Skip to main content
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Otsi lehelt
Enter your keywords
Uudised
Erialad
Dermatoloogia
Endokrinoloogia
Erakorraline meditsiin
Farmaatsia
Gastroenteroloogia
Günekoloogia
Kardioloogia
Kirurgia
Neuroloogia
Oftalmoloogia
Onkoloogia
Ortopeedia
Otorinolarüngoloogia
Pediaatria
Peremeditsiin
Psühhiaatria
Pulmonoloogia
Reumatoloogia
Uroloogia
Vaktsineerimine
Andmebaasid
RHK-10
Ravimite andmebaasid
ATC Puu
Meditsiinisõnastik
Koolituskalender
E-koolitused
Tööpakkumised
Registreeru
Logi sisse
Väljaanded
Med24
Perearst
Apteeker
Pereõde
Eesti Arst
Lege Artis
Tellimine
Konverents "Lapse immuunsüsteem" koostöös Eesti Lastearstide Seltsiga (14.02.2025 Tallinnas) REGISTREERI SIIN!
September 2022
Arhiiv
Telli ajakiri koju
Arvamus
Armasta iseennast ja oma kolleegi
Katrin Martinson
Telli ajakiri
Perearstide meililisti vahendusel sai sügistalvel meie niigi tihedasse „eetrisse“ lükatud patsiendiohutuseteemaline järjejutt, mida paljud perearstid ka lugesid. Teema ei aegu ning paari aspekti päevakorral hoidmiseks kasutan praegu ka ajakirja Perearst veerge.
Persoon
Merilin Kütt: oluline on, et patsiendid ka ise oma ravisse panustaksid
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Lääne-Virumaal Haljalas üksikpraksist pidava perearsti Merilin Küti sõnul on väikeses ja suures kohas töötades kõige tuntavam vahe see, kuivõrd inimesed perearsti ja tema tegemisi teavad – väikeses kohas teavad kõik kõiki ja igasugune info levib kiirelt, suures kohas saab perearst jääda pigem anonüümseks. Patsiendid pistavad aga linnapatsientidest rohkem rinda transpordiprobleemidega.
Aktuaalne teema
Professor Heidi-Ingrid Maaroos tähistas 80. sünnipäeva
Madis Filippov
Telli ajakiri
12. septembril tähistas professor Heidi-Ingrid Maaroos 80. sünnipäeva. Palju õnne!
Parima praksise tunnustuse pälvis tänavu rekordarv perearstikeskuseid
Agne Annist
Telli ajakiri
30. septembril tunnustati Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsil parimaid perearstikeskuseid üle Eesti. Tänavu saavutas A-taseme kokku 122 perearstikeskust, nende seast 14 keskust saavutas A-taseme esimest korda.
Jaanus Pikani: vajame perearstiteenust ja tervishoiuandmeid
Made Maria Laas
Telli ajakiri
Eesti tervishoid hakkab praegu perearstisüsteemi probleemide tõttu kinni jooksma. Selleks et seda ei juhtuks, tuleb kogu poliitiline ja finantskapital suunata esmatasandi arstiabi arendamisse, ütleb tervishoiu-ekspert Jaanus Pikani.
Lugejauuring: ajakiri Perearst on kvaliteetne ja usaldusväärne infoallikas
Mirjam Esperk
Telli ajakiri
Palusime suvel Perearsti lugejatel osaleda lugejauuringus, mille eesmärk oli saada teada, millised on nende ootused ajakirjale. Kokku vastas küsitlusele 77 inimest, kes olid ajakirja teemade ja kvaliteediga enamjaolt rahul.
Neljas EKAK-i suvekool Ruunaveres
Katrin Martinson
Telli ajakiri
Esmatasandi koolitus-arenduskeskuse (EKAK) neljas suvekool toimus sel aastal 18.–19. augustil Ruunawere Postimõisa hotellis. EKAK-i suvekoolidel on juba arvestatav ajalugu ja nüüdseks tekkinud ka oma kuulajaskond, kes on huvitatud oma tööst ja meditsiinist. Nii nautisidki suvekooli kogunenud inimesed täiel rinnal koosolemist, sotsiaalset suhtlust ja ka kõiki Ruunawere Postimõisa võimalusi.
Teadustöö ja koolitus
Ahvirõugete korral peab olema valvas atüüpiliste avalduste suhtes
Piret Rospu
Telli ajakiri
Kuigi esimest korda kirjeldati ahvirõugeid inimesel 1970. aastal, ei ole selle juures midagi väga täpselt teada. Tavaliselt esineb ahvirõugeviirust eeskätt Kesk- ja Lääne-Aafrikas, kus see on osade loomaliikide hulgas endeemiline ja levib seal loomadelt inimestele. Praegu on maailmas kümneid tuhandeid juhtusid, valdavalt riikides väljaspool Kesk- ja Lääne-Aafrikat.
Ahvirõugete korral peab olema valvas atüüpiliste avalduste suhtes
Piret Rospu
Telli ajakiri
Kuigi esimest korda kirjeldati ahvirõugeid inimesel 1970. aastal, ei ole selle juures midagi väga täpselt teada. Tavaliselt esineb ahvirõugeviirust eeskätt Kesk- ja Lääne-Aafrikas, kus see on osade loomaliikide hulgas endeemiline ja levib seal loomadelt inimestele. Praegu on maailmas kümneid tuhandeid juhtusid, valdavalt riikides väljaspool Kesk- ja Lääne-Aafrikat.
Vaikne tapja kõhunäärme- ehk pankreasevähk
Jaan Soplepmann
Telli ajakiri
Kõhunääre ehk pankreas (lad, ingl pancreas) on 10–15 cm pikkune ja keskeltläbi 100 grammi kaaluv pirniviilukujuline organ. Pankreas paikneb ristisuunaliselt keskel ülakõhus mao taga kõhu tagaseinal. Pankreasel eristatakse pead, keha ja saba. Selle pead ümbritseb poolkaarena kaksteistsõrmiksool.
Vahemere dieet – kellele ja miks? Hüpertensiooniga patsient
Josefina-Marii Sink
Telli ajakiri
Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog ja TalTechi kardiovaskulaarmeditsiini professor Margus Viigimaa rääkis Vahemere dieedist ja selle kasust nii hüpertensiooni ennetuses kui ka hüpertooniatõve korral. Südamearst kõneles ka oksüdatiivsest stressist ja antioksüdantidest ning sellest, kuidas on nendega seotud Vahemere dieet.
Erakorraliste onkoloogiliste olukordade äratundmine esmatasandil
Anneli Elme
Telli ajakiri
Eestis saab vähidiagnoosi aastas enam kui 9000 inimest, mis teeb üle 25 uue haigusjuhu päevas. Eestis elab hinnanguliselt 60 000 vähidiagnoosiga isikut, kes kas on läbinud või parasjagu läbimas vähiravi. Oluline on vähiraviga kaasneda võivaid tüsistusi ja seisundeid ära tunda ka esmatasandil.
Kroonilised obstruktiivsed kopsuhaigused: kokkuvõte hiljutisest kopsuarstide seminarist
Svetlana Sergejeva
Telli ajakiri
Augusti lõpus toimus kopsuarstide seminar, kus ettekannetega esinesid pulmonoloogiaprofessor Alan Altraja (Tartu Ülikooli Kliinikum), pulmonoloog Svetlana Sergejeva (Põhja-Eesti Regionaalhaigla) ning doktor Giorgios Stratelis (Senior Medical Advisor, AstraZeneca, Rootsi). Seminaril arutleti rahvusvaheliste raske astma registrite teemal, nendesse on Eestis nüüdsest kaasatud Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikum, ning uute suundade üle kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse farmakoloogilises ravis.
Sekundaarne hüpertensioon
Pille Bušin
Telli ajakiri
Sekundaarseks hüpertensiooniks nimetatakse kõrgenenud vererõhuväärtusi, mille põhjus on mingi teine seisund, mis võib olla korrigeeritav, ja nii on ravitav ka sekundaarne hüpertensioon (1).
SGLT2 inhibiitorid südamepuudulikkuse ravis
Mai Blöndal
Telli ajakiri
Naatriumi-glükoosi kotransporter 2 (SGLT2) inhibiitorite eellasmolekuli florisiini avastas 1835. aastal Prantsuse keemik Peterseni, kes leidis seda ainet õunapuu juure koorest ja kasutas malaaria raviks. Praegu on SGLT2 inhibiitorid muutunud südamepuudulikkusega haigete ravi lahutamatuks osaks.
Eestis kasutusel olevad tänapäevased diagnostilised uuringud kardioloogias
Merle Starkopf
Telli ajakiri
Tänapäeva meditsiinis on ülioluline mitteinvasiivsete uuringute abil püstitada võimalikult täpne diagnoos eesmärgiga võimalikult vähe oma uuringutega patsienti kahjustada. Artikli eesmärk on tutvustada praegu meil kasutatavaid erinevaid võimalusi südamehaiguste diagnostikas.
Kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega inimese koormustaluvuse säilitamine
Maria Pern
Telli ajakiri
Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on levinud, ennetatav ning ravitav haigus, mida iseloomustavad hingamisteede sümptomid ning püsiv õhuvoolu takistus ehk obstruktsioon. Õhuvoolu takistus tekib vastusena hingamisteede põletikule, mida kutsub esile kahjulike osakeste ja gaaside sissehingamine.
Euroopa juhend astma diagnoosimiseks
Piret Rospu
Telli ajakiri
Euroopa Kopsuarstide Selts (European Respiratory Society) on andnud välja uue juhendi astma diagnoosimise kohta. Kuigi astma on väga sage ja mõjutab 5–10% elanikkonnast, on astma diagnoosimine kliinlises praktikas sageli keeruline. Selts pani kokku töörühma, kes töötas läbi astma diagnoosimisse puutuvat kirjandust ja andis soovitused kliinilises praktikas kasutamiseks.
Sagedasemad vulvovaginiidid
Mariann Rugo
Telli ajakiri
Vulvovaginaalsed sümptomid on sage pöördumise põhjus nii esmatasandil kui ka günekoloogilises praktikas. Vulvovaginiitide diagnoosimises ja ravis on oluline pidada silmas patsiendi reproduktiivset staatust, kuna naissuguhormoonide tasemel on oluline roll genitaalide kaitsevõime ja tupe mikrofloora kujundamisel.
Ülevaatlikult tuulerõugetest
Kai Zilmer
Pilleriin Soodla
Telli ajakiri
Tuulerõuged (lad Varicella, ingl chickenpox) on ammu tuntud nakkushaigus. Seda aeti rõugetega segamini kuni 1767. aastani, mil William Heberden need haigused kliiniliselt eristas (1). Tuulerõugete tekitaja on Varicella Zoster’i viirus, mille isoleerisid esmakordselt 1952. aastal Thomas H. Weller ja Marguerite B. Stoddard (2).
No-Spa – valulike kõhukrampide korral
Vytautas Kasiulevičius
Telli ajakiri
Ärritatud soole sündroom on seedetrakti funktsionaalne häire, mida iseloomustavad kõhuvalu ja muutused roojamises, kui puudub spetsiifiline orgaaniline patoloogia (1). Uuringute järgi on haiguse levimus eri riikides vastavalt Rooma diagnostilistele kriteeriumidele 3,7–22% elanikkonnast (2, 3, 4).
Sagedamini kasutatavad ravimid, mis vajavad kõrvaltoimete tõttu laboratoorset jälgimist
Kristiina Kurg
Telli ajakiri
Laboratoorseid analüüse on võimalik kasutada, et ennetada, avastada ja hoida kontrolli all erinevaid ravimite tarvitamisest tingitud kõrvaltoimeid. Umbes 70% kõikidest meditsiinis tehtavatest otsustest põhinevad laborianalüüside vastustel (1).
Hambajuurepõletiku käsitlus ja haigusjuht
Olga Stassi
Telli ajakiri
Hambajuurepõletik ehk apikaalne periodontiit on hammast ümbritsevate kudede põletikuline kahjustus. Seda põhjustavad enamasti bakteriaalsed tekitajad, mis pärinevad nakatunud hamba juurekanalite süsteemist.
Depressiooni ja ärevushäirete avaldumisest meestel ja naistel
Annika Viimsalu
Telli ajakiri
Ligi 13%-l rahvastikust on vaimse tervise häire. Rohkem kui poole nendest häiretest moodustavad depressiivsed häired ja ärevushäired (1). Depressiooni levimus rahvastikus ulatub kuni 17%-ni ning ärevushäirete esinemise levimus naistel kuni 30%-ni ja meestel ~ 20%-ni (2).
Harjumused – nende juurutamine ja muutmine
Elina Kivinukk
Telli ajakiri
Uuringud on näidanud, et harjumused kinnistuvad pikemaajalisel kordamisel, ning et see protsess vajab kindlasti märkamist ja motivatsiooni. Siinkohal on suur roll ka perearstidel, kes saavad oma patsiente teekonnal paremate harjumuste suunas toetada ja julgustada. Järgnevalt vaatamegi, kuidas harjumused kujunevad ja kinnistuvad ning mida saab perearst teha patsiendi toetamiseks.
Uudised ja teated
Soovite tellida ajakirja Perearst?
Perearst – eelistatuim meditsiiniväljaanne perearstide seas.
Detsember 2024
November 2024
Oktoober 2024
September 2024
August 2024
Juuni 2024
Mai 2024
Aprill 2024
Märts 2024
Veebruar 2024
Jaanuar 2024
Detsember 2023
November 2023
Oktoober 2023
September 2023
August 2023
Juuni 2023
Mai 2023
Aprill 2023
Märts 2023
Veebruar 2023
Jaanuar 2023
Detsember 2022
November 2022
Oktoober 2022
September 2022
August 2022
Juuni 2022
Mai 2022
Aprill 2022
Märts 2022
Veebruar 2022
Jaanuar 2022
Detsember 2021
November 2021
Oktoober 2021
September 2021
August 2021
Juuni 2021
Mai 2021
Aprill 2021
Märts 2021
Veebruar 2021
COVID-19 vastu vaktsineerimine praktikas
Вакцинация от COVID-19 на практике
Jaanuar 2021
Detsember 2020
November 2020
Oktoober 2020
September 2020
August 2020
Juuni 2020
Mai 2020
Aprill 2020
Märts 2020
Veebruar 2020
Jaanuar 2020
Detsember 2019
November 2019
Oktoober 2019
September 2019
Juuni 2019
Mai 2019
Aprill 2019
Märts 2019
Veebruar 2019
Jaanuar 2019
Detsember 2018
November 2018
Oktoober 2018
September 2018
August 2018
Juuni 2018
Mai 2018
Aprill 2018
Märts 2018
Veebruar 2018
Jaanuar 2018
Detsember 2017
November 2017
Oktoober 2017
September 2017
August 2017
Juuni 2017
Mai 2017
Aprill 2017
Märts 2017
Veebruar 2017
Jaanuar 2017
Detsember 2016
November 2016
Oktoober 2016
September 2016
August 2016
Juuni 2016
Mai 2016
Aprill 2016
Märts 2016
Veebruar 2016
Jaanuar 2016
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
August 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
Jaanuar 2015
Detsember 2014
November 2014
Oktoober 2014
September 2014
August 2014
Juuni 2014
Mai 2014
Aprill 2014
Märts 2014
Veebruar 2014
Jaanuar 2014
Detsember 2013
November 2013
Oktoober 2013
September 2013
August 2013
Juuni 2013
Mai 2013
Aprill 2013
Märts 2013
Veebruar 2013
Jaanuar 2013
Detsember 2012
November 2012
Oktoober 2012
September 2012
August 2012
Juuni 2012
Mai 2012
Aprill 2012
Märts 2012
Veebruar 2012
Jaanuar 2012
Detsember 2011
November 2011
Oktoober 2011
September 2011
August 2011
Juuni 2011
Mai 2011
Aprill 2011
Märts 2011
Veebruar 2011
Jaanuar 2011
Detsember 2010
November 2010
Oktoober 2010
September 2010
August 2010
Juuni 2010
Mai 2010
Aprill 2010
Märts 2010
Veebruar 2010
Jaanuar 2010
Detsember 2009
November 2009
Oktoober 2009
September 2009
Juuni 2009
Aprill 2009
Märts 2009
Veebruar 2009
Jaanuar 2009
Detsember 2008
November 2008
Oktoober 2008
September 2008
Juuni 2008
Aprill 2008
Märts 2008
Veebruar 2008
Jaanuar 2008
Ajakiri
Vali