Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
TPS kevadkonverents (24.04.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
September 2022
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Tallinna haiglavõrgu areng
Arkadi Popov
Telli ajakiri
Tallinna Haigla projekti rahastamise ärajätmine oli kindlasti ootamatu ja valus otsus kahes linnahaiglas töötavatele meedikutele, kes elasid lootusega alustada kuue aasta pärast tööd Eesti kõige modernsemas ja kõrgtehnoloogilisemas raviasutuses.
Chris Pruunsild: reumatoloogia ravivõimalused on hüppeliselt paranenud
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Tartus vastuvõtte tegev lastereumatoloog ja juunis lastearstide seltsi presidendiks valitud Chris Pruunsild on oma ametit pidanud ligi 30 aastat ning näinud väga põnevat perioodi. Nimelt on selle aja jooksul juurde tulnud uusi reumatoloogiliste haiguste ravivõimalusi ning haigusi on hakatud nägema ja avastama täiesti uutel alustel. Kõik see on muutnud ravi kvaliteedi silmanähtavalt paremaks.
Eesti inimesi sagedamini kimbutavad liigesehaigused
Liis Puis
Telli ajakiri
Reumaatiliste haiguste väljendumisspekter on väga lai ning sõltuvalt konkreetsest haigusest võivad kahjustuda erinevad organsüsteemid. Liigeste haaratus eri reumaatiliste haiguste korral on ilmselt üks laiemalt tuntud ilming nii tervishoiutöötajate kui ka mittemeedikute seas.
Uued suunad põletikuliste liigesehaiguste ravis
Kristiina Veetõusme
Karin Laas
Telli ajakiri
Põletikulised liigesehaigused on grupp haigusi, mille korral esineb autoimmuunne krooniline põletik liigestes, aga ka teistes elundites ja kudedes. Liigesepõletik võib viia liigeste kahjustuste ja funktsioonihäire tekkeni, patsientide elukvaliteedi languse ja töövõime vähenemiseni ning haiguse arenedes võib patsient vajada kõrvalist abi ja sotsiaalteenuseid puudest/erivajadusest tulenevate piirangutega toimetulekuks. Tänu varasemale diagnoosimisele, uutele ravimitele ja varasele intensiivsele ravile on põletikulise liigesehaiguse prognoos oluliselt paranenud, patsient saab õigeaegse ja korrektse ravi korral elada oma tavapärast elu ning töövõime ja iseseisev toimetulek säilivad aastateks (1).
Viskosuplementatsioon osteoartriidi korral
Madis Rahu
Telli ajakiri
Osteoartriit (OA), mille kohta kasutatakse ka mõistet osteoartroos, on kõige levinum liigesehaigus. Elanikkonna vananemisega haigestumine pidevalt suureneb. Osteoartriidi all kannatab kuni 20% täiskasvanud elanikkonnast (1), Eestis seega ligi 200 000 elanikku. USA-s on 64% osteoartriidiga patsientidest tööealised (15–65 eluaastat) ja umbes 11%-l neist on töövõime liigesehaiguse tõttu piiratud (2). Inglismaal esineb üle 65-aastasest 45%-l põlve- või puusaliigese osteoartriit (3).
Tõhusam ja kuluefektiivsem raviplaan farmakogeneetika abil
Laura Truu
Telli ajakiri
Farmakogeneetika (FG) on personaalmeditsiini oluline osa, mis lähtub ravi määramisel inimese individuaalsetest ravimi metabolismiga seotud pärilikest omadustest. Vereproovi abil on võimalik tuvastada geenivariandid, mille puhul esineb geeni ning ravitoime vahel seoseid, mis omakorda mõjutavad patsiendile manustatavate ravimite toime tõhusust ja kõrvaltoimete esinemist. Saadud analüüsitulemused aitavad muuta patsiendi ravi senisest tõhusamaks ja ohutumaks ning vähendada ravikulusid.
Ida-Viru Keskhaigla insuldi juhtprojekti kogemused ja õppetunnid – projekti autori vaatenurk
Katrin Põld
Telli ajakiri
Insult on Eestis aktuaalne tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna probleem. Vaatamata insuldi 30 päeva suremuse langustrendile on insulti haigestumus alla 55-aastaste vanusegrupis kasvanud, seda just isheemilise insuldi ehk ajuinfarkti arvelt (1). Eesti neuroloogiale ja kahtlemata ka patsientidele oli märgiline 2019. aasta, nii insuldi akuutravi korralduse kui ka Eesti Haigekassa (EHK) insuldi juhtprojekti initsiatiivi poolest.
Elu sclerosis multiplex’iga – patsiendi ja arsti suhtluse olulisusest
Katrin Gross-Paju
Telli ajakiri
Sclerosis multiplex (SM) on ilmekas näide, kuidas haiguskulgu mõjutav ravi on muutnud koostöö neuroloogi ja SM-i diagnoosiga inimese vahel järjest olulisemaks. Uusimad seisukohad kinnitavad koguni, et vastastikune usaldus ja arsti hea sõna mõjutavad patsiendi elu sõna otseses mõttes.
Emakakaelavähi sõeluuring Eestis ja HPV kodutestimine täiendava uuringu tegemise viisina
Reeli Hallik
Jaak Jänes
Piret Veerus
Kaire Innos
Telli ajakiri
Emakakaelavähk on haigus, mida on võimalik ennetada õigeaegse HPV-vastase vaktsineerimise ja regulaarse sõeluuringu abil. Vähieelsete muutuste varajane avastamine ja õigeaegne ravi aitavad ära hoida vähi tekke (1). Et sõeluuringuprogramm oleks tõhus, on oluline suur (> 70%) hõlmatus sihtrahvastiku hulgas (2), kuna märkimisväärne osa emakakaelavähi juhtudest diagnoositakse just naistel, kes ei osale sõeluuringus või teevad seda ebapiisava regulaarsusega (3).
Geeniandmed on jõudmas perearsti töölauale
Mikk Jürisson
Telli ajakiri
Kui aastate eest ülikoolis geneetikat õppisin, oli kõik lihtne: haigused olid kas pärilikud või mittepärilikud. Nüüdseks on selgunud, et asi on palju keerulisem. Õnneks kasvavad ka meie teadmised sellest, kuidas uut infot tervise hüvanguks ära kasutada.
Kardiovaskulaarse riski hindamine südame-veresoonkonnahaigustega patsientidel
Maie Tali
Telli ajakiri
Regulaarne liikumine ja kehaline treening on südame-veresoonkonna (SV) tervise edendamise ning SV haiguste (SVH) ennetamise ja ravi üks olulisi komponente. Seejuures esineb annuse-efekti seos treeningu ja SV- ning üldsuremuse vahel: kehaliselt aktiivsetel isikutel esineb 20–30% vähem ebasoodsaid tervisesündmusi võrreldes istuva eluviisiga isikutega (1, 2).
Rasvumine lastel
Natalja Liivak
Telli ajakiri
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on nimetanud laste rasvumist üheks kõige tõsisemaks 21. sajandi rahvatervise katsumuseks (1). Lastel algavad ülekaalukriteeriumid oluliselt väiksemate kehamassiindeksi (KMI) väärtuste juures kui täiskasvanutel. Vanuse- ja soospetsiifilistel kasvukõveratel diagnoositakse lapseea rasvumist, kui KMI ületab 95. protsentiili, ja ülekaalulisust, kui KMI ületab 85. protsentiili.
Astma ägenemine ja selle käsitlus ambulatoorselt
Kai Kliiman
Telli ajakiri
Astma on sageli esinev krooniline haigus, mille sümptomid on viliseva hingamise, hingelduse, rindkere pingsuse ja köha episoodid (eriti öösiti ja/või varahommikuti). Astma sümptomite teke on seotud muutuva õhuvoolutakistuse ehk obstruktsiooniga juhtehingamisteedes ning astmale on iseloomulik sümptomite varieerumine ajas ja intensiivsuses (1).
Lapseea bronhiitidest astma diagnoosini
Karin Puks
Telli ajakiri
Alumiste hingamisteede obstruktsioonist põhjustatud hingeldus on sage probleem imikutel ja väikelastel. 1/3 lastest kogeb vähemalt ühte hingelduse episoodi enne kolmeaastaseks saamist.
2. tüüpi diabeet ja mikrovaskulaarsed tüsistused
Lisette Lindam
Telli ajakiri
Krooniline hüperglükeemia kahjustab erinevate organite mikrovaskulatuuri, kuid käesolev artikkel käsitleb diabeedi klassikalisi mikrovaskulaarseid tüsistusi: diabeetilist nefropaatiat, retinopaatiat ja neuropaatiat.
Kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse haigusjuht – raske ägenemisega haige käsitlus ja saadud õppetunnid
Viktoria Ivanova
Telli ajakiri
55-aastane üliraske difusiooni langusega ja püsiobstruktsiooniga kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega patsient pöördus kopsuarsti ambulatoorsele visiidile 2022. aasta jaanuaris erakorralise haigena.
Soovite tellida ajakirja Lege Artis?
Lege Artis – artiklid arstilt arstile. Lege Artise mitmekülgse teemavaliku hulgast leiab praktilise väärtusega ja huvitavaid artikleid iga meditsiinivaldkonna esindaja.
Märts 2025
Veebruar 2025
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
August 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
November 2017
September 2017
Aprill 2017
Veebruar 2017
Ajakiri
Vali