Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Mai 2022
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Eriti oluline on tähelepanu pöörata laste ülekaalulisusele
Haidi Kanamäe
Telli ajakiri
Ülekaaluliste, sh rasvunud Eesti elanike arv, millega kaasneb ka paljude krooniliste haiguste ja teatud vähivormide laiem levik, on üha kasvamas, tekitades muret nii Eestis kui ka kogu maailmas.
Tuuli Metsvaht: intensiivravi on rakenduslik füsioloogia
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Tartu Ülikooli Kliinikumi lasteintensiivravi osakonna vanemarst Tuuli Metsvaht räägib, et lasteintensiivravi on aastatega teinud tohutu arenguhüppe, mis võimaldab ellu jääda ka väga pisikestel vastsündinutel. Samas on see pannud ka küsima, kust läheb elu ja eluvõimelisuse piir.
Rasvtõve medikamentoosne ravi
Sille Kaseleht
Ingrid Reppo
Telli ajakiri
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) defineerib rasvumust kui liigset või ebanormaalset rasva kuhjumist rasvkoes, mis võib kahjustada tervist. Üha enam aga räägitakse rasvumusest kui rasvtõvest, mille puhul on tegemist geneetiliste ja keskkonnafaktorite tulemusel tekkinud eluaegset ravi vajava kroonilise progresseeruva haigusega.
Kaalukirurgia ja metaboolne kirurgia
Ilmar Kaur
Telli ajakiri
Artikli eesmärk on anda ülevaade kaalukirurgilistest operatsioonidest, nende eesmärkidest, tulemuslikkusest ja valdkonda iseloomustavatest andmetest Eestis.
Vitamiinide ja toitainete puudus pärast bariaatrilist lõikust
Ott Lauer
Telli ajakiri
Ülekaalulisus ja rasvumine on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poolt defineeritud kui terviseriski põhjustav liigne rasvkoe kogunemine. Selle diagnoosimiseks kasutatakse rahvusvaheliselt tunnustatud kehamassiindeksit (KMI), mille arvutamisel võetakse arvesse inimese lihtsaid kehaparameetreid, nagu kehapikkust ja -kaalu. KMI väärtusel üle 25 loetakse inimene ülekaaluliseks ning väärtusel üle 30 juba rasvunuks.
Diabeetilise polüneuropaatia diagnoosimine ja ravi
Elke Zimmerer
Telli ajakiri
Vaatamata pikaajalistele teadusuuringutele on diabeetilise polüneuropaatia patogenees ikka veel täieliku selguseta. Lähtutakse sellest, et diabeedi tõttu häirub ainevahetusprotsesside käigus metaboolne tasakaal, mis viib kokkuvõttes niinimetatud AGE (Advanced Glycation End Products) kuhjumiseni.
Hariliku psoriaasi avaldumisvormid ja haiguse käsitlus eri lokalisatsioonides
Oliver Taul
Telli ajakiri
Psoriaas on krooniline põletikuline nahahaigus, mis mõjutab ligikaudu 2–3% populatsioonist. Eesti Psoriaasiliidu andmetel põeb Eestis psoriaasi ligi 43 000 inimest (1). 2014. aasta WHO globaalses aruandes tõdeti, et psoriaasi puhul on tegemist kroonilise, mittenakkuslikku, valuliku, moonutava ja halvava haigusega, mille puhul pole olemas tervistavat ravi (2).
Mitme näoga südamepuudulikkus
Anu Hedman
Telli ajakiri
Südamepuudulikkusega (SP) patsiente jõuab iga arsti vaatevälja, kuna see haigus tabab ligi 2% kogu maailma elanikkonnast ning esineb üle 70aastaste hulgas sagedamini kui igal kümnendal inimesel.
COVID-19 ja kardiovaskulaarsed tüsistused
Liis Lääts
Telli ajakiri
COVID-19 on haigus, mis ei vaja praeguseks pikemat tutvustust. Alates 2019. aastast on see tugevalt mõjutanud tervishoidu nii Eestis kui ka mujal. Nüüdseks on selgunud, et see põhiliselt hingamisteid kahjustav viirus suudab jätta jälje ka mitmele muule elundkonnale, sealhulgas südame-veresoonkonnale.
Melanoomi esinemissagedus kasvab kogu maailmas
Kadri Putnik
Telli ajakiri
Maliigne ehk pahaloomuline melanoom on melanotsüütidest pärinev pahaloomuline kasvaja. Melanoomid lokaliseeruvad enamasti nahal, harvem limaskestadel ja silmas. Melanoomid moodustavad umbes 15% nahakasvajatest, ent samal ajal põhjustavad 90% nahakasvajatest tingitud surmadest (1).
Primaarne maksavähk
Airi Tark
Telli ajakiri
Primaarne maksavähk on pahaloomuline kasvaja, mis saab alguse maksast. Sekundaarseks maksavähiks loetakse maksa metastaseerunud kasvajaid, mida siinses artiklis ei käsitleta.
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ja ravisoostumus
Kärt Pajula
Telli ajakiri
Kroonilisele obstruktiivsele kopsuhaigusele (KOK) on iseloomulik krooniline ja progresseeruv haiguse kulg. Kuigi KOK-i ei saa välja ravida, hoiab optimaalne ravi sümptomeid kontrolli all, aeglustab haiguse progresseerumist ja võib parandada elukvaliteeti.
Nõgestõbi ehk urtikaaria – sageli esinev piinav haigus
Eleri Luhamets
Tiia-Linda Okas
Telli ajakiri
Nõgestõbi ehk urtikaaria on sügelevate kuplade või tursetena avalduv haigus. Kubel on teravate piirjoontega naha pindmise kihi turse, mis on tavaliselt ümara kujuga, kuid võib moodustada erinevaid kujundeid ja olla eri suurusega. Iseloomulik on kubla ümber tekkiv punetus. Urtikaaria korral kaob konkreetne kubel tavaliselt 30 minuti kuni 24 tunni jooksul, samal ajal võib mujale kehapinnale lööbeelemente juurde tekkida. (1, 15)
Kõhukinnisus lapseeas
Mari-Liis Kumm
Telli ajakiri
Sageli peavad lapsevanemad kõhukinnisust ja pükste määrimist ehk enkopreesi lihtsaks probleemiks, mis laheneb iseeneslikult aja jooksul. Tegelikkuses nõuab see sageli aga haiguse olemuse ja patofüsioloogia põhjalikku selgitamist, adekvaatset ravi ja väga pikaaegset tegelust.
Vitamiin B12 inimese närvisüsteemis
Madis Salus
Telli ajakiri
See artikkel annab lühikese ülevaate vitamiini B12 olemusest inimese närvisüsteemis. Käsitletakse metabolismi olulisemaid nüansse, vitamiini B12 vaeguse põhjuseid ja neist tingitud neuroloogilisi sündroome. Samuti saab ülevaate vitamiini B12 vaeguse diagnoosimise alustest, ravi põhimõtetest ja tõhususest. Vitamiini B12 metabolism inimesel on tihedalt seotud foolhappega ning kirjanduses käsitletakse neid kahte sageli koos.
Sagedasemad silmavigastused ja nende käsitlus
Joonas Pent
Telli ajakiri
Kevad toob silmaarstide valvetuppa tööd juurde: soojad ilmad kutsuvad inimesi õue toimetama ja ühes sellega sagenevad ka kergemad silmavigastused (1). Valdav osa neist kauakestvaid probleeme ei tekita, kuid silmatraumad võivad ka õigeaegsest ning adekvaatsest ravist hoolimata põhjustada märkimisväärset nägemisfunktsiooni langust, olles samal ajal tihtipeale ennetatavad (2).
Aktiivsus- ja tähelepanuhäire täiskasvanueas
Kristjan Martin Kasterpalu
Telli ajakiri
Aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH) on neuroarenguline sündroom iseloomulike eripäradega aju ehituses ja talitluses ning sagedasim psüühikahäire lapseeas. ATH kliiniline pilt on heterogeenne, hõlmates ealisele arengule mittevastavat tähelepanematust (inattention), hüperaktiivsust ja suurenenud impulsiivsust. ATH-d seostatakse kuni 10% väiksema tööhõive ja 30% madalama sissetulekuga, kuritegevusega jt halvemale sotsiaal-majanduslikule toimetulekule viitavate mõjudega, seades küsimärgi alla arusaama ATH-st kui lapseea haigusest, millest võib „välja kasvada“. (1, 2)
Raske depressiooni käsitlus
Joanna Liivak
Telli ajakiri
Raske depressioon (F32.2) on seisund, milles on väljendunud kõik kolm depressiooni põhisümptomit (meeleolu halvenemine, huvide ja elurõõmu kadumine ning energia vähenemine) ja lisaks on tugevalt avaldunud vähemalt neli lisasümptomit (tähelepanu ja kontsentratsioonivõime vähenemine, halvenenud on enesehinnang ja eneseusaldus, tekkinud on süü- ja väärtusetustunne, lootusetustunne, enesekahjustuse- või suitsiidimõtted või -teod, häiritud on uni ja isu on halvenenud). Seisund on enamasti väliselt nähtav, kuna põhjustab märkimisväärset häiritust sotsiaalses, tööalases ja koduses tegevuses. (1)
Uudised
Piret Rospu
Telli ajakiri
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
August 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
November 2017
September 2017
Aprill 2017
Veebruar 2017
Ajakiri
Vali