Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
August 2018
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Juhtkiri
Kuidas saaks kiiremini arsti juurde?
Agne Annist
Telli ajakiri
Augusti keskel toimunud Arvamusfestivalil olid päevakorras ka tervishoiuteemad. Valik, millest rääkida, tehti ideekorje kaudu, mis tähendab, et inimeste endi pakutud ja soovitud teemadest jäid sõelale praegu kõige aktuaalsemad.
Persoon
Laura Kaljurand: peaks mõtlema välja, mida tähendab sõnapaar „patsiendikeskne meditsiin“
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Peremeditsiini residendi Laura Kaljuranna hinnangul on tervishoius liigselt patsiendi jooksutamist ja ebaotstarbekat kulutamist. Kuigi kõik arstid teavad, et tuleb püüelda patsiendikeskse meditsiini poole, ei tule see arstikabinetis päriselt kohe kuidagi välja.
Aktuaalne teema
Millist patsienti soovib ortopeed oma vastuvõtul näha?
Triin Tammeleht
Telli ajakiri
Eks me kõik soovime näha arukat, mõistvat, heatujulist ja selgete, lihtsate kaebustega patsienti – iga arsti unistuste patsienti. Tegelikkus, mis meid igapäevaselt tabab, pole päris see. Järgnevalt teen kokkuvõtte aprillis Tallinna Perearstide Seltsi kevadkonverentsil peetud samateemalisest ettekandest. Loodan sõnastada mõne seal kõlama jäänud mõtte selgemalt ja praktilises elus kasutatavamana.
Patsienditestament kui üks võimalus kaitsta otsusevõimetu patsiendi enesemääramisõigust
Aigi Kivioja
Telli ajakiri
Põhiseadus tagab inimese enesemääramisõiguse. See tähendab muu hulgas, et inimene peab saama üldjuhul ise otsustada, kas ta soovib tervishoiuteenust või ei. Enesemääramisõigus on ka üks meditsiiniõiguse kesksetest põhimõtetest.
Ohutusjuhtimissüsteem lennunduses – kas meditsiinivaldkonnal on sellest üht-teist õppida?
Helen Alter
Telli ajakiri
Mai lõpus käis sotsiaalministeeriumi patsiendiohutuse töörühmale ohutusjuhtimissüsteemist Lennuliiklusteeninduse AS-is rääkimas sealse ohutusosakonna juhataja Kaie Peerna. Kuna lennundusel ja meditsiinil on paljugi ühist – mõlemaid on hinnatud üheks suurima riskiga valdkonnaks –, oli Kaie Peerna ettekanne töörühma arvates väga inspireeriv ning tekitas elava diskussiooni. Samuti käis kuueliikmeline grupp perearste pärast jaanipäeva Lennuliiklusteeninduse AS-is ekskursioonil, et sealse töökorraldusega lähemalt tutvuda.
Perearstina Norras
Helen Alter
Telli ajakiri
Doktor Mihkel Helemaa asus 2017. aasta veebruaris tööle ja elama Norrasse. Pooleteise aasta jooksul seal perearstina töötamine on olnud niivõrd kogemusterohke, et Mihkli sõnul võiks sellest juba praegu raamatu kirjutada. Ta toob välja, et Norras kujunevad küll sageli perearsti tööpäevad üheksatunnisteks, kuid positiivne on see, et mõistliku sissetuleku tagamiseks ja praksise ülalpidamiseks ei ole vaja lisavõimalusi otsida.
Peremeditsiini eriala osutus erakordselt populaarseks
Madis Filippov
Telli ajakiri
Tänavu laekus peremeditsiini eriala residentuuri kohtadele üllatavalt palju avaldusi, eriala valis rekordiliselt palju mehi.
Teadustöö ja koolitus
Logopeedia täiskasvanutel – kuidas perearst saab nõu anda ja jälgida?
Veronika Raudsalu
Telli ajakiri
Logopeedia on lai eriala, mis algab hääle tekke probleemidega ja lõpeb pragmaatiliste küsimusega, mis puudutavad inimese suhtlemisvõimet ja toimetulekut. Nende vahele jääb mitmeid teemasid, millega puutub kokku ka perearst.
Miks on lihased pinges ja kuidas sellest tundest vabaneda?
Taavi Metsma
Telli ajakiri
Lihaspinged on levinud kaebus, mis kimbutab eelkõige nendel erialadel tegutsevaid inimesi, kus tööga kaasnevat stressi on palju või kus pikaajaliselt tuleb hoida staatilisi asendeid. Õpilased, kontoritöötajad, liinitöö tegijad, aga ka õed ja arstid ise esindavad neid alasid, kus lihaspingeid võib enim tunda. Kuigi tegu ei ole otseselt millegi ohtlikuga, on kaebused tihti kroonilised ja häirivad enesetunnet olulisel määral. Lihaspingete olemus on aga segane, sest näiteks erinevalt lihastoonusest või spastilisusest on seda raske defineerida ja mõõta. Kuidas siis aidata selliseid inimesi, kes võitlevad lihaspingetega?
Haavaravi praegu ja tulevikus
Karin Kogermann
Telli ajakiri
Artikkel tutvustab praegusel ajal kasutusel olevaid üldiseid haavaravi põhimõtteid ning toob välja peamised tulevikusuunad, millega teaduses aktiivselt tegeletakse ja kuhu lähiajal loodetakse kliinilises praktikas jõuda.
Diabeetiku toitumine ja elustiil
Tiina Mitt
Telli ajakiri
Toitumine on suhkurtõve ravi alus, kuid edukaks diabeediraviks on lisaks toitumisele vajalik ka liikumine, ravi ja patsiendi koolitus. Kompleksse diabeediravi eesmärk on diabeedi hea kompensatsioon, mis omakorda aitab vältida tüsistuste teket. Eesmärk saavutatakse kindla, päevast päeva mittemuutuva toiduhulgaga sobiva ravi valimisega.
Diabeetiline retinopaatia
Laura Mauring
Tiina Mauring
Telli ajakiri
Diabeetiline retinopaatia (DR) on tööealise elanikkonna vaegnägemise esmapõhjus (1). Briti Kuningliku Oftalmoloogide Kolledži definitsiooni järgi on diabeetiline retinopaatia krooniline progresseeruv potentsiaalselt nägemist ohustav hüperglükeemia tagajärjel tekkiv silma võrkkesta ehk reetina mikrovaskulaarne haigus, mis on seotud ka teiste diabetes mellitus’e ilmingutega (2). DR võib viia veresoonte lekke ja oklusioonini, see omakorda isheemia ning uudisveresoonte tekkeni.
Erinevad pärakupiirkonna probleemid
Margot Peetsalu
Telli ajakiri
Pärakupiirkonna probleemid on väga sagedased. Meditsiinikirjandusest võib leida, et USA-s on iga kolmas seedetrakti vaevuste tõttu perearsti poole pöördumine seotud probleemidega pärasoole piirkonnas. Meil nii täpset statistikat pole, kuid üldkirurgide vastuvõttudel on need patsiendid ühed sagedasemad.
Jalavalu väikelapseeas – võimalikud põhjused ja esmane käsitlus
Chris Pruunsild
Telli ajakiri
Jalavalu on lapseeas, sealhulgas väikelastel sage kaebus. Väikelapseea (kuni 4. eluaastani) jalavalu põhjuste spekter on lai, ulatudes healoomulistest kasvuvaludest kuni maliigsete protsessideni, mistõttu tuleb kaebusesse suhtuda tõsiselt.
Sagedasemad kannapiirkonna valu põhjused
Marju Raukas
Telli ajakiri
Erinevad labajalaprobleemid – valust küünemuutuste ja nahapaksenditeni – häirivad erinevate uuringute alusel 38–83% täiskasvanutest. Probleemid sagenevad vanusega. Taanis hindas populatsioonipõhine uuring, kuhu kaasati 2100 inimest vanuses 18–80 aastat, et labajalavalu esineb 30,4%-l küsitletutest, sealjuures kannavalu 5,4%-l ja kannakõõluse valu 4,7%-l (1). Kannavalu esinemist umbes 10–15%-l inimestest elu jooksul kirjeldatakse ka teistes uuringutes.
Euroopa hüpertensioonijuhend
Piret Rospu
Eeva-Liisa Piibeman
Telli ajakiri
Euroopa Kardioloogide Seltsi (European Society of Cardiology, ESC) ja Euroopa Hüpertensiooni Ühingu (European Society of Hypertension, ESH) kõrgvererõhktõve diagnoosimise ja ravi juhend ilmus 25. augustil ja seda esitleti augusti lõpul ESC kongressil Münchenis. Juhendi eelmine versioon ilmus viis aastat tagasi, 2013. aastal.
Neerusiirdamine
Jaanus Kahu
Telli ajakiri
Neerusiirdamine on tänapäeval parim võimalus terminaalse kroonilise neerupuudulikkuse (KNP) ravis. Neerusiirdamine pikendab patsiendi prognoositavat elulemust 10−15 aasta võrra ja parandab patsiendi elukvaliteeti, olles samas oluliselt odavam kui dialüüs.
Krooniline neeruhaigus ja kaasuvad probleemid
Leelo Järv
Telli ajakiri
Krooniline neeruhaigus (KNH) on pikaajalise neerukahjustuse tagajärjel kujunenud neerufunktsiooni vähenemine. See on muutunud sagedaseks tervishoiuprobleemiks. Sagedasemad neeruhaigused, mis progresseeruvad lõppstaadiumis neerupuudulikkuseni, on diabeet, arteriaalne hüpertensioon, glomerulonefriit, püelonefriit, amüloidoos ja polütsüstiline neeruhaigus. KNH on vaikselt ja algstaadiumis oluliste kaebusteta kulgev haigus, mistõttu on see sageli aladiagnoositud ja alaravitud.
Ülevaade
HAIGUSLUGU: palju uuringuid, aga mitte ühtegi diagnoosi
Piret Rospu
Telli ajakiri
Valisin jagamiseks ühe vana loo, mis mul aeg-ajalt ikka meelde tuleb ja mille nägemine on mulle ka hilisemas elus kasuks tulnud.
Uudised ja teated
Venekeelne resümee
Telli ajakiri
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
Konverents
25 aastat peremeditsiini õpet Tartu Ülikoolis
Eeva-Liisa Piibeman
Le Vallikivi
Heidi-Ingrid Maaroos
Telli ajakiri
Mai lõpus pidas Tartu Ülikooli peremeditsiini õppetool traditsioonilist kevadkonverentsi, kus lisaks tulevaste perearstide ettekannete kuulamisele tähistati tänavu ka veerandsaja aasta möödumist peremeditsiini õppe algusest.
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali