine täiendavate uuringutega ning rauaasendusravi.
Tulevik C-hepatiidita
Riina Salupere
Telli ajakiri
C-hepatiit on kõige sagedasem ja laiaulatuslikum krooniline maksahaigus nii Euroopas kui ka Põhja-Ameerikas, Eestigi ei ole siin erand. Õigeaegselt diagnoositud C-hepatiit ja kohe alustatud tänapäevane viirusevastane ravi aga tagab patsiendi tervenemise C-hepatiidi viirusest, peatab viiruse leviku ja sellega koos ka uute nakkusjuhtude tekke.
Antikoagulantravil olev kodade virvendusarütmia patsient ja protseduurid
Heli Kaljusaar
Telli ajakiri
Kodade virvendusarütmia (KVA) on kõige sagedasem südame rütmihäire. KVA hinnanguline levimus täiskasvanute hulgas on vahemikus 2–4%, kuid selle esinemissagedus ja levimus kasvavad kogu maailmas. Arvestades elanikkonna vananemist, oodatakse 2,3-kordset kasvu (1).
Kõrge vererõhk noorel täiskasvanul
Maire Suurkivi
Telli ajakiri
Hüpertensioon noorte inimeste seas on küllalt sage, esinedes 20–40-aastastest ühel kaheksast. Sageli on hüpertooniatõve riskifaktorid kaasa tulnud lapsepõlvest ning sagedasim vererõhku mõjutav seisund lapseeas on ülekaal ja rasvumine. Kõrgem vererõhuväärtus nooremas eas ennustab kõrgemat vererõhuväärtust vanemas eas. Üldiselt ei erine nooremaealiste kõrge vererõhu käsitlus vanemaealiste omast.
Uus Euroopa Südamerütmi Assotsiatsiooni praktiline juhend otsese toimega suukaudsete antikoagulantide kasutamise kohta kodade virvendusarütmia korral
Liis Lääts
Telli ajakiri
Neljandat korda ilmunud Euroopa Südamerütmi Assotsiatsiooni praktiline juhend otsese toimega suukaudsete antikoagulantide kasutamiseks kodade virvendusarütmiaga patsientidel on mõeldud toeks arstidele neid ravimeid puudutavate otsuste tegemisel. Kuigi otsese suukaudse toimega antikoagulantide (OSAK) turvalisust ja efektiivsust on uuritud erinevates patsiendigruppides randomiseeritud kontrolluuringutega (RKT), ei ole veel jõutud koguda teaduspõhist materjali kõikvõimalike ettetulevate situatsioonide kohta. Uus juhend käsitleb 16 kõige sagedamat OSAK-itega seotud kliinilist stsenaariumit. Artikkel annab ülevaate juhendis välja toodud põhilistest aspektidest.
Sümptomipõhine käsitlus: köha
Mart Reim
Alan Altraja
Telli ajakiri
Artikli eesmärk on tutvustada köha kui sümptomi variaabelsust ja kirjeldada köhaga patsiendi käsitlemise võimalusi. Laste köha käsitlus erineb mõnevõrra täiskasvanute köha omast, käesolev artikkel laste köha ei puuduta. Kroonilise köha ravijuhendid on regiooniti ja ka keskuseti erinevad, seepärast anname siin ülevaate vaid kroonilise köha enamlevinud põhjustest.
Mida tasub teada kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse tüsistustest?
Viktoria Ivanova
Telli ajakiri
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) mõjutab märkimisväärselt patsiendi elukvaliteeti ja viib ravimata jäädes kiire tervisekaotuse ning isegi invaliidsuse ja surmani. Kuidas leevendada haiguse sümptomeid, vähendada riske ja hoida ära tüsistusi?
Veebiseminar: „Mees ja erektsioon. Mis mõjutab mehe elujõudu?”
Josefina-Marii Sink
Telli ajakiri
Oktoobrikuine mehe tervisele pühendatud veebiseminar keskendus erektsioonihäirete käsitlusele kliinilises praktikas. Mida saaks teha selleks, et mees jõuaks õigel ajal arsti juurde? Millistele haigustele võib viidata erektsioonihäire ja kuidas neile varakult jälile saada? Küsimustele vastasid psühhiaater Mari Järvelaid, androloog-uroloog Kristjan Pomm ning peremeditsiini eriala arst-resident Gerhard Grents.
Diabeet ja infektsioonid
Sille Kaseleht
Telli ajakiri
Diabeet ehk suhkurtõbi kuulub globaalse haigestumise ja suremuse juhtivate põhjuste hulka. 2019. aastal arvati üle maailma olevat hinnanguliselt 463 miljonit 20–79 aasta vanust diabeetikut (9,3% sellest vanusegrupist). Prognooside kohaselt kasvab see arv 2045. aastaks 700,2 miljonini (1). Seos diabeedi ja infektsioonide vahel on praegu kliiniliselt üsnagi hästi teada (2).
Intranasaalsetest kortikosteroididest perearstile
Siret Salben
Telli ajakiri
Intranasaalsed kortikosteroidid on kasutuses erinevate rinoloogiliste haigusseisundite korral, kas peamise või ühe võimaliku ravimeetodina. Samuti saab ninasisest hormoonravi rakendada mõnede haigusseisundite korral võimaliku kaebuseid leevendava ravimina.
Kodade virvendusarütmia neuroloogi vaatepunktist
Siim Schneider
Telli ajakiri
Täiskasvanute kõige levinum rütmihäire on kodade virvendusarütmia (KVA). Ilma antikoagulantravita suurendab KVA suure trombemboolia riski korral (CHA2DS2-VASc-i skoor 2 või enam punkti) esmase ajuinfarkti riski 3–5 korda ja tihti on ajuinfarkt või transitoorne isheemiline atakk (TIA) selle rütmihäire esimene kliiniline väljendus. Kõige sagedamini lähtuvad KVA korral embolid vasaku koja kõrvakesest. Uuringus, kus hinnati KVAga ajuinfarktipatsiente ehhokardiograafiliselt, leiti 90%-l juhtudest tromb just vasaku koja kõrvakeses (1).
Juuste väljalanguse suurenemine (telogeenkadu)
Maire Karelson
Telli ajakiri
Termini telogeenkadu (ingl telogen effluvium) võttis 1961. aastal kasutusele A. Kligman, kes mõistis nimetuse all juuste ülemäärast telogeenfaasiga seotud väljalangust (1). Telogeenkadu on enam kirjeldatud naistel, kuna pikema soengu tõttu märkavad naised juuste väljalangust meestest kergemini ja otsivad kohe meditsiinilist abi. Juuste väljalanguse kui probleemi heterogeensusest tulenevalt on telogeenkao täpne levimus ja sooline erinevus praeguseni teadmata. Tänapäevases ilule orienteeritud maailmas on telogeenkadu oluline esteetiline probleem, mis mõjutab inimese enesehinnangut ja sotsiaalseid suhteid.
Ägeda kõhu sagedasemad kirurgilised põhjused ja käsitlus täiskasvanul
Arvo Reinsoo
Telli ajakiri
Termin „äge kõht“ tähistab ägedalt tekkinud ja/või kiirelt progresseeruvat valusündroomi, mis lokaliseerub kõhupiirkonda. Tihti peetakse ägeda kõhu sünonüümiks ekslikult peritoniiti või arvatakse, et äge kõht vajab alati kiireloomulist kirurgilist ravi. Tegelikkuses vajab ägedalt tekkinud kõhuvalu kirurgilist sekkumist vähem kui pooltel juhtudest.
Transaminaaside taseme tõus – kuidas edasi?
Helēna Dauvarte
Telli ajakiri
Maksahaigustega võib sageli kokku puutuda mitte ainult gastroenteroloogia osakonnas, vaid ka perearsti kabinetis. Kõige olulisem on saada aru, millal jätta patsient jälgimisele ja kontrollida analüüse dünaamikas ning millal on vaja suunata patsient gastroenteroloogi vastuvõtule. Maksaensüümide määramine on esimene samm maksahaiguste kahtlustamisel. Artikkel käsitleb maksaensüümide, täpsemalt transaminaaside tähtsust erinevate haiguste diferentsiaaldiagnostikas.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Konverents
Tallinna Perearstide Seltsi sügiskonverents toimus seekord koostöös psühhiaatrite seltsiga
Piret Rospu
Telli ajakiri
Oktoobri alguses toimus Tallinna Perearstide Seltsi sügis-konverents, seekord koostöös Eesti Psühhiaatrite Seltsiga. Konverentsil esinenud spetsialistid keskendusid oma ettekannetes vaimse tervise probleemidele ja erialadevahelisele koostööle. Artikkel annab ülevaate valikust konverentsil räägitud teemadest.
Vaimse tervise teemad EPS-i aastakonverentsil: kaksikdiagnoosid, alkoholism ja sõltuvus perekonnas
Piret Rospu
Telli ajakiri
Tänavusel Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil keskenduti mitmes ettekandes vaimse tervise teemadele. Artikkel käsitleb kaksikdiagnoose, alkoholismi ja sõltuvust perekonnas.
Haigusjuht
Sklerodermia haigusjuht
Maie Jürisson
Sirje Tarraste
Telli ajakiri
Vanemad pöördusid seitsmeaastase poisiga nahaarsti vastuvõtule vasaku sääre laigulise lööbe tõttu, mis oli kestnud kolm kuud. Lööve subjektiivseid vaevusi ei tekitanud. Vanemad seostasid lööbe teket külma ilmaga, sest lööbe märkamisele eelneval päeval oli viibinud pikalt õues ja istunud lumes.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali