Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Mai 2019
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Tudengid valivad üha tihemini perearsti eriala
Agne Annist
Telli ajakiri
Tartu Ülikooli peremeditsiini residentuuriõpe on alates 2019/2020. õppeaastast vastuvõetavatele arst-residentidele praeguse kolme aasta asemel neli aastat.
Persoon
Tiina Saks: väga sageli veeretab patsient oma tervisevastutuse arsti peale
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Perearst Tiina Saksa sõnul puudub sageli inimestel arusaam tervisevastutuse olemusest. Harvad ei ole olukorrad, kui arstikabineti uksest astub sisse patsient, kes on oma eluviisidega jõudnud sinnamaani, et nüüd peaks hakkama arst teda terveks ravima, aga selliselt, et ta ise ei peaks eriti midagi tegema.
Aktuaalne teema
Perearstide päev: perearstid hoiavad kogu pere tervist
Eli Lilles
Telli ajakiri
Pühapäeval, 19. mail tähistati ülemaailmset perearstide päeva, mille tunnuslause oli tänavu „Family doctors – caring for you for the whole of your life”.
Kvaliteet ei teki iseenesest, seda peab juhtima
Elle-Mall Keevallik
Telli ajakiri
Kvaliteet on suhteline mõiste ning inimesed võivad sellest sõnast väga erinevalt aru saada. Seetõttu on oluline, et oleksid seatud kvaliteedikriteeriumid ja metoodika, kuidas kvaliteeti kontrollida.
Haigekassa toob perearstideni kliiniliste otsuste tugisüsteemi
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Eesti Haigekassa sõlmis avaliku hanke tulemusena lepingu tervisetehnoloogia ettevõttega OÜ Celsius Data, eesmärgiga tuua järgmisel aastal perearstideni tervishoiu otsustustoe infolahendus.
Surma dokumenteerimine ja andmevahetus muutuvad digitaalseks
Annike Sims
Monika Soosaar
Andres Lasn
Taavi Annus
Telli ajakiri
Alates 1. juulist 2019 muutub surma registreerimine lähedasele kiiremaks ja mugavamaks. Edaspidi ei pea lahkunu lähedane enam minema kohalikku omavalitsusse lähedase surma registreerima, vaid saab matmiseks vajaliku dokumendi (surmatõendi) tervishoiuasutusest. Selleks parandame andmevahetust ning loome arstidele digitaalsed tööriistad. Seni on toimunud surma põhjuse tuvastamise dokumenteerimine paberil, kuid alates juulist saavad arstid seda teha digitaalselt.
Tartu Ülikooli peremeditsiini residentuur pikeneb aasta võrra
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Tartu Ülikooli peremeditsiini residentuuriõpe on alates 2019/2020. õppeaastast vastu võetavatele arst-residentidele praeguse kolme aasta asemel neli aastat. Ühe aasta lisandumisel vastab erialane väljaõpe paremini tervishoiukorralduslikele põhimõtetele, aga ka peremeditsiini residentide ootustele.
Teadustöö ja koolitus
Alajäseme amputatsiooniga patsiendi taastusravi
Eve Sooba
Telli ajakiri
Amputeerimine on tõsine sekkumine nii patsiendile, tema lähedastele kui ka patsiendiga seotud meedikutele. Kõigile on selge, et amputatsioon on vältimatu siis, kui teised ravivõimalused on ammendunud. Millegipärast ei tundu amputatsioonile järgnev taastusravi olevat vältimatu ravimeede. Nii juhtubki, et patsiendid jõuavad taastusravile 2–3 aastat hiljem ravimatute kontaktuuridega või on neile väljastatud arsti saatekiri üksnes proteesimeistrile proteesi valmistamiseks, kuid patsient ei hakka proteesi kasutama kas selle ebasobivuse või nõrga lihaskonna tõttu.
Haigusjuht: kontaktallergia mitme konservandi ja metallide suhtes
Sirje Kaur
Telli ajakiri
Jõgevamaal elav ja töötav 53-aastane naine pöördus Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliinikusse epikutaantestideks 2017. aasta märtsikuus. Testimiseks saatis ta elukohajärgne dermatoloog, sest patsiendil oli olnud juba aastaid aeg-ajalt korduv nahalööve peamiselt kaelal ja kaenlaalustes.
Haigusjuht: multimorbiidne patsient
Alina Terep
Telli ajakiri
Alates detsembrist 2016 ei saanud minu nimistu patsiendi ema enam üksinda elamisega hakkama, seetõttu kolis oma korterist Sindist tütre juurde Rae valda. Alates 01.01.2017 on minu nimistus multimorbiidne 85-aastane naispatsient.
Muudatused kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ravijuhendis
Anneli Poola
Telli ajakiri
2001. aastal publitseeriti esimene GOLD-raport (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD), mille eesmärk oli kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) patogeneesi, ennetamise ja ravi käsitlus ekspertide poolt. Artiklist saab ülevaate viimastest, 2019. aastal avaldatud muudatustest.
Astmaravimid lapseeas
Tiia Voor
Telli ajakiri
Astmadiagnoosi saanud lapse korral on oluline lähtuda sellest, milliseid ravimeid kasutades saaks optimaalse tulemuse ehk siis oleks vähe astma ägenemisi, säiliks hea kopsufunktsioon, lapse füüsiline aktiivsus ei oleks piiratud ning ravil oleks minimaalselt kõrvaltoimeid.
Larüngofarüngeaalne refluks – sage erinevate ülemiste hingamisteede kaebuste põhjus
Neve Lieberg
Telli ajakiri
Larüngofarüngeaalne refluks (LPR) on sage probleem kõrva-nina-kurguhaiguste arstide igapäevatöös. Kuna haigusnähud tekivad ülemistes hingamisteedes, siis nimetatakse seda haigust vahel ka atüüpiliseks refluksiks, ekstraösofageaalseks refluksiks, reflukslarüngiidiks, „vaikseks“ refluksiks, vahel ka posterioorseks larüngiidiks.
Perearsti ja kardioloogi vaade südamepuudulikkusega ja kodade virvendusarütmiaga patsiendi käsitlusele
Piret Rospu
Telli ajakiri
Viimase kümne aasta jooksul on Euroopas suremus südame-veresoonkonnahaigustesse (SVH) vähenenud 30%, aga selgelt tõusutrendis on südamepuudulikkus (SP) ja kodade virvendusarütmia (KVA). Nendest kahest haigusest räägiti 3. mail toimunud seminaril.
Kusihape kui ainevahetuse normaalne produkt ja hüperurikeemia kui riskifaktor haiguste kujunemisel
Liis Puis
Telli ajakiri
Kusihape on puriinide katabolismi normaalne lõpp-produkt. Puriinide allikas on toit, endogeensete nukleotiidide degradatsioon ja resüntees (1). Kusihapet toodetakse organismis peamiselt maksas, aga ka sooltes, lihastes, neerudes ja veresoonte endoteelis ning selle ekskretsioon toimub peamiselt neerude kaudu (~2/3), osa kusihappest eritub ka seedetrakti vahendusel (~1/3) (2).
Prediabeet
Tatjana Vinogradova
Telli ajakiri
1. tüüpi diabeeti ei ole kahjuks võimalik ennetada, kuna see on autoimmuunne kõhunäärme kahjustus, mis kulgeb insuliinidefitsiidiga ja vajab insuliinasendusravi. Seega käsitleb artikkel 2. tüüpi suhkruhaigust alates prediabeedist.
Viljatuse hormonaalsed põhjused naistel
Ülle Jakovlev
Telli ajakiri
Viljatusravi on praeguseks pika sammu edasi liikunud. Paremad teadmised organismis toimuvast, parem viljatuse ja kaasnevate haiguste diagnostika ja ravi ning paremad tehnilised võimalused lubavad viljatusravi arstidel aidata järjest rohkem ja keerulisema patoloogiaga naisi. Tavapäraseks on muutunud kehavälise viljastamise protseduurid ja ka doonormunaraku kasutamine ei ole enam mingi ime. Samas peame pidama meeles, et neid kulukaid, omade riskidega ja patsiendile vahel ka raskesti talutavaid protseduure saame kasutada ainult sellisel juhul, kui muud võimalused on proovitud.
Südamepuudulikkuse käsitlusest diabeedihaigel
Priit Pauklin
Telli ajakiri
2. tüüpi diabeet (T2DM) on krooniline ainevahetushaigus, mille korral kujuneb insuliiniresistentsus ja insuliini sekretsiooni progresseeruv häirumine. Need omakorda põhjustavad pideva hüperglükeemia. 2. tüüpi diabeedi esinemissagedus on jätkuvalt maailmas tõusutendentsiga ja selle peatumist ei ole loota. Kuna hüperglükeemia ja hüperinsulineemia on olulised riskifaktorid kardiovaskulaarhaiguste kujunemiseks, siis kasvab järjest patsientide hulk, kellel lisaks suhkruhaigusele esineb ka südamepuudulikkus (SP).
Migreeni farmakoloogiline ravi
Mark Braschinsky
Telli ajakiri
Migreen on üks sagedasemaid arstiabi otsimise põhjuseid esmatasandil, ambulatoorses neuroloogilises ja erakorralises töös. Tegemist on kõige sagedasema neuroloogilise haigusega. Hiljutine Eestis esmakordselt läbiviidud epidemioloogiline rahvastiku-uuring näitas, et Eestis on migreeni levimus 17,7% (1). Migreeni nii hoo- kui profülaktiline farmakoloogiline ravi peab ühelt poolt lähtuma (rahvusvahelistest) ravijuhistest, kuid on teisalt ka piisavalt individualiseeritud, võttes arvesse patsiendil esineda võivaid kaasuvaid haigusi ja tervisehäireid. Vaatamata sellele pole ka korrektselt diagnoositud juhtudel alati ravi adekvaatne ega aita migreeni all kannatava inimese elukvaliteeti parimal võimalikul moel parandada.
Psoriaas ja kaasuvad haigused
Alina Brokk
Maigi Eisen
Telli ajakiri
Viimase 25 aasta jooksul on uuringumeetodid kiirelt arenenud ning psoriaasi patogeneesis ja ravis on tehtud mitmeid märkimisväärseid avastusi. Kui palju meie sellest polüsüsteemset haigusest siiski teame? Mida ütlevad viimased uuringud ning kui palju on tegelikult nendest teadmistest kasu psoriaasihaigete ravis? Nendele küsimustele proovime käesolevas artiklis vastata.
Tõhus veresuhkru taset langetav toime ühe süstiga päevas: GLP-1 retseptori agonisti ja basaalinsuliini fikseeritud kombinatsioon-preparaadid 2. tüüpi diabeedi ravis
Ingrid Reppo
Telli ajakiri
2. tüüpi diabeet on progresseeruv haigus ja enamus patsiente jõuavad haiguse kulus ühel hetkel punkti, kus tablettravist hea glükeemilise kontrolli tagamiseks ei piisa. Juba üle kümne aasta ei võrdu diabeedi süsteravi insuliini kasutamisega. Praegusel ajal on arstil tablettravi võimaluste ammendumisel valida erineva toimeajaga GLP-1 (glükagooni-sarnase peptiid-1) retseptori agonistide (RA), basaalinsuliinide, lühitoime-liste insuliinide, seguinsuliinide ning GLP-1 RA ja basaalinsuliini fikseeritud kombinatsioonpreparaadi vahel. Kuidas selles kõiges orienteeruda ja leida konkreetsele patsiendile parim ravivõimalus?
Resistentne hüpertensioon
Priit Pauklin
Telli ajakiri
Hüpertensioon on kõige tavalisem kardiovaskulaarsüsteemi haigus, mis mõjutab 20–50% täiskasvanutest. Esinemissagedus vanusega suureneb.
Erakorraline südamehaige perearsti vastuvõtul
Argo Lätt
Telli ajakiri
Üsna tihti puutub perearst kokku erakorralist abi vajavate südamehaigustega ja -haigetega, seda kinnitab ka haigekassa statistika. Erakorralise kardioloogilise patsiendi sümptomaatika on sama nii perearsti juures kui ka EMO-s, aga selle vahega, et perearstikeskuses puudub meil kiire diagnostika võimalus. Haigekassa statistika järgi moodustasid 2017. aastal vereringeelundite haigused 16,7% (kolmandal kohal) kogu visiitide arvust perearstikeskustesse.
Südamesiirdamine on meeskonnatöö
Helen Alter
Telli ajakiri
Eestis on praeguseks saanud siiratud südame endale üheksa patsienti. See on võimalik tänu koostööle Helsingi Ülikooli Keskhaiglaga. Aastal 2009 alustas Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) kardiovaskulaarkirurg dr Günter Taal töötamist Helsingis eesmärgiga, et ka Eesti inimestel tekiks selline ravivõimalus, 2010. aastal see realiseeruski.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Konverents
Mida ootab perearst radioloogilt ja mida ootab radioloog perearstilt
Piret Rospu
Telli ajakiri
Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverents toimus tänavu koostöös Eesti Radioloogia Ühinguga. Konverentsil räägiti sellest, mida ootab perearst radioloogilt ja vastupidi. Samuti arutati, kas perearstile võimaldatavad radioloogilised uuringud on asjakohased või vajaks see muutusi.
Hambaarstide Liidu konverentsilt sai kaasa palju vajalikku igapäevasesse praktikasse
Piret Rospu
Telli ajakiri
Märtsi alguses toimus Eesti Hambaarstide Liidu seminar koostöös Eesti Perearstide Seltsiga, kus käsitleti mitmeid huvitavaid ja olulisi teemasid. Hambaarstid oskasid oma teemasid esitada nii, et igapäevasesse praktikasse sai kaasa palju vajalikku. Olin üllatunud, kui palju teevad Eesti hambaarstid teadust – väga paljude teemade kohta oli neil tuua andmeid oma uuringutest. Kõik perearstid, kellega konverentsil vestlema juhtusin, nõustusid, et meil on veel päris palju, millest hambaarstidega rääkida.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali