Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Detsember 2023
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Arvamus
Peremeditsiini ootavad ees suured teod
Elle-Mall Sadrak
Telli ajakiri
7. jaanuaril 2024 saab mul täis 100 päeva Eesti Perearstide Seltsi juhina. Aastat kokku võttes ei tee ma seda ainult seltsi juhina, vaid ka eelmise juhatuse liikmena, sest selle 100 päeva jooksul väga palju veel ära teha ei jõudnud – nii suured kui ka väiksemad asjad võtavad paraku aega.
Persoon
Tommi Ründal: on väga tähtis, et patsient ja perearst oleksid ühel lainel
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Medicumi Perearstikeskuse perearst Tommi Ründalil on väga rahvusvaheline nimistu, patsientidega suhtlemiseks on vaja igapäevaselt kasutada suisa kolme keelt. Kultuurilisi vastuolusid ja konflikte ei ole nimistus ette tulnud, kuid arvestama peab eri rahvuste erineva peredünaamika ja omapäradega.
Aktuaalne teema
Perearstid valisid aasta tegija ja aasta ämbri
Laura Prett
Telli ajakiri
Tallinna Perearstide Selts kuulutas taas välja aasta tegija ja aasta ämbri. Aasta tegija tiitli pälvis endine Eesti Perearstide Seltsi juht Le Vallikivi, aasta ämbri sai majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi küberturvalisusega seotud eelarvestamine ja kommunikatsioon.
Kokkuvõte noorte perearstide mõtetest peremeditsiini kohta
Ariane Vilem
Telli ajakiri
Pidasin septembris Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil avakõne. Kõneks ettevalmistusi tehes suhtlesin erinevate noorperearstidega – nii noorte värskelt residentuuri lõpetanud perearstidega, pikemalt residentuuris olnutega kui ka verivärskelt peremeditsiini erialal õpinguid alustanud residentidega. Noorte Perearstide (NOPE) liikmed tundsid, et nende vaated ning arvamused said selle kõnega edastatud ning soovisid sõnumit ka laiemalt jagada. Seepärast koondangi need mõtted siia artiklisse.
Tähelepanekuid WONCA Euroopa konverentsilt
Jürgen Merilind
Telli ajakiri
7.–10. juunil osalesin koos mitme Eesti kolleegiga suurel perearste kokkutooval WONCA (World Organization of National Colleges, Academies and Academic Associations of General Practitioners / Family Physicians) Euroopa konverentsil, mis toimus tänavu Belgia pealinnas Brüsselis. Selle aasta konverents kandis pealkirja „Making choices in primary care“ ehk otsiti vastust küsimusele, kuidas langetada esmatasandil õigeid otsuseid.
Esmatasandi korraldusest Bosnias ja Hertsegoviinas
Elle-Mall Sadrak
Telli ajakiri
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kutsus mind novembri lõpus Bosnia ja Hertsegoviina pealinna Sarajevosse rääkima Eesti esmatasandi reformidest ja multidistsiplinaarsetest tervisekeskustest. Mulle meeldib väga teistesse riikidesse reisida ning õppida nende esmatasandi ja peremeditsiini süsteemi kohta. Bosniast ja Hertsegoviinast sõitsime läbi kunagi kooliajal klassiekskursioonil ning ainus mälestus sellest ajast on pommiaukudega majad ja turg, kust ostsin ühed ilusad valged kingad, mis teenisid mind pikalt.
Esimene peremeditsiini kriisikonverents – ühtki tervishoiukriisi ei saa lahendada ainult kiirabi, EMO ja haiglatega
Eeva Liisa Bender
Made Maria Laas
Telli ajakiri
3. novembril toimus Tallinnas esimene peremeditsiini kriisikonverents. Konverentsil keskenduti just sellele infole, mida vajavad perearstikeskused, et tagada valmisolek võimalikuks kriisisituatsiooniks. Artikkel toob lugejateni valiku konverentsil räägitud teemadest.
Teadustöö ja koolitus
Kasvajaga seotud süvaveenitromboos
Katrin Nõukas
Telli ajakiri
Seda, et pahaloomuline kasvaja põhjustab organismis trombivalmidust, oletati juba rohkem sada aastat tagasi, mil prantsuse arst Armand Trousseou – isiklikule kogemusele toetudes – sellisele seosele tähelepanu juhtis.
Pneumoonia lastel perearsti praktikas
Piret Rospu
Telli ajakiri
Mitmelt poolt maailmast tuleb signaale, et laste haigestumus kopsupõletikku on oluliselt suurem kui tavalisel talveperioodil. Praegu pole veel teada, kuidas talveperiood Eestis välja nägema hakkab, aga ettevalmistusena kerge mäluvärskendus, millised on tüüpilised kopsupõletiku tekitajad ja kuidas võiks pneumooniaga haigeid korrektselt käsitleda.
2023. aasta Euroopa Kardioloogide Seltsi ravijuhend diabeediga patsientide südame-veresoonkonnahaiguste raviks
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Euroopa Kardioloogide Seltsi 2023. aasta kongressil esitleti uut ravijuhendit, mis käsitleb diabeediga patsientidel südame-veresoonkonnahaiguste ennetust ning ravi.
Tänavusel Fabry tõve konverentsil keskenduti patsienditeekonnale
Doris Karask
Telli ajakiri
7. novembril toimus juba kolmandat korda multidistsiplinaarne Fabry tõve konverents, sel aastal oli fookus patsienditeekonnal. Kuivõrd tegemist on erinevaid organsüsteeme haarava haigusega, esinesid üritusel mitmete erialade spetsialistid.
Verelipiidid kardiovaskulaarhaiguse riskitegurina
Piret Härma-Jõks
Telli ajakiri
Atersoklerootilised südame-veresoonkonnahaigused (SVH) on jätkuvalt Euroopas, sealhulgas Eestis, oluliseks surma põhjuseks. Aterosklerootilise kardiovaskulaarhaiguse riski vähendamine on oluline nii individuaalsel, patsiendi kui ka populatsiooni tasandil. Primaarse preventsiooni korral on eesmärk kardiovaskulaarhaiguse vältimine; sekundaarse preventsiooni eesmärk on juba olemasoleva kardiovaskulaarhaigusega patsiendil haiguse progressiooni pidurdamine, haigusest tuleneva mõju kõrvaldamine või minimeerimine (1).
Rinnanäärme suurenemine meestel
Gabor Szirko
Telli ajakiri
Rinnanäärme suurenemist meestel ehk günekomastiat esineb elu vältel ligi 90 protsendil meestest ning see on üsna sage perearsti ja mammoloogi poole pöördumise põhjus. Siinne ülevaade tutvustab günekomastia olemust ning diagnoosimise ja ravi põhimõtteid.
Seborroiline dermatiit
Laura Jõgeda
Telli ajakiri
Seborroiline dermatiit on krooniline ägenemiste ja remissioonidega kulgev põletikuline nahahaigus, mis lokaliseerub rasunäärmeterikastes piirkondades: pea- ja näonahal, rindkerel ning nahavoltides. Iseloomulikud lööbeelemendid on punetavad naastud, mille pinnal on rasused määrdunudhalli või kollaka alatooniga ketud (1).
Tsöliaakia ja gluteenivaba toitumise terminid
Aive Antson
Telli ajakiri
Mõisted „gluteen“ ja „gluteenivaba“ on ühiskonnas palju kõneainet tekitanud, kuid sageli ei teata nende sõnade täpset tähendust ning ei kasutata neid õiges kontekstis. Tsöliaakiaga inimestele on need mõisted olulised, kuna nende ainus ravim on gluteenivaba toitumine.
Eesti mees ei kurda – peast eesnäärmeni
Eeva Liisa Bender
Telli ajakiri
Novembri ehk meeste tervise kuu raames toimus 28. novembril veebiseminar „Eesti mees ei kurda – peast eesnäärmeni“. Neli eksperti andsid ülevaate meeste terviseprobleemidest ja praegusest olukorrast Eestis oma eriala pilgu läbi. Käsitleti nii sagedasemaid uroloogilisi põletikke, erektsioonihäiret, kardiovaskulaarhaigusi ja nende ennetamist kui ka vaimse tervise probleeme.
Astma fenotüpiseerimine ja ravi kohandamine
Veronika Iljina
Telli ajakiri
Eestis põeb astmat ligi 5–8% täiskasvanutest ehk 70 000 – 112 000 inimest, kuid arvatakse, et paljudel astmat põdevatel inimestel on haigus diagnoosimata ja seetõttu õige ravi saamata.
Vaktsiinvälditavad haigused COVID-19 ja gripp viirushooajal
Piret Rospu
Telli ajakiri
Novembri keskel toimunud veebiseminaril „COVID-19, gripp ja teised vaktsiinvälditavad haigused viirushooajal. Mida peaks teadma perearst ja pereõde?“ rääkisime mina ja Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsionist Kristiine Reede koroonaviiruse vastu vaktsineerimisest, COVID-i ja gripi haiguspildist ning nende haiguste ravist ambulatoorselt ja haiglas.
Erakorralist hospitaliseerimist nõudvad seisundid pulmonoloogias
Ragnar Kriiska
Telli ajakiri
Artiklis antakse ülevaade sagedasematest erakorralistest kopsuhaigustest täiskasvanutel, keskendudes esmasele ambulatoorsele käsitlusele. Artiklis tuuakse välja ka soovitused, millal perearst peaks haige edasi suunama, lähtudes nii ravijuhistest kui igapäevapraktikast.
Laste keskkõrvapõletik
Hanna Karoliina Kalle
Telli ajakiri
Keskkõrvapõletik on trummiõõne limaskesta põletik. Vastavalt etioloogiale, kestusele, sümptomitele ja kliinilisele leiule jaguneb see erinevateks alatüüpideks. Tegemist on kõige sagedasema probleemiga lapseeas, millega arsti poole pöördutakse.
Tsöliaakia tänapäevane käsitlus
Eeva Liisa Bender
Telli ajakiri
22. novembril toimunud veebiseminaril kõneles gastroenteroloog dr Leana Sits ülevaatlikult tsöliaakia kliinilisest avaldumisest, riskirühmadest, diagnoosikriteeriumitest ja ravist.
Eakate depressioon
Taavi Teelem
Telli ajakiri
Eakust on defineeritud erinevatel aegadel erinevalt – varasemad tööd sel teemal on kokkuleppeliselt käsitlenud eakuse piirina 60. ja isegi 50. eluaastat. Tänapäeval on eakate depressiooni ning varajase algusega depressiooni kokkuleppeline piir enamikus allikates 65 eluaastat (nagu ka näiteks Alzheimeri dementsuse korral).
Norskamisest ja suuhingamisest müofunktsionaalse terapeudi pilgu läbi
Nele Pihla
Telli ajakiri
Norskamine ja suu kaudu hingamine on sagedased probleemid nii lastel kui ka täiskasvanutel. Need võivad häirida und ning viia mitmesuguste haigusteni. Müofunktsionaalse terapeudi vaatepunktist on oluline jõuda juurpõhjuseni ning sellega tegeleda, et parandada patsiendi üldist heaolu ning toetada näo-lõualuude optimaalset arengut.
Ülevaade kutsenakkushaigustest
Tiiu Kihva
Telli ajakiri
Nakkus- ja parasiithaiguste diagnoosimise ning raviga tegelevad tavaliselt perearstid, infektsionistid, kopsuarstid, nahaarstid ja gastroenteroloogid. Kui ravival arstil tekib kahtlus, et tegemist on kutsehaigusega, siis suunab ta haige/haigusjuhtumi kutsehaiguse ekspertiisi.
Uudised ja teated
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Soovite tellida ajakirja Perearst?
Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.
Konverents
Euroopa Kopsuarstide Seltsi kongressil oli tänavu fookus haiguste ennetusel ja varajasel avastamisel
Viktoria Ivanova
Telli ajakiri
9.–13. septembril toimus Itaalias Milanos Euroopa Kopsuarstide Seltsi (European Respiratory Society, ERS) iga-aastane kongress. Osaleda sai nii virtuaalselt kui ka kohapeal. Selle aasta kongressi võtmeteemad olid haiguste ennetamine ja varajane avastamine ning palliatiivne ravi. Siinkohal on sobilik tsiteerida pulmonoloogiaprofessorit Tobias Weltet: „Ennetus on parim ravi, eeskätt kui haigus on ravimatu.“
Esteetiline meditsiin – kreemidest lõikusteni
Josefina-Marii Sink
Telli ajakiri
16. novembril toimus Tallinnas esteetilise meditsiini konverents, kus räägiti tõenduspõhiselt nii nahahooldusest, botuliini- ja täitesüstidest kui ka kirurgilistest protseduuridest. Infot jagasid esteetilise meditsiini eksperdid.
Haigusjuht
Haigusjuht: fungoidne mükoos
Helve Kansi
Telli ajakiri
Alustasin perearstina Hiiumaal Käina nimistuga tööd 1. juulil 2022. aastal. Mind hämmastas eriliste ja tüsistunud haigustega patsientide suur hulk. Patsientidel oli ka nii haruldasi seisundeid, mida ma polnud ligi 30-aastase perearstina töötamise ajal näinud, näiteks siinne fungoidse mükoosi diagnoosiga 75-aastase meesterahva lugu.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali