Liigu edasi põhisisu juurde
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Sisesta otsingusõnad
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
Aprill 2019
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Haigusjuht: angioneurootiline turse
Kersti Veidrik
Telli ajakiri
Perearst Kersti Veidrik kirjeldab angioneurootilise turse juhtu, kus hoolimata jälgimisest ning korduvatest uuringutest ei ole tuvastatud probleemi vallandavat põhjust ja seetõttu ei osata ette näha järgmist ägenemist.
Depressioon on meestel aladiagnoositud
Juhan Kaldre
Telli ajakiri
Naistel diagnoositakse depressiooni sagedamini kui meestel. On siiski alust arvata, et unipolaarne depressioon võib meestel olla aladiagnoositud, jääda peitu muude probleemide taha ning tegelikult võivad mehed haigestuda praktiliselt samal määral kui naised. Artikli eesmärgiks on tuua välja mõned olulised punktid depressiooni kohta meestel. Kui võtta arvesse, et meeste depressiooni sümptomid ei mahu alati tavapärastesse diagnostilistesse raamidesse, on võimalik meespatsiente paremini aidata ja ravida.
Psoriaasi bioloogiline ravi
Oliver Taul
Telli ajakiri
21. sajandil on paljudele probleemiks osutuva nahahaiguse psoriaasi ravi saanud teaduspõhisema ja individualiseeritud lähenemise. Kasutusele on võetud bioloogilised ravimid. Esialgu kasutati vaid üksikuid preparaate, mis olid kallid ja vaid üksikjuhtudel kättesaadavad. Praeguseks on ravijuhtude arv mitmekordistunud, ravimite valik laienenud ning seeläbi ka patsientide elutingimused paranenud.
Kusihape kui ainevahetuse normaalne produkt ja hüperurikeemia kui riskifaktor haiguste kujunemisel
Liis Puis
Telli ajakiri
Kusihape on puriinide katabolismi normaalne lõpp-produkt. Puriinide allikaks on toit, endogeensete nukleotiidide degradatsioon ja resüntees (1). Kusihapet toodetakse organismis peamiselt maksas, aga ka sooltes, lihastes, neerudes ja veresoonte endoteelis ning selle ekskretsioon toimub peamiselt neerude kaudu (~2/3), osa kusihappest eritub ka seedetrakti vahendusel (~1/3) (2).
Õlaliigese artroplastika
Alo Kullerkann
Telli ajakiri
Õlaliigese endoproteesimise operatsioone tehakse Eestis järjest rohkem. Põhiliseks selle operatsiooni näidustuseks on õlaliigese valu ja liikuvuse piiratus. Erinevate patoloogiate jaoks on välja töötatud eri tüüpi endoproteesid.
Diabeetilise neerukahjustuse nefroloogilised ravivõimalused
Margit Muliin
Telli ajakiri
Diabeetiline nefropaatia on üks peamistest põhjustest glomerulonefriidi ja arteriaalse hüpertensiooni kõrval, mis võib viia kroonilise neerupuudulikkuse arenguni ja lõppstaadiumi neerupuudulikkuseni.
Uudised
Telli ajakiri
Metaboolne sündroom: mitte ainult vöökoha rasvumus
Kristina Isand
Telli ajakiri
Metaboolse sündroomi sagedus on maailma eri piirkondades suuresti varieeruv. Selle sündroomi esinemine sageneb vanuse kasvades.
Muudatused kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ravijuhendis
Anneli Poola
Telli ajakiri
2001. aastal publitseeriti esimene GOLD-raport (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease – GOLD), mille eesmärgiks oli kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) patogeneesi, ennetamise ja ravi käsitlus ekspertide poolt. Artiklist saab ülevaate viimastest, 2019. aastal avaldatud muudatustest.
Südame-veresoonkonnahaiguste riski on võimalik laboris põhjalikult hinnata
Irina Utenko
Telli ajakiri
Eestis on südame- ja veresoonkonnahaigused (SVH) olnud aastakümneid surma põhjusena esikohal. Kuna teema on aktuaalne, siis on mõistlik aeg-ajalt vaadata, mida pakutakse laborivaldkonnas SVH riski hindamiseks ja täpsustamiseks.
Insuldi ravivõimalused on avardunud
Siim Schneider
Janika Kõrv
Telli ajakiri
Eesti neuroloogid kasutavad insuldi ravis sageli Ameerika juhendeid, mida ajakohastatakse võrreldes Euroopa erialaseltsi omadega märksa sagedamini. Eelmisel aastal tuli Ameerikas taas välja uus ägeda ajuinfarkti ravijuhend. Varasem juhend pärines 2013. aastast. Sellest ajast on ajuinfarkti ravis toimunud aga märkimisväärsed muutused, mis puudutavad eelkõige endovaskulaarset ravi ehk trombektoomiat.
Suure arteri ateroskleroosist tingitud ajuisheemia
Reile Juhanson
Telli ajakiri
Konverentsil Kliinik 2019 rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliiniku neuroloog Riina Vibo suure arteri ateroskleroosi tagajärjel tekkinud ajuisheemiast.
Haigusjuht: ägeda südame-puudulikkusega noor patsient
Urmo Kiitam
Telli ajakiri
Ägeda südamepuudulikkuse all mõistetakse südamepuudulikkuse sümptomite ja/või tunnuste järsku teket või kiiret süvenemist, mille põhjuseks võivad olla erinevad haiguslikud seisundid. Alltoodud haigusjuhus selgus esmaste diferentsiaaldiagnostiliste uuringute järel, et südamepuudulikkuse põhjuseks on ägedast müokardiidist tingitud dilatatiivne kardiomüopaatia.
Suure kardiovaskulaarse riskiga patsientide käsitlus
Signe Alliksoo
Telli ajakiri
Suure kardiovaskulaarse riskiga patsiendid on iga aastaga järjest paremini kontrollitud ja jälgitud. Seda soosib perearsti kvaliteeditasusüsteem ja ka ravimite valik on lai ning kättesaadavus hea. Ravijuhised peaksid julgustama suure kardiovaskulaarse riskiga patsientidel tõenduspõhiselt kasutama veegi paremaid ravivõimalusi.
Kateetrikaudne aordiklapi proteesimine Eestis
Jaagup Truusalu
Telli ajakiri
Kateetrikaudne aordiklapi proteesimine on Eestis juba viis aastat kasutusel olnud ravimeetod sümptomaatilise raske aordiklapi stenoosi raviks keskmise ja suure operatsiooniriskiga haigetel. Kogemuse suurenedes ja tehnoloogia arenedes jääb vähemaks vaskulaarseid tüsistusi. Ka muude tüsistuste suhtes oleme maailmaga samal tasemel.
Marika Väli: kohtuarstina alustades olid minu töövahendid kaks kätt, kaks silma ja mikroskoop. Edasiminek on olnud tohutu.
Triin Raestik
Telli ajakiri
Kohtuarst Marika Väli ütleb, et kuigi sageli peetakse kohtuarsti põhitööks vaid lahkamislaua taga seismist, ei ole see sugugi nii. Ka elavate inimestega tegelemist jagub. Lisaks on eriala areng viimase mõnekümne aasta jooksul olnud tohutu ning põnevust ja uue avastamist jätkub küllaga.
Südame-veresoonkonnahaiguste käsitlemise probleemid
Gerli Paat-Ahi
Telli ajakiri
2017. aastal hindas mõttekoda Praxis südame-veresoonkonnahaiguste (SVH) strateegiat ja rahvastiku tervise arengukava (RTA). Analüüsides SVH strateegia ja RTA raames planeeritud ja ellu rakendatud tegevussuundi ning valdkonna arengut, jõuti mitme olulise järelduseni.
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
August 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
November 2017
September 2017
Aprill 2017
Veebruar 2017
Ajakiri
Vali