
Alar Irs: semaglutiidi puhul ei ole tegemist imeravimiga
Endokrinoloogia Inimesed ootavad keerulistele probleemidele lihtsaid lahendusi, mida kahjuks olemas ei ole. Ka semaglutiidi puhul ei ole tegemist imeravimiga, leiab ravimiameti meditsiininõunik, kliinikumi vanemarst-õppejõud kardioloogia erialal Alar Irs.
LEGE ARTISE ARTIKKEL | Diabeetikute nõustamisse on oluline investeerida aega ja ressursse
Endokrinoloogia Hüpoglükeemia on ebameeldiv ja potentsiaalselt ohtlik terviseseisund, mis on oluline indikaator diabeediravi efektiivsuse hindamisel. Võib olla suur väljakutse vähendada hüpoglükeemiate tekkimise riski ja samal ajal säilitada/parandada diabeetiku veresuhkru individuaalseid ravieesmärkväärtusi, kui taustal on hirm kogeda taas hüpoglükeemia episoode.
2020 ADA diabeedistandard
Endokrinoloogia Kui kardioloogid on oma juhendites juba metformiini põhimõtteliselt esikohalt tõuganud ja soovitavad 2. tüüpi diabeediga patsientidel esimese rea ravina kasutada GLP-1 retseptori agoniste ja SGLT-2 inhibiitoreid, siis jättis ADA (American Diabetes Association) tänavu ikka metformiini esmavalikuravimiks.
Muudatused eakate diabeediravis
Endokrinoloogia Selle aasta märtsi lõpus toimunud USA suurimal endokrinoloogiakonverentsil ENDO 2019 esitleti uut eakate diabeediravi juhendit (Treatment of Diabetes in Older Adults: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline). Üldiselt on eakate diabeedi skriinimise, diagnoosimise ja ravi põhimõtted jäänud varasemate soovitustega võrreldes samaks, siiski on teatud detailidele rohkem tähelepanu juhitud.
Diabeedikonverents 2019: diabeediravi ei pea alati alustama metformiiniga
Koolitused 3. oktoobril toimub Tallinnas Viru Konverentsikeskuses diabeedikonverents "Ravi ja ravimid". Konverentsile eelnevas videoloengus märgib endokrinoloog dr Mart Roosimaa, et uue diabeediravi juhendi kohaselt ei pea kõigil patsientidel enam tingimata alustama ravi metformiiniga.