Juhtkiri
Usalduse talumatu kergus
- Agne Annist
- Telli ajakiri
Naistepäevakuul on põhjust rääkida Naise Tervise konverentsist, mis on paljude jaoks oodatud igakevadine sündmus. Tänavuse konverentsi värske lähenemine pani mõtlema, kui vähe kohtab arsti-patsiendi suhte käsitlemisel terviklikku vaadet, kus osatakse näha ka kultuurilist, kommetel ja uskumustel põhinevat mõjuvälja ning analüüsida seda erinevate arstlike erialade koostöös.
Persoon
Marika Laar: eriarsti juurde võiks pääseda vaid e-konsultatsiooni kaudu
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Aktuaalne teema
Uuring: perearstisüsteemiga on rahul 78 protsenti Eesti elanikest
- Liis Ilves
- Telli ajakiri
Eesti elanike hinnangul on kitsaskoht eeskätt arstiabi kättesaadavus, millega on rahul 38 protsenti uuringule vastanutest, selgus sotsiaalministeeriumi ja haigekassa tellitud iga-aastasest uuringust „Eesti elanike hinnangud tervisele ja arstiabile 2016“.
Kädi Lepp: kooliealiste laste tervist kontrollitakse liiga harva
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Ka näiliselt tervet last peaks perearst nägema vähemalt kord aastas ning kindlasti peaks senisest enam pöörama tähelepanu murdeealistele noorukitele, rääkis SA Tallinna Koolitervishoid juhatuse esimees Kädi Lepp.
Maailmapanga riskipatsientide mudeli pilootprojekt
- Katrin Lätt
- Eeva-Liisa Piibeman
- Telli ajakiri
Spetsiaalselt Eesti perearstide jaoks välja töötatud tõenduspõhise riskipatsientide mudeli väljatöötamisel kasutasid Eesti Haigekassa ja Maailmapank rahvusvahelisi uuringuid ja kogemusi, sidudes need Eesti uuringute ja kogemusega. Pilootprojekti eesmärkidest ja tegevustest rääkisid Maailmapanga ekspert Asaf Bitton ja Järveotsa Perearstikeskuse juht Diana Ingerainen.
Med24 tegi läbi tegevusaja suurima muutuse
- Siim Nahkur
- Telli ajakiri
Med24 uuenenud veebiplatvorm pakub kasutajatele senisest paremaid infoteenuseid meditsiini valdkonnas, olgu selleks siis uudised, meditsiiniajakirjade eeltrükid, koolitused või kliiniliseks tööks vajaminevad andmebaasid.
Teadustöö ja koolitus
Psoriaas kui süsteemne põletikuline haigus
- Maire Karelson
- Telli ajakiri
Psoriaas on kroonilise kuluga elukestev mittenakkuslik süsteemne põletikuline haigus, millesse haigestuvad naised ja mehed igas vanuses ning mida esineb kõigil kontinentidel.
Krooniline urtikaaria
- Marge Tampere
- Telli ajakiri
Urtikaaria on nuumrakkudega seotud haigus. Urtikaaria peamised sümptomid, sügelevad kublad ja/või angioödeem, tekivad nuumrakkude aktivatsiooni ja degranulatsiooni käigus vabanevatest mediaatoritest.
HIV-i käsitlus perearstipraksises
- Joonas Tuutma
- Kadri Kõivumägi
- Pilleriin Soodla
- Margo Saaremets
- Telli ajakiri
Diabeedi käsitlus raseduse ajal
- Ülle Jakovlev
- Telli ajakiri
Diabeedi ja raseduse käsitluses on viimase 20 aasta jooksul toimunud väga suured muutused, mis on viinud oluliselt tervemate laste sündimiseni, samuti oskame emade tervist raseduse ajal paremini hoida. Praeguse olukorra teeb aga keeruliseks diabeedi levimuse oluline suurenemine, mis püstitab meie ette uued probleemid, millega tegeldakse kogu maailmas.
Bensodiasepiinid – tarvitamisega seotud riskid ja võõrutusravi
- Helen Kadastik
- Telli ajakiri
Günekoloogilised pahaloomulised kasvajad
- Inga Vaasna
- Telli ajakiri
Sagedasemad naissuguelundite pahaloomulised kasvajad on emakakehavähk, emakakaelavähk ja munasarjavähk. Eestis haigestub naissuguelundite pahaloomulistesse kasvajatesse aastas üle 600 naise. Eesti Vähiregistri andmetel diagnoositi 2014. aastal 235 emakakehavähi, 177 emakakaelavähi ja 157 munasarjavähi esmasjuhtu (1).
Individuaalselt tasakaalustatud dieedi tähtsusest kroonilise neeruhaiguse korral
- Mai Rosenberg
- Liidia Kiisk
- Telli ajakiri
Krooniline neeruhaigus (KNH) on üldnimetus paljudele kroonilistele progresseeruvatele neeruhaigustele (glomerulonefriit, diabeetiline nefropaatia, krooniline püelonefriit, hüpertensiivne nefroskleroos jm), mille algstaadiumites ei tarvitse haigetel olulisi kaebusi esineda ja millel on aeglaselt progresseeruv kulg. KNH on sageli aladiagnoositud ja alaravitud ning põhjustab suuri tervishoiukulutusi.
Urineerimishäirete ravi eesnäärme healoomulise suurenemise ning põie üliaktiivsuse korral
- Kristjan Pomm
- Telli ajakiri
Urineerimisega seotud kaebused on üks sagedasem mure, millega mehed pöörduvad uroloogi, meestearsti või perearsti poole. Käesolev ülevaateartikkel kirjeldab urineerimishäirete ravivõimalusi, lähtudes Euroopa Uroloogia Assotsiatsiooni meeste alumiste kuseteede mitteneurogeensete sümptomite konservatiivse ravi juhistest.
Patsiendi poolt sageli kahtlustatud probleem – laktoositalumatus
- Hanna-Liis Lepp
- Telli ajakiri
Tsöliaakia võib esmakordselt avalduda igas vanuses, mitmesuguste vaevustena ja sümptomitena
- Oivi Uibo
- Telli ajakiri
Tsöliaakia esinemissagedus ja tsöliaakiahaigete vanus diagnoosimisel on kogu maailmas, ka Eestis, muutunud: nüüdseks on tsöliaakia üks sagedamini esinev krooniline süsteemne haigus, mida avastatakse esmakordselt igas vanuses isikutel.
Ülevaade
Uus abivahendisüsteem lähtub inimeste vajadustest
- Merlin Veinberg
- Telli ajakiri
Uue abivahendisüsteemi aastane toimimine on näidanud, et süsteemi muutmine oli väga vajalik. Samuti võimaldab saadud teadmine täiustada süsteemi veelgi, tehes ettepanekuid õigusaktide koostamiseks ning leides igapäevaseks toimimiseks paremaid võimalusi.
Kuidas säästa lapsi lahutustülidest
- Marlen Tammsaar-Ojamets
- Telli ajakiri
Kuidas aidata neid lapsi, kelle vanemad ei jõua omavahel kokkuleppele ja kes jäävad vanemate inetute tülide vahele? Koolitusprogrammi „Dialoog laste nimel” sihtgrupp on lahku läinud ja omavahel tülitsevad lapsevanemad ning nende lapsed. Koolitusprogrammi abil õpivad vanemad uusi toimetulekuviise ja pingevaba suhtlemist, muutes seeläbi oma laste jaoks keskkonda turvalisemaks.
Tallatoed toovad leevenduse mitmetele jalavaevustele
- Kalev Toots
- Telli ajakiri
Jalgade tervis on väga tähtis, sest nad peavad meid kandma sünnist surmani. Jalaprobleemidest 70% saab alguse valest koormuse jaotuvusest jalalabale. Toetudes ülemaailmsetele uuringutele on alla 10% maailma elanikkonnast normaalse ehk neutraalse jalavõlviga, mis ei vaja korrigeerivaid tallatugesid.
Sagedasemad kõhuvaevused
- Madli Pintson
- Telli ajakiri
Artikkel annab ülevaate sagedasematest kõhuvaevustest ning nende esmastest ravivõimalustest.
Konverents: suure riskiga patsient kardioloogi, endokrinoloogi ning pulmonoloogi vaates
- Katrin Lätt
- Telli ajakiri
Suure riskiga patsiendi käsitlust hõlmaval konverentsil peatuti tänavu kardioloogia, endokrinoloogia ning pulmonoloogia valdkondadel. Juba kaheksandat korda toimuva konverentsi fookuses oli tänavu diabeedi ja kardiovaskulaarhaiguste seos ning antikoagulantide kasutamine erakorralistes olukordades.
Nova Vita kliinikus jälgitakse uue elu teket embrüost beebi sünnini
- Karin Rosenstein
- Telli ajakiri
Nova Vita kliiniku eesmärk on aidata paare, kes mingil põhjusel loomulikul teel lapsi ei saa. Püüame esmalt välja selgitada lastetuse põhjuse ja vajadusel saab teostada kehavälise ehk kunstliku viljastamise (in vitro fertilization – IVF) protseduure. Kliinikul on kogemust üle 20 aasta ning meie meeskonna abiga on tänaseks sündinud üle 2100 lapse.