Eriarstide puudus on üha suurenemas

Arst-residendi definitsioon Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kodulehel ütleb, et resident on arstikutsega isik, kes omandab eriarsti teadmisi ja oskusi Tartu Ülikooli residendiõppes ja kes on töövõtjaks selles raviasutuses, kus praktiliste oskuste omandamine parasjagu toimub.

Torakaalkirurg Tanel Laisaar: doonorkopsu leidmine Eestist on pigem juhus

Tartu Ülikooli Kliinikumi torakaalkirurg Tanel Laisaare sõnul on siirdamist ootavatele patsientidele sobivate doonorkopsude leidmine Eesti väiksuse tõttu keeruline ja pigem juhus – vahel on olemas doonorkopsud, mis ei sobi ootejärjekorras olevatele patsientidele, vahel aga peab patsient mitu aastat sobivaid kopse ootama. Doonorkopse on Eestis aastas alla kümne.

Kopsuvähi sihtmärkravi

Kopsuvähk on üks sagedasemaid pahaloomulisi kasvajaid meestel, olles teisel kohal pärast eesnäärmevähki. Eesti naistel on kopsuvähk viie kõige levinuma vähipaikme seas. Kopsuvähi suremus on maailmas kõikide pahaloomuliste kasvajate seas suurim. (1, 2)

Pulmonaalhüpertensiooni käsitlus 2022. aasta Euroopa Kardioloogide Seltsi ravijuhendis

Pulmonaalhüpertensiooni (PH) esinemine on arstide igapäevases praktikas sage, eriti vanemaealistel patsientidel, ulatudes kuni 10%-ni üle 65aastaste elanike hulgas (1). PH võib esineda paljude erinevate haigusseisundite korral ja vaatamata viimastel aastakümnetel tehtud edusammudele PH ravis on see sõltumata tekkepõhjustest jäänud tõsise prognoosi näitajaks (2, 3).

Kopsumahud ja nende mõõtmine

Sageli ütlevad patsiendid pärast arsti juures käimist oma kodustele, et neil mõõdeti kopsumahtu. Mis suurus see täpselt on, kuidas seda mõõta saab ja miks selle teadmine vajalik on?

Täiskasvanuea allergilisest astmast

Astma põhjustab selliseid sümptomeid nagu vilistav hingamine, õhupuudus, pingetunne rinnus ja köha, mis varieeruvad ajas oma ilmnemiselt, sageduselt ja tugevuselt. Need sümptomid on seotud ekspiratoorse õhuvoolu muutustega, st takistatud väljahingamisega, mis on tingitud bronhokonstriktsioonist (hingamisteede ahenemine), hingamisteede seinte paksenemisest ja suurenenud limakogusest. Sümptomid kupeeruvad kas osaliselt või täielikult raviga või iseeneslikult (1, 2).

Immuniseerimise soovitusi krooniliste kopsuhaigustega isikutel

Kroonilised kopsuhaigused on heterogeenne haiguste rühm, mille alla kuuluvad krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, astma, krooniline bronhiit, kopsuemfüseem, kuid ka tsüstiline fibroos ning interstitsiaalsed kopsuhaigused. Siinses artiklis keskendume kroonilisele obstruktiivsele kopsuhaigusele (edaspidi KOK).

Ülestähendusi Euroopa kopsuarstide kongressilt

Tänavu toimus 4.–6. septembril järjekordne Euroopa Kopsuarstide Seltsi (European Respiratory Society, ERS) kongress, mille võõrustajalinn oli Barcelona. Maailma tabanud COVID-pandeemia tõttu toimusid 2020. ja 2021. aasta kongressid vaid veebis. Seekord oli tegemist hübriidkongressiga – osaleda sai nii kohapeal kui ka interneti vahendusel ning kõigil osavõtjatel oli võimalus osaleda loengutes interaktiivselt. Seoses veebipõhiste ülekannetega on lisandunud veel üks uus võimalus – kuulata kalendriaasta lõpuni järele loenguid, milles ise osaleda ei saanud.

Euroopa Kardioloogide Seltsi kongress 2022

Barcelonas toimus tänavu 26.–29. augustil Euroopa Kardioloogide Seltsi (European Society of Cardiology, ESC) kongress. Sellel aastal oli kongressi eriteema südame piltdiagnostika. Seepärast pandi sessioonide korraldamisel erilist rõhku just selle valdkonna kiire arengu tutvustamisele, et uuenduslikud diagnostikameetodid jõuaksid kliinilisse praktikasse ning parandaksid seeläbi arusaama kardiovaskulaarsüsteemist ja tõhustaksid personaalmeditsiini.

Neelamishäire

Neelamisel on kaks elutähtsat funktsiooni. Esiteks tagab neelamine seedefunktsioonis osalemisega organismi toitainete ja vedelikuga varustamise ja teiseks aitab neelamine toime tulla sülje ning ülemiste ja alumiste hingamisteede sekreetidega.

Kroonilise lümfotsüütleukeemia ravi – saabunud on uus ajastu

Septembrikuu oli rahvusvaheline verevähist teadlikkuse suurendamise kuu. Traditsioon sai alguse USA-st ja laiemas plaanis on kampaania eesmärk mõistagi iga eluvaldkonna inimestele, sh meedikutele meelde tuletada selle teema olulisust.

Liikumissoovitused südame-veresoonkonnahaigustega patsientidele*

Eesti Kardioloogide Seltsi juhend käsitleb liikumissoovitusi järgmistes patsiendigruppides: kardiovaskulaarsete riskifaktoritega patsiendid, eakate liikumisaktiivsus, krooniline koronaarsündroom, krooniline südamepuudulikkus, südame klapirikked, aortopaatiad, kardiomüopaatiad, müokardiit, endokardiit, arütmiad ja ioonkanalite haigused, kaasasündinud südamehaigused.

Hüpoglükeemia

Hüpoglükeemia on ebameeldiv ja potentsiaalselt ohtlik terviseseisund, mis on oluline indikaator diabeediravi efektiivsuse hindamisel. Võib olla suur väljakutse vähendada hüpoglükeemiate tekkimise riski ja samal ajal säilitada/parandada diabeetiku veresuhkru individuaalseid ravieesmärkväärtusi, kui taustal on hirm kogeda taas hüpoglükeemia episoode.

Õlapatoloogiad

Õlapiirkonna kaebused on ortopeedi vastuvõtul sageduselt kolmandal kohal selja- ja põlvekaebuste järel (4). Samuti on väga sagedased õlapiirkonna operatsioonid. Oktoobri- ja novembrikuu ajakirjas käsitleme ülevaadet erinevate õlapiirkonna patoloogiate olemusest, diferentsiaaldiagnostikast ja ravivõimalustest.

Üksildusest teaduspõhiselt ja toetavalt

„Üksi pole keegi,“ lauldi laulupeol mõni aeg tagasi. Sellest hoolimata ütlevad uuringud, et üksildustunnet võib tunda ka keset rahvamassi. Üksildus on järjest enam levinud tunne, mida on oluline teadvustada. Mida üksilduse kohta peab teadma, millistele riskifaktoritele tähelepanu pöörata ja kuidas sel teemal toetavalt vestelda, sellest allpool üksikasjalikumalt.

Põletikulise soolehaiguse haigusjuht: Crohni tõbi ja primaarne skleroseeriv kolangiit 31-aastasel naisel

Crohni tõbi on kroonilise põletikulise soolehaiguse (inflammatory bowel disease – IBD) vorm, mis võib põhjustada progresseeruvat soole limaskesta kahjustust ning olulist elukvaliteedi häiret. Praegu on IBD-sse haigestunud ligikaudu 0,2% Euroopa populatsioonist ehk 1,3 miljonit inimest (1).

Uudised


Soovite tellida ajakirja Lege Artis?

Lege Artis – artiklid arstilt arstile. Lege Artise mitmekülgse teemavaliku hulgast leiab praktilise väärtusega ja huvitavaid artikleid iga meditsiinivaldkonna esindaja.