Arsti tugi on väga oluline usalduse kasvatamisel patsientide ja pereõe vahel

Kui veel kümmekond aastat tagasi oli õde paljuski arsti assistendi rollis, siis praeguseks on õdede roll tervishoiusüsteemis kasvanud ja tõenäoliselt kasvab veelgi.

Siiri Paiste: süsteem peaks olema paindlikum

Noored perearstid ootavad paindlikumat süsteemi, kuna ei soovi end pärast residentuuri kohe ühe nimistu ja kohaga siduda, leiab peremeditsiini resident Siiri Paiste.

Elu koroonaviirusega – kuidas edasi?

Maailm on koos koroonaviiruse piirangutega elanud varsti juba kaheksa kuud. Selle aja jooksul oleme oluliselt targemaks saanud – teame, mis viirusega on tegemist, missugust haigust ta põhjustab, ja suures osas on selge, kuidas viirus levib. Endiselt aga pole läbimurret toovat ravimit ega vaktsiini. Viimane pole ka üllatus, kuna nii ravimi kui ka vaktsiinide arendus on pikaajaline protsess.

Valmisolek uueks koroonaviiruse puhanguks laborite vaatenurgast

Tänavune aasta läheb ajalukku ülemaailmse pandeemia aastana ja kogu meditsiinipersonalile on see olnud suur katsumus. Laborid on pidanud ümber hindama mitmeid tegevusi ja tegema muutusi harjumuspärases töökorralduses.

Isikukaitsevahendite kasutamine esmatasandil

Igapäevases töös on lisaks desinfektsioonivahenditele tähtsad ka erinevad isikukaitsevahendid (IKV). Artikkel keskendub küll rohkem hingamisteede kaitsele, kuid püüab anda mõningaid praktilisi soovitusi IKV-de soetamisel ja kasutamisel.

Pearinglus – paljude mittespetsiifiliste kaebuste ja paljude põhjustega häire

Kaebused, mis seotud pearingluse ja tasakaalu kadumisega, on laialt levinud ja patsiendi jaoks ülimalt häirivad. Ehkki rõhuval enamikul juhtudest põhjustavad neid häireid sisekõrva tasakaalukeskuse probleemid, võivad need viidata mitmetele väga eri raskusega probleemidele.

Diabeedimaailmas on muutuste aeg

Diabeedi aastaid püsinud klassifikatsioonid hägustuvad, ravipõhimõtted on muutumas. Diabeet ei ole enam üksnes kõrgenenud veresuhkrutase ja varasemast hästi tuntud neeru-, silma- ja perifeersete närvide kahjustused ning kiirenenud ateroskleroos. See on ka südamepuudulikkus, steatohepatiit, vaskulaarne dementsus ja palju muud.

Diabeedi teke ja geneetika

Diabetes mellitus ehk suhkurtõbi on suhkru ainevahetust mõjutav krooniline haigus, mille esinemissagedus järjest kasvab. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja Rahvusvahelise Diabeediliidu (IDF) hinnangul põeb praegu diabeeti maailmas üle 400 miljoni täiskasvanu ning üle miljoni lapse ja nooruki.

Insuliinravi 2. tüüpi diabeediga patsiendil

Insuliinravi alustamine ja tiitrimine võib olla keeruline paljudele esmatasandi arstiabi pakkujatele, kes tegelevad 2. tüüpi diabeediga haigete raviga. Hoolimata täiustatud insuliinianaloogide kasutuselevõtust ja insuliini manustamisseadmete täiustustest ei ole paljudel 2. tüüpi diabeediga patsientidel glükeemiline kontroll endiselt optimaalne, see toob endaga kaasa diabeeditüsistuste tekke ja halvendab diabeedihaige elukvaliteeti.

Lapseea toitumishäired ja B12-vitamiini defitsiit

Juuni alguses toimus laste toitumise teemaline veebiseminar, kus Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja ja lastearst Reet Raukas rääkis laste toitumishäiretest ning B12-vitamiini defitsiidist.

Enneaegne murdeiga

Enneaegseks peetakse murdeiga, kui see tekib tütarlastel enne kaheksandat eluaastat ja poistel enne üheksandat eluaastat. Kui sekundaarsed sugutunnused tekivad varem, siis on vajalikud uuringud. Ravi sõltub varase murdeea põhjusest.

Stenokardiahaige medikamentoosne ravi on perearsti ja kardioloogi töö oluline ühisosa

Perearstide saadetud e-konsultatsioonisaatekirjadel on rindkerevalu saatediagnoosina üks sagedasemaid. Nii erakorralise meditsiini osakonna (EMO) arstide kui ka kardioloogide igapäevatöös on rindkerevaluga patsient väga sage, mistõttu on esmaoluline eristada müokardi isheemiast tingitud valu muudest valuaistingutest rindkeres. Järgnev lühiülevaade heidab pilgu stenokardia medikamentoosse raviga seotud olukordadele.

Rauapuuduse ja rauapuudusaneemia põhjused ning ravi imikutel ja lastel – kahevalentne raudbisglütsinaat vs. kolmevalentne raudpolümaltooskompleks

Imikute ja laste rauapuudus(aneemia) ravis on Eestis peamiselt kasutatud kolmevalentset raudpolümaltoosikompleksi. Mis põhjustab imikutel ja lastel rauapuudus(aneemiat)? Kas kolmevalentne raud on imikutele ja lastele alati parim valik ning millal võiks proovida hoopis kahevalentset raudbisglütsinaati?

Antiarütmikumide kasutamine perearstipraksises

Süda on tavaline pump, mille olulisim füüsikalis-matemaatiline mõõ­de on minutimaht (löögimaht minutis). Paraku on südamel väga oluline psühhosotsiaalne mõõde, mistõttu selle töös kasvõi mõningase häirumise tajumine võib olla patsiendile alarmeeriv. Südame rütmihäired on laialdane probleem. Praktiliselt võib öelda, et me kõik oleme kas rohkemal või vähemal määral tajunud südame rütmi ebakorrapära. Õnneks on valdav osa rütmihäiretest liigitatavad normaalsete füsioloogiliste protsesside alla, on healoomulised ega sisalda endas haiglaslikke probleeme ehk üldistatult öeldes, süda kui pump tagab normaalse minutimahu.

Lühitoimeliste selektiivsete beeta-2-agonistide roll astma ravis – kellele, millal ja kas üldse?

Lühitoimeliste selektiivsete beeta-2-adrenomimeetikumide kasutamise näidustus on bronhospasmi ravi või ennetamine bronhiaalastma või kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse korral.

Düspnoe 1. osa

Düspnoe on subjektiivne raskendatud hingamise tunne, mis koosneb erinevatest varieeruva iseloomu ja intensiivsusega aistingutest (2). Düspnoe või hingeldus võib olla kas äge või krooniline, äge võib ilmneda minutite, tundide või päevade jooksul ja krooniline püsib või esineb muutuva iseloomuga enam kui neli nädalat (1). Artikkel koosneb kahest osast. Käesolevas numbris ilmuv esimene osa keskendub düspnoe etioloogiale ja iseloomule ning patsiendi seisundi hindamisele, anamneesile ja patsiendi läbivaatusele. Artikli teises osas, mis ilmub Perearsti septembrinumbris, kirjeldatakse kopsu- ja südamehaiguseid, mis on sagedamini düspnoe põhjuseks.

Uudised

Peremeditsiini residentide teaduskonverents

Kui tavaliselt kogunevad põnevil residendid ja huvilised kuulajad kevade lõpuks Tartusse residentide teadustööde ettekandeid kuulama, siis tänavusele ajavaimule kohaselt toimus residentide uuringute esitlemine veebipõhiselt ja liinide umbe jooksmise vältimiseks oli kuulajaskond õige napp. Valisin välja mõned huvitavamad tööd, millest laiemale perearstkonnale ülevaade anda.

Tallinna Perearstide Seltsi veebikonverents koostöös füsioterapeutidega

Juuni alguses toimus Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverents koostöös Eesti Füsioterapeutide Liiduga. Seekord interneti vahendusel toimunud konverentsil räägiti paljudel olulistel teemadel, millest annab valikulise ülevaate käesolev artikkel.

Fulminantse ehk plahvatusliku kuluga akne (Acne fulminans) haigusjuht

Acne fulminans’i (AF) korral on tegemist harvaesineva ja kulult raskeima akne vormiga. Võrreldes akne kergemini kulgevate tüüpidega on haigus tavaliselt nahal laialdaselt ning esineda võivad süsteemsed sümptomid. AF-il ei pruugi esineda vallandavat faktorit. See haigus võib tekkida ilma selge põhjustava tegurita. Osadel juhtudel tekib AF paradoksaalselt akne ravis kasutatava isotretinoiinravi ajal (1).

Võõrkeha ülemistes hingamisteedes – näited haiguslugude põhjal

Võõrkeha võib ülemistesse hingamisteedesse sattuda igas vanuses inimestel, sagedamini on patsiendid siiski lapsed. Suurim risk võõrkeha neelamisele või ka aspiratsioonile on lastel vanuses kuus kuud kuni neli aastat (1). Vanemad inimesed on enam ohustatud võõrkeha peetumisest seedetraktis, põhjuseks tavaliselt halb hammaskond, proteeside puudumine / mitte kasutamine, vahel on fooniks kaasuvad neuroloogilised haigused.