Tarmo Laanetu: Tihe konkurents sunnib apteegiomanikke pingutama
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Konkurents on sundinud apteegiomanikke pingutama, mistõttu on tehtud suuri investeeringuid teeninduse kvaliteeti, apteegivõrku, uutesse IT-lahendustesse ning apteekrite koolitusse, rääkis Südameapteegi üks omanikest Tarmo Laanetu.
Marje Oona: haiglaväline antibiootikumide kasutamine on vähenenud
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Värskes seireraportis tuuakse Eesti välja positiivse näitena, kuna siin kasutatakse antibiootikume väljaspool haiglat üha vähem. “Eestis on vähenenud haiglaväline antibiootikumide kasutamine, mis võrreldes enamiku teiste Euroopa riikidega oli väike ka juba varasematel aastatel,” lausus Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi täienduskeskuse juhataja ja peremeditsiini dotsent Marje Oona.
Missugune oli läinud aasta apteekritele?
- Madis Filippov
- Telli ajakiri
Apteekreid ja apteeke koondavate ühenduste juhid toovad läinud aasta oluliste sündmustena välja muu hulgas apteegiteenuse kvaliteedijuhise koostamise ja Tartu Ülikooli apteegi sulgemise.
Viiruslik ja bakteriaalne konjunktiviit
- Mariliis Putnik
- Telli ajakiri
Konjunktiviidi diagnostika ja ravi on võimalik tervishoiu esmatasandil. Oluline on aga eristada seda teistest punase silma sümptomeid põhjustavatest silmahaigusest nagu iridotsükliit, keratiit ja äge glaukoomihoog – nende haiguste kahtlusega patsient tuleks suunata silmaarstile.
Krooniline riniit - sage ninavaevus
- Erik Luht
- Telli ajakiri
Tavaline nohu ehk nasofarüngiit kestab enamasti seitse päeva. Vahel võivad aevastamine, kinnine vesine nina, sekreedi valgumine kurku ja sage nina nuuskamine aga jääda inimest vaevama pikemalt. Millisel juhul on tegemist kroonilise riniidiga, selgitab kõrva-nina-kurguarst Erik Luht.
Tarvilikku termomeetritest. Õige tulemuse saab termomeetrit õigesti kasutades
- Triin Raestik
- Liisi Rammo
- Telli ajakiri
Sageli satub kraadiklaaside riiuli ees seisev apteegikülastaja kimbatusse, kuna valik on lai. Siin saavad suureks abiks olla apteekrid, selgitades välja patsiendi vajadused ning korrates üle kraadimise põhitõed.
Mida peab sisaldama reisiapteek
- Angela Eensalu-Lind
- Telli ajakiri
Kuna inimesed on hakanud aina rohkem reisima, on oluline ka heal tasemel nõustamine ja piisav informatsioon selle kohta, milliseid ravimeid ja toetavaid vahendeid peaks sisaldama reisiapteek.
Alaseljavalu kipub korduma
- Külvi Peterson
- Telli ajakiri
Seljavalu on aeg-ajalt oma elu jooksul tundnud umbes 80% inimestest ning võib öelda, et see oleks nagu loodud korduma. Ja kuigi seljale liiga tegevat tööd on varasemast vähem ning töötingimused on järjest paremad, tunduvad seljaprobleemid kohati olevat seotud just mugava ja istuva tööga, samuti ülekaaluga. Enamasti paranevad “valutajad” kiiresti ilma ravita, kuid ei ole harvad ka juhused, kus seljavalu põhjustab töövõimetust.
Melatoniin - mitte ainult une ja ärkveloleku reguleerija
- Tuuliki Hion
- Telli ajakiri
Head ja halba ravimitest - ravimijäägid keskkonnas
- Egge Haiba
- Merike Lillenberg
- Telli ajakiri
Tõenäoliselt ei kujutaks tänapäeva inimene ette elu ravimiteta. Tänu ravimitele on märkimisväärselt paranenud inimeste elukvaliteet ja pikenenud eluiga. Teisalt on ravimid, desinfektsioonivahendid, pesuvahendid, pindaktiivsed ained, pestitsiidid, värvained,
säilitusained, toidulisandid ja isikuhooldustooted kujunenud uut tüüpi keskkonnareostuse ja tarbija terviseriskide allikaks.
Lemmikloomade silmahaiguste ravi tuleb kiiresti alustada
- Maarja Roosileht
- Heli Säre
- Telli ajakiri
Lemmikloomadel esineb silmaprobleeme rohkesti. Sagedased on näiteks sidekesta põletikud, mida põhjustavad viirused ja bakterid. Silmavigastusi tekib ka traumade tagajärjel. Mida kiiremini loomaomanik märkab, et lemmiku silmaga on midagi valesti, ja tegutsema asub, seda suurem on lootus tulemuslikule ravile.