Inkontinentsuse abivahendid

  • Iiris Toots
Eestis reguleerib inkontinentsuse abivahendite soodustingimustel müüki ja laenutust sotsiaalkaitseministri määrus nr 74 (21.12.2015) ning selle lisa: abivahendite loetelu. 

Daisy Volmer: apteekide ja ülejäänud tervishoiusüsteemi parem koostöö eeldab poliitilist otsust

Patsientide arvates on koostöö apteekide ja ülejäänud tervishoiusüsteemi vahel tihenenud, kuid võiks olla veelgi tõhusam – sisulisem koostöö eeldab aga tervishoiupoliitilist otsust, leiab Tartu Ülikooli sotsiaalfarmaatsia dotsent Daisy Volmer.

Kuidas ennetada korduvaid alumise urotrakti infektsioone postmenopausis?

Korduvate tsüstiitide ning mitmete muude urogenitaalse atroofiaga seotud haiguste ja seisundite ennetuseks ning raviks kasutatakse tänapäeval järjest enam lokaalselt manustatavat östrogeeni.

Alumiste kuseteede sümptomite põhjused ja ravivõimalused

Alumiste kuseteede sümptomid (LUTS, Lower Urinary Tract Symptoms – ingl) on kasvav probleem, mille diagnostika ja ravi kulutab järjest rohkem tervishoiuressursse. Diagnostika- ja ravivõimalused muutuvad aga kättesaadavamaks ka arstiabi esmatasandil ning võimaldavad anda korralikku meditsiinilist abi uroloogi sekkumiseta. Seda loomulikult juhul, kui ei ole tegemist pahaloomulise haigusega.    

Uudised


Kersti Veidrik: ei ole erinevust, kas astmat ravib perearst või pulmonoloog

Astma ravijuhendi ilmumisest on möödas natuke üle kahe aasta. Perearst Kersti Veidrik räägib, milline on astmapatsientide käsitlemisel koostöö eriarstide ja esmatasandi vahel ning kuidas suhtuvad patsiendid sellesse, et diagnoosimine, ravi ja jälgimine toimuvad peamiselt perearsti juures. 

Žanna Šreitor: eriarsti juurde jõuab vähem astmapatsiente

Ida-Tallinna Keskhaigla pulmonoloogi Žanna Šreitori hinnangul on esmatasandi astma ravijuhendi ilmumine parandanud astma äratundmist ja käsitlust esmatasandil: kogenumad perearstid tunnevad astmapatsiendid ära, jälgivad neid rohkem, oskavad määrata ravi ning hinnata, millal inimene kopsuarstile saata.

Anneli Poola: tavaliselt KOKi korral pöördumine hilineb

Kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsientide õigeaegne leidmine on keeruline, kuna nende pöördumine arsti juurde hilineb, rääkis pulmonoloog Anneli Poola.

Millised muutused tõi kaasa uus 2. tüüpi diabeedi Eesti ravijuhend

Diabeedipatsiendid on oma ravist aina enam teadlikud, kuid see ei tähenda, et apteekreilt aeg-ajalt nõu ei küsitaks. Seetõttu tuleb end ikka muutustega kursis hoida. Uus 2. tüüpi diabeedi Eesti ravijuhend on tõepoolest ravile keskendnud. Võrreldes eelmise, 2008. aastal välja antud juhendiga, on põhilised apteekreile olulised muudatused need, et juhendis ei ole enam dieeti ja elustiilimuutust kajastavat osa ning lisatud on uuemad ravimid ning raviskeemid.

HIV: testi end kodus

Nii võiks öelda olukorra kohta, kus HIVi levikult Euroopas esikohal olevas riigis ei ole väga paljud inimesed teadlikud enda või oma seksuaalpartneri HIV-staatusest ning HIVist on saanud n-ö tavaliste eestimaalaste diagnoos.


B-grupi vitamiinide puudusel on tõsisied tagajärjed

B-grupi vitamiinide puudus võib mõjutada inimese aju tegevust. Sellest, et organismil on mõnest B-grupi vitamiinist vajaka, võivad anda märku näiteks meeleolumuutused ja väsimus, samuti lihasnõrkus või kaalulangus.

Antropozoonooside diagnoosimine on küllalt keeruline

Perearst Karmen Jolleri sõnul on antropozoonooside ehk loomadelt inimestele kanduvate haiguste diagnoosimine nii arsti kui ka apteekri jaoks keeruline, sest nende haigustunnused on tihtipeale sarnased viirusinfektsioonidega.