Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Jaanuar 2022
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
2022. aasta märksõna on esmatasandi tervishoiu arengukava
Ruth Kalda
Telli ajakiri
Praegu ei ole ei peremeditsiini erialal ega esmatasandi tervishoius kehtivat arengukava. Esimene ja ühtlasi viimane esmatasandi tervishoiu arengukava kestis aastani 2015 ning pere-meditsiini arengukava aastani 2020. Vahepeal tuli koroonaepideemia, mis seiskas väga mitmed arendustegevused, kaasa arvatud arengukavade koostamise. Samas on arengukava näol tegemist olulise strateegiliste põhimõtete dokumendiga, milles on fikseeritud ka meie eriala väärtused ja aluspõhimõtted.
Persoon
Aleksandr Komarov: mulle väga meeldib, et perearsti puhul on rõhk sõnal pere
Piret Mäeniit
Telli ajakiri
Laagri Perearstikeskuse perearst Aleksandr Komarovil tekkis soov arstiks saada juba viiendas klassis. Natuke võis ametivalikut mõjutada poisipõlves jälgitud seriaal „Dr House“, kuid otsustavaks sai soov teha midagi kasulikku ja inimesi aidata.
Aktuaalne teema
Kaja-Triin Laisaar: rahvatervishoiu eriala vajab rohkem selgitamist
Madis Filippov
Telli ajakiri
Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi nõukogu valis instituudi uueks juhatajaks Kaja-Triin Laisaare, kes alustab tööd 29. jaanuaril. Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi uus juhataja Kaja-Triin Laisaar ütles, et tema üks eesmärk on parandada arusaama rahvatervishoiust.
Ruth Kalda: paljud tõekspidamised omikroni korral ei kehti
Madis Filippov
Telli ajakiri
Paljud tõekspidamised, mis kehtisid deltatüve korral, omikroni korral ei kehti. Uue tüve kohta on tõenduspõhist teadmist siiski veel üsna vähe, rääkis uue teadusnõukoja liige, professor Ruth Kalda.
Uuenenud ravivõimalused ja meditsiiniseadmed 2022. aastal
Sander Rajamäe
Telli ajakiri
Alates 2022. aastast rahastab haigekassa mitmeid uusi tervishoiuteenuseid ja meditsiiniseadmeid. Kokku suunatakse uutesse raviteenustesse ligikaudu 10,4 miljonit eurot.
Teadustöö ja koolitus
COVID-19 haigus ja vaktsineerimine lastel
Marje Oona
Telli ajakiri
Kui koroonapandeemias on midagi positiivset, siis see, et lastel kulgeb COVID-19 haigus tavaliselt kergelt ja rasket haiguskulgu on oluliselt harvem kui täiskasvanutel. Kuid see ei tähenda, et COVID-19 põdemine lapseeas on tingimata ohutu.
Millal kahtlustada geneetilist silmahaigust?
Laura Mauring
Telli ajakiri
Geneetiliste silmahaigustega patsiendid võivad sattuda iga perearsti vastuvõtule. Artikli eesmärk on aidata perearstil ära tunda, millal võiks kahtlustada geneetilist silmahaigust, ning selgitada, milline võiks olla geneetilise silmahaigusega patsiendi teekond Eesti tervishoiusüsteemis.
Kardiovaskulaarsete haiguste preventsioon kliinilises praktikas – mida soovitab 2021. aasta Euroopa Kardioloogide Seltsi ravijuhend?
Evelin Raie
Telli ajakiri
Euroopa Kardioloogide Seltsi (EKS) 2021. aastal ilmunud mahukas südame-veresoonkonna-haiguste (SVH) ravijuhend kätkeb endas mitmeid muutusi võrreldes viis aastat varem välja antud samateemalise juhendiga, kuid palju on ka tuttavat. Ravijuhendi nurgakiviks jääb endiselt SVH riski hindamine.
Krooniline migreen ja botuliinteraapia
Mark Braschinsky
Telli ajakiri
Migreen on neuroloogiline nn trigeminovaskulaarne haigus, millele on iseloomulikud korduvad mõõduka kuni tugeva intensiivsusega peavaluhood koos kaasuvate sümptomitega. Tegemist on kõige sagedasema neuroloogilise haigusega.
Südamepuudulikkusest tingitud perifeersete tursete olemus, patsiendi käsitlus ja tursete ravi
Karl Pohla
Telli ajakiri
Südamepuudulikkus (SP) on kliiniline sündroom, millele iseloomulikud sümptomid on õhupuudus, väsimus ja koormustaluvuse vähenemine. Kliinilise leiuna võib esineda jalgade turset, räginaid kopsude auskultatsioonil, promineeruvaid jugulaarveene või lisatoone südamel. Arenenud riikides on SP peamised riskitegurid aterosklerootiline kardiovaskulaarhaigus ja kõrgvererõhktõbi, mille tõttu tekivad südames strukturaalsed ja funktsionaalsed muutused, mis viivad südamesisese rõhu tõusuni ja/või südame väljutusvõime vähenemiseni. See omakorda põhjustab häireid kudede normaalses verevarustuses ehk perfusioonis (1).
Geneetiliste faktorite roll rinnavähi tekkes
Riina Kütner
Laura Roht
Telli ajakiri
Vähigeneetika üks alustaladest on teadmine, et kõik pahaloomulised kasvajad on geneetilised, kuid üldistatult vaid ligikaudu 5–10% neist on pärilikud ehk päranduvad põlvest põlve. Klassikaliselt võib kasvajaid jagada veel juhuslikeks ehk mittepärilikeks ja pärilikeks. Mõistagi ei ole geneetika nii mustvalge ja lihtne. On veel ka nn perekondlikud kasvajad, mille täpset põhjust siiani ei teata. Nende tekkel on suure tõenäosusega roll nii geneetilisel eelsoodumusel kui ka keskkondlikel faktoritel ning kasvaja tekib eelnimetatute koosmõjul. See kõik kehtib ka rinnavähi korral.
Atoopilise dermatiidi kliinilise pildi muutumine sünnist täiskasvanueani ja sagedasemad provotseerivad tegurid vanusegrupiti
Oliver Taul
Telli ajakiri
Atoopiline dermatiit (AD) on sage krooniline dermatoos. Eelkõige on mõjutatud lapsed, kuid probleem on laialdaselt levinud ka täiskasvanute seas. Tegemist on kompleksse, eelkõige geneetilise haigusega, mis on tingitud epidermise ehk marrasknaha suurenenud läbilaskvusest ja häirunud barjäärifunktsioonist. Artikli eesmärk on anda lühiülevaade haiguse olemusest ja erinevatest väljendusvormidest. Käsitlen AD-d provotseerivaid faktoreid ja ravi.
Venoosse trombemboolia pikendatud või elukestev ravi – kellele seda pakkuda?
Peeter Saadla
Telli ajakiri
Süvaveenitromboos (SVT) ja kopsuarteri trombemboolia (KATE) on venoosse trombemboolia (VTE) kaks erinevat vormi, millel on ühesugused riskifaktorid ning tekkemehhanismid. Sisuliselt on tegemist sama haigusega.
Töö iseloomust indutseeritud astma
Anžela Tjuljukova
Telli ajakiri
GINA (Global Initiative for Asthma) definitsiooni kohaselt on astma heterogeenne haigus, mida iseloomustab hingamisteede krooniline põletik ja taaspöörduv õhuvoolutakistus hingamisteedes, lisaks on iseloomulikud sümptomid veel köha, vilistav hingamine ja õhupuudus (1). Üks astma alaliike on tööga seotud astma, mida peetakse kõige sagedasemaks kutsekopsuhaiguseks arenenud riikides. Täiskasvanud astmahaigete seas arvatakse olevat 15–33% juhtudest seotud tööga (2).
GOLD-i 2022. aasta ravijuhend: kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ravisoovitused
Liina Viks
Telli ajakiri
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on maailmas laialt levinud progresseeruv kopsuhaigus, millega on seotud töövõime vähenemine ja suured tervishoiukulud. Maailmas on KOK surmapõhjuste seas kolmandal kohal. Sageli on KOKi-patsiendil mitmeid kaasuvaid terviseprobleeme ja kroonilisi haiguseid, seetõttu on selle patsiendirühma tervishoiukulud suuremad, moodustades Euroopa Liidus hingamisteede haigustele kuluvatest ravirahadest veidi üle poole. Selle aasta alguses avaldati ravijuhend „KOK-i ülemaailmne strateegia haiguse diagnoosimise, ravi ja ennetussoovitustega – GOLD 2022“ (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease). (5) Artikli eesmärk on tuua välja mõningad muutused KOK-i käsitluses ja ravis, samuti soovitused SARS-Cov-2 pandeemiat silmas pidades.
Innovatsiooni tugi depressiooniga patsiendi raviteekonnal
Eli Lilles
Telli ajakiri
Janssen Eesti (Johnson&Johnson Eesti) ning Tehnopoli teadus- ja ärilinnakust juhitud Connected Healthi klastri toel toimus detsembrikuus virtuaalne arutelu „Depressiooniravis on innovatsioonile ruumi“, kus võeti luubi alla depressiooniravi toetamine uuenduslike lahendustega.
Sümptomipõhine käsitlus: tükitunne kurgus
Marta Velgan
Telli ajakiri
Tükitunne kurgus ehk globus pharyngeus on pidev või episoodiliselt esinev valutu tüki- või võõrkehatunne kurgus. Lisaks võivad inimesed sealjuures kirjeldada ka lämbumistunnet ning tunnet, justkui miski pigistaks kaela. Tegemist on sageli esineva sümptomiga, mis võib kesta pikalt ja jääda korduma. Kuna selle kaebuse etioloogia on ebaselge, on olnud keeruline ülesanne töötada välja juhendeid, kuidas sellise sümptomiga inimesi uurida ja ravida (1, 2).
Konsensusdokument 2. tüüpi diabeedi remissioonist
Lisette Lindam
Telli ajakiri
Ameerika Diabeediassotsiatsioon (ADA) kutsus kokku ekspertgrupi, et vaadata üle diabeedi remissiooni terminoloogia ning uuendada diagnoosimise ja jälgimise kriteeriumeid. Dokumendi varasem versioon oli aastast 2009.
Ameerika Diabeediassotsiatsiooni uus diabeedistandard
Piret Rospu
Telli ajakiri
Ameerika Diabeediassotsiatsiooni (American Diabetes Association, ADA) diabeedi käsitluse juhendit uuendatakse aasta jooksul regulaarselt ja kord aastas võetakse kõik uuendused kokku. Tänavu on eelmise aasta juhendiga võrreldes mitmeid muutusi.
Skolioosi ravist perearstile
Ragne Riim
Telli ajakiri
Skolioos on selgroo kolmemõõtmeline deformatsioon, mis avaldub ebasümmeetrias, olenevalt kõveruse asukohast õlgade, abaluude, talje parema ja vasaku poole erinevuses, niudeluuservade eri kõrguses. Kui lapseea skolioosi iseloomustab kaebuste poolest pigem ebasümmeetria, siis täiskasvanutel enam valu. Tänapäevane skolioosi ravi keskendub puude ja valu vähendamisele, esteetika parandamisele, füüsilise aktiivsuse suurendamisele, elukvaliteedi parandamisele, hingamisprobleemide vähendamisele.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Konverents
Balti Ateroskleroosi VIII Kongressil said sõna oma ala spetsialistid
Pisar Pind
Telli ajakiri
Eestis toimunud Balti Ateroskleroosi VIII Kongress tõi kokku sadu oma ala spetsialiste 29 riigist. Kongressi esimese sessiooni peateema oli düslipideemiate agressiivne kombinatsioonravi.
Haigusjuht
Haigusjuht: südamepuudulikkus
Külvi Peterson
Telli ajakiri
Praegu 73-aastane naine, haigusloo alguses 63-aastane. Juba 2006. aastast on teada kõrge vererõhk, ravi juhuslik. 2012. aastal diagnoositud kodade virvendusarütmia (KVA), kardioversiooni ei tehtud, määratud varfariinravi.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali