Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Detsember 2021
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Uhke on olla perearst
Le Vallikivi
Telli ajakiri
3. detsembril 1991, vaid loetud kuud pärast Eesti taasiseseisvumist sündis mittetulundusühing Eesti Perearstide Selts. Nüüd, 30 aastat hiljem, on suur au perearstina koos 888 kolleegiga sellesse ühingusse kuuluda.
Persoon
Katrin Siirak: toetavad kolleegid tähendavad noorele perearstile väga palju
Piret Mäeniit
Telli ajakiri
Kivimäe perearstikeskuse perearst Katrin Siirak meenutab enda sinisilmset arvamust oma nimistuga alustamise ajast, et perearsti töö on ikka samasugune sõltumata sellest, kas tal on oma nimistu või mitte. Jah, töö on sama, aga vastutus ja just patsientide ootused on oma perearsti suhtes hoopis suuremad.
Aktuaalne teema
Perearstid kuulutasid välja aasta tegija ja aasta ämbri
Agne Annist
Telli ajakiri
Tallinna Perearstide Selts kuulutas 13. detsembril välja aasta tegija ja aasta ämbri. Aasta tegija tiitel anti perearst Elle-Mall Sadrakile ning aasta ämbri pälvis terviseameti külmlao rike.
Eesti Perearstide Selts 30 – kuidas on proovikivid aastatega muutunud?
Madis Filippov
Telli ajakiri
Eesti Perearstide Selts, mis loodi 3. detsembril 1991. aastal, tähistas oma 30. sünnipäeva. Seltsi loomisega pandi alus ka peremeditsiini erialale Eestis. Küsisime seltsi endistelt juhtidelt Rein Kermeselt, Margus Lemberilt, Madis Tiigilt, Ruth Kaldalt, Diana Ingreainenilt ja praeguselt juhilt Le Vallikivilt, milliseid raskusi on selts selle aja jooksul ületanud.
Eesti peremeditsiin – 30 aastat arengut
Heidi-Ingrid Maaroos
Telli ajakiri
Eesti peremeditsiinil täitub 30 aastat – aeg, mis kulub küpseks täiskasvanuks saamiseks. Sageli küsitakse: „Kui meenutate algusaega ja hindate saavutatut, mida oleksite teinud või pidanud tegema teisiti?“ Võin julgelt ja lühidalt vastata, et mitte midagi – kõik, mida tookord algatati, ja see, kuidas algatusi ellu viidi, osutus õigeks, pidas ajaproovile vastu ja võimaldas edasi areneda.
Mõtteid peremeditsiini erialast Eesti Perearstide Seltsi 30. sünnipäeval
Henri Randla
Telli ajakiri
Perearsti elukutse valib tänapäeval ettevõtlik noor, kes soovib olla aktiivne kogukonnaliige, pakkuda holistilist tervishoiuteenust, peab oluliseks patsientide rahulolu ja soovib olla vaba oma töö planeerimisel.
Tanel Kiik: inimeste tervise hoidmiseks vajame igakülgset koostööd
Tanel Kiik
Telli ajakiri
Perearstide panus koroonaviiruse tõkestamisel ja inimeste tervise hoidmisel on olnud võtmetähtsusega ning meie tervishoiutöötajad on keerulisel ajal muutustega hästi toime tulnud.
Rain Laane: Eesti perearsti- ja pereõeabi peab saama maailma parimaks
Rain Laane
Telli ajakiri
Sarnaselt eelmise aastaga on ka tänavu olnud seis tervishoius keeruline. Pandeemia on teinud laastavat tööd, täitnud haiglad inimestega ning olnud tervishoiutöötajatele seniolematu katsumus. COVID-19 on jätkuvalt number üks probleem ning see on sulandunud meie igasse eluvaldkonda. Siiski peame pidama meeles ka seda, et inimestel on jätkuvalt teisi tervisemuresid, millega tegelevad Eestis iga päev sajad perearstid ja pereõed.
Liina Kersna: vaktsineerimine ja kiirtestimine aitab haridust avatuna hoida
Liina Kersna
Telli ajakiri
Alates 2020. aasta märtsist oleme pidanud elama koos koroonaviirusega. Pikas vaates polegi seda ehk väga kaua, kuid noorema põlvkonna jaoks tähendab see tervet ajastut. Kolmandas klassis käivad lapsed polegi teistes tingimustes õppinud, samamoodi on kevadel kooli lõpetavate abiturientide gümnaasiumiaeg olnud sootuks teistsugune, kui ette kujutati. Praegused koolieelikud aga ei mäletagi koroonaeelset aega.
Kuidas parandada perearstikeskuste küberturvalisust?
Perit Kirkmann
Telli ajakiri
Kohe on käes pühadeaeg ning paljud saavad päevi veeta lähedastega. Kurb ja samas kentsakas on mõelda, et jõulude ajal on tervishoiutöötajad ja küberkurjategijad pisut sarnased – nad ei puhka, vaid töötavad.
Coaching on üks võimalus toetada oma vaimset tervist
Kadri Arula
Telli ajakiri
Novembri alguses pöördus MTÜ ICF Estonia (International Coaching Federationi kohalik ühing Eestis) Eesti Perearstide Seltsi poole, et pakkuda perearstidele ja õdedele tasuta veebipõhist coaching’ut mahuga kolm kohtumist. Tahtsime aidata meedikuid keerulises tervisekriisi olukorras ning leidsime, et saame seda teha, pakkudes neile tasuta coaching’ut.
Teadustöö ja koolitus
Kuidas käsitleda fibroadenoomiga patsienti?
Gabor Szirko
Telli ajakiri
Rinnakaebustest on kõige kiiremat tähelepanu ja tegutsemist nõudev uue sõlme, tüki või moodustise leid rinnast. Ootamatult rinda tekkinud sõlme korral on oluline välistada rinnavähk ning seetõttu tuleks kõiki uusi rinnamoodustisi uurida piltdiagnostika ning sageli ka koeproovi abil. Sageli on rinnasõlme korral tegemist fibroadenoomiga (FA), eriti noortel naistel. Artikli eesmärk on ühtlustada fibroadenoomide käsitlust ning vähendada patsiendi ja arsti muret selle healoomulise muutuse jälgimisel.
Psoriaasi bioloogiline ravi
Liis Ilves
Telli ajakiri
Psoriaas on krooniline põletikuline nahahaigus, mida põeb olenevalt regioonist 1,5–3% rahvastikust ja selle kliiniline pilt on mitmekesine (1). Patogeneetiliselt on tegemist immuunvahendatud kroonilise põletikuga, milles on oluline roll Th1 ja Th17 tsütokiinidel. See viib omakorda keratinotsüütide kiirenenud jagunemisele ja diferentseerumishäirele ning teiste põletikku soodustavate tsütokiinide vabanemisele. Psoriaasi ravis on kasutusel nii toopilised, klassikalised süsteemsed kui ka bioloogilised ravimid (2).
Tänapäevase antidepressantravi eesmärk: depressioonipatsiendi tagasipöördumine täisväärtuslikku tavaellu
Mari Järvelaid
Telli ajakiri
Depressiooni ravi tänapäevane eesmärk pole mitte ainult põhisümptomite taandumine, vaid ka varasema funktsionaalse seisundi taastumine nii emotsionaalsel, füüsilisel kui ka kognitiivsel tasandil (1–4).
Hormoonravimid reumatoloogias – näidustused ja vastunäidustused
Maarja Andresson
Telli ajakiri
Reumatoloogias on patsientide edukas ravis oma koht hormoon- ehk glükokortikoidravil. Glükokortikoidid (GK) on neerupealise poolt kolesteroolist toodetavad hormoonid ja ühed olulisemad põletiku regulaatorid inimkehas. Sünteetilised GK-d on meditsiinis laialt levinud ravimigrupp, mille abil saavutatakse kehaomaste GK-dega sarnaseid toimeid. (1) Reumatoloogias kasutatakse vastavalt patsiendi vajadustele erinevaid hormoonpreparaate eri manustamisviisidel nende põletikuvastase ja immuunsupresseeriva toime tõttu (2).
Kardiaalne äkksurm – sagedasemad põhjused ja ennetusvõimalused
Eno-Martin Lotman
Telli ajakiri
Südame äkksurm ehk kardiaalne äkksurm on varem suhteliselt hea tervisliku seisundiga inimese ootamatu, mittetraumaatiline surm, see saabub ühe tunni jooksul sümptomite (näiteks valu rinnus, õhupuudus, minestus) tekkest ning selle on põhjustanud südameseiskus. Südamehaigus (nii kaasasündinud kui omandatud) võib olla varem teada, kuid surma saabumine on olnud ootamatu. Kui surm saabub ilma tunnistajate juuresolekuta, saab seda äkksurmaks lugeda juhul, kui surmale eelneva 24 tunni jooksul on patsient olnud hea tervise juures (1, 2).
Südame-veresoonkonnahaigused ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus
Doris Karask
Telli ajakiri
Vaadeldes südame-veresoonkonnahaiguste esinemissagedust kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega patsientide seas saab selgeks, et need haigused on omavahel seotud. Kardiaalse haiguse olemasolu mõjutab tugevalt ka KOKi-patsiendi elulemust.
Krooniline liigesepõletik lapseeas on tõsine katsumus kõigile osapooltele
Karin Uibo
Telli ajakiri
Tugiaparaadi vaevused on lapseeas meditsiiniabi poole pöördumise põhjusena ägedate infektsioonide järel sageduselt teisel kohal. Erinevate ortopeediliste (jäsemete teljelisuse häired, ülekoormussündroomid, sidekoe nõrkus) probleemide kõrval on lapse- ja noorukieas levinud põletikulised liigesehaigused. Osa nendest moodustavad ägedad põletikud, mis on sagedamini põhjustatud erinevatest infektsioonidest ja mille kestus jääb alla kuue nädala.
Kas COVID-19 läheb südamesse?
Josefina-Marii Sink
Telli ajakiri
23. novembril toimus veebiseminar kardioloogilistest haigustest COVID-19 infektsiooniga patsientidel. Teemast andsid ülevaate Ida-Tallinna Keskhaigla südamekeskuse juhataja kardioloog Heli Kaljusaar ning Laagri Perearstikeskuse perearst Triinu-Mari Ots.
Ravimiallergiatest perearstile
Maria Mikkal
Telli ajakiri
Ravimiallergia on meditsiinis võrdlemisi sage probleem, kuid diagnoosimine võib olla keeruline, sest puudub üks definitsioon, mis kataks kõik reaktsiooni- ja ravimitüübid. Mitme kroonilise haiguse ja ravimi foonil tekkinud uue sümptomi tõlgendamine ei pruugi olla lihtne. Siinses artiklis käsitlen ravimireaktsioonide tüüpe ja diagnostikat ning seda, kuidas need mõjutavad ravi ja ennetamist. Lisaks toon välja kõige sagedamini kasutusel olevad ravimid ja nendest tingitud reaktsioonid.
Lapseea raske astma
Kaja Julge
Telli ajakiri
Astma on allergilise nohu järel kõige sagedasem lapseea krooniline haigus. Rikkamates riikides suurenes astmaga laste arv aastatel 1980−1990 suhteliselt kiiresti, 2000. aastate alguses see aeglustus ja saavutas platoo, kuid paljudes riikides kasvab astma levimus endiselt. Eestis on astma 5–10%-l lastest. Enamikul astma diagnoosiga lastest (80%) on haiguse kulg kerge, rasket astmat on hinnanguliselt umbes 3−4%-l.
Meeste tervisele pühendatud seminaril räägiti meeste tervisekäitumisest, eesnäärmevähist ja esmatasandi võimalustest mehe tervisenäitajate mõjutamiseks
Piret Rospu
Telli ajakiri
Novembri keskel toimus veebiseminar, kus Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaater Margus Lõokene, Ida-Tallinna Keskhaigla uroloog Martin Kivi ja peremeditsiini eriala arst-resident Gerhard Grents rääkisid meeste tervisest ja tervisega seotud käitumisest.
Ninakarbikute hüpertroofia
Epp Pool
Telli ajakiri
Ninahingamistakistus on väga levinud kaebus. Umbes 1/3-l täiskasvanutest on mingil määral esinenud ninahingamisprobleeme ning nendest umbes 1/4 otsib kaebustele ka leevendust. Ninahingamistakistusega tuleb tegeleda juba lapseeas, et suuhingamise kahjulikud tagajärjed ei saaks välja kujuneda.
Krooniline tsüstiit – sagedamad põhjused, diagnoosimine, ravivõimalused
Aleksandra Rautio
Telli ajakiri
Krooniline tsüstiit on levinud termin, millega nimetatakse pikalt kestnud kusepõievaevusi, nagu sagenenud urineerimine, valu urineerimise ajal või selle järel, äkiline urineerimistung, valulikkus kusepõie piirkonnas. Tegelikkuses on sõnaühend krooniline tsüstiit ekslik nimetus (ingl misnomer) ja sellega seotud sümptomite põhjus on tavaliselt kas retsidiveeruvad kuseteede infektsioonid või mitteinfektsioosne kusepõie valusündroom – nendest kahest haigusest tulebki artiklis täpsemalt juttu.
Bakteriaalne vaginoos ja Candida vulvovaginiit – kuidas ära tunda ja ravida?
Paula Pärna
Telli ajakiri
Oma praktikas puutume väga sageli kokku patsientidega, kes kaebavad suurenenud tupevoolust, vooluse muutumist erinevatel (elu)perioodidel ning mitmeid teisi häirivaid sümptomeid tupes. Enne nende patsientide eriarsti juurde suunamist on võimalik ka perearstil ja pereõel üht-teist ära teha ning edukalt ravida lihtsamaid seisundeid. Kuidas siiski teha vahet normaalsel tupevoolusel ja põletikul? Artikkel püüab lühidalt selles selgust luua ning abistada bakteriaalse vaginoosi ja tupeseene diagnoosimisel ning ravis. Artiklis ei käsitleta postmenopausaalse ea iseärasusi ega põhjalikumalt suguhaigusi.
Uudised ja teated
Podagra farmakoteraapia kardiovaskulaarhaiguste korral
Telli ajakiri
Hüperurikeemia ja podagra on seotud insuldi, hüpertensiooni, südamepuudulikkuse, kroonilise neeruhaiguse ja kardiovaskulaarse riski suurenemisega tõenäoliselt proinflammatoorsete protsesside kaudu. Mitmed kolhitsiiniga korraldatud uuringud (COLCOT, LoDoCo, LoDoCo2, LoDoCo-MI) on suurendanud viimasel ajal huvi podagraravimite ja kardiovaskulaarhaiguste seoste vastu.
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Konverents
Euroopa Kardioloogide Seltsi kongressil tutvustati uusi juhendeid ja oluliste uuringute tulemusi
Liis Lääts
Telli ajakiri
Euroopa Kardioloogide Seltsi (EKS) aastakongressil augustis käsitleti nelja päeva jooksul eri valdkondade teemasid, nagu arütmiad, koronaararterite haigus, baasteadused ja teadusuudised. Nn kuumal liinil esitleti mõjukamaid värskeid uuringutulemusi, millest tulebki selles artiklis juttu.
Vähikonverentsil seati fookusesse patsiendikesksus
Josefina-Marii Sink
Telli ajakiri
Novembri lõpus toimunud vähikonverents keskendus tänavu kolmele põhiteemale. Räägiti patsiendikesksest lähenemisest, vähipatsiendi raviteekonnast Eesti haiglates ja vähiravi tänapäevastest võimalustest.
Noppeid diabeedikonverentsilt
Piret Rospu
Telli ajakiri
Tänavusel diabeedikonverentsil, mis toimus 29. oktoobril Tallinnas Viru Konverentsikeskuses, räägiti taas diabeedivaldkonna olulistel ja aktuaalsetel teemadel. Artikkel tutvustab lugejale diabeetilise entsefalopaatia ravivõimalusi ning huvitavaid teemasid Ameerika Diabeediassotsiatsiooni ja Euroopa Diabeediuuringute Liidu aastakongressidelt.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali